מקור שנאת המתנחלים (2) ["תודה" לעידן לנדו]


בעודי מתלבט כיצד להמשיך את הפוסט הקודם שנכתב כתחילתו של ברור עצמי  של המניעים לשנאת המתנחלים הרווחת בקרב חלקים מסוימים בציבור, שנאה הגורמת לכך שרבים מחבריה הלא רשמיים של אותה קבוצה, המפרסמים הגיגיהם כל אחד באחוזתו הוירטואלית, לא טרחו להביע כל צער על הרצח באיתמר – בא [לא בפעם הראשונה] לעזרתי עידן לנדו.

לאחר שהעלה בפוסט האחרון "זיכרונות" וירטואליים מאיתמר, ההתנחלות בה בוצע המעשה, זיכרונות שעקרם שיטוט שטחי במרחבי האינטרנט וגילוי מעשים המיוחסים בעבר לתושבי איתמר [יישוב המונה כ1,300 נפש], הוא מקדיש פוסט נרחב לשאלה האם מעשי איתמר ומתנחליה  בעבר היו או לא היו גורם  רקע לפשע. לזכותו  של לנדו יש לציין שלמרות ההסברים המלאים הוא סבור ש"הטבח במשפחת פוגל הוא מעשה טרור מחריד ומבצעיו ראויים למאסר עולם"- תודה על ההבהרה בלעדיה בהחלט היינו עלולים להתבלבל.

לו היה כותב כלשהו מסקר פשע בו בעל נזעם שיסף את גרונה של אשתו [קרה מספר פעמים לאחרונה] והיה טורח לציין, לא כהצדקה חלילה, שהנרצחת מררה את חייו של הרוצח דרך קבע, לא הייתי רוצה לעמוד במקום הכותב מול התגובה הציבורית. לו היה הרוצח משסף את גרונה של חברתה של אשתו מאותה סיבה, גורלו של מי שהיה מזכיר את הרקע המשפחתי הטרגי למעשה היה מר שבעתיים. כל גילוי של הבנה למניעים בנסיבות אלו יש בו יותר משמץ של הצדקה ואי אפשר לפרש זאת אחרת.

מה שעושה לנדו בפוסט האחרון שלו הוא כמובן חמור הרבה יותר– אין אנו יודעים נכון לעכשיו מי ביצע את המעשה באיתמר, מה היו מניעיו? לאיזה ארגון הוא שייך, אם בכלל?  האם מדובר בנקמה אישית? משפחתית? מעשה פוליטי עם כוונות פוליטיות? בהיעדר ידיעה אין טעם בכלל לדון בגורמי רקע. מה נאמר אם נגלה שעשה את המעשה אדם שפוטר לעבודתו בחודשים האחרונים והוא לא נעשה בכלל כתגובה על התנכלות למסיק זיתים לפני כ8 שנים? 

לו היה תושב אחד הכפרים הסמוכים לאיתמר, שנפגע אישית ממעשי מתנחלים כמתואר בפוסט של לנדו, מתגייס לארגון טרור, חוגר חגורת נפץ ומתפוצץ בבית קפה בתל אביב, האם אז הייה לנדו מעיז לכתוב פוסט דומה? אני משער די בוודאות שלא. כבר מזמן למדנו שניתן להבין, גם להצדיק בשקט בשקט, כל נקמה במתנחלים אבל לא להצדיק מעשה דומה ממניעים זהים המתרחש בתוך גבולות הקו הירוק. 

האבחנה הכמעט רשמית בחוגים מסוימים בין המתרחש בתחום הפיגועים בתוך הקו הירוק והמתרחש "בשטחים" מהווה ראיה בולטת לטענתי לפיה קיימת הסתה שיטתית שנועדה ליצור דה-לגיטימציה של כלל המתנחלים. הסתה זו מטרתה ותוצאתה ההכרחית היא התרת דמם וכמובן התרת כל אמצעי אחר יש לנקוט נגדם לדעת הקבוצה המסיתה.

תחילה חשבתי שראוי להתייחס לדוגמאות הקונקרטיות שהביא לנדו, אולם בהמשך החלטתי בשלילה. איסוף באינטרנט של קטעי עיתונות אינו טיעון עובדתי הראוי כשלעצמו לתגובה. בכל הנוגע לפן העובדתי הטהור, זה המתייחס לשאלות יסוד כמו מה קרה, היכן קרה, מי השתתף ולמה קרה, איני מייחס שום חשיבות  לכתיבתו של עידן לנדו מאחר וכבר הוברר לי שבין כתיבתו  לבין ברור האמת העובדתית כפשוטה אין ולא כלום.

 מבחינתי חשיבותם של כותבים כמו עידן לנדו, יוסי גורביץ חבריהם וחסידיהם היא בלימוד הלכי הנפש שלהם ויותר מכך של קבוצת ההתייחסות החברתית שלהם וכן גם האינטרסים הגלויים או הסמויים שלהם. חשיבות הבנת הלכי נפש אלו היא רבה וחורגת מהבנת מניעיו "האפלים" של כותב זה או אחר. הבנת הלכי רוח בקבוצות שונות בציבור יש לה משמעות פוליטית והיא תנאי לכל עשייה פוליטית.

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • schmuckupation  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 11:35

  הפוסט לעניין!

  בימים הקרובים תעלה אצלי סקירה מעמיקה של הלכי הרוח נתיבי הנפש והדעת והפרקטיקה בכת הנאורים.

  זה באמת לא ראוי לכנות ציבור שלם בכינוי שמסכן אותם באיום פיסי מצד אחרים ויוצר דה-לגיטימציה.

  http://www.google.co.il/#hl=iw&biw=1280&bih=608&q=%D7%9E%D7%AA%D7%A0%D7%97%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%9D&aq=f&aqi=&aql=&oq=%D7%9E%D7%AA%D7%A0%D7%97%D7%91%D7%9C%D7%99%D7%9D&fp=37e3b9bca46e4c4

 • ora21  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 13:31

  משה, גם אני קראתי את הפוסט שאתה מדבר אודותיו והחלטתי שעדיף לא להתייחס כלל. ממילא הוא זוכה למחיאות כפיים מקבוצה קבועה על כל פוסט הנהלת חשבונות הזוי שהוא מעלה. כשאני כתבתי על ההתנהלות של עיתון הארץ בפרשת הטבח באיתמר (כאן:http://ora21.wordpress.com/2011/03/13/%d7%91%d7%98%d7%90%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%90%d7%95%d7%9d-%d7%9e%d7%a8%d7%97%d7%95%d7%91-%d7%a9%d7%95%d7%a7%d7%9f/

  חטפתי 'נזיפות'מכל עבר, איך אני מעזה לערער על ההגמוניה הנרטיבית של העיתון, כשהוא שם על המאזניים את הטבח המזוויע עם כל מקרה שבו נרצח פלשתיני בסביבה לפני שמונה שנים
  , מריעים לו.

 • דרור בל"ד  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 14:38

  "מבחינתי חשיבותם של כותבים כמו עידן לנדו, יוסי גורביץ חבריהם וחסידיהם היא בלימוד הלכי הנפש שלהם ויותר מכך של קבוצת ההתייחסות החברתית שלהם וכן גם האינטרסים הגלויים או הסמויים שלהם".
  יצא בזמנו מאמר מעניין ב"תכלת" שנקרא "תוגתו של השמאל הישראלי" (או כותרת דומה).

  "לו היה כותב כלשהו מסקר פשע בו בעל נזעם שיסף את גרונה של אשתו [קרה מספר פעמים לאחרונה] והיה טורח לציין, לא כהצדקה חלילה, שהנרצחת מררה את חייו של הרוצח דרך קבע…"
  תתפלא. יצא מאמר כזה. זהו מאמר מצויין של אריאלה אזולאי שכותרתו "האזרחית כרמלה בוחבוט" (מתוך ימים רעים – אריאלה אזולאי ועדי אופיר, הוצאת רסלינג). כזכור, בוחבוט רצחה את בעלה לאחר התעללות קבועה בה, וזכתה לאהדה בכל כלי התקשורת וגם בבית המשפט. אזולאי מבקרת את כל מערכות השלטון שלא סייעו לבוחבוט בזמנו ונזכרו פתאום לחבק אותה. בצורה צינית זה מזכיר את "חבל שלא באתם אז, אבל באתם עכשיו" (לאה רבין בהלוויה).

  "מה שעושה לנדו בפוסט האחרון שלו הוא כמובן חמור הרבה יותר- אין אנו יודעים נכון לעכשיו מי ביצע את המעשה באיתמר…".
  כאן אתה מיתמם לדעתי. עידן לנדו התייחס בתגובות למשמעותה של ההבנה. ההבנה במקרה זה היא לוגית, ללא כל קשר להזדהות. עידן לנדו הצהיר פעמים רבות בעבר כי אינו מבדיל בין דם לדם. אם תוסיף להתעקש אחפש לך ציטוטים מדבריו.

  "האבחנה הכמעט רשמית בחוגים מסוימים בין המתרחש בתחום הפיגועים בתוך הקו הירוק והמתרחש "בשטחים" מהווה ראיה בולטת לטענתי לפיה קיימת הסתה שיטתית שנועדה ליצור דה-לגיטימציה של כלל המתנחלים. הסתה זו מטרתה ותוצאתה ההכרחית היא התרת דמם וכמובן התרת כל אמצעי אחר יש לנקוט נגדם לדעת הקבוצה המסיתה".
  במשפט זה אתה הוא המסית. ארגוני הטרור לא מתחשבים בדעתו של עידן לנדו (וגם לא בדעתו של אבו-מאזן)ולא מתייעצים עימו היכן ומתי לבצע את פעולותיהם. ישנה טענה כי המתנחלים לא צריכים להיות שם. זו טענה פוליטית. ישנה טענה שהאדמות הן גזולות ושהבנייה נעשתה על קרקע פרטית. זו טענה משפטית אותה מקבל בגצ ואותה מפר בזדון אהוד ברק. קיימת מה שכינית הסתה ואני אכנה מסע דה לגיטימציה של כלל המתנחלים. מטרתה אינה התרת דמם של המתנחלים (כאן יש חשש אפילו להוצאת לשון הרע). האם החמאס או מי שביצע את הרצח נזקק ל"תעמולה" של עידן לנדו, (מה עוד שפעמים רבות בעבר הוא יצא בצורה נחרצת ושאינה משתמעת לשתי פנים נגד מעשים המכונים טרור בשיח הציוני).

 • schmuckupation  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 14:58

  נו באמת:
  "ארגוני הטרור לא מתחשבים בדעתו של עידן לנדו "

  פגשתי את השטות הזאת השבוע בבלוג של נעמה כרמי.

  החמאס לא מתחשב בדעת הקהל הישראלית ?
  החיזבאללה לא מתחשב בדעת הקהל הישראלית ?

  או שאתה משקר ביודעין או שנראטיב העביר אותך על דעתך.

  אז אם לא הבנת עדיין, הנה, לאט ובעברית:

  התמיכה שלכם בנראטיב מגבירה את הטרור.

  כן. יש להפגנות ותעמולת הנראטיב שאתם מפזרים לכל עבר מן השפעה מוזרה שכזאת. להרוג אנשים אחרים. מהעם שלך.

  • דרור בל"ד  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 15:35

   הנה לאט, ובעברית:
   התמיכה שלכם בציונות מגבירה את הטרור.

   מי שלא מגנה מכה קטנה בכנף של המטוס שלא יתפלא אם יהיו כאלה שלא יגנו מכה קטנה בלהב של הסכין. ההבדל היחיד הוא בין מדיניות של קולקטיב שלם (הציונים) לבין מדיניות של יחידים הפועלים בניגוד לדעתם של רוב הפלסטינים.

   • schmuckupation  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 16:12

    אני מבין את המטרה שלך אבל לא תצליח לשכנע אף אדם שלא משתחווה לנראטיב של כת הנאורים.

    אין סימטריה בין טייס שמפציץ מחבל לבין מחבל ששוחט תינוק בסכין.
    לא בכוונה
    לא במידת האשמה
    -ולא בדרגת האכזריות

    תמשיך לצייר את המציאות המזוייפת שלך בצבעים שאתה בוחר ונראה כמה מנדטי"ם תקבלו מקולות היהודים בבחירות הבאות.

    הרבה יותר ערבים ויהודים נרצחו על ידי ערבים בכוונה תחילה מאשר על ידי יהודים.

    peace
    .

   • דרור בל"ד  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 18:17

    המטרה היא לא לשכנע אותך. דינך כדין כלב שוטה (ראה מסכת יומא). המטרה היא לשכנע את בית המשפט בהאג: "אין סימטריה בין טייס שמפציץ מחבל לבין מחבל ששוחט תינוק בסכין.
    לא בכוונה
    לא במידת האשמה
    -ולא בדרגת האכזריות".

    או כפי שכל העולם רואה אתכם: ציונים, פשיסטים, אתם הטרוריסטים!
    (הסיסמה השכיחה ביותר בהפגנות באירופה)

   • גלעד  ביום 16 במרץ 2011 בשעה 8:50

    ובכן, באירופה מפגינים באירועים אלו תושבים אירופאים רבים ממוצא מזרח תיכוני ואפריקאי ( ראיתי בעיני, פעמים רבות ).

    אלו לא מעלים על דעתם לבקר את ממשלות מולדתם – למשל לבנון, טורקיה, מרוקו, מצריים, למרות שהן אחראיות לאין ספור הפרות זכויות אדם, פשעים נגד האנושות, הצרת צעדיהם של מיעוטים החיים בקרבן ועוד. באופן אירוני, ממשלות אלו אחראיות גם לייצוא של מיליוני מהגרים לאירופה, המחפשים חיים בכבוד, עם פרנסה מכובדת, זכויות אדם ועתיד לילדים.

    ואולם הם ייצאו להפגין ביחד עם חבריהם מהשמאל הירוק והרדיקלי האירופאי, ששונא את היהודים יותר ממה שהוא סולד מהאיסלאם, לנוכח מטרה משותפת – ישראל ( = היהודים, באירופאית מדוברת ).

    ואלו וגם אלו תמיד ימצאו אדיוטים מועילים לשימושם, כדרור בל"ד, שלא מבין שהוא פיון זעיר בלוח השחמט הזה, המשחק נגד המלך והמלכה שלו בלא יודעין. גם עזמי בשארה מביט עליו מדמשק תוך כדי שהוא מפרשן עצמו לדעת באל ג'זירה ולא מאמין למזלו הטוב.

    אני לא מת על ממשלת ישראל ובטח שלא על ההתנחלויות, אבל לא עולה בדעתי להצטרף או לשים לב לחבורת הצבועים מאירופה והסיסמאות המגוחכות שלהם.

 • גולדבלט משה  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 15:33

  דרור יש לך בעיות בהבנת הנקרא-זו לא פעם ראשונה. בשום אופן לא קשרתי מעולם בין הפיגועים לדה לגיטימציה הנעשית למתנחלים-לדעתי קשר כזה לא קיים עדיין. אני גם לא סבור שההתנחלויות הן הגורם העיקרי לטרור.

  • דרור בל"ד  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 15:39

   אבקש הסבר למשפט זה: "קיימת הסתה שיטתית שנועדה ליצור דה-לגיטימציה של כלל המתנחלים. הסתה זו מטרתה…היא התרת דמם".
   מיהו המקיים הסתה שיטתית שמטרתה התרת דם? האם 'חוגים מסויימים' כוללים גם את עידן לנדו?

 • מוטי סגרון  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 16:02

  דרור בל"ד. בהיסטוריה האנושית(המאה-20.1 ) שאנחנו מכירים 2 עמים ידועים באכזריותם, הנאצים והיפנים, הם קיבלו בראש ,האיסלם הקיצוני באשר הוא, הולך בעקבות הנאצים והיפנים והם יקבלו בראש כי רק זה יעצור אותם.
  בעוד אני כותב שורות אלה ספינה מסוריה נתפסה עם סיוע לרעבים בעזה
  טילים.ותחמושת ושאר מוצרי היסוד, רעבים וצמאים לדם
  לא יהיה להם לא דרור ,ולא בלד !
  דרור בל"ד, הצחקת אותנו

  • schmuckupation  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 16:20

   מוטי, אני לא בטוח שדרור יכול להתהלך את ה input ספינסיוע לטרור. יפה עשית שהקלת עליו באנלוגיה.

   בל"ד הנאורה…

   המפלגה שבכיריה צרחו נגד מטווח האזרחים הלובים.
   המפלגה שבכיריה נסעו להצטלם עם מר הומאניות (קדאפי) ?
   המפלגה שנלחמת בציפורניים על זכותם של נשים להשאר מוכות ובורות במגזר.

   bloody joke

   .

 • אזרח.  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 16:26

  עידן לנדו כתב פוסט מצויין.

 • גולדבלט משה  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 17:44

  דרור התשובה לשאלתך היא שחוגי השמאל המדיני בארץ מקיימים הסתה שיטתית נגד המתנחלים ,בשיטות שהשתמשו בהן צוררים ידועים ובכללן הכללות ,יצירת סטיגמות ובאמת כדי לפרט אזקק ללא מעט פוסטים . דוגמה טובה היא כמובן פרופ' שטרנהל שרואה במתנחלים יעד די לגיטימי לפעולות טרור. התרת הדם שאני מדבר עליה היא פנימית ומשמעה שדם מתנחל או ילדיו נחשב פחות מדם תל אביבי שייהרג בקפה אפרופו.

  אני מקווה שלפחות הבנת את הטיעון הדי ברור לדעתי-אני לא מצפה להסכמה חלילה

  • דרור בל"ד  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 18:07

   תודה על ההבהרה.
   ישנה הסתה שיטתית נגד המתנחלים בקרב אנשי שמאל מסויימים אך אף אחד מהם לא קרא ולא יקרא להתרת דם של איש. ישנם גורמים פלסטינים הקוראים להתרת דם. מולם יש גורמים ציונים הקוראים להתרת דם. בטבח בעזה תמכו מעל 98% מהציבור היהודי בישראל, ולאחר שבועיים של רצח ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית עדיין תמכו בו 95% מהאוכלוסייה היהודית. אין לכם מה להלין על אף אחד מהצד השני, כולל הג'יהאד האיסלאמי, הנוהג בדיוק כמוכם. ההיפך הוא הנכון. הם נלחמים בדרכים נפשעות למען מטרה ראוייה (שחרור פלסטין) ואתם נלחמים בדרכים נפשעות ע"מ להשיג מטרות נפשעות – המשך האפרטהייד והכיבוש.

  • אבי  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 18:21

   פרופסור שטרנהל הוא זה שמתיר דמים?? הוא זה שמסית? הרי הוא נפגע בשפעול טרור שלי אנשי ימין נגדו, כך שאם כבר מי שפועל בצורה של טרור פנימי הם חבריך מהימין. תזכיר לי מקרה אחד של פגיעה פיזית של איש ימין ע"י איש שמאל מאז קום המדינה?

 • עידו לם  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 17:54

  האידיוט הבל"די מנסה לשכנע אותנו שהציונות היא פשע לעומת הלאומיות הפלסטינאית שהיא שיוויונית לכול תושבי פלסטין, האמת היא כמובן שונה מי שלא שייך לדת הנבחרת קרי המוסלמים לאי כול להיות אזרח שווה בלאומיות הפלסטינאית ואפילו לא אזרח סוג ב מקסימום סוג ז.

 • גולדבלט משה  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 18:30

  ציטוט של שטרנהל

  לרבים בישראל, אולי אף לרוב המצביעים, אין ספק בדבר לגיטימיות ההתנגדות המזוינת בשטחים עצמם. אילו הייתה בפלסטינים מעט תבונה, הם היו מרכזים את מאבקם נגד ההתנחלויות, לא פוגעים בנשים ובילדים, ונמנעים מירי על גילה, על נחל עוז ועל שדרות. כן היו נמנעים מהנחת מטענים בצידו המערבי של הקו הירוק"

  אני יודע שהוא הסביר זאת כ"משחק מלחמה" הסבר לא אמין

  • דרור בל"ד  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 21:01

   עוד פעם אתה לא מדייק: "פרופ' שטרנהל שרואה במתנחלים יעד די לגיטימי לפעולות טרור", לעומת: "אילו הייתה בפלסטינים מעט תבונה, הם היו מרכזים את מאבקם נגד ההתנחלויות, לא פוגעים בנשים ובילדים, ונמנעים מירי על גילה, על נחל עוז ועל שדרות. כן היו נמנעים מהנחת מטענים בצידו המערבי של הקו הירוק".

   בהנחה (לצורך הדיון בלבד, עד שיובא לינק למקור הדברים) כי כך נאמר, הרי שלפלסטינים יש הרבה תבונה, לא קצת. סה"כ המשת"פ אבו מאזן מיישם בדיוק את העצה הזו, אותה נתנו לו עדי אופיר ואריאלה אזולאי כשעוד היה אפשר לפתור את הסכסוך הציוני-פלסטיני באמצעות שתי מדינות. ע"פ מה שאני זוכר מהדברים האלו, ההפרדה הייתה בין חיילים לבין מתנחלים. בכל מקרה מאבק נגד ההתנחלויות לא חיב להיות דווקא התנגדות אלימה. התנגדות מדינית (ממנה הזהיר השבוע מחולל הצונאמי המדיני עצמו) אף היא התנגדות. דרך אגב, אותו רוצח ילדים מתועב אמר בזמנו כי אילו הוא היה פלסטיני הוא היה בוחר בפעולות "טרור". החלוקה אם כן היא לא בין הפלסטינים+עידן לנדו+שטרנהל מול היהודים+אהוד ברק אלא בין אלו הדוגלים ברציחת ילדים ובין אלו שמתנגדים לכך.

 • עידו לם  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 18:53

  תגיד מה שתגיד משה על השמאל הרדיקלי אבל פגיעה במתנחלים היא לגיטימית על פי אמנת זנווה.

 • schmuckupation  ביום 15 במרץ 2011 בשעה 19:10

  עידו,
  בית המשפט הבינלאומי פועל בעקבות הפעילות המשותפת של הנאורים ולוחמי החופש הפלסטינאים.

  בוא נראה אותו מתמודד עם חלק מהעובדות:

 • חגי  ביום 16 במרץ 2011 בשעה 8:45

  אני מודה, בכלל לא ברור לי על איזו "כת" אתה מדבר. הרבה פעמים אוהבים להציג את השמאל כמקשה אחת של שונאי מתנחלים אוהבי מחבלים. אני מסכים עם הביקורת שלך על הפוסט של לנדאו, אבל איך אפשר להכליל ממנה?

  ארגון בצלם גינה את הרצח באופן לא מסויים, וכך גם מרבית ארגוני זכויות האדם האחרים.

  חגי אלעד, יו"ר האגודה לזכויות האזרח, אמר את הדברים שחור על גבי לבן כאן- http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/222/278.html

  בדיוק כמו שלא צריך למהר לפתח שנאת מתנחלים כללית, גם תיוג של כל השמאל באופן קריקטורי ומרדד אינו תורם דבר וחצי דבר לשיח הציבורי בישראל.

  • Gil  ביום 16 במרץ 2011 בשעה 10:24

   "אנחנו מגנים את הרצח, אבל…" זה לא גינוי. זו גם לא השתתפות כנה בצער. זה פשוט נסיון נואל להסיט את הדיון למקומות אחרים ולטפול אשמה נוספת על המתנחלים. מי שמבכה את מותם של 3 ילדים פשוט צריך לומר – זה נורא ואיום. זהו. בלי אמנת ז'נבה הרביעית או אמנת הלסינקי החמישית. שום כלום. מי שמזכיר עוד משהו חוץ מזה הוא מנוול. אולי לא מנוול כמו עידן לנדו, אבל בהחלט מנוול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: