חידה עטופה מסתורין


אני לא יכול לחזות את הפעולות של רוסיה. מדובר בחידה, עטופה במסתורין, בתוך תעלומה; אבל אולי ישנו מפתח, והמפתח הזה הוא האינטרס הלאומי הרוסי. כך אמר ווינסטון צ'ירצ'יל הגדול ודומה שדבר לא השתנה. קשה מאד לעתים להבין את מדיניותה של רוסיה ואם מומחים דגולים טעו בכך לא פעם מוטב שאזובי הקיר יגלו צניעות הולמת.

כל מיני פרשנים ומומחים, לפחות בעיני עצמם, מהצד הימני של המפה הפוליטי לא חדלים להרגיע אותי שאין משבר אמיתי בין ישראל לרוסיה למרות תקרית המטוס והצבת סוללות s-300.

הנחת היסוד של הפרשנים המלומדים היא שרוסיה,ה מעוניינת בשלטון בלעדי בסוריה, אינה מעוניינת בנוכחות איראנית בסוריה ולכן היא תאפשר לישראל לפעול נגדה! מי קבע שההנחה הזאת נכונה? אולי החשבון הרוסי שונה לגמרי? אולי נוכחות איראנית בחסות רוסית יוצרת מנוף לחץ מעולה על בת ברית עיקרית של ארצות הברית באזור וכפועל יוצא גם על ארצות הברית? אולי המחיר שהם ידרשו תמורת ריסון איראן הוא בלתי נסבל עבורנו?

נראה לי שאסור לנו למצמץ מול רוסיה דווקא עכשיו ומבלי להתיימר לידיעה או הבנה ייחודיים בנושא אני סבור שכל הפרשנויות המרגיעות הללו הן הבל הבלים של מי שמתעקשים שיש רק אפשרות אחת, זו הנוחה להם, להסביר את המתרחש. תמיד חייבים להניח אפשרויות אחרות ובמיוחד את הפחות נוחות לנו.

כאן אני חושש מנתניהו-אם יש משהו שהוא באמת הוכיח במשך שנים זו הזהירות המופלגת שלו בעניינים צבאיים בצד נכונותו להתקפל תחת לחץ. אני עדיין זוכר באיזו היסטריה הוא היה בתקופת מהומות מנהרת הכותל. לזהירות זו יש הרבה יתרונות אבל לעתים צריך להפסיק לתמרן ולהזדקף על הרגלים האחוריות ולהבהיר שעד כאן. אני חושש שזה לא מה שיקרה בפגישה הקרובה עם פוטין שאפשר לוותר עליה כי היא רק תביא לכניעה לדרישות רוסיות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • דודי  ביום 8 באוקטובר 2018 בשעה 9:50

    יש להניח שהמצב שבו אנחנו מפציצים בסוריה בתדירות כמעט שבועית ללא כל תגובה לא יימשך, בלי קשר לרוסים.

    אני חושב שהסיבה העיקרית להבלגה הסורית-אירנית על ההפצצות היא התמקדותם הטבעית באוייב העיקרי, ועד לא מזמן הקיומי, המורדים בסוריה. מרגע שתושג הכרעה במלחמת האזרחים, סביר שכבר לא יבליגו ויהיו נכונים לסיכונים גדולים יותר מול ישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s