בין זיכרון לעצמאות


אני שייך לנערים של חורף 1973 וליתר דיוק אלו שהתגייסו בסמוך לפני ואחרי מלחמת יום כיפור. חלקנו היו טירונים במלחמה וחלקנו התגייסו בפועל מיד לאחריה. למזלנו בני מחזור י בבויאר איש מחברינו לא נפל במלחמה ההיא, אך אנחנו זוכרים היטב את אלו שהיו במחזורים הבוגרים-אצלי שמורה במיוחד תמונתו של יעקב קומה-קומיקאי מלידה בן מחזור ט שנפל במלחמה שהיה הקרוב לנו בגיל וכמובן זכורים הלל טרבלסי ודרור יפה והמדריך בארי חזק. ידוע לי שגם בשנים הבאות נפלו בוגרים אולם איני מכיר אותם.

אנחנו הדור שגדל על גדולתו ועצמתו האדירה של צה"ל לאחר ששת הימים,הדור ששמע ש"מעולם לא היה מצבנו טוב יותר" וש"הזמן פועל לטובתנו" ואף פעם לא היינו חזקים יותר ושאם סאדאת רק יחלום לתקוף כפי שחזר והבטיח אוי לו ואבוי לצבאו . מי שראה כיצד כל האמירות הנבובות הללו עולות בעשן לא ישכח לעולם את הלקח ותמיד יקבל הצהרות מתלהמות בעירבון מוגבל. בהמשך השלמתי את השכלתי כחייל מילואים במבצע שלום הגליל שהסתבך למרות עליונותנו הצבאית המוחצת ולמדתי משהו גם כתושב נהריה בקייץ 2006 .

קשה ללמוד לקח אופרטיבי מהעבר ומלחמותיו אבל אפשר ללמוד שלעולם אסור להיכנס לשאננות ואף פעם לא לזלזל ביריב ותמיד לדעת שלצד שלך נקודות חולשה ונקודות תורפה למכביר.

אני גם מכיר בכך שהדורות ששילמו בכ-4,000 חיילים הרוגים ב48 ובכ-2,600 חיילים ב73 וראו בכך מחיר מתחייב במלחמות ייראו היום כאסון מוחלט אם ייפלו 100 חיילים במלחמה הבאה. בניגוד לכל אלו שמבטיחים לי שהסכנות הקיומיות לישראל חלפו מהעולם אני משוכנע שההפך הוא הנכון.

חג שמח

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s