ארגוני בגידה ? דמגוגיה מיותרת!


זה היה  צפוי הדמגוג הידוע אביגדור ליברמן חצה את קו הגבול של השיח המקובל וקבע  שפעילות "בצלם" ו"שוברים שתיקה" היא בגידה  "עם כל הרצון שלנו לשמור על פוליטקלי קורקט ולהיות מנומסים, יש דברים שאתה צריך להגיד כפי שהם", מבחינתי שני הגופים האלה זה לא חופש הביטוי, זה בצע כסף. הם לא שונים מאודי אדיב, לא ממרדכי ואנונו – מדובר בבוגדים נטו".

ליברמן התייחס לשני היבטים בפעילות – ראשית מדובר בארגונים שאוספים מידע והפועלים במימון נדיב מאד של ממשלות זרות ושנית הם מעברים את המידע הנאסף לגופים שיעשו בו שימוש נגד מדינת ישראל.

התבטאות זו היא דמגוגיה צרופה מהטעם הפשוט שמבחינה חוקית ארגונים אלו אינם עוברים על החוק ובוודאי אינם מבצעים עבירות בגידה המפורטות בחוק העונשין. אפשר וראוי לפקפק במניעיהם של ארגונים שהמימון שלהם בעיקרו ניתן על ידי ממשלות זרות, אולם כל אלו נושאים לוויכוח לגיטימי ואין  הצדקה להשתמש במילה בגידה.

אגב- ליברמן שכח ארגון נוסף שנהנה ממימון ממשלות זרות והיא כמובן "תנועת שלום עכשיו" שכבר מזמן אינה תנועה פוליטית אלא ארגון ממומן המתמקד במעקב אחת ההתנחלויות.

הבעיה העיקרית לטעמי הכרוכה בפעילות  ארגוני זכויות היא היןמרה שלא להיות פוליטיים ב"מובן הצר" של המושג יומרה הכרוכה בהעמדת פנים וצביעות! "בצלם" לדוגמא אינה רק חושפת הפרות זכויות אדם בשטחים "הכבושים" אלא מדובר בארגון שבכל מהותו מתנגד לכיבוש וסבור שיש לסיימו. הארגון אינו מבטא עמדה זו במפורש מתוך רצון להיראות א-פוליטי. אבל אינך יכול לקבוע כי בשטחים מתרחשת במשך שנים רבות הפרה שיטתית של זכויות אדם ועדיין לתמוך בכיבוש – יש גבול להעמדת הפנים.

  בסופו של יום בצלם מבטא עמדה פוליטית מאד, קונקרטית ולגיטימית ומי שאינו מקבלה אינו יכול להיות פעיל "בצלם". מי שמאמין בארץ ישראל השלמה אינו יכול להיות פעיל "בצלם" אפילו נושא זכויות האדם יקר ללבו במיוחד. אגב שמתי לב שלעומת הנהלת בצלם שהיא ברובה ממוצא יהודי התחקירנים עד האחרון שבהם הם ערבים.

"שוברים שתיקה" הוא ארגון בעייתי יותר שכן הוא מנסה לקדם עמדה פוליטית באמצעות חשיפת התנהגות לא ראויה של כוחות צה"ל בשטחים הכבושים או כהגדרתו " להעלות  את המודעות למציאות היום יומית בשטחים הכבושים וליצור שיח ציבורי על המחיר המוסרי שבשליטה צבאית על אוכלוסייה אזרחית וכיבוש ארוך שנים." במילים פשוטות העדויות האנונימיות שגובה הארגון [בהנחה שנמסרו עדויות כאלו והדיווח עליהן מדויק]  ביחס להתנהגות חיילי צה"ל הם אמצעי  להילחם בכיבוש ולא לשפר את ההתנהלות המוסרית של חיילי צה"ל בשטחים הכבושים.

אם מלכתחילה התכלית הפוליטית של מאבק בכיבוש במסווה של שמירה על זכויות אדם יוצרת בעיה הרי שהעובדה שפעילות זו ממומנת ברובה על ידי ממשלות זרות יוצרת בעיה כפולה ומכופלת. כאן מבקשים מאתינו להאמין שאותן ממשלות חרדות מאד לגורל זכויות האדם בשטחים דווקא ועל כן הן מממנות פעילות החוקרת הפרת זכויות ומתריעה מפניה. חוששני שנדרשת תמימות מופלגת על מנת "לקנות" את הטיעון הזה.

"מדינות הן מפלצות קרות" אמירה זו מיוחסת לשרל דה גול ועל אף שייתכן שאמנות בינלאומיות מטילות על מדינות נאורות חובה כלשהי לדאוג למצב זכויות האדם במדינות פחות נאורות, עדיין ההנחה הסבירה היא שמדינות פועלות בראש ובראשונה מתוך אינטרס. אותן מדינות חרדות מוחלות על הפרות סיטוניות של זכויות אדם העולות לאין שיעור על מה שמתרחש בשטחים, אם יש להן אינטרס להתעלם מהפרות אלו. בחינת הקטסטרופה ההומניטרית בסוריה ועירק תוכיח.

כשעצמי אין לי ספק שמימון ארגוני הזכויות נעשה על ידי מדינות באירופה מתוך אינטרסים פוליטיים ויש לי השערה מהם אותם אינטרסים.  בכך אין כדי להצדיק  מבחינה פוליטית ומעשית את ההסתערות הכללית עליהם. לגיטימי שאזרחים ישראלים ישתפו פעולה עם ממשלות זרות במסגרת החוק ואפילו איני דורש הזדהות אידיאולוגית עם המשימה לצורך מתן הכשר.

סביר בעיניי שהאינטרס הפוליטי  של מדינות האיחוד האירופי הוא להראות עולם המוסלמי שהם    "עושים משהו" בעניין הכיבוש וייתכן מאד שקיימת המטרה נוספת והיא להראות לישראל, שהדירה את אירופה מתהליך השלום, תוך ההסתמכות בלעדית על ארצות הברית,שלמדיניות זו יש מחיר פוליטי. ייתכן בהחלט שגם החלטת סימון מוצרי התנחלויות והחלטות נוספות שבדרך נובעות מאותו מניע ואם כך יש לצפות להסלמה.

כך או כך פעילות הארגונים אינה מצדיקה את הדמגוגי ואינה מצדיקה את ההיסטריה. די בכך שתלותם במימון ממשלות זרות תיחשף והבעייתיות בפעולתם תובהר לציבור הישראלי ובעולם ומעבר לכך אני לא רואה תועלת בנקיטת פעולה נוספת.

במובנים רבים ארגוני הזכויות משרתים את הכיבוש שכן הם משדרים לעולם מסר שהתנהגות מדינת ישראל בשטחים הכבושים נתונה לפיקוח מתמיד מצד ארגונים חופשיים הפועלים במדינה דמוקרטית, מה שהעולם לא מצליח לעשות באזורים שאינם נחשבים כבושים ואשר בהם מעשי טבח והפרה סיטונית של זכויות אדם הפכו מזמן לשגרה. מכאן שאיני מבין בכלל את ההיסטריה של הימין בנושא ארגוני הזכויות. נזקם הוא בסך הכל לא גדול ובצד הנזק יש כאמור בפעילותם תועלת לא מעטה מבחינה פוליטית.

ראוי לציין שאת החקיקה הקיימת והמתוכננת בכל הנוגע לפרסום מקור המימון של ארגונים הנתמכים על ידי ממשלות זרות ניתן לעקוף  בנקל. כל שהמדינות התורמות צריכות לעשות הוא להתקשר עם קרנות בינלאומיות פרטיות העוסקות בזכויות אדם ולהעביר להן כספים מתוך הבנה על היעד הסופי ובכך ניתן לעקוף בנקל את חובת השקיפות.

לא מפני החקיקה המתוכננת חייבים ארגוני הזכויות לחשוש, אלא שאם יש להם שמץ כוונה להיות גורם משפיע בישראל [רבים מדי סוברים שאין להם שמץ של כוונה כזו] ההישענות המסיבית על מימון ממשלות זרות פוגעת מאד באמינות המסר שהם מבקשים להעביר- ופגיעה זו חמורה הרבה יותר מהתחקיר של אילנה דיין או מדברי ההסתה של ליברמן.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 17 בינואר 2016 בשעה 19:37

  תודה על הפוסט , טוב תקצר היריעה מעומס וסיבוך הנושאים , רק לגבי התהיה שלך , מה הנזק שהימין מיילל עליו , אם כך עו"ד גולדבלט , ארגוני שמאל אילו , פועלים בכל העולם, במרץ רב , וכל מה שצריך עוכר ישראל , או אנטישמי מוכמן לעשות , זה בסך הכל , ליישר קו איתם , ואפילו לקחת טיפ טיפה ימינה מהם , ולטעון מכאן מניה וביה :

  שהוא כלל וכלל לא אנטשימי , אלא בסך הכל , דואג לזכויות אדם ולעוולות הכיבוש , ואם הוא אכן אנטישמי , בטח ובטח " לא יותר " מישראלים " טובים " . אז מה הביג דיל ?

  להתראות

 • גולדבלט משה  ביום 18 בינואר 2016 בשעה 2:56

  אתה מערב סיבה בתוצאה. תמיד התקיימה תעמולה נגד הכיבוש ונגד ישראל בכלל .בצלם ושוברים שתיקה מטרידים במיוחד כי הם הוכרו על ידי מדינות ומממונים על ידם מה שמקנה להם הילה של אמינות יתרה ומכובדות. השאלה אם וכמה להשלים עם פעילות מדינות האיחוד האירופי בנושא היא שאלה פוליטית רחבה וארגונים אלו הם רק פיונים במשחק שגדול עליהם בהרבה.בסופו של יום השאה איזו השפעה תינתן לאיחוד האירופי לעומת ארצות הברית

  • אל רום  ביום 18 בינואר 2016 בשעה 9:55

   עו"ד גולדבלט , שום סיבה , ושום תוצאה , ושום בטיח ושום נעליים , האמן לי !! הייתה נקודת מפנה בתולדות האזור והסכסוך :

   דו"ח גולדסטון ( עופרת יצוקה ) ומכאן והלאה , מבצעים בעזה , אשר לכלכו את השם של ישראל בעולם , הכל בטירוף ( על ידי ארגונים שונים ומשונים ) . על כל זאת , נתניהו הליכוד ומדיניות ההתנחלויות , כל אימת שהותנע תהליך שלום ( ג'ון קרי בעיקר בזמנו ) צצו להם בניות שונות ומשונות ( E1 , E2 וכו….. ) . על כל זה , עידן של מדיות מבוזרות ורשתות חברתיות שונות ומשונות ( אינטרנט , סלולרי וכו….) .

   תעזוב גולדבלט ……. להתראות

 • Edmond ben simon  ביום 9 בפברואר 2016 בשעה 4:48

  הדבר הברור ביותר לומר על גולדבלאט יודו קוייזלינג קטן מצוי ובזוי, שמנסה
  למשוך צומת לב,
  בוגדים עלובים ונאלחים כמוהו היו ויהיו וינסו לפגוע במקור מחצבתו של העם היהודי
  חזיר אדום השייך לצואה הזורמת בתעלות הביוב של סוריה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s