האם פולין אחראית לפרוץ מלחמת העולם השנייה?


כשנשיא רוסיה פוטין השתלח בפולין בכל הנוגע לאחריותה למלחמת העולם השנייה ושיתוף הפעולה עם גרמניה הנאצית הוא זכה למתקפות מכל עבר ומיד הזכירו לו את הסכם ריבנטרופ מולוטוב שבו הסכימו ברית המועצות וגרמניה לחלוק את פולין ולהעביר לברית המועצות את המדינות הבלטיות.

הסכם זה שחרר את היטלר למלחמה עם פולין לבדה ולאחר מכן למלחמה נגד צרפת ובריטניה, ללא שמץ של חשש מחזית שנייה-להפך היו יחסים טובים בין ברית המועצות לגרמניה וברית המועצות סיפקה לגרמניה חומרים הנחוצים לתעשיית החימוש שלה.

אף על פי כן אולי פוטין לא לגמרי טועה וייתכן שיש אמת חלקית בדבריו. לא רבים זוכרים כי קודם להסכם ריבנטרופ מולטוב התקיים מו"מ בין בריטניה צרפת וברית המועצות ליצירת ברית צבאית נגד גרמניה. המו"מ נכשל בעיקר בגלל פולין. כל שיתוף פעולה צבאי בין ברית המועצות למערב חייב מתן היתר לצבא האדום להיכנס לפולין שחצצה בין גרמניה לברית המועצות. הפולנים [שנשענו על זיכרונות היסטוריים מוצקים] אפילו לא היו מוכנים לשקול לרגע מהלך כזה והסבירו שאין להם שום בעיה עם גרמניה ולכן אין שום צורך שהצבא האדום ייכנס לפולין על מנת להגן עליה.

לא מן הנמנע שמנהיגי מדינות המערב קיבלו באנחת רווחה את הווטו הפולני. הם קיוו שהיטלר יילחם בפולין ואחר כך ברוסיה האויבת האידאולוגית ומושא חלומותיו ל"מרחב מחייה" ויניח להם לנפשם. היה לסטלין כל היסוד לחשוש שזו כוונתם. כל גרירת רגלים במו"מ [והיו הרבה] הביאה כנראה להתגברות חששו שהמו"מ עם מעצמות המערב הוא מלכודת

האם סטלין התכוון ברצינות להגיע להסכם עם בריטניה וצרפת? על שאלה זו אין תשובה והיא נתונה במחלוקת חריפה. ההיסטוריון אי גי פ טיילור בספרו "למה פרצה המלחמה" סבור שכן. הנרי קיסינג'ר [בספרו דיפלומטיה] מנגד משוכנע שסטלין רק רצה להעלות מחיר להימנעותו מלהצטרף לברית נגד גרמניה. לטעמו סטלין סבר שאם בריטניה וצרפת יילחמו בגרמניה המלחמה תימשך שנים ותתיש את כל אויביו ואו אז ייפתחו בפני ברית המועצות אופקים נוספים ובינתיים שלל ההסכם עם גרמניה היה אף הוא שלל נכבד מאד.

במבט לאחור הסכם ריבנטרופ מולטוב הוא הסכם מדיני הגיוני שנכשל מהטעם הפשוט שסטלין לא העלה בדעתו שצרפת תובס מהר כל כך ובאופן יסודי כל כך, מה שהותיר את ברית המועצות למעשה לבדה מול הגרמנים ואת החשבון היא החלה לפרוע ב22/6/1941 ולדעתי היא פורעת אותו עד היום.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 7 בינואר 2020 בשעה 21:30

    כלומר הפולנים סירבו שהרוסים יכנסו לשטחם ולכן הם אשמים בכך שהרוסים נכנסו לשטחם?

  • דודי ג.  ביום 9 בינואר 2020 בשעה 13:32

    לפי ריצ'רד אוברי, המשא ומתן נכשל פשוט כיוון שבריטניה וצרפת היו חלשות מדי. סטלין ציפה שיעמידו לטובת הברית כוחות קרקעיים גדולים פי כמה ממה שעמדו לרשותן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: