פרחים לרב לוינשטיין


בנימין נתניהו אביגדור ליברמן  ומשה כחלון היו צריכים לשלוח לרב יגאל לוינשטיין זר פרחים. הרב המשתלח הצליח לעשות מה שהם נכשלו בו  – הוא חשף את פניה האידיאולוגיות הייחודיות של מפלגת הבית היהודי ושל הציונות הדתית .פעולתו של הרב חשובה מאד מאחר שבשנים האחרונות נעשה מאמץ מודע לטשטש את הקווים האידיאולוגיים לטובת האינטרסים הפוליטיים.

שוב הובן כי הציונות הדתית ומפלגת הבית היהודי מתאפיינים לא רק בדעות מוצקות ביחס לסכסוך הישראלי ערבי, או ביחס למערכת המשפט, אלא במערכת ערכים דתית-שמרנית קיצונית המאפיינת כנראה חלקים גדולים בציבור הדתי –לאומי, שאם לא כן היינו שומעים מבנט וחבריו אי אלו מילות הסתייגות מדברי הרב.

התלכדות ראשי הבית היהודי בתמיכה ברב לוינשטיין חשפה שלא רק מדובר במפלגת ימין, אלא בתנועה המתייחסת באדנות לנשים המבקשות לתרום למדינה ולצבאה גם כלוחמות ["מי יתחתן איתן?] כלפי הומוסקסואלים ["סוטים"]  וזאת בצד התיעוב לבית המשפט העליון ["תחתון"] שזכה לאחרונה לדברי הרב ובכל זאת שלושה יהודים מונו לכהן בו –אני מניח שכל היתר לא יהודים.

ליברמן כפוליטיקאי בחסד עליון לא הניח להזדמנות פז לחמוק מידיו ודרש במכתב פומבי מהרב להתפטר שאם לא כן יסיר את ההכרה מהישיבה [אל דאגה זה לא יקרה]. נתניהו כהרגלו, כנראה בגלל שלא היה בידיו סקר מתאים, טרם החליט לאן נושבת הרוח ומילא פיו מים –אבל גם הוא וגם הליכוד יצאו נשכרים.

על שום מה צריכה לשרור השמחה בליכוד ובישראל ביתנו ובמפלגת כולנו? התשובה פשוטה-היומרה של השרים בנט את שקד היא להפוך את הבית היהודי למפלגת ימין רחבה בעלת צביון מסורתי מתון, צביון היכול לדבר ללב חלקים נרחבים בציבור וכך להשתמש במפלגה כפלטפורמה לליכוד הימין תחת הנהגתם. לא אתפלא  אם היעד הסופי של השניים הוא "מיזוג" מפלגות הימין.

הסיכוי לתרחיש כזה נראה כיום אפסי אבל הסיכוי יגדל אם מפלגת הבית היהודי תפרוץ מעבר לגבולותיה הטבעיים כמפלגה המייצגת ציבור יהודי דתי מסורתי ולאומי . הציונות הדתית כיום אינה פונה לציבור רחב הואיל ויש בה התנשאות רבה, איבה ממשית לערכים ליברליים, המקובלים גם על חלק מהימין ויש בה איבה למוסדות חילוניים לרבות כמובן למערכת המשפט.

הערה אישית – בבחירות לכנסת ב- 2009 הצבעתי לבית היהודי כי חששתי שהמפלגה לא תעבור את אחוז החסימה. חשבתי ועדיין אני סבור  שבכל זאת יש מקום שהשקפות הציבור הדתי לאומי כתנועה ייחודית יבוטאו בכנסת. חשוב שהקול הייחודי מאד של הבית היהודי ישמע גם בעתיד, אבל חשוב גם שקול זה יישאר ברור וחד ולא לאפשר לטשטש אותו, או למהול אותו לצרכי תעמולת בחירות, או שאפתנות פוליטית של מנהיגי המפלגה. זאת עשה הרב יגאל לוינשטין ועל כך יש לשלוח לו זר פרחים.

באשר לעתיד אני מניח שיהיו בימין מי שיטרחו להזכיר לציבור הבוחרים את תמיכתם המוצקה של ראשי הבית היהודי ברב יגאל לוינשטיין. בכך הם ינציחו את מעמדם כראשי מפלגת נישה צרה שאין לאפשר לה להתקרב להנהגת המדינה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 16 במרץ 2017 בשעה 12:09

  תודה על הפוסט עו"ד גולדבלט , עם כל הכבוד , אתה כותב דברים חסרי שחר . בנט מפורשות הסתייג מדברי הרב , ולא פעם ( ראה לינקים בתגובה הבאה ) . הבית היהודי עצמו , בעד גיוס של בנות הציונות הדתית , ובכלל נגד התבטאויות והתלהמויות דנן , הנה מצטט את בנט מתוך " ניוז 1 " , ותחילה מתוך הידיעה עצמה , כך :

  לדברי בנט, מכינת עלי הצמיחה מתוכה את גיבורי ישראל רועי קליין ז"ל, אלירז פרץ ז"ל, עמנואל מורנו ז"ל ועוד רבים ומופלאים.

  וישירות את בנט , הנה :

  "היא כמובן תמשיך את פעולתה כסדרה. מה שדרוש תיקון יתוקן, בוודאי לגבי אמירות אומללות, אך בלי התלהמות מיותרת״, אמר.

  עד כאן הציטוט :

  משמע , בנט יוצא חוצץ נגד דברי הרב , רק רואה התמונה הכוללת , ובמפורש , גורס במשתמע , שאין כמובן לשפוך התינוק עם המים . מה שטעון תיקון , יתוקן !! ומה טעון תיקון ? אם כך , כמובן נושא גיוס נשים לצבא והתלהמויות או אמירות מיותרות דנן .

  כך גם לגבי הומוסקסואלים , הנה מצטט אותו , כך הכותר מחדשות נענע :

  בנט: "דבריו של הרב לוינשטיין אינם מקובלים עליי, זו לא דרכה של הציונות הדתית"
  והנה חלק מן הדברים גופא :

  "בצלם אלוהים ברא את האדם – לא בתבניות ובהכללות, רק באהבת אדם באשר הוא",

  ועוד :

  "כשר חינוך אני אומר בבירור שילדי ישראל חייבים לדעת שהם כולם אהובים, שאת כולם אנו מכבדים ובמערכת שלנו יש מקום לכל אחד ואחת מהם. החיבור שבין הקבוצות השונים בעם שלנו הוא שיוצר את העוצמה המיוחדת שלנו, כמו בימי משבר ומלאה, אז עם ישראל מתאחד".

  עד כאן הציטוט :

  גם לגבי דבריו גופא של הרב לוינשטיין , הוצאו דברים מהקשרם באופן מסוים . אני כמובן , ידוע כפמניסט נלהב (או מעין לא זה המקום להבהיר הדבר ) ולמרות זאת , ואולי בהמשך , אעמוד על דבריו , ביתר דיוק , כי נעשה לו עוול מסויים , והדברים דורשים הבהרה ותיקון . אולי בהמשך….

  לינקים אדחוף בתגובה הבאה ……

  תודה

 • אל רום  ביום 16 במרץ 2017 בשעה 12:10

  לינק רק לנענע , כאן :

  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1199653

 • אל רום  ביום 16 במרץ 2017 בשעה 12:11

  ולינק לניוז 1 , כאן :

  http://www.news1.co.il/PageLoad.aspx?adid=8698&pageUrl=Archive/001-D-389059-00.html

  להתראות

 • גולדבלט משה  ביום 16 במרץ 2017 בשעה 13:03

  שמתי לב לתאריך של המחאה וזה לא להתבטאות האחרונה וכמו כן גם המחאה ההיא רפה מאד מאד בלשון המעטה. אני בכלל לא עוסק בשאלה אם המכינה היא מוסד מפואר או קן צרעות

  • אל רום  ביום 16 במרץ 2017 בשעה 13:17

   עו"ד גולדבלט , איזה תאריך ? מדובר על התגובות של בנט , לגבי ההתבטאויות שציינת בפוסט ממש ( גיוס נשים , הומוסקסואלים ) אז אני לא מבין … הכל חם או רלבנטי !!

   לא גרסתי שאתה צריך לעסוק בשאלה , האם המכינה היא " מוסד מפואר או קן צרעות " כדבריך , אלא :

   שבנט עצמו הגיב , והסתייג מדבריו של הרב !! הן לענין נשים , והן לענין סוטים והומואים וכיוצא באלו ….. אתה כתבת שהוא לא הסתייג , והוא הסתייג בעליל ממש !! וגרס כפי שהבאתי במובאות : שהטעון תיקון , יש לתקן !! משמע : היחס לנשים מכללא , ובקשר לגיוס והתבטאויות דנן !!

   ויש צדק בדבריו !! אלו מן המכינה , חבר'ה טובים מאוד , מסורים , פטריוטים , ובגלל התבטאות של איזה רב , לא יסגרו מכינה או מוסד דנן !! אפשר קצת לראות התמונה הכוללת , האיזון הכולל , ולתקן כדברי בנט , רק מה שטעון תיקון ( ואפילו הטעון תיקון , קצת בעייתי , אבל , לא נישאר פה צעירים מסיבוכים פסיכים לגמרי ) .

   לוקחים את האדם ( בנט ) הכי ליברלי , הכי רציונלי , הכי פרגמטי , הכי סיזיפי , הכי כלכלי בתוך הציונות הדתית , והופכים אותו תדיר לשעיר לעזאזאל ? במקום לטפח אותו כגשר בין מחנות חילוניים לדתיים לאומניים … חלאס עם ההתנאות הפבלובאניות חסרות השחר האלו !!

   להתראות

 • גולדבלט משה  ביום 16 במרץ 2017 בשעה 13:45

  פעם אחרונה -התגובה של בנט לא להתבטאות האחרונה של הרב. כללית איני מתייחס בכלל לבנט אלא לתנועה המאד לגיטימית אבל גם מאד שמרנית ואליטיסטית ולא סובלנית כלפי שונים -התנועה הזאת לא יכולה להתיימר להנהיג את הימין ומנהיגיה לא יהיו מנהיגי הימין-זה הכל. זה לא עונש ולא הגליה לארץ גזרה אלא ניתוח פוליטי פשוט. בנט מנסה לטשטש את ההבדלים ומכאן אתה מסיק שהוא ליברלי ואני מסיק שהוא מאד רוצה להיות ראש ממשלה אבל זה לא חשוב באמת

  • אל רום  ביום 16 במרץ 2017 בשעה 14:04

   עו"ד גולדבלט , רצוי באמת עם כל הכבוד שזו תהא הפעם האחרונה , כי אתה כלל לא מגיב לענין , ומתעקש שוב ושוב !!תקרא הלינק לניוז 1 , בנט התבטא לגבי ההתבטאות האחרונה של הרב , הסתייג ממנה , ויצא חוצץ בעליל נגד ליברמן , שבתורו , רוצה לסגור המכינה , בגין התבטאותו האחרונה של הרב . כך שלא מבין עם כל הכבוד , לאיפה אתה חותר ? תקרא שוב !!

   לא טענתי שבנט הוא ליברל , תקרא שוב , ואם צריך , שוב ושוב !! גרסתי שהוא :

   הכי ליברלי , בתוך המחנה הכללי של הציונות הדתית . משמע : כמו לטעון , שאבו מאזן , הוא סמן שמאלי , בתוך הספקטרום האידיאולוגי של העם הפלסטינאי . האם זה עושה אותו ( את אבו מאזן ) גם שמאלני ? גם שוחר שלום ? אולי תשאל באמת אישים בולטים בימין !!

   תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s