הסבר נוסף ומרגיז למצבה של מפלגת העבודה


אני מודע לכך שההסבר הזה ירגיז כמה אבל אחת הסיבות החשובות למצבה של מפלגת העבודה נעוצה בנתק בין ציבור חבריה לציבור שחברי הכנסת שלה פעלו למענו. מפלגות אחרות ובמיוחד הדתיות והחרדיות פועלות למען ציבור מוגדר, הציבור ששלח אותן לכנסת. ליברמן מתיימר גם הוא לפעול למען ציבור כזה, למרות שלא עשה בשבילו הרבה ואולי זו הסיבה לירידת המנדטים של מפלגתו.

הליכוד היא מפלגה יוצאת דופן מאחר שהיא פונה יותר למכנה משותף עממי עדתי ותרבותי וזהו הבדל חשוב כי הליכוד מעניק לבוחריו סוג של זהות, בעוד שאר מפלגות הימין פונות לציבור בעל זהות מובחנת .

חברי הכנסת של מפלגת העבודה פעלו הרבה למען עובדים [זכות ישיבה לקופאיות] נכים,שוכרי דירות, חיילים משוחררים ועניים וכיו"ב. במילים פשוטות את עיקר מרצם השקיעו חברי הכנסת של מפלגת העבודה לציבור שאין סיכוי שיצביע עבור המפלגה וזו טעות קריטית.

מה לא עשתה מפלגת העבודה? היא לא ניסתה לפנות לציבור הוותיק שלה שאולי אינו סובל כיום ממצוקות חברתיות קשות אך סובל מבעיה של זהות. זה ציבור ותיק ומבוסס שיש לו אהדה לפחות נוסטלגית לערכי תנועת העבודה, לערכים של תרומה לחברה במגוון דרכים, בגלל שאתה נמנה על ציבור המבוסס. ציבור חילוני הקשור למסורת ישראל ולתרבות היהודית כמקור זהות לאומית, כמו גם לתרבות החילונית המערבית ומחויבות לדמוקרטיה וזכויות האדם.

זהו בדיוק הציבור שחש שנים רבות לא תחושת נחיתות וקיפוח אלא שהוא מלח הארץ ומפלגת העבודה הצליחה להשכיח ממנו תחושה זו ובשם הפנייה לכלל הציבור ובמיוחד השכבות חלשות שכחה להעניק הכרה בזהות ציבור שלה. ברור שגם בתחושה כזו יש משהו מתנשא אבל כל ציבור רוצה להרגיש שהוא טוב במשהו מאחרים ומי שלא יודע להעניק לציבור שלו תחושה כזאת שיחפש עיסוק אחר ויימנע מפעילות פוליטית.

ברור לי שציבור התומכים הפוטנציאלי של העבודה אינו הרוב בחברה אולם הוא רחב בהרבה מקהל תומכיה של המפלגה כיום. אם המפלגה רוצה להתאושש עליה להיזכר מי קהל מצביעיה. איני אומר שהמפלגה לא צריכה לפעול בנושאים חברתיים,אבל עליה לשים דגש על ערכים אחרים ובמיוחד על נושא הזהות התרבותית.מחויבות חברתית יש לה ערך כשהיא מבטאת זהות.

פעם בראש העיתון על המשמר היו המילים "לציונות לסוציאליזם ואחוות עמים" אני הייתי ממיר סיסמא זו בציונות חילונית,דמוקרטיה ומדינת רווחה"

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s