נוהל הזמנת ארוחת יוקרה


אין כנראה מחלוקת אמיתית שהגברת נתניהו עקפה במצגי שווא את נוהל הזמנת ארוחות בבית ראש הממשלה והזמינה ארוחות יקרות בעת שלא הייתה זכאית להזמינן. אי לכך נסוגו עורכי דינה לקו הגנה חלופי והוא שכלל לא נעברה עבירה מאחר שהנוהל הרלוונטי אינו חוקי הואיל ולא אושר כדין על ידי וועדת הכספים של הכנסת.

עיינתי בנוהל ובהחלטת הועדה ומסתבר כי הנוהל הוא נוהל ביצוע המפרט כיצד תיושם החלטת ועדת הכספים לפיו תישא המדינה בהוצאות קיום בית ראש הממשלה. החלטת ועדת הכספים קובעת "המדינה תעמיד לרשות ראש הממשלה מעון בירושלים; מעונו של ראש הממשלה בירושלים ומחוצה לה ינוהל על חשבון אוצר המדינה." מכוח ההחלטה הונהג נוהל ההוצאות.

עורכי הדין של שרה העלו טענה שנוהל זה טעון אף הוא אישור ועדת הכספים -טענה שנונה שאיני בטוח כלל שתתקבל שהרי שכן הוועדה אמורה לאשר תקציב כולל אך לא כל דרך שימוש בו .אין גם טענה שההנחיות סותרות את החלטת ועדת הכספים או חורגות ממנה ולכן על פני הדברים הן הנחיות סבירות וחוקיות. לא נתקלתי בהוראה שהנחיות כאלו כשלעצמן טעונות אישור נוסף.

לדעתי שאלת חוקיות הנוהל בכלל לא רלוונטית-אם חלקה הגברת על הנוהל וסברה שהוראותיו לא תקפות היה עליה להודיע שלדעתה הוא לא חוקי ולא תנהג לפיו. לו הייתה פועלת וכך צריכה הייתה לפעול כאשת ציבור ממילא ניתן היה לברר את שאלת החוקיות ולהגיע לפתרון. הגברת נתניהו התנהלה כמי שמקבלת את הנוהל ורק פעלה לעקוף אותו על ידי מצגי שווא. העמדת הפנים הזו [של קבלת הנוהל ופעולה לפיו] היא כשלעצמה מעשה מרמה חמור-לכן טענת הנוהל לא אמורה לסייע לה.

ניתן גם לתמוה על עצם העלאת הטענה-האם  הטענה שמעון ראש הממשלה לא מוגבל בכלל בתקציב והוא רשאי ,בהיעדר נוהל שאושר כדין,להוציא ככול שיחפוץ? התשובה לכך היא שנוהל תקציבי אפילו טרם אושר בוועדת הכספים אינו בטל אלא רק ניתן ,לכל היותר, לביטול ומי שחולק על תוקפו עליו החובה לערער בפני ועדת הכספים-אני מניח שכך יקבע כל שופט סביר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 23 ביוני 2018 בשעה 9:55

  עו"ד גולדבלט , אבל אתה מתיחס אליה כאל נושאת אחריות של עובד ציבור . היא לא הייתה ולא עובדת ציבור . יתירה מזו , יש שם מנהלים במעון , שהם עובדי הציבור ( עזרא סיידוף ) עליהם הייתה האחריות מבחינה ציבורית . לא על שרה נתניהו . היא לא עובדת ציבור .

  מה שכן , הפרקליטות כנראה מתייחסת אליה , כאל מבצעת בצוותא עם עובד ציבור ( הפרת אמונים ) . אבל , שרה נתניהו יכולה לטעון כמובן , שלא הייתה עליה שום אחריות לייגע את מוחה , בדבר תקנות וחוקים ונוהלים הנוגעים למקום ( לא מובן איך לפי דעתך , היא צריכה להבין ולברר בכגון דא הנוגע לבטלות או תקפות של החלטות ועדות הכספים , אתה עצמך עושה רושם , מתקשה בכך מאוד , ולא לגמרי ברור לך הדבר ) .

  לזה היו שם עובדי ציבור , עליהם האחריות והנאמנות המוגברים , לא עליה כלל וכלל . היא אשת ציבור , אבל , לא עובדת ציבור . זה סביר ביותר , שכאשת ציבור ראשונה במעלה ( כמעט ) היא תדאג שאורחים יתקבלו כפי הראוי שיתקבלו במעון ראש הממשלה . הגישה הכללית הזו מוצדקת לעילא ( כך הדבר בכל העולם ) . לגבי הפרטים והנוהלים והדבקות בהם , היא לא צריכה לברר , היא הייתה צריכה להיות מיודעת , אבל , לא להתאבד על כך . אם הייתה חריגה , אזי עזרא סיידוף או מי מבין האחראים , היה צריך להעמיד דברים על דיוקם . הם עובדי הציבור , לא היא !!

  תודה

 • אל רום  ביום 23 ביוני 2018 בשעה 13:55

  רק הבהרה או תיקון : שרה נתניהו , מואשמת גם בקבלת דבר מה במירמה בנסיבות מחמירות . תודה

 • אל רום  ביום 23 ביוני 2018 בשעה 16:18

  רק כתב האישום גופא למעונין :

  https://www.haaretz.co.il/embeds/pdf_upload/2018/20180621-140145.pdf

  להתראות

 • Simha Nyr  ביום 24 ביוני 2018 בשעה 1:46

  נניח שהנוהל לא רק שאינו חוקי, אלא שהוא בכלל לא קיים – אז מה? מותר לעשות את כל מה שמיוחס לה?
  שאלת הנוהל וחוקיותו יכולה להתעורר אם הוא מתיר הוצאות שאינן חיוניות, כמו חגיגת בר-מצווה לילדי ראה"מ, אבל לא זה המקרה.

 • nachum  ביום 25 ביוני 2018 בשעה 13:39

  ynet-הוגש כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה בפרשת המעונות בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים. טענותיה בשימוע נדחו והיא מואשמת עם סמנכ"ל משרד רה"מ עזרא סיידוף: "מצג שווא בהזמנת ארוחות על אף שמועסקת מבשלת".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s