חגיגת בחירות בקניון דמוקרטיה


בחירות,כך התגלה מזמן,אינן אירוע שבו האזרחים בוחרים במפלגה או באדם שלדעתם ייטיב להנהיג אותם. ההצבעה אינה הליך של בחירה בין חלופות. בבחירות מכריז המצביע על נאמנותו לשבט, קבוצת התייחסות חברתית תרבותית, קהילה וכיו"ב.

קשה להעמיד פנים שאנו סבורים כי למיפלגות עצמן יש תוכן רעיוני ממשי, או שהן באמת מחויבות לדרך פעולה זו או אחרת. המצביע הרגיל אפילו אינו מעמיד פנים שהוא מעוניין בדרך הזאת, או מאמין שיש מי שמחויב לה.

גם המועמד הממוצע מעדיף לזרוק בוץ במתחרים ["שמאלני" זה גוש בוץ רציני] מאשר באמת לעסוק במהות. אם מועמד שכלל לא פתח את את הפה כבר זוכה ב 15 מנדטים בסקרים ואם אחר, שאין מי שבאמת יודע מה המצע שלו, זוכה לתמיכה דומה אז קיבלנו את הסיפור על רגל אחת.

זו הסיבה שכבר די הרבה זמן אני לא מתרגש בכלל ממערכות הבחירות [הן תמיד "גורליות"] ודי אדיש לתוצאות מהטעם הפשוט שאני משוכנע שחלוקת המחנות ברורה,שהשאלה איזו מפלגה תגנוב קולות למפלגה אחרת מאותו גוש היא חסרת חשיבות וכך גם, נודה על האמת, השאלה מי תנצח.

הבחירות אכן מבטאות רק הצהרת הזדהות למחנה. מאחר שאין לי צורך להביע הזדהות כזו והאקט חסר משמעות עבורי, אמנע מהצבעה, אלא אם אחוש צורך להציל מפלגה שאיני תומך בה מאימת אחוז החסימה. גם מחווה זו אני עושה יותר מתוך שעשוע מאשר אכפתיות אמיתית.

הימנעות מהצבעה בבחירות היא הכרזה על עצמאות אישית ןבעיניי היא הכרעה מוסרית. הנמנע מצהיר בהימנעות שהוא מסרב שיוליכו אותו שולל ואינו מוכן לקחת חלק בתרמית המאורגנת. הימנעות מהצבעה בבחירות היא הצהרת אמונים לערכים שמזמן אין להם מקום בחברה המנוונת שלנו.

למרות הכל אני עוקב בעניין אחר המתרחש משום שהמשחק מעניין במיוחד כזירה ללימוד משחקי השלטון כאשר כמעט כל חיבור אפשרי [בשל היעדר מחויבות] כולם ייבגדו בכולם במועד המתאים וכול אחד יחתור תחת חברו. איני צופה בסדרות מציאות אבל נראה לי שהבחירות הן סדרה כזו

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • תרצה הכטר  ביום 4 בינואר 2019 בשעה 11:05

    העקרון שלי הוא – נותנים לך, אז תיקח בשתי ידיים. התופעה שלך היא כלל עולמית ולכן במדינות מסוימות מטילים קנסות על מי שאינו מצביע (ולהבדיל, במדינות אחרות כולאים את מי שאינו מצביע, אבל זה סיפור לגמרי אחר). תודה ששיתפת אותנו בהרגשה, בתובנה ובהשקפה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s