השבט השני גדול יותר-זה כל הסיפור


כשנבחר נשיא ארצות הברית הארי טרומן ב1948 בחירתו הכתה בתדהמה את כל הפרשנים ואת כל עורכי הסקרים שנבאו ניצחון מוחץ ליריבו תומאס דיואי. לאחר הבחירות נשאל טרומן למה הוא מייחס את ניצחונו המפתיע? בעיקר אני מייחס את הניצחון, ענה טרומן, לעובדה שקיבלתי יותר קולות מיריבי. תשובתו של טרומן יכלה להינתן היום. למה נתניהו וגוש הימין ניצחו? כי בשבט שלהם יש יותר אנשים.

לכל אלו המצויים כעת בשלב הכעס ואינם מבינים כיצד כל תומכי נתניהו והליכוד שבו והביעו בו את אמונם למרות השחיתות המיוחסת לו ולמרות כל פגמים אלו ואחרים בדרכי שלטונו ,אני מציע להירגע -בחירות אינן הליך אינטלקטואלי של שקילת חלופות רציונלית. בבחירות רובם המכריע של הבוחרים מבטאים את זהותם, גם אם זו זהות מדומיינת, או מומצאת. אין זה מפני שלבוחרים מהמחנה הנגדי אין יכולות בחירה ושיקול דעת -יש להם אותן יכולות, אלא שהצורך להזדהות ולהיות שייך הוא צורך מאד יסודי.

למי שלא השתכנע אני מזכיר שוב את הבחירות של 1984. מפלגת העבודה התייצבה כמפלגה גדולה ובוטחת לאחר למעלה משלוש שנים קטסטרופליות בשלטון הליכוד- היפר אינפלציה,ההסתבכות בלבנון, משבר מניות הבנקים, פרישת בגין בלי הסבר מתפקיד ראש הממשלה והעברת הדגל למנהיג אפור שאינו נוסך השראה [שמיר]. למרות כל הנתונים האיומים הללו נותרו בוחרי הליכוד נאמנים וכל שעלה בידי מפלגת העבודה היה להשיג גוש חוסם של 60 חברי כנסת גוש שנשען על חברי ליכוד שפרשו [וייצמן והורוביץ] ושישה חברי כנסת ערביים. בקיזוז העריקה גוש הימין היה אמור למנות 64 חברי כנסת לעומת 56 של גוש השמאל -ערבים.

מדוע ציפיתם שהפעם זה יהיה אחרת? הכלכלה במצב טוב, נתניהו טיפח מערכת רצינית של קשרים בינלאומיים חשובים. הוא ניהל את המדיניות בצפון וכלפי איראן באופן שבשלב זה זוכה שבחים מכל עבר וגם חלק מיריביו מקפיד לציין עד כמה הוא נזהר ממלחמה שעלולה להיות מיותרת. ברור שיש פגמים בניהול השלטוני אבל בכנות-תמיד ישנם כאלו. אם בוחרי הליכוד שמרו אמונים למפלגה ב-1984 הרבה יותר מובן מדוע הם עושים זאת היום. כך או כך לא מדובר בהחלטה רציונלית אלא בהשתייכות.

מתי יהיה למחנה הקרוי שמאל- מרכז סיכוי? זה יקרה כשהוא יבין את הצורך בהשתייכות. זה לא קורה והמסגרות קצרות המועד של מפלגות המרכז למיניהן אינן מאפשרות התגבשות מוקד הזדהות. לשמאל יש בעיה אחרת-הייתה לו זהות אלא שבגלל יומרה להיות מפלגת שלטון הוא טרח הרבה להסתיר אותה וכיום ניסיונותיו לאמצה שוב אל לבו נתקלים בחשדנות, מה גם שקהל היעד שוב אינו הקהל הנזקק לזהות זו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s