הסכם הכניעה לטורקיה


היה ברור שמיד לאחר כריתת הסכם הפיוס בין טורקיה לישראל יתגייסו אנשי יחסי הציבור של נתניהו ושריו הנאמנים ובראשם הסנצ'ו פנסה יובל שטייניץ ויספרו לנו על נפלאות ההסכם. היה גם ברור שה"כתבלבים" העובדים עבור נתניהו ב"ישראל היום" ובאמצעי תקשורת נוספים יתגייסו למכור את ההסכם. מדוע אישים באופוזיציה כמו עמיר פרץ שלי יחימוביץ ואחרים נרתמים לאותה משימה? – נבצר מבינתי. התוצאה המדאיגה היא שכמעט ואין אופוזיציה אמתית להסכם רע .

הכל מודים שבחזות החיצונית ההסכם עם טורקיה מהווה כניעה ללא תנאי לדרישות הטורקים. ההתנצלות על הפגיעה בטרוריסטים שהיו על המרמרה, על פי הגדרת הממשלה נתנה כבר לפני שלוש שנים. כעת נותר היה להשלים את החסר בתשלום פיצויים [מופקעים על פי כל מבחן משפטי] תמורת אי העמדה לדין של קציני צה"ל.

למען האמת החלקים המשפילים בהסכם הם בעיניי בעלי חשיבות פחותה ולא מפני שאני שש למחול על כבודנו, אלא מפני שיש בהסכם בעיות קשות הרבה יותר. ההסכם הזה חושף אותנו לסיכונים קשים ואני חש חלחלה לשמוע את שלי יחימוביץ שצוהלת ומבשרת ש"מדינת ישראל בברית אסטרטגית עם מעצמה כמו טורקיה, שמאוד מעורבת במה שמתרחש במזרח התיכון, ומדינת ישראל בלי הסכם כזה – אלה שתי ישויות שונות מאוד"

לעומת המחיר מספרים לנו שלהסכם יש יתרונות אסטרטגיים מרחיקי לכת ובאש ובראשונה בתחום הכלכלי? כעת ניתן יהיה למכור גז לטורקיה מאחר שזהו אינטרס טורקי עליון לרכוש גז ממקור נוסף ולא להיות תלויים במקור אחד. יהיו ציניקנים שיאמרו שהיהודים תמיד מוכנים למכור כבוד בכסף. מעניין כמה השקיעו בעלי מאגרי הגז בקידום ההסכם.

איני מאמין בכלל לטיעון הכלכלי. גם ללא הסכם פיוס יש קשרי כלכלה נרחבים בין ישראל לטורקיה ואם זהו אכן אינטרס טורקי עליון לרכוש גז מישראל,  ניתן היה לממש את העסקה גם ללא הסכם פיוס. הוא הדין בשורה של נושאים אחרים. הסכם הפיוס לא נדרש על מנת לקדם פרויקטים כלכליים.

נעבור לרצועת עזה. הכל מסכימים שכעת ניתן לטורקיה מעמד מיוחד ברצועה על ידי שניתן לה צינור כמעט בלעדי להעביר סיוע הומניטרי לרצועה דרך נמל אשדוד, להקים תחנת כוח בעזה ועוד. אלו הם יתרונות עצומים לממשלת החמאס בעזה שתזכה בסיוע ובפטרון ואכן מוזר שתמורת יתרונות אלו לא נדרש החמאס עצמו לוויתורים כמו החזרת  גופות החיילים.

היתרונות של החמאס אינם מתבטאים רק בהטבות הכלכליות. ישראל הכירה למעשה באינטרס של טורקיה לחזק את ממשלת החמאס ולהיות הפטרונית של ממשלה זו, בשל קרבה רעיונית של הממשל בטורקיה לאידיאולוגיה של תנועת האחים המוסלמים לה שייך החמאס. אין פלא שבמצרים שוררים חשדות כבדים ביחס להסכם ואין להתפלא אם לאחר קבלת החסות הטורקית החמאס יעז יותר להתגרות במצרים על ידי תמיכה בטרור בסיני.

מה שחשוב יותר הוא תחושת החסינות של הנהגת החמאס. לאחר שממשלת החמאס נהנית מפטרונות טורקית בהסכמה ישראלית היא תחוש חסינה מפני פגיעה ממשית בעימות הבא. אם עד כה חסינות הנהגת החמאס נבעה מאי רצון למוטט את ממשל החמאס וחשש לאנרכיה ברצועה, כעת ישראל תירתע למצות כוחה בכל עימות עתידי כי בכך היא למעשה תפעל בניגוד לרוח ההסכם עם טורקיה .

בקיצור הנהגת החמאס יכולה להירגע – במקרה של עימות רציני נוסף ידיה של ישראל יהיו למעשה כבולות. כל הדיבורים הרמים מצד מערכת הביטחון שבעימות הבא ישראל תפעל למיטוט שלטון החמאס הם דיבורים ריקים. מיטוט שלטון החמאס יהווה למעשה הפרת הסכם עם טורקיה. ואני לא רואה את ישראל מזדרזת לפעול כך.

גם בזירה הצפונית יש מקום לדאגה חמורה. מערכת היחסים הצוננת עם טורקיה אפשרה לישראל לתפוס מרחק ולא להתערב בנעשה בסוריה. כעת ישראל תהיה צפויה ללחצים גוברים להיות מעורבת נגד משטר אסד וגם נגד הכורדים שנואי נפשה של אנקרה – האם זה באמת משרת אינטרס ישראלי?

ולבסוף – הסכם הפיוס עם טורקיה משמעו גם חיזוק מעמדו של ארדואן בזירה הבינלאומית ובכך אנחנו מסייעים לו להגשים את מטרותיו האפלות ולהשליט למעשה שלטון דיקטטורי אסלאמי בטורקיה החילונית. האם זה אינטרס ישראלי לחזק את שלטונו הבעייתי של ארדואן? האם האינטרס שלנו לראות את טורקיה מאבדת  את מה שנותר מהדמוקרטיה החילונית?

מכל בחינה מעשית הסכם הפיוס עם טורקיה אינו רק פגיעה בכבוד הלאומי-מונח שישראל אינה מכירה בו, אלא הוא מהווה פגיעה באינטרסים ישראלים חיוניים תמורת שום דבר. נתניהו יצליח לשווק את ההסכם  הרע הזה באמצעות האופוזיציה ובליכוד יריעו לו כפי שתמיד מריעים שם ובהיעדר אופוזיציה ממשית המסוגלת להציב חשיבה אלטרנטיבית  לא נותר אלא להתפלל שהחששות לא יתממשו.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דוד  ביום 29 ביוני 2016 בשעה 20:21

  נראה שאין לנו רצון בהפלת החמאס ומסתפקים בהכלתו. לכן חשוב שיישמר הסגר הימי, אבל לא נורא אם יגיע סיוע.

  לגבי מעורבות ישראל בסוריה, לא חושב שההסכם עם טורקיה יגרור זאת (מעבר לפעולות שננקטות כיום).

  לגבי חיזוק ארדואן ומשטרו ספק אם יש השפעה רבה.

 • GD  ביום 1 ביולי 2016 בשעה 10:03

  הרי עשו את כל הטעויות האפשריות.
  ככה לא מונעים כניסת אניות לעזה, בשביל זה יש רשויות אזרחיות שבהודעה אחת בקשר יכולות למנוע הכניסה.

  התשובה של רב החובל הטורקי הייתה תשובה מהסוג שהייתי נותן לשוטר צבאי אילו היה מנסה לפנות אלי.
  ומפקד השייטת קורא נוכח כל העולם שיש מצור על עזה, אמירה חמורה ובעייתית.

  והטענה של אירגוני טרור, מדוע לא נאמר לרב חובל "אתה מסיע חברי אירגון טרור"?

  הערבים / אוייבים יודעים שהאופציה הראשונה והאחרונה של ישראל היא צה"ל, ומשתמשים במגבלות שיש לצבא מעצם היותו צבא, שהפעילות שלו בינארית: או סופג או מגיב בכוחנות.

  אין למשל פניה לחברת הביטוח שתסיר את הביטוח מאניה שאינה נשמעת להוראות תחנת החוף . משמר החופים . ..
  אין איום על הרב חובל שהפרת הוראות תחנת החוף תוביל אותם לבית המשפט לעיניני ימאות בחיפה ותעותות הקצין / רב חובל עלולות להשלל מהן לצמיתות .. בנוסף ל …

  באשר להמשך המסחר עם טורקיה, לא בטוח שהיה ממשיך אכן באיבחה אחת ארדואן היה יכול לגדוע. גם אחרי חתימת ההסכם יכול לצתצם בהרבה את היקף המסחר ולא פשוט למצוא קונה חליפי ליצוא בהיקף שיש לגרמניה או צרפת.

  עד כמה טורקיה באמת זקוקה לגז הישראלי:
  צינורות גז המגיעים לטורקיה:
  קטאר – טורקיה
  צינור הגז הערבי: מצרים (שלוחה הגיע בעבר לאשקלון) – (עוקף ישראל) – ירדן – סוריה טורקיה .
  אירן – טורקיה
  אזרביזאן ג'ורג'יה טורקיה
  ובעתיד – צינור מרוסיה
  ויש לקפריסין הטורקית תביעות על שדות הגז של קפריסין.
  ואם יש משהו שיקדם את מכירת הגז לטורקיה זה, לדעתי כמובן, העובדה שג'ון קרי אישית מחזיק בחבילת מניות נאה של נובל אנרג'י

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s