נתניהו בקריסה


אבן הבוחן הפרטית שלי לאבדן דרך ופניקה של פוליטיקאי היא התייחסותו לשאלת עונש המוות למחבלים – כשפוליטיקאי מתחיל לדבר נחרצות על הצורך בעונש מוות ,זהו סימן ברור הוא שהוא בבעיה. כשראש ממשלה שלמעלה מ20 שנה לא דיבר על כך ומעולם לא תמך ברעיון, פתאום עוסק בנושא זו הוכחה חותכת שמעמדו בקריסה.

זיכרונות ילדות- על עונש מוות אני שומע מאז היותי ילד בן 10 כשנידון אחד המחבלים הראשונים מחמוד חיג'זי ב1965! למוות – הוא, אגב, לא הרג אף אחד ומוקדש לו ערך בויקיפדיה למי שמתעניין. מאז הוקדשו אינספור שיעורי מחנך ופעולות בתנועת נוער וויכוחים בסלון המצוי בשאלה "עונש מוות למחבלים כן או לא?" עד שלזמן רב ירד הנושא הלעוס עד לזרא מסדר היום. אני נזכר כי כשהייתי בסמינר מדריכים של תנועת הנוער העובד ב1974 הזהירו אותנו מפורשות שלא לעסוק בנושא הזה,לא כי הוא אסור בדיון, אלא כי הוא נדוש ומשעמם.

נזכיר -יש עונש מוות בדין הצבאי ואפשר לדרוש אותו. הטעם לכך שלא דרשו אותו [גם לא בתקופות גרועות בהרבה] היא אחדות דעות נדירה בין כל זרועות הביטחון שמדובר במהלך מטופש מכשיל ומזיק וזו הסיבה שגם ממשלות הימין למיניהן לא יישמו מדיניות של עונש מוות. מותר להקשות אם מנהיגים שמשחררים אלפי מחבלים תמורת חייל שבוי אחד יכולים להנהיג עונש מוות? האם הם מסוגלים לעמוד בלחצים שלא לבצע את גזר הדין? מחאות של האיחוד האירופי? השוואה בלתי נמנעת לטורקיה שלמרות ההצהרות לא הנהיגה עדיין עונש מוות? לרוסיה שגם היא חדלה להוציא להורג באופן רשמי?

נתניהו נחל מפלה גמורה וניצחת בעימות על הר הבית-מפלה שלא הייתה הכרחית כלל. הוא הוכיח שאינו מסוגל לחשוב באופן מסודר לקבל החלטה בתהליך מסודר ואגב הכנה ראויה ונחל כישלון מחפיר וצפוי מראש. כעת הוא משתולל לכל הכיוונים ויורה רעיונות עונש מוות והחזרת נחל עירון לערבים [כדי לעורר תסיסה נוספת גם שם] ומי יודע להיכן יגיע לנוכח הסקרים מחר.

אפשר להבין בלחץ קשה החקירות והירידה במעמדו ו"חבריו"" הנושפים בעורפו די בהם כדי להלחיץ פוליטיקאי שהישרדות בפסגה היא כל שמעניין אותו. נשיא העליון בדימוס שמגר הבהיר לכל מי שעדיין לא הבין שפרשת המתנות היא בלתי נסבלת ולדעתי די במה שמודים בו כדי לבסס עבירה פלילית של הפרת אמונים. כשמוסיפים לכך את הלחץ החיצוני אנחנו "מקבלים" סכנת נפשות-הגיע העת להיפטר מ"הפגע רע "הזה אחת ולתמיד.

אני חייב לומר שלמרות אי החיבה האישית שלי לנתניהו לאופיו וגינוניו איני ממעיט מיכולותיו הפוליטיות ואיני רואה כרגע אלטרנטיבה פרסונלית שיש להשתוקק אליה. מאידך איני סבור שיש להמתין עד הופעתה של אלטרנטיבה כזו-הנזק שנתניהו צפוי לגרום כבד מדי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 29 ביולי 2017 בשעה 8:43

  עו"ד גולדבלט , הסיכוי שעונש מוות , יעבור בג"ץ , קטן ביותר . אפילו היה עובר , הרי ארגוני זכויות אדם , היו עותרים על פרוטוקול ההוצאה להורג , משמע : מהי הדרך להוציא להורג , שהיא תהא מידתית ביותר ( זריז , פחות כואב , פחות סיכונים לסיבוכים ) . אמנות בינלאומיות אוסרות ענישה חריגה ואכזרית . בארה"ב , סיפור בלתי נתפס של סיבוכים עם הוצאות להורג . עד אשר היו מסכימים על פרוטוקול , ממילא הנדון היה בר מינן רוב הסיכויים. טוב קצת מוגזם , אבל , האימפקט או הקתרזיס , היה דועך , לחכות כל כל כך הרבה זמן וטרחנות . זה לא היה ויהיה במתכונת בית משפט שדה וכיתת יורים על אתר . אין מה להתלהב .

  להתראות

  • גולדבלט משה  ביום 29 ביולי 2017 בשעה 19:38

   תרשה לי לחסוך לך עונש מוות קיים בסעיף 58 לתקנות ההגנה שעת חירום 1945 שעדיין בתוקף

   לנוחיותך הנוסח
   58. שום אדם לא –
   (א) יירה בכל כלי-יריה על כל אדם או על כל קבוצה של בני-אדם, או לכל מקום שבני-אדם עשויים להימצא בו, או
   (ב) יזרוק או יניח פצצה, רימון-יד או חפץ מבעיר מתוך כוונה לגרום מוות או חבלה לכל אדם או נזק לכל רכוש, או
   (ג) יישא כל כלי-יריה, תחמושת, פצצה, רימון-יד או חפץ נפיץ או מבעיר ללא תעודת-היתר שהוענקה בידי מפקד צבאי או מטעמו, או בדרך אחרת מאשר בהתאם לדבריה ולתנאיה של אותה תעודת-היתר, או
   (ד) יהיה חבר לכל קבוצה או חבר של בני-אדם, שחבר אחד או יותר מהם עברו, בזמן היותם חברים לקבוצה או לחבר, או עוברים עבירה על התקנות האלה.
   הענשה: מיתה או אותו עונש פחות מזה, אשר בית המשפט יצווה עליו.

   • אל רום  ביום 29 ביולי 2017 בשעה 20:47

    עו"ד גולדבלט , מה אתה חוסך לי ? נראה לך שאני לא מודע לקיומו של הסעיף ? כתבתי שהדברים סבוכים , וכלל לא קשור לתגובה המכוננת שלי , שאתה מגיב עליה . יש המון סעיפים דנן . כך גם בחוק השיפוט הצבאי למשל ( למשל סעיף 43 שם , או בכלל בעונשין בנוגע לריגול וכדומה ) . כתבתי בכלל בתגובה המכוננת על פרוטוקול ההריגה . מה רצית להביע ?

    אפילו כך , אתה מתבטא בדעתנות , על דברים , שאין אתה מבין בהם כלל עם כל הכבוד :

    אם הייתה קורא בכלל הנוסח של הסעיף שאתה הבאת בתקנות ההגנה , היית נמצא למד , שלא מדובר בעבירת רצח באופן מובהק ודווקני . והרי הכוונה של פוליטיקאים , לעבירת רצח .

    אפילו כך , תקנות ההגנה , תוקפן כללי ביותר , לא כל סעיף וסעיף שם , בית משפט ישפוט עליו , או יתבסס עליו ( תלוי האם ביהודה ושומרון , או תכל"ס בישראל הירוקה ) .

    אני מניח שהמשכת לקרוא …. והבנת איפה אתה חי . ובכלל , לא טרחת על כך בפוסט בכלל , בפוסט בכלל , כתבת דברים תלושים , חסרי אחיזה מינימלית ממש . תעזוב להתעסק עם זה …

    יאלללה … רק בריאות

 • אל רום  ביום 29 ביולי 2017 בשעה 8:49

  רק למי שמתענין , פסק דין אחד ( מיני רבים ) ארה"ב , דיון על התיקון השמיני לחוקה ( ענישה חריגה ואכזרית , בקשר להוצאה להורג ) כאן :

  http://cdn.ca9.uscourts.gov/datastore/opinions/2012/05/22/12-16084.pdf

  להתראות

 • אל רום  ביום 29 ביולי 2017 בשעה 11:53

  רק הבהרה לתגובתי לעי"ל ( המכוננת ) :

  את הסיפור עם פרוטוקול ההוצאה להורג , אני מביא , כענין של קל וחומר , לסיבוכים באמת קשים בסיפור כזה . לא יוציאו אותם להורג אם בכלל , מהיום למחר . זה יהיה טרחני וסבוך , ורק לתת טעימה על קצה המזלג ממש , כי זה ממש לא פורום לזה :

  בעיקרון , מחבלים אשר אמורים להיות מוצאים להורג , עומדים לדין בעבירת רצח , ככל אדם . רצח על פי סעיף 300 לחוק העונשין וכדומה . ודוק : ישנו חוק מפורש , אשר ביטל את ההוצאה להורג כענישה , בגין עבירת רצח (חוק לתיקון דיני עונשין (ביטול עונש מוות על רצח), תשי"ד-1954 ) . אם כך :

  ארגוני זכויות אדם , יטענו , שאין בסיס חוקי לעונש מוות על עבירות רצח , ואם יפעילו סעיפים אחרים , הרי עסקינן בעליל באכיפה בררנית ( נניח דמיינו , שאזרחים , עוברים או רוצחים באכזריות לא פחותה מטרוריסטים הרי בלא מעט מקרים , אבל , לא יכולים לדון אותם ( את אלו האחרונים ) לעונש מוות כמובן ) .

  יש כמובן טיעוני נגד גם לכך , לא נגמור אפילו לא על החמור של המשיח לא ייגמר …

  להתראות

 • אל רום  ביום 29 ביולי 2017 בשעה 11:54

  רק לינק לחוק המוזכר :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law19/BTL0174.htm

  להתראות

 • אל רום  ביום 29 ביולי 2017 בשעה 12:08

  רק המחשה בפסק דין להלן , כיצד טרוריסטים פלסטינאים , עומדים לדין , על עבירות מחוק העונשין למעשה . במקרה דנן , למשל : סיוע , או ניסיון לרצח . אז שוב , משמע : הם עומדים , על אותם הסעיפים , כפי אדם / אזרח מדינת ישראל עומד לדין . ואם כך , יטען הטוען , עונש מוות בוטל , כלפיהם , וכלפי טרוריסטים גם . אבל שוב , זוהי רק המחשה לסיבוך העצום הצפוי , ואת פרוטוקל ההוצאה להורג , הבאתי בציניות בגיחוך בקשר לסיבוך הצפוי . אז כאן ( מספיק לקרוא ההקדמה ) :

  http://www.justice.gov.il/Pubilcations/News/Documents/StabbingVerdict.pdf

  להתראות

 • אל רום  ביום 29 ביולי 2017 בשעה 12:49

  רק המחשה בקטנה , מה עשויים להכין ארגוני זכויות אדם פה :

  רצח אכזרי , של שישה בני משפחה , אזרח ישראלי , דקר למוות באכזריות , פעוטה בת 3 , תינוק בן ארבע חודשים , ועוד כמה וכמה בני משפחה . שחט דורות שלמים במכה . על מה ? אם כך , נקמה בגלל פיטוריו כמלצר ראשי . מה נאמר , מה נוסיף ? אז אל תחשבו שזה יהיה פיקניק !! כאן :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3794387,00.html

  להתראות

 • אל רום  ביום 29 ביולי 2017 בשעה 14:17

  רק למי שמעונין להעמיק , בארגומנטציה הנדונה , בקשר לעונש מוות , הן מבחינה משפטית והן מבחינה פילוסופית , יכול כאן , לקרוא את בעז סנג'רו ( משפטן , מרצה למשפטים ידוע ) :

  http://www.clb.ac.il/journal/aly_mishpat/b1&2/sangero.pdf

  להתראות

 • יאיר דקל  ביום 2 באוגוסט 2017 בשעה 6:06

  קראתי את הדברים והסכמתי.
  הערה קטנה: מחבלים שמצהירים שכוונתם להיות שאהידים, אינם חוששים מעונש מוות. זאת אמירה שנועדה רק לבוחר היהודי. רצוי לבוחר שאינו חושב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s