כך נבחרים שופטים?


רשימה זו נכתבת תחת הרושם המזעזע של חילופי האשמות בין יו"ר ועד מחוזי חיפה עו"ד תמי אולמן לשופט רון סוקול. לפי כתבה ב-ynet עו"ד אולמן העלתה האשמה חריפה לפיה "בשבועות האחרונים כבוד השופט המחוזי רון סוקול מארגן כנגדי מחול שדים שנובע מכך שלא תמכתי בו לכהן כשופט בבית המשפט העליון אלא בכבוד הנשיא אלרון, שהיה מועמד הלשכה כולה. כעת ההתנהלות כלפי החמירה עוד יותר לאור סירובי לתמוך בו לתפקיד נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה. כבוד השופט סוקול בחר לשלוח אלי 'שליחים' שופטים ועורכי דין, אשר מנסים להשפיע עלי לשנות את דעתי ומנסים 'להסביר' לי מדוע עמדתי עלולה להיות לי לרועץ בעבודתי היומיומיות בבתי המשפט, וזאת באמצעות שורת מסרים מאיימים שנועדו להלך עלי אימים".

השופט סוקול על פי אותו פרסום  הגיב וטען: "מעולם לא שלחתי שליחים לעו"ד תמי אולמן או לכל אדם אחר על מנת לאיים עליה. מעולם לא אמרתי שעמדתה לגבי מועמדותי לבית המשפט העליון תפגע בעבודתה או תשפיע על יחסי אליה ומעולם לא ביקשתי מאיש להלך עליה אימים. מדובר בהשמצה חסרת כל בסיס. ככל שמי מעורכי הדין או השופטים הביע בפני עו"ד אולמן את דעתו עליי ועל מועמדותי לבית המשפט העליון, או לתפקיד נשיא בית המשפט המחוזי, הדברים היו על דעתו בלבד".

אני, אגב, משוכנע שכבוד השופט סוקול דובר אמת. גרסת האיומים המפורשים היא בלתי סבירה בעיניי –זה באמת מהלך מטופש מדי ואיני מאמין ששופט יסתבך בו ,לא ישירות ולא כשהוא פועל בשליחותו של שופט אחר. מאידך כאשר נשלח שליח או כמה שליחים מטעמו של שופט לעורך דין פעיל האפשרות שמדובר באיום מוסווה עולה מהר מאד לתודעה. הרי אפשר לומר לעורך הדין המחוזר כי השופט המחזר סמוך ובטוח שהיחסים הטובים ביניהם יימשכו וכל אחד יבין שמדובר בעצם בסוג של איום מרומז.

יש לשים לב לעובדה חשובה מאד- על פי הפרסום, ואני נסמך רק על הפרסום, אין השופט סוקול מכחיש ששלח שופטים שליחים אל עו"ד אולמן ובמילים אחרות הפעיל כלפיה מסע שתדלנות. בתמימותי לא חשבתי ששופטים מכהנים יעסקו בשתדלנות כזו למען עצמם ולו רק מהטעם שעצם העיסוק בכך יכול להחשיד את מלאכת השפיטה שבה הם עוסקים. כאשר שופט מאד צריך משהו מעורך דין פעיל ,ייתכן מאד שאותו עורך דין צריך מאד משהו מהשופט ואני לא רוצה להמשיך.

אם תרצו זו עוד הוכחה שיש להוציא את התפקיד של מינוי שופטים מידי ההרכב הנוכחי של הוועדה לבחירת שופטים ויש להקים ועדה ציבורית נטולת שופטים פעילים ,פוליטיקאים ועורכי דין פעילים ובעלי אינטרסים ו/או מחויבויות אחרות ואישיות. דומני שהאירוע שנחשף מהווה רק קצה הקרחון של מציאות עגומה בכל הנוגע לבחירת שופטים ובמיוחד לתפקידים הבכירים במערכת. מכל מקום ראוי לרענן את כללי האתיקה השיפוטית כך שיכללו הוראות מפורשות בדבר המותר והאסור לשופט המבקש קידום.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 21 באפריל 2017 בשעה 11:08

  עו"ד גולדבלט , אין ממש צורך לרענן כללים , הכללים די ברורים , והיה ושופט נהג כך כפי המתואר בפוסט , אזי , ברור בעליל הפגם , הנה , מתוך כללי האתיקה לשופטים , תשס"ז 2007 :

  2 (ב) שופט ייראה כמי שהפר כלל מכללי האתיקה לשופטים באופן המאפשר הגשת קובלנה לבית הדין המשמעתי לשופטים, אם התנהגותו בניגוד לכללים עולה כדי התנהגות של שופט שלא כהלכה במילוי תפקידו או כדי התנהגות שאינה הולמת את מעמדו של שופט בישראל.

  ועוד משם יותר ספציפית :

  23(ב) שופט יימנע מפעילות שאינה הולמת את מעמדו כשופט או העלולה להביאו לניגוד ענינים עם תפקידו כשופט.

  עד כאן הציטוט :

  רק היה מצופה , מעורכת דין פליליסטית , כה נחשבת , כמו עו"ד אולמן , לתעד , להקליט באופן יותר מוחשי ( אני שופט רק על פי הפוסט כמובן , ועוד ארד לעומקו של ענין פה ) . שהרי , עסקינן לגרסתה לכאורה , בהתנהגות או מעשים מתגלגלים ומתמשכים , חזקה שעלה חשדה במהלך הדברים , ולא רק בסופם , למה לא הציגה שום תיעוד ?

  מעבר לזה , יש צורך אכן , לשנות גישה בקשר לבחירת שופטים , ודווקא הבחירה צריכה להיעשות , בעיקר , או רק על ידי שופטים ( ורצוי בכלל פעילים שחמים על המערכת ) . אלא , שאלו צריכים להיות רק שופטי עליון . רק שופט יודע מי מתאים לעמוד בעומס העבודה ביעילות , וזה הדבר החשוב ביותר . הרי שופטים ניחנו בחסינות טוטאלית כמעט . מופקדים בידיהם הסודות הכי כמוסים , החסיונות הכי רגישים , ההחלטות הכי חורצות גורל , אז מה ? לא לסמוך עליהם במינוי שופטים ? ימנו שופטים שיתקעו המערכת ? מגוחך עד כדי אימה ממש ( הכל להבדיל ממיון מועמדים , שם יש כמובן דריסת רגל , לפסיכולוגים ארגוניים , חשוב מאוד …. ) .

  לגבי עורכי דין , קשה לראות איך הם לא משובצים בסיפור . הרי הם מכירים המערכת מבפנים , מודעים לכשלים , מושפעים ישירות ממנה , ומעצבים אותה גם . אסור לשכוח , פיתוח הלכה , תלוי בעורכי דין , לא פחות מאשר שופט ומחוקק . הם מביאים הקייס לפני מערכת המשפט , הם בוררים אסטרטגיה וטיעונים . חייבת להיות להם מילה בדבר . אבל , בתורת משקיפים אולי , ולא מכריעים לגבי בחירה , את זה אפשר לקבל .

  בארה"ב , כבר מתפכחים מן השיטה הפוליטית במינוי שופטים . המינוי האחרון של גורסאטש לעליון , היה באמת מביש לגבי הרבה אמריקנים , ויש מחשבות על מינויים מקצועיים , ולא פוליטיים ( ראה לינק ) .

  לבסוף , אתה כותב לנו כי לשיטתך השופט סוקול דובר אמת , ואחר כך :

  " אין השופט סוקול מכחיש ששלח שופטים שליחים אל עו"ד אולמן ובמילים אחרות הפעיל כלפיה מסע שתדלנות …" והרי הוא גורס על פי הפוסט :

  " מדובר בהשמצה חסרת בסיס " וכל מי שהביע דעתו עלי לפניה , עשה זאת על דעתו בלבד . אז הרי גרסת דבר והיפוכו ? אתה מסתלבט עלינו ? אם חסר בסיס , חסר בסיס , ועל דעתו של השתדלן בלבד, אם בכלל !!

  מומלץ מאוד , הפוסט הזה , בבלוג של פרופ' דורף ( פרופ' למשפט חוקתי בארה"ב ) :

  http://www.dorfonlaw.org/2017/04/to-fix-confirmation-process-we-need-to.html

  תודה

 • גולדבלט משה  ביום 21 באפריל 2017 בשעה 12:42

  ,תקרא היטב את דבר השופט סוקול

  • אל רום  ביום 21 באפריל 2017 בשעה 16:29

   לא רק שקראתי , אפילו ציטטתי …. ואין לטעות בדבר !! חסר בסיס לחלוטין מבחינתו !! הוא לא נקף אצבע לגרסתו , לא עשה כהוא זה , לא להלכה , ולא למעשה !! אז מה הוא לא מכחיש ? " לא נעשה דבר " כדברי השופטים , נולום כלום !!

   ואגב הציטוט היותר חשוב , מתוך yent הוא למעשה כדלקמן :

   " שופטים התומכים בסוקול ניגשו אליי ואמרו 'יהיה לך קשה מאוד להופיע באולמו של סוקול ושל חבריו אם הוא ייבחר. את צריכה לחשוב על יום המחר ולשמור על הפה שלך'", מפרטת אולמן, ומספרת כי היא מתהלכת בהרגשה קשה ביותר. "בהיותי עורכת דין פעילה אשר מופיעה מדי יום בבתי המשפט בחיפה וברחבי הארץ, אני חשה מאוימת מצדו של כבוד השופט סוקול ומקורביו על שום סירובי לתמוך במועמדותו"."

   אז כמובן יש להפריד בין הציטוט מפי הגבורה , לבין המקור , ולהבין כך , ש – ייתכן בהחלט , שאנשי משפט , יעצו לה , בתום לב , או הזהירו אותה בתום לב , שהוא " יסגור איתה חשבונות אולי " באולמו שלו . היא מייצרת לעצמה אוייבים במו ידיה . אלא , שהיא מיהרה לעבד המידע אולי , באופן קצת פרנואידי , כך שהם שלוחי השופט ומזהירים אותה אזהרות מאפיה מעודנות . זהו טבע אנושי מצוי . ייתכן שזהו מוקד ההתרחשויות בנפשה ותודעתה . מבלי לקבוע מסמרות בדבר כמובן . עוד ארד על הענין , אם יימצא לי זמן .

   תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s