למה נתניהו רק מתחזק?


בכל פעם מתפלאים למה לאחר הופעה באמת תמוהה של נתניהו והכחשות וספינים, שנראים לנו כמעליבים את האינטיליגנציה, ציבור אוהדיו שב ומתחזק. לתופעה יש שם "הטיית אישור", שהיא נטייה חזקה מאד, המשותפת לכולנו,לדחות מידע ללא נוח שאינו מתיישב עם הנחות קודמות ולספוג רק מידע התומך ומתיישב עם הנחות מוקדמות ודעות קדומות שלנו.

הנטייה הזו חזקה במיוחד כאשר קבלת המידע הסותר פוגעת גם בדימוי העצמי של מקבל המידע -במקרה זה שואל את עצמו מי שהצביע עבור נתניהו בעבר ותמך בו בהתלהבות. האם אני תומך באיש מושחת? כל כך קל לרמות אותי?, או אולי מי שטועה הם אלו המזינים אותי במידע כוזב על אשמת המנהיג?

זו הסיבה עצם האישום נגד נתניהו, ולהבנתי גם במקרה של הרשעה, לא יחוללו מהפך פוליטי ואולי להפך. על מנת לחולל מהפך כזה המחנה הנוגד צריך להציב מוקדי הזדהות רגשיים חלופיים ובתחום זה, יש להודות, רק לפיד הראה הבנה כלשהי-הוא פנה אל מעמד הביניים העובד ומשלם מסים ומשרת בצבא ורואה איך המדינה שלו מזניחה אותו. לפיד כשל בפנייה למעמד ביניים מזרחי ורוסי.

מפלגת העבודה נכשלה ותיכשל כי אין לה יותר ציבור גדול שרואה בה מקור הזדהות. הדמוגרפיה פועלת נגדה. משקלה של ההתיישבות העובדת וההסתדרות ומפעליה כמקור למצביעים פחת מאד. מפלגה אשכנזית ותיקה ומבוססת אינה יכולה להתהדר בדאגה לשכבות חלשות, כי אף אחד לא יקנה את הסחורה הזו היום-גם לא מהצפון תל אביבית שלי יחימוביץ המדוושת בחדווה על אופניים. אני מכיר רבים מחבריי שתומכים עדיין במפלגת העבודה והאמינו לי לא צריך לדאוג כלכלית לאף אחד מהם.

גם תכנית מדינית אינה יוצרת מוקד הזדהות ובינינו אי אפשר ללכד ציבור תחת הבטחה לתקווה מדינית כאשר זו ננטשה בגין כל מה שקרה מאז הסכם אוסלו ומה שמתרחש בעולם הערבי מסביבנו. התכנית המדינית היחידה שהשמאל דוגל בה היא פעולה למען היפרדות כי אנחנו באמת לא רוצים לחיות במדינה דו לאומית וטרנספר אינו אופציה ראלית.

רבים מאלו שתמכו במפלגות תנועת העבודה חשים כיום תחושת אבל ולאו דווקא תסכול. הם מבינים שמה שהיה עבורם הבית הפוליטי שוב אינו קיים. לא בגלל שראשי המשפחה נפרדו, או רבו, אלא בשל העובדה הביולוגית שרובם של המצביעים כבר אינם ואחרים פנו למקומות אחרים וכמו שאומר הפזמון "זה לא יחזור, כל זה כבר איננו".

אחד מאבות תנועת העבודה, ברל כצנלסון, כתב פעם מאמר ידוע ששמו "בזכות המבוכה ובגנות הטיח" אלו הנבוכים שחשים שבבחירות הללו אין להם חלופה אמתית ובחירה שעמה הם יכולים להזדהות מוטב שישלימו עם המבוכה ולא ינסו לטייח. אולי העתיד יצביע על חלופות אחרות ואולי לא.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • nachum  ביום 10 בינואר 2019 בשעה 12:27

    מפלגת העבודה תיכשל כי ה א י ד ו ל ג י ה שלה התקבלה!

  • חגי יפה  ביום 25 בינואר 2019 בשעה 18:25

    נו ,אם אתה משתמש במושג הטית אישור, אז במשהו הצלחתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s