אם זה נראה כמו שוחד…


על מנת שהבוחר המצוי יקבע לעצמו אם איש ציבור קיבל שוחד הוא אינו נזקק לרמת הוודאות הנדרשת במשפט פלילי. כמו כן אינו נזקק לרמת הוודאות לה נזקק היועץ המשפטי לממשלה והיא של "סיכוי סביר להרשעה".  מהו סיכוי סביר? אצל היועץ הכושל הנוכחי זו כנראה וודאות מוחלטת. גם אני מעריך, לאור עברו של היוה"מ, שלא חשוב אילו ראיות חותכות יוצגו בפניו הוא לא יגיש כתב אישום נגד מי שקידם אותו לתפקיד.

האדם הסביר צריך להסיק מסקנות הגיוניות מעובדות שהוכחו לפניו ואלו, כך אני טוען, מעלות יותר מחשד חמור שנתניהו קיבל שוחד, נתן תמורה וסיכן בשל כך אינטרסים חיוניים ביותר של ישראל. אלו אמירות חמורות ואבקש לפרט  את נימוקיי.

אין מי שאינו מודע לכך יודע שבבחירות 2012 לנשיאות ארצות הברית פעל נתניהו באופן גלוי לעימות עם ממשל אובמה, לכאורה ביחס לפצצה האיראנית, ותוך העלאת הטענה שמדובר ברגע האחרון ולכן נבחר העיתוי הבעייתי. רבים השתכנעו אז שהתנהלות נתניהו נועדה לסייע למיט רומני לזכות בבחירות. באותן בחירות  תמך שלדון אדלסון, בעליו של "ישראל היום", במיט רומני בסכום של כ100 מיליון דולר על פי הפרסומים. די היה בעובדות אלו על מנת להביא אותי לכתוב בספטמבר 2012 – לפני הבחירות.

"התומך העיקרי בבנימין נתניהו הוא המיליארדר שלדון אדלסון שהקים עיתון מיוחד ("ישראל היום") לשירותו של ראש הממשלה. אדלסון הוא גם התומך הנלהב במועמד הרפובליקני מיט רומני והוא מעביר עשרות מיליוני דולרים, לפי הפרסום, לקרן הבחירות שלו או לגופים תומכים. הדעת נותנת שלאדלסון יש גם אינטרס אישי מובהק שרומני ייבחר. כמובן שאי-אפשר להוכיח טענות כאלו באופן ישיר אבל השכל הישר מלמד שאנשים אינם תורמים סתם סכומי עתק לטובת מישהו אם לא ייצא להם משהו מזה.

רבים תהו על כך שאדלסון מקיים את עיתון "ישראל היום" שאין לו היגיון כלכלי ואיש אינו צופה שיחדל מלהפסיד אי פעם. אני לא בטוח שהמניעים של אדלסון הם לגמרי אידיאולוגיים. נתניהו זקוק מאוד לאדלסון ולישראל היום, ומכאן שיהיה מוכן בוודאי לסייע לאינטרסים של ידידו בארצות הברית, ותמיכה במיט רומני אינה חייבת להיחשב כמחיר מוגזם. דרך ההשפעה על השלטון בישראל אדלסון רוכש מעמד גם בארצות הברית."

כצפוי הוכח שטענת "הרגע האחרון" הייתה כוזבת והסכם הביניים עם איראן נחתם רק שנה לאחר הבחירות לנשיאות, שלא לדבר על ההסכם הסופי שנחתם שנתיים וחצי לאחריהן. לא הייתה סיבה לדחיפות ולעימות חזיתי עם נשיא ארצות הברית. לא הייתה כל הצדקה לשתף פעולה בספטמבר 2012 עם מסע הבחירות של רומני נגד נשיא מכהן. היה ברור לכל בר דעת, לרבות כותב שורות אלו, כי התנהלות זו עלולה לגרום נזק חמור. פוליטיקאים אינם נוטים לשכוח מי שניסה להוריד אותם מהשלטון.

נגד הטענה שהועלתה  מאז ייסוד העיתון לפיה העיתון החדש הוא תרומה פוליטית ענקית לנתניהו נטען שהעיתון "ישראל היום" עצמאי לחלוטין ולנתניהו אין קשר לעיתון או השפעה על כתיבתו. איש לא האמין לטענה, אך בין אי אמון להוכחה יש מרחק. כאשר נטען לעבירה על חוקי מימון המפלגות, הוגש תצהיר למבקר המדינה בו נטען להיעדר קשר בין נתניהו לעיתון.

מאמצים רבים נעשו על מנת לבסס את הקשר בין העיתון לשלטון. כך התגלה שעורכו של "ישראל היום" מקיים קשר יומיומי  שוטף עם נתניהו, אך דרישה לקבל את פירוט השיחות נדחתה. נעשה מאמץ רב לבסס קשר ישיר ובלתי אמצעי בין נתניהו לעיתון, אך פוליטיקאים ועוזריהם  מקיימים קשר ישיר עם התקשורת וקשר זה, הדוק ככל שיהיה אינו מבסס ראיה לבעלות או השפעה חורגת.

כעת נמצא קרוב לוודאי "האקדח המעשן"!. בעוד הפרשנים עוסקים בשאלה אם בשיחות בין מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס לנתניהו הוצע על ידי מוזס שוחד לנתניהו, או שמא נתניהו הוא שנסחט על ידי מוזס, אותי השאלה מעניינת קצת פחות. די בעובדות שהתגלו ופורסמו [בהנחה שהפרסום משקף את תוכן השיחות] על מנת לקבוע שהוכח כי לנתניהו יש השפעה מכרעת על "ישראל היום". ללא השפעה מכרעת כזו לא היה טעם  בשיחות הללו. גם אם כל שהבטיח נתניהו הוא לתמוך בחוק שהעיתון יימכר בתשלום הוא לא היה מעז לעשות זאת לעיתון תומך אלא אם הפצתו נתונה לשיקולו.

אפשר לסכם שהמיליארדר שלדון אדלסון נתן לנתניהו מתנת ענק בשווי מאות מיליוני שקלים בדמות עיתון המופץ חינם על חשבון הבעלים התומך בו באופן מוחלט. עיתון אשר לנתניהו יש השפעה מכרעת על התנהלותו, השפעה שניתן לנצלה על מנת לשתק אמצעי תקשורת עוינים, או להכריח אותם לשנות את תוכנם. מתנה זו מהווה כמובן עבירה בוטה על חוקי מימון הבחירות ותרומה בסדר גודל אסור אבל למרות שהיבט זה חשוב הוא לא העיקרי.

לטעמי מתנה או תרומה חריגה בהיקפה לאיש ציבור היא כשלעצמה ראיה חזקה לשוחד. מאידך יש ראיות לכך שנתניהו אכן העניק תמורה ממשית לאדלסון. התמיכה במיט רומני בבחירות 2012 למשיאות ארצות הברית – מועמד שאדלסון השקיע בו הון עתק היא סוג של תמורה כזאת. הייתי הולך ובודק היטב עד היכן הגיע שיתוף הפעולה בין נתניהו לאדלסון בארצות הברית והאם הועמדו לרשות האחרון, לצרכים פרטיים, המשאבים והקשרים של הלובי היהודי רב העוצמה .

יש הטוענים שהתנהלותו של הנשיא אובמה כלפי ישראל בנוגע להסכם הגרעין וההתנחלויות לא קשורה להתנהלות נתניהו. אם כך אובמה הוא בוודאי קדוש. אני סבור שלא ניתן לטעון להיעדר קשר בין ההתגייסות של נתניהו להפלת אובמה לבין מה שקרה לאחר מכן. לא מכבר קראתי את דברי פרופ' אלן דרשוביץ אשר זעם על הימנעות ארצות הברית באו"ם וטען שזו נקמה ילדותית של אובמה בנתניהו. לדעתי גם הדרת ישראל מהשלבים המכריעים של המו"מ עם איראן נבעה גם מהאיבה בין האישים.

האפשרות שנתניהו, בהתגייסותו חסרת התקדים נגד נשיא ארצות הברית, עשה כן גם בשליחותו של אדלסון, שפעל באותו כיוון פוליטי נראית סבירה – הילכו שניים יחדיו  בלתי אם נועדו? האפשרות שפעולותיו של נתניהו הסבו נזק גדול לאינטרסים של ישראל אינה נראית מופרכת כלל ועקר. ברמת ההוכחה שאדם מן הישוב נזקק לה ניתן לומר שאם זה נראה כמו שוחד, נשמע כמו שוחד, ומריח כמו שוחד, אז כנראה מדובר בשוחד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 18:34

  תודה על הפוסט עו"ד גולדבלט , טוב תקצר היריעה פה , מרוחבם ועומקם ואורכם של עינינים שהעלת , אבל רק ככה בקטנה :

  כבר הסברתי בפוסט אחר שלך :

  שום נקמה , שום אישי , שום עצפור ושום בטיח ! אובמה מחשק ופועל בקרב מאסף , בכל תחום שהוא , לפני כניסת טראמפ . זוהי פשוט מחשבה ילדותית , אלאללה , לחשוב , ששני קדנציות , נקיות מבחינה אישית , יסיים אותן אובמה , עם לכלוך כזה במפגיע על ידיו . קבל עם ועדה ועולם !! ואם היה רוצה לסגור חשבון , היו לו 20 אלף דרכים , בנסתרים ובמחשכים , מבלי ללכלך ידיו במפגיע , ולבוא חשבון עם נתניהו . פשוט מחשבות בלתי הגיוניות !!

  פה בלינק , המחשה זניחה , תוכל לקרוא עו"ד גולדבלט , איך , בכל תחום כמעט , אומבה מנהל קרב מאסף , לפני שיהיה מאוחר מדי ( או לפחות , כל מה שהוא יכול ) :

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-11-18/obama-hits-the-gas-in-race-to-regulate-before-trump-takes-reins

  להתראות

 • אל רום  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 19:28

  עו"ד גולדבלט , מצטט להלן את השר ארדן ( שידור רדיו בגלי צה"ל , פורסם להלן בפוקס ניוז ) :

  Public Security Minister Gilad Erdan calling Kerry’s speech a “pathetic step.”

  He told Israel Army Radio that “Kerry's intention is to chain President-elect Trump."

  זה אמנם פרמרט יותר סובייקטיבי , אבל בכל זאת , הכוונה של אובמה , נתפסה די בבירור , גם בקרב פוליטיקאים ישראלים . אין פה מקום לטלנובלות טורקיות על נקמות ובגידות ואללה … אולי שמחה לאיד מסויימת , אבל , שמחה לאיד , הינה תחושה אוטונומית , ובדיעבד , לא כמו נקמה , שהיא מחושבת ובכוונת מכוון , ומראש .

  פוקס ניוז :

  http://www.foxnews.com/politics/2016/12/28/trump-assures-israel-blasts-obama-over-roadblocks.html

  והנה , גם טראמפ ( שם ) :

  President-elect Donald Trump blasted President Obama on Wednesday over his administration’s treatment of Israel, accusing him of making “inflammatory” statements and putting up “roadblocks” that are hampering the transition.

  מאשים מפורשות את אובמה , שהוא שם אבני נגף מלפניו , ומלפני העברה וחפיפה מסודרת של המימשל .

  להתראות

 • אל רום  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 21:14

  ואגב עו"ד גולדבלט , באותו הקשר , וכלל וכלל לא בשולי הדברים :

  אובמה הרי ידע שהוא כבר לא יפתור הסכסוך כמובן , וטראמפ , אין מה להוסיף . ועשה מה שעשה , בשביל להעביר לפסים בינלאומיים הפיתרון וכדומה . אני מזכיר , ב – 15 לינואר , ועידה בינלאומית בפריז . והחלטת מועצת הביטחון , נתנה רוח גבית משמעותית לועידה . ואמחיש קלות ממש , כי את החלטת מועצת הביטחון , לא הבינו כלל פה בארץ , הנה מתוך ההחלטה :

  5. Calls upon all States, bearing in mind paragraph 1 of this resolution, to distinguish, in their relevant dealings, between the territory of the State of Israel and the territories occupied since 1967;

  ההחלטה מפורשות , קוראת למדינות העולם , לאבחן היטב ( to distinguish ) בין השטח הכבוש , משמע : יהודה ושומרון , לבין ישראל גופא , בכל המשאים ומתנים או עניני המסחר וכדומה . זוהי רוח גבית ל – BDS ובעקבות כך , נוצרה הרי התארגנות באו"ם , להגברת החרם על מדינת ישראל , בכל הנוגע לרכישות מוצרים ישראליים וכדומה .

  זה אובמה ! זה קרי ! נחישות לפתור הסכסוך , כישלון חרוץ , תסכול עמוק , ושבירת כלים בפינאלה של פרידה .

  להתראות

 • אל רום  ביום 12 בינואר 2017 בשעה 21:37

  רק למי שמעונין לקרוא , על הרוח הגבית של החלטת מועצת הביטחון , בנוגע לחרם על ישראל , על ידי האו"ם ובכלל :

  http://legalinsurrection.com/2016/12/un-resolution-2334-advances-the-boycott-of-israel/

  להתראות

 • אל רום  ביום 13 בינואר 2017 בשעה 17:17

  למי שמעונין , עוד על הקרבות מאסף , שמנהל אובמה :

  http://thecrimereport.org/2017/01/13/obama-cracking-down-on-firms-in-his-final-days/

  תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s