חשיפת שכר השופטים


חשיפת שכרם הנכון והמלא של השופטים היא הישג גדול מהטעם שעד היום הייתה מגמה להטעות את הציבור ביחס לנתון זה. כל מה שפורסם הוא ההחלטות הנוגעות לשכר היסוד של השופטים, אלא ששורה של החלטות שהתקבלו בלחץ רציף של נציגות השופטים העלתה את השכר לגבהים נכבדים ביותר. פעם מתוך סקרנות בחנתי את הנושא, הואיל וחשבתי להקדיש לו רשימה, אבל בסוף ויתרתי-לא צריך להסתכסך סתם.

כדוגמה לתוספות אזכיר את תוספת הוותק. בחמש השנים הראשונות עולה שכר היסוד של שופט ב4% לשנה. אגב השופטים ניהלו מאבק שהתוספת תחושב כריבית דריבית. סדרת תעלולים נוספת הגדילה את השכר ברכיבים רבים שלא אסקור כאן. אם תתפלאו למשל מדוע יש כל כך הרבה סגני נשיא בבתי המשפט הרי שאין לכך קשר לניהול, אולם מי שממונה למשרה נחשב כמי שעוסק גם בניהול וזכאי לתוספת לשכרו.

התוספת החביבה עלי היא התוספת לשופט שעוסק בפועל בשפיטה. זה שאתה שופט מזכה אותך במשכורת, אבל אם הרחקת לכך וגם עסקת בעבודה מגיעה לך תוספת מיוחדת כמי שעוסק בפועל בשפיטה-תודו שזו תוספת מקורית.

כמובן מערכת המשפט תטען שמדובר בגמול צנוע על עבודת פרך ממש -מכיוון שהתמחיתי שנה בבית המשפט המחוזי בירושלים אני מתקשה להשתכנע בטיעון. מי שרוצה להשתכנע שגורלם של השופטים אינו מר כל כך מוזמן לאולמות המשפט. המבקר מוזמן לסייר בכל בית משפט, בשעות הדיון ממש ולברר כמה אולמות עומדים בשיממונם.

שלא נחשוב לרגע שהשופטים נושאים לבדם בנטל. לא נשכח את הסיוע העצום שמעניקים עוזרים משפטיים ומתמחים שעושים חלק גדול מהעבודה הקשה,בשכר צנוע עשרות מונים, לרבות כתיבת רוב ההחלטות.

ההישג בחשיפת שכר השופטים הוא גדול מהטעם שכעת הציבור יידע שהשופט שיושב בעניינו מקבל שכר גבוה מאד ומכאן שיש מקום להציב בפניו דרישות גבוהות של עבודה והספק ודרישות נוספות. בשביל כבוד ומשכורת גבוהה צריך לעבוד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • Simha Nyr  ביום 11 באפריל 2018 בשעה 2:25

    הייתי נותן לשופטים הרבה יותר, אבל מגביל את משך הכהונה שלהם בכל ערכאה (עם אפשרות לקידום אחרי תקופת צינון של כמה שנים, ושוב כהוהנה לתקופה מוגבלת), ומוריד את תנאי הסף להדחה מהכהונה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s