נתניהו יסתכסך גם עם טראמפ


ממשלת ישראל כוססת ציפורניים בהמתנה לגאולה השלמה שתבוא עם כניסתו של דונלד טראמפ לתפקידו ב-20 לינואר. במועד זה ניפטר, כך מבטיחים לנו, מממשל עוין לישראל ובמקומו ייכנס לתפקידו הממשל הידידותי ביותר שיכולנו לחלום עליו. תמו חבלי משיח והגיעו ימות המשיח. תיקון קל – ימות המשיח יכלו להגיע, אלא שבינתיים התבשרנו על כך שהשמאל עוכר ישראל, באמצעות משטרת ישראל, פתח בחקירות נוספות נגד נתניהו החף כל עוד.. אנחנו לא יודעים שום דבר ממשי על תוכן החקירות אולם באופן אישי מהרגע שהאשימו את השמאל השתכנעתי שמדובר בעניין רציני. לא מבזבזים תחמושת כזו סתם כך.

אין לי רצון להשבית שמחות אבל יש לי ספקות גם בנוגע ליחסי נתניהו טראמפ. בכלל לא ברור שתשרור אידיליה בין השניים, בהנחה שנתניהו צפוי לכהן עוד כמה שנים בתפקידו כראש ממשלה למרות החקירות. אין להתעלם מהסיכון הממשי שבשלב זה או אחר יעלו היחסים על שרטון. אם נתניהו ינסה לעשות לטראמפ את מה שעשה לאובמה, התגובה תהיה מהירה הרבה יותר וחריפה יותר וכואבת הרבה יותר, עניין של מזג אישי.

הבעתי בעבר את הערכתי לפיה טראמפ המשוחרר מכל מחויבות אלקטורלית ליהודים ושאינו קשור למדיניות המסורתית של ארצות הברית, מסוכן לישראל. נטייתו לראות בכל פעולה במישור הבינלאומי סוג של עסקה מסחרית יכולה להוביל בנקל להתנגשויות.

לטראמפ, שידע גם כישלונות עסקיים לא מעטים, לא תהיה בעיה להכריז פשיטת רגל גם על מערכת יחסי ישראל ארצות הברית ולעבור למיזם הבא, אם לא יחשוב שהקשר מניב רווח נאות לארצות הברית. הוא לא יהסס לדרוש הקפאת בניה מישראל כאחת התמורות לסיוע שהיא מקבלת רק מפני שבכך תסייע לו בעסקה אחרת באזור ולא מפני שהוא סבור שההתנחלות לא רצויה לישראל או נוגדת את הדין הבינלאומי שמעניין אותו כשלג דאשתקד.

אם נתמקד בממד האישי, כשבוחנים את עברו המוכח של נתניהו, מבלי לגלוש לרכילות עובדי משק הבית, האפשרות שיסתכסך באופן אישי עם טראמפ היא סבירה למדי. דרכו של נתניהו זרועה ביריבים פוליטיים ומה שחמור יותר, בתומכים פוליטיים ואישיים שנפשם קצה בו והם פיתחו כלפיו אי אמון, תיעוב ומשטמה. אין טעם למנות כרוכל את כל השמות מליברמן ועד לאקוניס, מאחר שהיריעה קצרה והרשימה ארוכה מאד.

יש לנתניהו, בצד מעלותיו, תכונות שכנראה ממאיסות אותו על סביבתו הקרובה, שאינה נמנית על משפחתו. זו עובדה אנושית ופוליטית חשובה. מדיווחים החוזרים ונשנים של אלו שנכוו ממנו עולה הטענה הנשנית על שחצנות, העדר יושר, אי אמינות וחוסר לויאליות.

תכונות אלו מתבטאות בנכונות לפזר הבטחות חסרות כיסוי ולהתנער מהן כלאחר יד וכן התייחסות לסובבים אותו כאובייקטים שנועדו לשרתו ללא תמורה ולהודות על עצם נכונותו לקבל מהם שירות. לנתניהו, על פי פרסומים רבים מספור, אין שום בעיה לאכול במסעדה מפוארת ולצאת מבלי לשלם את החשבון.

פוליטיקאי, אמר שרל דה גול, הוא אדם שאינו מאמין לאף מילה שהוא עצמו אומר ותמיד מופתע מכך שיש אחרים שמאמינים. נתניהו  הוא פוליטיקאי ורק פוליטיקאי ולגביו נכונה האמרה[ שנאמרה על אחר במקור] והיא שלעולם לא יאמר אמת אם שקר ישרת אותו באותה מידה.

כאשר נתניהו יעמוד בפני דרישת תשלום של טראמפ, וזו לא תאחר לבוא, כי אין ארוחות חינם, הוא ינסה להתחמק, או לרמות, או שני הדברים כאחד. הבעיה עם אנשי עסקים כמו טראמפ היא שהם מצפים שלקוחות ישלמו במלון ובמסעדה שלהם תמורת שירותים שניתנים להם והם גם נוהגים לגבות מחיר יקר. הוא הדין ביחסי שתי המדינות. גם אם טראמפ עצמו נמנה על אותם אלו שאין להם בעיה שלא לשלם חוב ספק אם יידע להוקיר תכונה זו בזולתו, כאשר היא מופנית נגדו.

ההבדל בין אובמה וקרי המושמצים לטראמפ הוא בכך שהאחרונים באמת תומכים במדינת ישראל[למרות שהם מתעבים את ראש ממשלתה ואת מדיניותו] כפי שעליה להיות על פי תפיסתם. תמיכתם בישראל היא עקרונית. אמנם ישראל הרצויה להם אינה תואמת את השקפת הימין בישראל ואף על פי כן אצלם ידעת מהם גבולות הגזרה של הוויכוח.

שונה הדבר אצל טראמפ. הוא כנראה מעריך את ישראל כבעלת ברית חשובה וזו אהבה התלויה בדבר. אם יתברר לו שהעלות של שמירת בעלת הברית עולה על התועלת, או שאינו אינו מצליח לגבות מנתניהו תמורה נאותה, היחס שלו ישתנה במהירות ותכונות אופיו של נתניהו יסייעו לכך.

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  On 3 בינואר 2017 at 13:48

  תודה על הפוסט המענין עו"ד גולדבלט , כמה עינינים ברשותך , מתוך מכלול באמת בלתי נתפס של סיבוכים :

  תחילה , יש קצת לצנן את ההתלהבות מהכנות של אובמה והתמיכה בישראל . מרכיב לא קטן באותה התלהבות , היה הרצון לרסן את נתניהו מפני תקיפה באיראן . שלא כמו שחושבים , נתניהו באמת התכוון לתקוף . וכך ( בין היתר ) אובמה ריצה אותו להמתין עם התקיפה . אני מזכיר , כך גם מימשל בוש נהג , והעביר לישראל כדרך משל , את מכ"ם הרנטגן ( מכ"ם עוצמתי ביותר , המכוון להתרעה מוקדמת מאוד , ומוצב בבקעה או בנגב , לא ברור לגמרי היום) .

  בעיה פוטנציאלית נוספת מוכמנת עם טראמפ לגבי נתניהו , הינה זו :

  אם טראמפ אכן , יתעשת , ויהיה יותר פרגמטי וריאלי , אזי , כפי שכתבתי והבהרתי בפוסט הקודם שלך : הוא יצטרך לנסות לפתור הסכסוך הפלסטיני /ישראלי . אין לו דרך לפתור זאת , בלתי כי אם בדרך הבינלאומית והלאומית המקובלת והבסיסית ביותר לכאורה , משמע :שני מדינות לשני עמים ועצירת ההתנחלויות . או אז , כל החברים של נתניהו , כולל כולם אני מדגיש , יבהירו לו , שהוא שיכור או משוגע . ואז : עם מי הוא ישאר נתניהו ? רק האוונגליסטים בארה"ב למעשה !! שהם כוח עצום , אבל , אידיאולוגי טהור .

  רק כלל וכלל לא בשולי הדברים : טראמפ הוא איש עסקים , עם מנטליות כזו אכן ( לעת הזו לפחות ) . עדיין , נשאלת השאלה , למה מראש , הוא תומך נלהב בישראל ובנתניהו ? יכול היה , וצריך היה להיות גם אחרת ( מראש) . אם כך , הוא תומך נלהב בנתניהו וישראל , לא בגלל בהכרח מנטליות של איש עסקים , אלא , אידיאולוגיה כנה !! ואיזוהיא האידיאולוגיה ? אם כך , כבר כתבתי בפוסט אחר שלך :

  אידיאולוגיה הרואה בשכל הישר , בפשטות הדברים , בזיקה הברורה בין הרציונל המוצהר לבין האמצעים בלי מידתיות ליברלית פסיכית לכאורה , כזו הדרך שיש לילך בה :

  אם צריך , מענים טרוריסטים וסוגרים ענין . אם צריך , סוגרים השערים למהגרים מוסלמים . אם צריך בונים חומה בגבול מקסיקו , ושהזוללי טורטיות האלו , ישלמו עליה . אם צריך , נכנסים למלחמת סחר עם סין . אם צריך , פורשים מאמנת פריז ( אקלים ) ואמנות מסחריות גלובליות למינהן . אם צריך , פשוט מבטלים ההסכם הגרעיני עם איראן . אם צריך , דואגים לרווחים כלואים ב – off shore לחזור לאמריקה , וכך גם מפעלים אמריקניים מכללא על מנת לספק עבודה לאמריקנים , ולא לעולם השלישי ובכלל . הכל פשוט כמו תות !! הכל בשביל אמריקה , חד וחלק !!

  מבחינתו : ימין , לאום , נתניהו , מלחמה בטרור וכדומה … זהים לתפיסתו הפסאדו אידיאולוגית ( פסאדו , כי זה צריך לעבור כמובן בשבט הביקורית המעשית והביצועית ) .

  לינק לרנטגן :

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/795/406.html

  תודה

  • Nachum  On 7 בינואר 2017 at 11:57

   Shtei medinot

 • אל רום  On 3 בינואר 2017 at 15:10

  רק תוספת חשובה לתגובתי :

  יש לצנן ההתלהבות מהתמיכה של אובמה בישראל , לא רק בגלל מניעת תקיפה באיראן , אלא גם , שהתמיכה המאטריאלית הגדולה , הייתה פועל יוצא החשק והצורך הבלתי נלאה של נשיאים אמריקנים , לייצר הסכם שלום ולפתור הסכסוך , וכמובן , שכך הוא חשב , שאפשר לרצות את ישראל , ולרכך התנגדות לויתורים . מהר מאוד הוא למד ( אובמה ) מה זה בית משוגעים פתוח …. תודה

 • Simha Nir  On 4 בינואר 2017 at 4:16

  אחד התרחישים שאני צופה הוא שבעוד 8 שנים – אם דונאלד ייבחר לכהונה השנייה, הוא ייימנע מלהטיל וטו על החלטה נגדנו, והוא יגיד: נתתי להם הכל, העברתי את השגרירות לי-ם, הוספתי להם מיליארדים מעבר למה שאובמה נתן, תמכתי בהם בכל מוסדות האו"ם, ביטלתי את ההסכם עם האיראנים, הורדתי להם את הערבים על הברכים, אבל ישראל הפנתה אלי כתף קרה.

 • אל רום  On 4 בינואר 2017 at 18:58

  עו"ד גולדבלט ( וכל המעונין כמובן ) אם לא שמת ידך עדיין על הכרעת הדין של החייל היורה עזריה , אזי כאן :

  https://www.nevo.co.il/psika_word/army/ARMY-16-182-123.doc

  להתראות

 • גולדבלט משה  On 5 בינואר 2017 at 19:06

  תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s