שקרים לאומיים


חוק הלאום- אני לא מתכוון לגעת בכלל בצד העקרוני של חוק הלאום ובמיוחד בזה של הסעיף הבעייתי קובע כי "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת." אני לא דן בשאלה אם "נפרד אבל שווה" יכול להוות בסיס נאות להקמת יישובים קהילתיים – שאלה תיאורטית לגמרי מאחר והממשלה מעולם לא הקימה אף יישוב קהילתי ערבי ולמיטב ידיעתי אין לה כוונה לשנות מדיניות זו. כל הטיעונים העקרוניים הנוגעים לשוויון ומניעת אפליה וכיו"ב חשובים מאד-לדיון אחר

בחקיקת הסעיף האמור, מתגאים יריב לוין ושות' תבוטל "הלכת קעדאן" המשוקצת שפסלה הקמת יישוב קהילתי רק לבני לאום אחד. טענת הבל-הלכת קעדאן לא יצרה שום קושי אמיתי בשטח ואם בכלל נוצר קושי כזה הוא נפתר באמצעות התיקון לפקודת האגודות השיתופיות הידוע כ"חוק וועדות הקבלה" המאפשר מטעמים של התאמה חברתית ותרבותית לפסול מועמד שאינו מתאים ובלבד שלא יהיה זה בשל סיבות דת ולאום וכך כל יישוב קהילתי [עד 400 משפחות] יכול לקבל ללא הבדל דת גזע ותרבות את האשכנזי החילוני המתאים.

"הבעיה" [בעיני מי שזו בעיה עבורו] מתרכזת מזמן ביישובים גדולים יותר שאינם קהילתיים, או ערים, כמו נצרת עילית ומעלות וכפר ורדים-שם היישובים לא הוקמו מראש כיישובים לבני לאום אחד וחדירת בני לאום אחר [ערבים אלא מה] נובעת מסמיכות גאוגרפית המאפשרת לחיות ביישוב יהודי על השירותים העדיפים שבו אך ליהנות גם מכל היתרונות התרבותיים והחינוכיים של הקרבה ליישוב ערבי.

חוק הלאום כמו גם חוק ועדות הקבלה אינם פותרים ואינם מתיימרים לפתור מצב זה וכל עוד לא יאושרו תכניות בנייה בהיקף מתאים ופיתוח לרשויות הערביות-הבעיה תחריף. אני איני מתחסד ואכן אני סבור שבישראל מגורים נפרדים עדיפים על רקע המתח הרב בין הקהילות ששונות בדת ,בתרבות, במאווים לאומיים ובעצם כמעט בכל פרמטר חברתי תרבותי. מאידך, החיים מלמדים שישנן בעיות שחוק לא פותר אותן, אלא אם אנחנו מכריזים על אפרטהייד רשמי.

ההתעקשות על הסעיף האמור לא נועדה לצרכים מעשיים, אלא נעוצה רצון להוציא אצבע משולשת לבית המשפט העליון ולערכים המנחים אותו. לא היישובים הקהילתיים הם היעד – אלא ערכי היסוד שמנחים את מערכת המשפט

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s