התרמית של מנדלבליט


אתמול צפיתי ביועץ המשפטי מביט במבט חמור, אפילו נוזף, בחברי ועדת הכנסת ומבהיר שלוח הזמנים שלו להכרעה בתיקי נתניהו הוא "מקצועי בלבד" ולא יושפע מאירועים פוליטיים.

כמה אפשר להעמיד פנים שעניינו של נתניהו הוא כעניין כל אזרח אחר ושאין חשיבות ציבורית אם הבוחרים ידעו לפני הבחירות, או רק אחריהן, אם יש כוונה להגיש כתב אישום נגד המיועד לראשות הממשלה. לי ברור שמדובר בסוגיה שהיא הרבה יותר ממקצועית ואם המלצה להגיש כתב אישום תהיה לאחר הבחירות ולאחר ששוב יהיה ברור מי המועמד להרכיב ממשלה, זו העת שעל הציבור לצאת בהמוניו ולהדיח את היועץ המשפטי בחרפה מתפקידו.

אניח לרגע ללוח הזמנים "המקצועי" המקודש. הידעתם שחוק סדר הדין הפלילי אינו הוגה כבוד רב במיוחד "ללוח הזמנים המקצועי" של שופטים ודורש מהם פסק דין מנומק בתוך 30 יום ממועד סיום הסיכומים בתיק הפלילי? שימו לב – נדרש משופט פסק דין מפורט שכבר מסכם את חומר הראיות העצום ורק במקרים חריגים ניתן לקבל ארכה. כאן המקום להודות שההוראה הזו היא בבחינת הוראה שאין מקיימים -בגלל עצלות ולא בגלל שהמחוקק קבע את הבלתי אפשרי. עובדה שאי משנים את החוק ומדי פעם אפילו נזכרים בו.

מהיועץ המשפטי לא נדרש לכתוב פסק דין. הוא גם לא צריך לסכם את הראיות בתיק-מלאכה זו כבר נעשתה. לפניו עברו פרקליטים מקצועיים על החומר וגבשו עמדה. כעת צריך פשוט לשבת לקיים דיונים רציפים ולהגיע להחלטה. 30 יום הם די והותר זמן לשם כך.

מאחר ואני חשדן מטבעי – אני משוכנע,ללא ראיות, שמועד הבחירות תואם בין נתניהו  למנדלבליט וסוכם שלא תהיה הודעה על כוונה להגיש כתב אישום עד לבחירות. אם יזכה נתניהו בניצחון מכריע בבחירות זו תהיה רוח גבית ליועץ המשפטי לסגור את התיקים – למרות המלצות הפרקליטות, או להגיש כתב אישום מינורי שבוודאי לא מחייב התפטרות, שממילא אינה חובה חוקית. צר לי אבל מנדלבליט הצליח לערער בי עד היסוד את שארית האמון שרחשתי למוסד היועץ המשפטי לממשלה

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 25 בדצמבר 2018 בשעה 22:21

  עו"ד גולדבלט ,

  אין הרבה הבדל בגישה של מנדלבליט , לפני ההחלטה על הבחירות , וגם אחרי . אפשר היה להבין בעליל ממנו , שזה ייקח לא מעט זמן .

  אפשר לעשות כל דבר יותר מהר , זה ברור .עדיין , זה לא כזה פשוט כפי שאתה מתאר הדברים . סימולציות לוקחות זמן . והענין בסימולציות , זה גם להכין התנגדויות , להכין העמדות של הצד מנגד , ולתקוף אותן מבלי לדעת כלל מה הן במקרה דנן . זה מאוד מסבך עניינים , אבל , זה הכרחי . מדובר הרי בכמות גדולה מאוד של חומרים . אסור לשכוח : חובתם המקצועית של הגורמים המקצועיים , הינה להימנע מכתב אישום , שאין לו סיכויי הרשעה טובים וגבוהים , לא כל שכן , כאשר עסקינן בראש ממשלה , והוא הכריז מזמן מנדלבליט , שכאשר עסקינן בראש ממשלה מכהן , הוא רוצה סף יותר גבוה וחזק של סיכויי הצלחה והרשעה . בכלל , מכל קצווי הקשת הפוליטית תוקפים אותו . אתה רק מניח שהוא בצד של נתניהו , ומראש .

  והרי , מחד אתה גורס , שלשופט לוקח 30 יום וחומר הראיות הרי מסוכם , מאידך , אתה טוען נחזה להיראות , שקל וחומר שלהם ( לפרקליטות ) צריך לקחת פחות זמן ? לא מובן !לפני השופט החומר חתוך לגמרי , ואילו כאן , מריצים סימולציות תיאורטיות , מה הצד מנגד יטען , עשוי לטעון וכדומה . זה הרבה יותר מסובך הרי ( מבחינה זו ) .

  ואגב , סעיף 181א , לסדר הדין הפלילי ( 1982 ) המעמיד 30 יום למתן הכרעת הדין , הוא תיקון שהושחל ב – 2002 רק . ויש לו גם חריגים מטעמים מיוחדים . בסך הכל העומס על שופטים הוא עצום , אסור לשכוח זאת .

  הנה מצטט מניוז 1 :

  היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר באחרונה מספר פעמים לכמה גורמים משפטיים, כי הוא לא יגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, גם לא בחשד לעבירה של הפרת אמונים, אלא אם יסבור כי ניתן להשיג הרשעה בביטחון של 100%. לא פחות. כך נודע ל-News1. יש לי אחריות לאומית, אמר. לפי גישתו של מנדלבליט, ספק גדול אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו גם אם יוצגו בפני היועמ"ש, מצד הפרקליטות, חוות דעת לפיהן נמצאו ראיות לעבירות פליליות.

  עד כאן הציטוט :

  מאז אגב , נוספו עוד אישומים ועניינים , והוא קצת שינה גישה עושה רושם .

  כאן :

  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-387576-00.html

  כאן אתר מידה ( ימין מובהק ) מלינים על אכיפה בררנית הרי בקשר לנתניהו , הנה :

  https://mida.org.il/2018/10/03/התלונות-שלא-נחקרו-האכיפה-הבררנית-נגד-נ/

  לא לשכוח , הוא לא בחל בכתב אישום נגד שרה נתניהו הרי . אז מה נאמר , מה נוסיף ?

  תודה

 • אל רום  ביום 25 בדצמבר 2018 בשעה 22:32

  ואגב , על פי פסיקת בג"ץ הרי , שר מכהן שהוגש נגדו כתב אישום , לא יוכל להמשיך לכהן בעיקרון , הנה מצטט מבג"ץ חיים רמון דאז ( ראה לינק ) :

  בפרשות אחרות, הכיר בית המשפט באפשרות לפסול מכהונה ציבורית אנשים אשר הוחלט להעמידם לדין פלילי, עוד בשלב שטרם הוכחה אשמתם. כך בפרשת שר הפנים אריה דרעי, וסגן שר הדתות רפאל פנחסי (בג"צ 3094/93 התנועה למען איכות השלטון נ' ממשלת ישראל פד"י מז(5) 404, 422 (להלן: פרשת דרעי); בג"צ 4267/93 אמיתי נ' ראש ממשלת ישראל, פד"י מז(5) 441, 467 (1993) (להלן: פרשת אמיתי)). תפיסה דומה הוחלה גם לגבי אנשי ציבור שנפתחה בעניינם חקירה פלילית אך הוחלט לאחר מכן שלא להעמידם לדין. כך, למשל, בפרשת חקירות פליליות בעניינו של השר צחי הנגבי שלא נתגבשו לכדי הגשת כתב אישום (בג"צ 1993/03 התנועה למען איכות השלטון נ' ראש הממשלה, פד"י נז(6) 817, 851 (2003) (להלן: פרשת הנגבי (1)).

  כאן :

  http://elyon1.court.gov.il/Files/07/530/058/r07/07058530.r07.HTM

  תודה

 • אל רום  ביום 25 בדצמבר 2018 בשעה 23:17

  רק למי שמעונין , לבג"צ הישיר הדן בנושא של כתב אישום נגד שר מכהן ( הרב אריה דרעי דאז ) אז כאן לבג"צ :

  http://www.nevo.co.il/psika_word/elyon/padi-nf-5-404-l.doc

  תודה

 • Simha Nyr  ביום 26 בדצמבר 2018 בשעה 3:32

  משה, דעתי כדעתך, אבל זה לא נקי מספקות, ומה שהוא לא יעשה יגידו שזה כדי להשפיע על תוצאות הבחירות.
  מנדלבליט נהג בטיפשות בכל הפרשה הזאת. היה צריך לפסול את עצמו, ולהשאיר לשי ניצן את העבודה השחורה.

 • 1avshalom  ביום 26 בדצמבר 2018 בשעה 5:53

  צודק. תודה.

 • motisagronמוטי סגרון  ביום 26 בדצמבר 2018 בשעה 10:30

  שמעתי את יורם בורבסקי בערוץ 20 "יקח שנתיים לפחות עד קבלת החלטה בתיק 4000" סוף ציטוט. לדבריו מנדבליט צריך להתייחס להמלצות בתיק "כמו שופט" מה אתה אומר?

  • גולדבלט משה  ביום 26 בדצמבר 2018 בשעה 16:32

   אני אומר שאם זה נכון זו פשיטת רגל מוחלטת שלנו כמדינת חוק. אם נדרשים למעשה שלוש שנים דיונים רק כדי להגיש כתב אישום משמעות הדברים ששום שיטת אכיפת חוק לא יכולה לתפקד. מי שטוען טענה כזו מונע מאג'נדה פוליטית וזה משתלב עם המסע שטוען שקניית תקשורת אוהדת זה עניין שגור ומקובל-אמנם כן אבל לא כשזה נעשה מכספי ציבור [אם כך קרה].

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: