רובנו תומכים בעקרונות המפלגה הדמוקרטית!


כותרת הרשימה גורמת בוודאי ללא מעט תמיהות על רקע ההנחה הכללית [המוטעית] בישראל שמיטב ידידיה נמצאים במפלגה הרפובליקנית בארצות הברית ואילו המפלגה הדמוקרטית חשודה באי אהדה מספקת. מצב דברים זה מסביר גם את האהדה בימין לדונלד טראמפ  אשר, כך מבטיחים לנו, ינצח בבחירות בגדול וישתיק את השמאלנים שם וכאן אחת ולתמיד.

ראוי לציין, למען ההגינות, שאם יש בכלל לטראפ עמדות, אין הן חופפות את העמדות המסורתיות של הרפובליקנים ובוודאי לא של האגף השמרני במפלגה. ראוי גם להזכיר תקופות בהן קיווינו שיבחר נשיא דמוקרטי לאחר ממשל אייזנהאואר  לאחר ממשל פורד ולאחר ממשל ג'ורג' בוש האב.

כיצד זכתה המפלגה הרפובליקנית לאהדה כזו בישראל? האם אהדה זו משקפת תהליכים רעיוניים וחברתיים אצלנו? האם השקפות הציבור הישראלי בנושאי כלכלה וחברה נוטות כיום יותר לרעיונות הרפובליקניים?

אם נברר מהי השקפת הישראלי המצוי בשורה של נושאים נוכל להגיע למסקנה שדווקא לעמדות המפלגה הדמוקרטית יש עדיין רוב בישראל. רובנו מעוניינים במדינת רווחה, תומכים ברפואה ציבורית שוויונית ושרפואה זו תורחב ככול הניתן כך שלא נזקק לרפואה הפרטית. הישראלי הממוצע יתחלחל אם יאמר לו שאלו שאין להם ביטוח בריאות הם "לוזרים" שלא מצאו עבודה נאותה ולכן זו אחריותם אם נפטרו מהעולם כי היה להם ביטוח רפואי נאות.

הרוב בישראל מאמין בחיזוק החינוך הציבורי, בשמירה על איכות הסביבה ואפילו בעזרה נוספת לשכבות חלשות. למותר לציין שאצל רפובליקנים מסורתיים כל אלו הם בגדר חילול הקודש. זו במהותה מפלגה המקדשת את הסדר הקפיטליסטי ואינה מתעניינת במפסידנים שלא השתלבו בו והם לטעמה ראויים לגורלם.

רוב הישראלים  תומכים עקרונית גם בחופש נרחב לבצע הפלות והמדיניות כאן בתחום זה הרבה יותר ליברלית מאשר בארצות הברית. גם בסוגיית מכירות נשק לאזרחים קיימת הסכמה רחבה שמתן חופש לכל אדם לרכוש נשק כמעט ללא בדיקה בו דוגלת המפלגה הרפובליקנית הוא טירוף גמור והמדיניות כאן, ללא קשר לזהות הממשלה, הפוכה.

במילים פשוטות כל כמה שהתרחקנו מהרעיונות הסוציאליסטיים ששלטו בישראל בשנותיה הראשונות, יש עדיין מחויבות, לפחות הצהרתית, לעקרונות בסיסיים של מדינת הרווחה, ליתר שוויון, להתערבות ממשלתית ולפתרון מצוקות חברתיות [מצוקת הדיור לדוגמא]. במילים אחרות קיימת אהדה  בישראל לעקרונות המנחים את המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית.

אף על פי כן האיבה בישראל למפלגה הדמוקרטית  בארצות הברית ובמיוחד לעומד בראשה היא כמעט פתולוגית. עובדה זו בולטת שבעתיים על רקע העובדה שהרוב המכריע של היהודים בארצות הברית, שבתמיכתם אנו חפצים, תומכים במפלגה הדמוקרטית באופן מסורתי. אני טוען שמדובר בסלידה גם ממפלגה ולא רק מאישיות מפני שאני מזהה סלידה מובהקת מהילרי קלינטון שמעולם לא פעלה נגדנו ובעלה נחשב בעבר לידיד מובהק.

למרות הטענות הנוגעות למדיניותו של אובמה באזור איני סבור שהיה משהו עקרוני במדיניותו שעורר את גלי השנאה. ג'ורג' בוש האב היה עוין יותר לישראל ולא היסס לנהל עם הנהגתה מריבות פומביות  ואף להשפיל אותה ולמרות זאת לא שנאו אותו ואת שר החוץ שלו בייקר. גם ג'ימי קרטר כזכור לא שפע אהדה ובכל זאת בזמן כהונתו לא היה נושא לשנאה.

השנאה לאובמה היא כנראה שילוב של שנאה גזענית לשחור [ממוצא מוסלמי מצד אביו] בצירוף השנאה המקובלת לליברל "שמאלני" והיא משקפת את ההשפעה הגוברת של הרפובליקנים על ההנהגה בישראל, השפעה שחלחלה לציבור.

סיבה חשובה נוספת לאיבה לאובמה נעוצה בכך שראש ממשלת ישראל הוא נאמנו של מיליארדר יהודי אמריקאי התומך נמרצות במפלגה הרפובליקנית ועוין את הנשיא אובמה באופן אישי. יחסו של נתניהו זה מחלחל לציבור דרך אמצעי התקשורת הנתונים למרותו ובדרכים שלטוניות אחרות . בארצות הברית ואצלנו ברור שממשלת ישראל בחרה בצד הרפובליקני ופועלת  בגלוי נגד המפלגה הדמוקרטית.

במה זה שונה מהעבר? בעבר אפילו הייתה קיימת העדפה מטעמי אינטרס ישראלי כי ישלוט נשיא זה או אחר היא נומקה בנימוקים של אינטרסים ישראלים בלבד ולא נלוותה לה מעורבות פוליטית גלויה. בוודאי שמעולם לא היה לישראל כל עניין במריבה פוליטית עם נשיא מכהן שכבר אינו עומד לבחירה ובעימות עם מחנה תומכיו.

העדפה מזדמנת של נשיא כזה או אחר  לא הייתה כרוכה באימוץ ערכים ועמדות פוליטיות – היא הייתה עניין דיפלומטי נטו. כאשר השגריר בארצות הברית ב1968,יצחק רבין, הבהיר בדרכים שונות שהוא מעדיף שניקסון הרפובליקני ייבחר ולא יוברט האמפרי הדמוקרט הוא עשה זאת בטקט והיה ברור שהסיבות הן ישראליות נטו. רבין בוודאי לא האמין בעקרונות המפלגה הרפובליקנית.

ישראל כבר שילמה ועלולה לשלם מחיר בעתיד בשל האיבה של ממשלתה לנשיא אובמה ולמפלגה הדמוקרטית לרבות למועמדת מטעמם בבחירות הקרובות לנשיאות. לא החשש למחיר שישראל תשלם בתחומים אלו הניע אותי לכתוב רשימה זו. מעבר למחיר בתחומי יחסי חוץ וביטחון החשש שלי הוא שעמדת הממשלה תשמש צינור ליבוא ערכים רפובליקניים לישראל.

מעבר לשאלת היחסים עם ארצות הברית חשוב שהציבור בישראל  יבחן את עקרונותיו  החברתיים כלכליים לגופם וכל אלו האוהדים את התפישות החברתיות של המפלגה הדמוקרטית ראוי שיתנו ביטוי לעמדתם ולא יותירו את הזירה לנתניהו ולשלדון אדלסון .

בחסות האיבה המטופשת לאובמה ולמפלגה הדמוקרטית מקודם אצלנו סדר יום קפיטליסטי קיצוני ואנטי חברתי. אני קורא לעתים קרובות באתרי ימין מובהקים ומוצא בהם זיקה ישירה ומובהקת בין איבתם לנשיא אובמה ולמפלגה הדמוקרטית לבין הטפתם להנהגת קפיטליזם דורסני גם בישראל.

ההזדהות ציבורית עם ערכי המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית, ללא מעורבות בבחירות, תשדר מסר ברור ביחס לאופי החברה שאנו מבקשים לעצב כאן. השאלה  האם אנו מעוניינים במדינה ובחברה הקרובה לעקרונות המפלגה הרפובליקנית, או שמא אנו עדיין מאמינים אותם עקרונות שקירבו אותנו למפלגה הדמוקרטית.

למיטב ידיעתי השקפותיה החברתיות כלכליות של המפלגה הרפובליקנית סותרות לא רק השקפות אנשי שמאל אלא גם את ההשקפות של אנשי ימין מובהקים רבים שאינם מוכנים לוותר על עקרונות מדינת הרווחה. איני שוכח שהליכוד התיימר פעם להיות מפלגה חברתית וגם חברי ליכוד הבינו שישראל כמדינה מגויסת חייבת לשמור על סולידריות חברתית מינימאלית. ראוי שגם אלו החשים סיפוק מהתמיכה בישראל  של הזרם הרפובליקני בארה"ב לא יאמצו את עמדותיה של מפלגה זו בתחומי החברה והכלכלה.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 13 ביולי 2016 בשעה 13:52

  תודה על הפוסט המענין עו"ד גולדבלט . עלית אכן על נקודה די סבוכה , אלא , שעם כל הכבוד , אתה לא מודע כלל לכמה מן הווקטורים המרכזיים שמסבירים התופעה :

  תחילה , תעשה היכרות ( ראה לינק ) עם האוונגליסטים הנוצרים בארה"ב ( נוצרים ציונים ) . הם בעיקר באים מן המפלגה הרפובליקנית , וככאלו , יחד עם הליכוד היותר משיחיים לאומניים , מהווים מימשק או התאמה של כפפה ליד , סיר למכסה וכדומה …..

  ועוד : הליכוד לא ממש מפלגה חברתית , רק להלכה . הראיה , בהא תליה , כחלון , פרש מן הליכוד הגיאו פוליטי הלא ממש חברתי למעשה , לטובת , מפלגה חברתית של ממש . להלכה הליכוד אכן מצהיר , בפועל לא !! ואכן , נתניהו חוזר ומדגיש , ובלי שום זיגזוג למרבית הפלא :

  אין רווחה , בלי רווחים .

  אם הליכוד אינו חברתי של ממש , הרי , המשמעות היא , שציבורים גדולים , אינם גם כן , ואתה מדמה שהם אכן . תעשה היכרות , עם " הימין החדש " הם כמובן לא אנטי חברתיים , אבל , בפירוש ימין כלכלי מובהק , ותקצר היריעה מסיבוכים ( ראה לינק ) .

  ועוד : ישנה תופעה גלובלית , של טינה ודחיה של מעמדות אליטיים אקדמאים ליברלים שולטים לכאורה . אובר משפטיזציה , אובר תחכום , חסך בפשטות ובהירות , זיקה בין רציונל לאמצעי , חסך בשכל ישר לטענת רבים , גורמים לכך :

  שמועמדים , עם מעין שכל ישר ובהיר , כגון : טראמפ , שמסמל , דחיה של תפיסות מורכבות , אליטיות , אובר ליברליות ומשפטיות ( קל וחומר לאור המלחמה בטרור ) מתקבלים באהדה בקרב ההמון . וכך :

  אם צריך , בונים חומה על חשבון מקסיקנים ( טראמפ ) . אם צריך מענים טרוריסטים להוצאת מידע . אם צריך , בניגוד להסכמי סחר , מעלים מכסים ( מלחמת הסחר עם סין ) . אם צריך : מייבאים חזרה , מפעלים אמריקנים מסין , וויטנאם וכו… חזרה לארה"ב , ומספקים עבודה . אם צריך , יוצאים במכרז , וכל המוריד במחיר , מקבל המכרז , וזהו !! טיפשים שם בוושינגטון !

  הכל פשוט , הכל חד , הכל בהיר , שכל ישר , בלי תחכום של ליברלים פסיכים לכאורה !!

  תודה ( לינקים בתגובה הבאה , מחמת בעיות טכניות ) רק לינק אחד , אוונגליסטים :

  http://www.molad.org/articles/ישו-זה-כאן-ת

  להתראות

 • אל רום  ביום 13 ביולי 2016 בשעה 13:59

  לינקים רק , המשך לתגובתי :

  טראמפ , בעד עינויים , ראש הסי איי איי מתנגד :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4790095,00.html

  טראמפ , מכרז לכל הממעיט במחיר , וזהו , הנה :

  https://www.washingtonpost.com/news/fact-checker/wp/2016/02/18/trumps-truly-absurd-claim-he-would-save-300-billion-a-year-on-prescription-drugs/

  בהמשך מקווה להוסיף אם יהא לי זמן , עוד אוסיף לינקים להמחשות …להתראות

 • אל רום  ביום 13 ביולי 2016 בשעה 14:00

  לינקים רק , המשך לתגובתי :

  טראמפ , בעד עינויים , ראש הסי איי איי מתנגד :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4790095,00.html

  שמתי שני לינקים , והתגובה לא עלתה , אוסיף עוד אחד בעוד תגובה בהמשך , ונראה אם יהא לי זמן ….

 • אל רום  ביום 13 ביולי 2016 בשעה 14:01

  עו"ד גולדבלט , מעלה לינקים ( אפילו רק אחד , ולא עולה ) אז תבדוק בבקשה . תודה

 • אל רום  ביום 13 ביולי 2016 בשעה 14:02

  טראמפ , מכרז ממשלתי / פדרלי לכל הממעיט במחיר , וזהו , הנה :

  https://www.washingtonpost.com/news/fact-checker/wp/2016/02/18/trumps-truly-absurd-claim-he-would-save-300-billion-a-year-on-prescription-drugs/

  בהמשך מקווה להוסיף אם יהא לי זמן , עוד אוסיף לינקים להמחשות …להתראות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s