רופאים כנפקדים משירות קרבי


כל מי שלמד דיני עונשין [לפחות בזמני וזה היה ממש מזמן] זוכר בוודאי את הפרק שדן בהלכת הכוונה ובהנחת הכוונה ואיך יש להבחין בין השתיים. הנחת הכוונה משמעה שאדם מתכוון בדרך כלל לתוצאות הטבעיות של מעשיו  וזו הנחה עובדתית שניתן לסתור אותה. מאידך הלכת הכוונה קובעת כי  שכאשר אדם עושה פעולה שיכולה לגרום בדרגה גבוהה של הסתברות לתוצאה מסוימת רואים אותו כמי שהתכוון לגרום לאותה תוצאה.

בין אם נחיל על קבוצת הרופאים המורדים בהדסה את הנחת הכוונה ובין אם נחיל עליה את הלכת הכוונה התוצאה די זהה. הרופאים נכנסו למאבק, שלא ייתכן שלא ידעו או צפו בוודאות שיגרום לפגיעה ממשית בטיפול בילדים. הפגיעה הזו היא שאף הבאה להם את היתרון בתמיכת ההורים במאבקם. לגבי משמעות הדברים שעלי לראותם כמי שהתכוונו לפגוע בטיפול בילדים החולים אפילו מניעיהם טהורים.

התנהגות הרופאים המתפטרים בהדסה מזכירה לי מרידות של חיילים ביחידות מפוארות שנוטשים מוצב כי רבו עם מפקד הפלוגה. בישראל הורי החיילים מיד מאשימים את הפיקוד כי החיילים הם הילדים של כולנו שמותר להם הכל. בצבאות אחרים היו מוציאים להורג על עבירה כזו. הרופאים גרועים בהרבה כי הם עזבו בידיעה ברורה שהטיפול בילדים חייב להיפגע עד שיימצאו להם מחליפים והמחלקה תחזור לפעול כרגיל-אם בכלל. לא יכול להיות ויכוח או עימות מקצועי שיכול להצדיק התנהלות כזו.

רופאים כאלו לא הייתי מעסיק -לפחות לפרק זמן -בשום מוסד רפואי יהיו התלונות המקוריות שלהם מוצדקות ככל שיהיו ואני בהחלט מניח שהצדק לא מצוי במחנה אחד. איני יודע אם לגישור יש תוחלת אסור למשוך אותו ועל בג"ץ' אם ייכשל הגישור' לדחות את העתירות על הסף. על הדסה להיערך לטיפול עם רופאים אחרים וההורים יחליטו היכן הם רוצים שהילדים יקבלו טיפול. יש לדחות על הסף כל דרישה להקמת מחלקה ב"שערי צדק" ,לא מפני שמחלקה נוספת היא רעיון רע כשלעצמו, אלא שאסור לקבל החלטות כאלו תחת לחץ בריוני.

רק לאחר הפסקת מחול השדים וחזרה לשגרת טיפול ניתן לערוך ברור ביחס לעתיד ולקבל החלטות ואז איני שולל שום החלטה לרבות לא הקמת מחלקה נוספת או הטלת איסור על תיירות מרפא כל עוד לא ניתן להבטיח לילדים החולים טיפול באגף נפרד. הנושאים הללו חשובים דיים על מנת שילובנו גם בדיון ציבורי ללא צורך בסנקציות ועתירות חסרות שחר לבית המשפט העליון

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 1 ביולי 2017 בשעה 20:39

  עו"ד גולדבלט , גם בלי להיכנס לסיבוכים בנוגע להלכת הציפיות ( השם היותר מודרני ) הרי ברור שהיא תקפה כאשר עסקינן בעבירה , עבירה נקובה אלי ספר . מה ענין רופאים לכאן ? הם לא ביצעו שום עבירה , אפילו לא לכאורה , למרות שלגטימי כמובן לבקרם וקשות . אפילו בנזיקין , ספק רב אם יש עילה כלשהיא .

  מעבר לזה , לא ברור למה אתה חושב , שעתירה לעליון חסרת תוחלת ותועלת . שופט בעליון כמגשר , זה מינוף חזק ביותר . אדם מנוסה מאוד , מכיר החוק לפרטיו . מצוי בהוויות החיים עד עפר דק . מכיר המערכת עד אחרון הברגים והצילינדרים . יש לו קשר אישי ומהיר עם שופטים בעליון . יש לו הכריזמה והמוניטין . הוא מצוי לעילא או מיומן לעילא , בנושא של סכסוכים בין צדדים , והכרעה קשה בין יריבים מרים . כל זה בטל בשישים בעיניך ?

  בסוף אסור לשכוח , יש מצבים , שבהם , פשרה וגישור , מקבלים תוקף של פסק דין . או כי אז , הצדדים מחויבים אליו , ויטו פחות להפר אותו , על מנת שלא יחולו עליהם סנקציות ( הוצל"פ , ביזיון בית משפט וכדומה …. ) .

  נ.ב : יש אגב מקרים , שבהם אפילו בעבירות , בית המשפט , לא מיחס כוונה או את הלכת הציפיות , למשל , סעיף 6 לחוק איסור לשון הרע ( בגלל זכות היסוד של חופש הביטוי , אבל , סבוך ביותר ) .

  תודה

 • אל רום  ביום 1 ביולי 2017 בשעה 21:56

  רק לידיעתך ולידיעת הקוראים , רובינשטיין , לקח על עצמו את תפקיד הגישור , ללא שום תמורה , אפשר לקרוא כאן ההחלטה על הגישור בבג"ץ :

  http://elyon1.court.gov.il/files/17/560/044/w09/17044560.w09.htm

  להתראות

  • גולדבלט משה  ביום 2 ביולי 2017 בשעה 10:14

   אם רובינשטיין יגמור את הסכסוך זה יהיה נס קטן שיש לברך עליו. להערכתי דחייה מידית ל העתירה הייתה מביאה לתוצאה רצויה יותר

   • אל רום  ביום 2 ביולי 2017 בשעה 10:35

    טוב עו"ד גולדבלט , אלו הערכות בעלמא , אתה לא טורח לבאר , למה בדיוק ….. תודה

 • תרצה הכטר  ביום 2 ביולי 2017 בשעה 5:26

  אנחנו כאזרחים שומרי חוק עדים לסכסוך המתמשך ולמניפולציה של הרופאים כשסחפו את הורי הילדים החולים לחזית שלהם. מכל זוית שלא נסתכל על הסכסוך, הפאתוס הפך כאן לציר דומיננטי. התקשורת עוד מחדדת את הפאתוס בכל אמצעי שזמין לה. הרטוריקה של הרופאים ושות' אינה משאירה מקום לשכנוע לוגי. שאלות כמו מי אשם ומי צפה את התוצאות ומדוע התנהלותם של הרופאים היא בגדר עבירה וכו' – כל זה אינו מעסיק לדאבוננו את התקשורת וכמובן לא את הציבור.

 • Simha Nir  ביום 2 ביולי 2017 בשעה 8:09

  אי אפשר להשוות בין רופאים באזרחות לבין חיילים.
  לאלה האחרונים אין האופציה להתפטר, לראשונים יש ויש.
  זה לא שאני מצדיק את הרופאים, כי אני לא מכיר את פרטי הסכסוך, אבל, במישור העקרוני, מעביד לא יכול לעולל לעובדיו כאוות-נפשו, ולמנוע מהם את זכות המאבק.
  ישנה בחוק האפשרות לרתק עובדים חיוניים, אבל, ככל הזכור לי, היא לא עומדת למעביד לעולמי עולמים.
  מה שאתה אומר היום על הרופאים, מחר תאמר על השופטים, על המורים, ובסוף גם על עובדי הניקיון במועצה המקומית זרנוגה גימ"ל.
  אפשר בהחלט לקבוע בהסכם עבודה כלשהו (אישי או קיבוצי) שהעובד לא יהיה זכאי לשבות או להתפטר, אבל מעביד שרוצה לגייס עובדים כאלה יצטרך להבין שיש לזה מחיר כספי.
  בוא נחדד את זה עו"ד יותר: נניח שמדובר בהעסקה על פי חוזה זמני, ובתום החוזה המעביד מוכן להמשיך את ההעסקה, אבל בחצי המשכורת (או אפילו בהתנדבות): מה תגיד לרופאים? בנפשנו היא? חזקת הכוונה?

  • גולדבלט משה  ביום 2 ביולי 2017 בשעה 10:12

   הנסיבות כאן חמורות יותר כי הרופאים יצאו לפי הצהרתם אך ורק במאבק לטובת החולים ותנאי הטיפול וזה מה שהופך את התנהלותם ללא נסבלת. מעבר לכך כל מי שחיי אדם תלויים בו והופקדו בידיו חייב לקבל על עצמו מגבלות מוסריות בכל הנוגע לסכסוכי עבודה

   • דוד  ביום 2 ביולי 2017 בשעה 18:24

    א. גם לרופא עומדת הזכות להתפטר כלכל אדם, כמובן בהתראה מראש כחוק.

    ב. לטענתם, סיבת הסכסוך היא החלטות שקיבלה ההנהלה, מטעמים כספיים, שהיו צפויות לפגוע באיכות הטיפול בילדים ובכך לפגוע בסיכויי החלמתם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s