הנזק שגרם בוז'י הרצוג


תזכורת- תמכתי לאחר הבחירות בממשלת ליכוד-המחנה הציוני בצירוף מפלגת כחלון והחרדים. ממשלה  שהייתה מותירה את בנט וליברמן באופוזיציה הייתה רצויה בעיניי. ממשלה זו לא הוקמה וזו שהוקמה שיקפה ביסודו של דבר הכרעתו ורצונו של נתניהו להקים ממשלת ימין מובהקת. דומה שהרכב הממשלה מקובל על רב חברי הכנסת של הליכוד

מאחר שבמו"מ הראשוני לא הוקמה ממשלת ימין – מרכז לא סברתי ואיני סבור היום שיש הצדקה להקמתה מאחר שבתמונת יחסי הכוחות ברור שהממשלה תשרוד בנקל גם ללא המחנה הציוני ועובדה זו משליכה על "מעמד" המפלגה והשפעתה האפסית . זה לא מנע מיצחק הרצוג לנהל מו"מ נמרץ על כניסה לממשלה בתנאים גרועים הרבה יותר וכישלונו של המו"מ היה צפו ככול הנראה הכישלון אינו מונע המשך המו"מ גם בעצם כתיבת שורות אלו.

הייתי שוקל לתמוך בכניסת המחנה הציוני לממשלה בתנאי היסוד שהוגדרו,דהיינו, ליברמן וללא הבית היהודי. חלופה כזו לא הוצעה על ידי נתניהו שכן משמעה ממשלת ליכוד -מרכז בה לא רצה מלכתחילה. נתניהו רוצה את המחנה הציוני כגלגל נוסף וכשוט נגד שותפות בעייתיות והוא אינו מעוניין להעניק למפלגה מעמד שווה או כמעט שווה. עובדה זו צריכה לעמוד לנגד עינינו כשבאים לבחון את מהלכי יו"ר המחנה הציוני.

הנזק הכבד שגרם בוז'י הרצוג למחנה הציוני לא התבטא דווקא בכך שניהל מו"מ עם נתניהו, גם לאחר הקמת הממשלה, ואפילו לא בכך שניהל את המו"מ באופן כושל ביותר, ללא קבלת התחייבויות על דרך ניהולו, כמו איסור לנהל מו"מ עם מפלגה אחרת, ועמידה על התנאי של אי צירוף ליברמן והוצאת בנט מהממשלה. עם הכישלון אפשר עוד לחיות  למרות שהיה צפוי. הנזק העיקרי שנגרם הוא לאמינות המפלגה ויוקרתה. הכחשה חוזרת ונשנית לציבור שלך על עצם ניהול מו"מ במשך תקופה ארוכה- מה שהתברר כשקר  גרמה לקריסת אמינות הרצוג ותומכיו והיוותה מכה קשה לתדמית המפלגה.

לו היה מדובר בהליך קצר של מו"מ הדבר היה נסבל איכשהו, שכן מטבען של משא ומתן שהוא מתחיל בסתר, אולם התבזות ממושכת, אגב הטעיית ציבור המצביעים שלך, היא חטא בל יכופר. בסופו של יום מנהיג חייב לחזור לתומכים ולציבור המצביעים ולתת דין וחשבון. לו היה הרצוג מצהיר על כוונתו לנהל מו"מ על בסיס פניה שקיבל הרי שגם לו היה המו"מ נכשל ציבור התומכים במפלגה לא היה חש עצמו נבגד ומרומה.

על פי כל סימנים רבים הרצוג ממשיך לשקר באופן בוטה ולטעון שהדלת למו"מ נטרקה ואין, נכון לעכשיו, מו"מ. על פי ידיעות רבות שלא הוכחשו המו"מ ממשיך להתנהל גם היום ובאופן רציף ויוצדק בתואנה השקרית שתהליך מדיני מצוי ממש מעבר לפינה.

כעת הציב הרצוג לראשונה "דרישה", להוצאת הבית היהודי כתנאי להצטרפות- זו דרישה שנתניהו בוודאי לא יצטער לקבלה אך לא יוכל להיענות לה. פרישת הבית היהודי תשמוט את הרוב של נתניהו בכנסת ואז הוא יהיה תלוי בחסדי הרצוג ולכך הוא כנראה לא מוכן. כך או כך כשמציבים תנאים פירושו של דבר שנושאים ונותנים,.

דרך ניהול המו"מ עם הליכוד של הרצוג היא ששכנעה אותי סופית שאינו ראוי להיות ראש המפלגה, או בכל תפקיד אחראי אחר. זה עולה לי בבריאות לומר זאת, כי אני לא נמנה על חסידי שלי יחימוביץ, בלשון המעטה, אבל מבחינה פוליטית היא מוכיחה שוב שהאינסטינקטים שלה נכונים. היא אינה מתנגדת עקרונית להצטרפות לממשלה אולם היא בהחלט דורשת מעמד בכיר ותלות הממשלה בקולות מפלגתה בכנסת, אלו תנאי סף שאין לוותר עליהם..

כבר בתחילת המו"מ הקודם היה צריך להיות ברור שמדובר בבלוף ואת המבחנים לכך, כמו דרישת העלאת הסיכומים על הכתב, היה צריך לנסח לפני תחילת המו"מ ולא בסופו, מה שהיה חושף את התרמית. צירוף ליברמן לממשלה, הגם שלאחרון אין שום מחויבות אידיאולוגית, היווה הוכחה בוטה לכך שנתניהו רוצה את המחנה הציוני בממשלה כסרח עודף ותו לא. מעבר לכך הוא לא התכוון לתת למחנה הציוני כוח של ממש, כי מפלגה שאינה יכולה להפיל את הממשלה אין לה כוח ממשי.

למרות האמור הרצוג נראה בהחלט כמי שמוכן לזחול ולהתבזות שוב ושוב כי אין לו חלופות פוליטיות והדחתו היא מעבר לפינה . ייתכן שאם יושג הסכם הרצוג יוכל לאשרו במוסדות המפלגה. לאחר מכן איני רואה טעם לדון בעתידה של מפלגת העבודה – איני סבור שיש לה עתיד כזה.

הקורא בוודאי שם לב שלא הקדשתי תשומת לב לשאלת סיכויי ההסדר המדיני היזמה המדינית של ישראל ותהליך השלום ושאר סיפורי הסבתא שמלעיטים בהם לאחרונה את הציבור כאמתלה להרחבת הממשלה . אם מתעקשים להזכיר את "התהליך המדיני"  אזי יודגש שאין תהליך מדיני באופק שישראל שותפה לו, אלא יזמה צרפתית שמנסים לסכלה.

ניהול מו"מ לכניסה לקואליציה או אפילו הצטרפות אליה רק כדי לסייע לנתניהו לעמוד זמנית בלחץ היזמה הצרפתית הוא פסול מוסרית ומטופש פוליטית . מכל מקום גם ללא צירוף המחנה הציוני נתניהו זכה בהימור. הוא יצר אווירה שהנה ממש בקרוב ממשלתו תצא ביזמה מדינית חדשה ואין מי שיסתור את דבריו להוציא זהבה גלאון.

ולבסוף ראוי להזכיר כי גם אם תיכנס מפלגת המחנה הציוני לממשלה, כשאין לה יכולת להפיל את הממשלה, נתניהו יזרוק את המפלגה מהממשלה כמו לימון סחוט, מיד לאחר שישיג את מטרתו- סיכול התהליך המדיני. אם בוז'י סקרן לדעת איך זה נעשה הוא מוזמן לטלפן ליאיר לפיד, או לאהוד ברק.

.

 

.

סגור להשארת עקבות, אבל ניתן לפרסם תגובה.

תגובות

 • אל רום  ביום 6 ביוני 2016 בשעה 15:12

  תודה על הפוסט עו"ד גולדבלט . לא מובן רק :

  איזה סיפורי סבתא ? הרי היו סיבות להרחבה קואליציונית זאת . בין היתר : הצבעה על התקציב , הסכנה מבנט והבית היהודי , והיוזמה הבינלאומית . זוהי יוזמה של ממש , להרבה מדינות בעולם נמאס מהסכסוך המאוס הזה !! וזוהי בדיוק הסכנה :

  שישראל לא צד ( לשלבים המקדימים לפחות ) . כל הסיפור הזה , יכול להביא להחלטה במועצת הביטחון . נכון שהאמריקנים תדיר בתמונה , אבל , גם להם עשוי להימאס אין לדעת כלל וכלל !! כל החלטה במועצת הביטחון , אפילו תידחה בגין וטו , תיתן רוח גבית משמעותית , להרבה ארגונים ומדינות , בתהליך הדה לגיטימציה של מדינת ישראל . מה מטופש בזה ? עמידה איתנה , בחזית אחת , הינה גורם משמעותי , שהרי :

  מספיק שמדינות וארגונים , לוקחים ימינה מן השמאל כאן , בשביל ליצור דה לגיטימציה הרסנית למדינת ישראל . הפלסטינאים רוצים הכל או כלום , בלי פשרות . אז מה לא מוסרי בכך ? הציבור נגד פשרות גורפות בעיקרון בתהליך מדיני , מה יעשה נתניהו ?

  המצב לא לגמרי בכי רע , אבל , יכול מאוד להיתדרדר !! שווה בנפשך לחצים בינלאומיים משמעותיים גורפים ביותר , זה נזק עצום !! נתניהו מודע לכך , הכל בעוד :

  הפלסטינאים יודעים להתקרבן היטב בזירה הבינלאומית , וההישגים של אבו מאזן משמעותיים ביותר , רק עדיין מוכמנים מן העין ממשית , אבל , ממשלת ישראל , בלי ניהול , בלי אסטרטגיה , וטקטיקה קוהרנטית , עשתה טעויות שיכלו להימנע עם חשיבה מעמיקה יותר . זה לא פשוט !!

  להתראות

  • גולדבלט משה  ביום 6 ביוני 2016 בשעה 18:40

   תסלח לי למה את מתווכח כשאתה מסכים. גם אתה חושב שאין שום כוונה או אפשרות לצאת ביזמת שלום אז גם לשיטתך להצדיק כניסה לקואליציה בנימוק הזה משמעו לשקר.
   זה שנתניהו רוצה קואליציה רחבה יותר -ברור זה שהוא רוצה להחליש את בנט-גם ברור . המחיר של המחנה הציוני צריך להיות אנחנו בפנים בנט וליברמן בחוץ-יש לך קואליציה של 77 חברי כנסת עם החרדים-די והותר

   • אל רום  ביום 6 ביוני 2016 בשעה 18:52

    עו"ד גולדבלט : אני מתווכח עם מה שאני לא מסכים . איפה הבנת שאני חושב שאין שום כוונה או אפשרות לצאת ביוזמת שלום ? ובכלל , לא עסקינן ביוזמת שלום על פי מה שכתבתי , אלא עמידה איתנה כנגדה ( בצורה טקטית ומתוחכמת ) . אתה כתבת , שכל זיקה של הרחבת הקואליציה , ליוזמת שלום , הינה בלתי מוסרית ומטופשת משהו , ואני תהיתי , אם אתה בכלל מבין הסכנה הפוטנציאלית באופק . לצורך הענין , עמידה רחבה ואיתנה , משמע : הרצוג בקואליציה עם נתניהו , והיא יכולה להיות משמעותית : הן לכושר העמידה גופא , והן ליוזמת שלום באופן כללי ( זו או אחרת , עדיף אחרת ) . לא מובן , תקרא שוב התגובה שלי , ובזהירות .אין לנו פה זמן לבזבז על ויכוחי סרק והבנת הנקרא , החיים קצרים , אלאללה קצרים !!

    תודה

 • גולדבלט משה  ביום 6 ביוני 2016 בשעה 19:28

  האם הרצוג טען שהוא רוצה להצטרף לממשלה כדי לעמוד יחד מול תכניות מדיניות מסוכנות?

  • אל רום  ביום 6 ביוני 2016 בשעה 19:33

   עו"ד גולדבלט : הוא ( הרצוג ) טען , שהוא רוצה להיכנס , בין היתר , בשביל להניע תהליך מדיני ( ראה לינק ) , אבל זה לגבי דידו , אלא , שלגבי נתניהו , הרי עסקינן כפי שאתה יכול להניח , בעמידה איתנה או הכשר לעמידה דנן , אל מול היוזמה הצרפתית הספציפית ( שהיא רק מימוש של אחת מן התוכניות בצנרת הגלובלית ) .

   הרצוג יוזמה מדינית :

   http://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-4803511,00.html

   להתראות

  • אל רום  ביום 6 ביוני 2016 בשעה 19:42

   רק הבהרה חשובה עו"ד גולדבלט :

   זה שהרצוג בעד יוזמה מדינית , מכללא , זה דבר אחד , אם אתה חושב , שהוא חושב , שהיוזמה הנוכחית הצרפתית , ואלו הגלובליות , הן ריאליות : שני מדינות לשני עמים , זכות השיבה בצורה כלשהיא , על כל השטח שנכבש ב – 67 , ירושלים המזרחית בירת המדינה הפלסטינית , ובכלל החזרת בקעת הירדן , אזי : טעות קשה !!! זה דיבורים , בפועל , הוא יודע האמת , אין סיכוי למהלך כזה , או תוצאה כזו . מבלעדי תוצאה דנן , אין סיכוי להסכמה פלסטינית הרי ( וגם בינלאומית בעיקרון ) . אז מדבר בכובעו האחד , וסקפטי טוטאלוס בכובעו השני ? אכן כך !! סבוך הדבר !! אבל , כמו רוב הציבור הישראלי , רוצים בכובע אחד: אופק מדיני , שלום , ככה בכללי , בגלובל , בכובע שני , בלי ויתורים גורפים ומסוכנים . זוהי בעיה רצינית , מצריכה תחכום לא פשוט , וכמובן , שקשה להבין איך בדיוק . אבל , יש פתרונות , אלא צריך יצירתיות לא פשוטה , כלל ועיקר לא !!

   להתראות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s