מה יפיל את נתניהו?


 

עברו מספר ימים היה תחקיר "עובדה" וחלף וגם תחקיר המקור עבר. כנראה אף אחד לא מתרגש ממעללי הזוג נתניהו, אבל חייבים לציין שאת אולמרט רדפו, גם בטרם התבררו העובדות, על הרבה פחות. אם אכן ההחלטה לרכוש שלוש צוללות נוספות מגרמניה בסכום עתק היא בניגוד לדעת מערכת הביטחון ובסיוע פרקליטו של נתניהו המייצג גורמים מעוניינים בעסקה, הדבר מחייב חקירה פלילית ממוקדת.

מה שיפיל בסופו של יום את נתניהו לא יהיה תחקיר זה או אחר, אלא שינוי במערך הכוחות הפוליטי. יש הסבורים ששינוי כזה אינו אפשרי. הם צודקים במובן זה שאין לצפות שתקום ממשלת שמאל או אפילו ממשלת שמאל–מרכז, אבל לדעתי יש סיכוי להקמת ממשלת ימין-מרכז ללא הליכוד.

מהסקר האחרון שפרסם "מעריב" עולה כי הליכוד חזר להיות המפלגה המובילה בישראל. למיטב הכרתי את התמונה הפוליטית המקומית, בתמונה השבטית בישראל יש תנודות מעטות ועיקרן תנודות בתוך הגושים. כשקראתי את ממצאי הסקר עניין אותי לדעת דבר אחד והוא האם ניתן להקים במערך המפלגתי הקיים ממשלת ימין-מרכז ללא הליכוד והחרדים?

מדוע ממשלת ימין מרכז? מצבו של גוש השמאל הוא כזה שאין לו סיכוי להרכיב ממשלה, גם לא בצירוף כל מפלגות המרכז. קשה לקרוא ל"כולנו" מפלגת מרכז ובעצם גם לא ל"יש עתיד" כי שתי המפלגות נוטות לימין, אבל נניח לצורך הדיון שהן מפלגות מרכז. בבחירות האחרונות גוש השמאל- מרכז-מנה 50 מנדטים. הסקר האחרון של מעריב העמיד את הגוש על 47 מנדטים כולל "כולנו". כלומר ממשלת שמאל – מרכז אינה בכלל אופציה גם על פי הסקרים האחרונים.

שמאל על פי הגדרתי היא "מרצ". גם "המחנה הציוני" היא מפלגת מרכז לכל עניין ולא בכדי נתניהו העדיף אותה כשותפה לקואליציה. חזקה על נתניהו שלא היה שואף לצרף מפלגת שמאל לממשלתו שהרי שמאל היא מילה כל כך גסה.

מהי האופציה לשינוי בשלטון? האופציה הראשונה הנראית היום לשינוי היא הקמת ממשלת ימין – מרכז ללא הליכוד ובשלב ראשון גם ללא החרדים. בבחירות הקודמות הצירוף של  "המחנה הציוני", "יש עתיד", "כולנו", "ישראל ביתנו" ו"הבית היהודי" הניב 59 מנדטים כך שלא הייתה אפשרות להרכיב ממשלה ללא הליכוד. הסקר הנוכחי מעניק לגוש זה 61 מנדטים וקואליציה כזו נראית אפשרית על הנייר.

גורם המסכל הקמת קואליציית ימין מרכז ללא הליכוד היא הברית של המפלגות החרדיות עם נתניהו והתחייבותן שלא להצטרף לקואליציה עם יאיר לפיד. מאידך לו הייתה קמה קואליציה כזו ללא החרדים ניתן להעריך שלפחות מפלגה חרדית אחת הייתה מצטרפת, מאחר שבמקרה כזה לא אותה מפלגה הכתיבה את זהות הקואליציה.

מה שצפוי לסכל אפשרות הקמת קואליציה כזו היא מפלגת הבית היהודי. הקמת קואליציית ימין מרכז אינה מנוגדת לעקרונות של ה"בית היהודי" וניתן לומר שיש למפלגה זו טיעון מנצח. נתניהו מעולם לא הסתיר את רצונו להעיף מפלגה זו מהקואליציה ולהביא במקומה כשותפה בכירה את "המחנה הציוני". מדוע ימנע מבנט, שנוא נפשו של נתניהו מה שמותר לאחרון?

אולם מה שימנע קרוב לודאי מבנט לשתף פעולה עם מהלך כזה היא האופוזיציה בתוך מפלגתו. קיים בה אגף לאומני יותר ולעומתי [תקומה] וגם בתוך מחנה בנט יש שומרי סף שהוא  מחויב להוכיח להם טוהר אידיאולוגי ללא רבב. יתר על כן מאגר הבוחרים הפוטנציאלי מצוי באנשי הציונות הדתית התומכים בליכוד. זו הסיבה שבנט מאגף את נתניהו מימין בפרשת עמונה למרות שהוא מבין שחוק ההסדרה הוא טמטום גמור.

כאשר עמדת המוצא היא ש "הבית היהודי" נמצא מימין לליכוד בנט לא יוכל להסביר מדוע יאפשר הקמת ממשלת מרכז-ימין כאשר קיימת אפשרות להקים ממשלת ימין. ההסבר כי האלטרנטיבה היא ממשלת מרכז – ימין עם הבית היהודי, או ממשלה כזו בלעדיו, ספק אם ישכנע.

בנט אולי יטיב לעשות מבחינה פוליטית אם יחזיר למפלגתו את מרחב התמרון הפוליטי שאבד לה במהפך 1977 ושאבדנו גרם כמעט להיעלמות המפלגה. עצם העובדה שאין לו אופציות פוליטיות חלופיות היא הגורם לכך ש"הבית היהודי" אינה נתפסת כמפלגה חיונית. דתיים לאומיים יש בליכוד והרבה ומה מותר הבית היהודי על הליכוד? האם בכך שהיא מפלגה אשכנזית אליטיסטית ומתנשאת? עם הסחורה הזו קשה להגיע רחוק.

השר בנט נתפס כאיש חביב ופה ושם קצת מעצבן [במיוחד את נתניהו] אבל לא כמנהיג פוליטי רציני באמת. איני סבור שאי פעם "הבית היהודי" יחרוג מהגבולות של המפד"ל ההיסטורית ולא מהחשיבות שהייתה למפלגה זו.

אפשרות הנראית לי מעשית יותר היא פיצול בתוך הליכוד עצמו. רשימה של פליטי נתניהו שתכלול למשל את השרים לשעבר משה יעלון, גדעון סער ואולי גם את כחלון וישראל כץ ועוד יכולה לקושש די מנדטים על מנת להוות לשון מאזניים ובכך להחליש את הליכוד. כאשר מהלך כזה יתרחש ניתן אכן לדבר על ממשלת ימין- מרכז ללא הליכוד או עם הליכוד, אך ללא נתניהו.

גם מבקריו החריפים של נתניהו [ואני איני נמנה על חסידיו ואוהדיו] יודעים שמדובר בפוליטיקאי מעולה ואין לי ספק שהסיכון עומד לנגד עיניו. זו וזו הסיבה שהעדפתו הבסיסית הייתה לממשלה עם המחנה הציוני. ממשלה כזו הייתה מסכלת הקמת גוש אלטרנטיבי לליכוד במחנה הימין. הצירוף ליכוד מחנה ציוני וחרדים היה יוצר ממשלה של 67 חברי כנסת כולל החרדים ומותיר את כל המפלגות המתחרות על בוחרי הליכוד בחוץ, להתייבש באופוזיציה.

הטהרנים במפלגתו של נתניהו שפעלו להעיף את יעלון ולהעדיף את ליברמן כשר ביטחון והכשילו הקמת ממשלה עם "המחנה הציוני" לא עשו להערכתי עם נתניהו חסד פוליטי לטווח הארוך. הם יצרו את ההזדמנות לפצל את הליכוד על ידי הקמת מפלגה נוספת –"ליכוד ב". אותם טהרנים חיזקו גם את מעמד ראשי המפלגות המתחרות על קולות בוחרי הליכוד מאחר שכל אחד מהם, בנט, ליברמן וכחלון מסוגל לגרום לצרות צרורות. העדפת קואליציה עם ליברמן על קואליציה עם הרצוג תתגלה להערכתי כשגיאה פוליטית ממדרגה ראשונה.

הליכוד איבד את השלטון כאשר קמה "קדימה" שהייתה מורכבת בעקרה  המכריע מיוצאי הליכוד. הוא עלול לאבד שוב את המושכות בתהליך דומה מאחר ונתניהו מסוכסך עם רבים מדי ויצר קואליציית אישים חזקה שתפעל נגדו ומשום שבבחירות הבאות צפויות להתחרות שלוש מפלגות לפחות שצברו עצמה והכרה ויש בכוחן לנגוס מציבור הבוחרים של הליכוד. בפוליטיקה היריב האמתי הוא מי שמתחרה אתך על אותם קולות. מתן מתנות ליריב האמתי זו תמיד שגיאה פוליטית ונתניהו יודע זאת.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 17 בנובמבר 2016 בשעה 13:08

  תודה על הפוסט המאוד מענין עו"ד גולדבלט , אלא שהניתוח קצת סינטטי ואריתמטי מדי . תחילה , שכחת את ש"ס ( 7 מנדטים ) . ש"ס במובנים האורתודוקסים , לא יתפשרו . ואם כך , יחד עם " יהדות התורה " ( 6 מנדטים ) הרי לנו כבר כוח חרדי של 13 מנדטים . מבלעדיהם , קשה מאוד , אז קח זאת בחשבון . על כך יש להוסיף , שכוחם לא נמנה רק במנדטים , אלא , בגמישות כמעט מירבית (למעט עיניני אורתודוקסיה ) . ולכן , כל עוד אתה מתקצב עולם התורה ולא דורך להם על היבלות , הם לא יעשו ביג דיל משאר הענינים , ולכן , הם שותפים די נוחים לקואליציה וממשלה .

  מעבר לזה , אני מאוד חושש , שאתה לא ממש מבין את המושג " מרכז " או מפלגת מרכז ( אתה כותב שיאיר לפיד נוטה לימין ) . במינוח " מרכז " יש להבדיל בין : " מרכז מושגי " לבין : " מרכז קונקרטי " . מה ההבדל ביניהם ?

  אם כך : המרכז הקונקרטי מצביע על רשימה נוקשה או מעין סגורה של עמדות , כגון : שני מדינות לשני עמים , רווחה וצמיחה , דגש על מדינה חילונית או משטר אזרחי על חשבון מימסד דתי ממלכתי וכדומה .

  ואילו המרכז המושגי , לא נמצא במרכז ממש , אלא : מסתגל ומתגמש , לנוכח מציאות מסויימת דינמית ומשתנה . פעם זה יכול להיות נטיה לימין , פעם לשמאל , פעם מרכז . הכל לנוכח הנסיבות המשתנות .

  כך אריק שרון , הפך להיות המנהיג הפופולרי , ואין ספק כמעט , שאם לא היה נכנס לקומא , אף מפלגה דהיום , לא הייתה שורדת . הוא נייד עצמו , מן הימין ( התנחלות ומלחמה בטרור ) אל המרכז המושגי , והכל , עם פינוי עזה .

  לכן , אין לטעון על " יש עתיד " או לפיד , שהם נוטים לימין . אלא : מפעילים שכל ישר , שורת היגיון , סבירות , ועושים מה שצריך לנוכח מצב דברים : לאומי , בינלאומי , גיאופוליטי , כלכלי .

  בניתוח שלך , אתה מתעלם מן הקשר בין מנהיג במובן האתוסי ( אבי האומה ) לבין : סתם מנהיג . זה לא פשוט , רובם הלכו : פרס , רבין , אריק שרון וכדומה …. נתניהו עדיין הכי מתקרב , לא פשוט !! אין לו ממש מתחרים כרגע במובן זה , אבל , באמת יקצר המצע מהשתרע פה .

  תודה

 • גולדבלט משה  ביום 17 בנובמבר 2016 בשעה 14:08

  לקחתי את כל המספרים בחשבון. על פי סקר מעריב האחרון לפיד המחצ כולנו ישראל ביתנו ובנט הם 61 מנדטים. במצב כזה לצורך עיבוי לוקחים מפלגה חרדית אחת . אני מניח שכל צירוף חוץ ממרצ והרשימה המשותפת בא בחשבון כיום -אלו הנחות העבודה

  • אל רום  ביום 17 בנובמבר 2016 בשעה 14:32

   עו"ד גולדבלט ,

   לא כל כך הבנתי התגובה ( מה זה : " המחצ כולנו " ) . אבל , אתה לוקח בחשבון סקרים , לא דינמיקה . בדינמיקה , ישנה רטוריקת בחירות . רטוריקת הבחירות , מייצרת חידוד זהויות ואבחנות והבדלים .משמע : עם אלו נלך , עם אלו לא נלך ונרכיב קואליציה בשום אופן . אחר כך , צריך לתקוע סכין בגב הבוחר , וללכת עם כל דיכפין ? זוהי בעיה רצינית . ואז , כל הנחות העבודה הללו , נפרמות ומתחרעות לגמרי וכולם מייללים .

   אז אתה גורס שלוקחים מפלגה חרדית אחת כדרך משל . אבל , איתם , אין להתפשר על אורתודוקסיה .והרי : יבטיחו שיויון בנטל , יבטיחו נישואין אזרחיים וכדומה … ואם חייבים לשמור על אורתודוקסיה , אז , למה לא שני מפלגות חרדיות ? למה רק אחת ? שתהיה קואליציה יציבה , שתהיה משילות ואללה . התפיסות הסינתטיות הללו , מתגלות כבעיתיות בפועל . תשאל את יאיר לפיד , הוא כבר מזמן התחרט על פתיחת חזית כה קשה נגד חרדים כדרך משל .

   להתראות

 • אל רום  ביום 15 בדצמבר 2016 בשעה 0:54

  עו"ד גולדבלט , אתה תמצא אני מניח , המון ענין כאן ( תביעות נזיקין של העתיד : רשלנות בננוטכנולוגיה ) :

  https://www.bna.com/nanotech-tort-litigation-n73014448451/

  להתראות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s