חשבון נפש בבקשה


באחד הראיונות בטלוויזיה [לא זוכר באיזה ערוץ] הודתה שלי יחימוביץ' בלהט כי מפלגתה נחלה תבוסה ברורה המחייבת חשבון נפש אמיתי אכזרי ונוקב, או משהו בדומה לכך. זה אולי נשמע מרשים ומרגש, אך רצוי שהשומע שאינו בקי יכיר את הז'רגון הפוליטי. חשבון נפש נוקב בשפה פוליטית משמעו בוז'י הרצוג נכשל וחייב ללכת הביתה ויש מועמד/ת להחליפו- נחשו מי?

הטיעון הזה מזכיר לי אירוע אחר במפלגת העבודה של פעם כשהייתה מפלגת שלטון. נטען באחת ההזדמנויות שיש הכרח "לרענן" את שורות הממשלה. כששמע זאת אחד השרים הוותיקים הוא טען מיד שהכוונה לרענן אותו מהממשלה והוא צדק. ככה זה עם פוליטיקאים למונחים כמו "חשבון נפש" "שיקום המפלגה" "התחדשות רעיונית" ו"רה-ארגון" יש בדרך כלל משמעות סכינאית ואסור לטעות בכוונה.

כאן המקום לומר לשלי יחימוביץ' בפשטות שתוצאות הבחירות הן הצלחה למפלגת העבודה, הצלחה שרק האשליה המטופשת לפיה המפלגה יכולה לחזור כמפלגת שלטון היא המעיבה עליה. לכל מי שמכיר את המציאות הפוליטית בישראל ברור מזה שנים שמפלגת העבודה אינה יכולה לחזור להיות מפלגת השלטון לעת הזאת ואולי לעוד שנים רבות –אם בכלל .

הפוטנציאל האלקטורלי של מפלגת העבודה במאה העשרים ואחד נמדד ב-19 מנדטים בשיא ו -13 מנדטים [אהוד ברק] בשפל. יחימוביץ' עם כל הפעילות החברתית הנמרצת הביאה את המפלגה ל – 15 מנדטים בעוד שיאיר לפיד, שבאמת לא עשה כלום, זכה ל -19 מנדטים בקלות באותן בחירות.

ייתכן שזה לא צודק ואפילו מרגיז אבל זו עובדה. עובדה נוספת מצערת היא שהשכבות החלשות אינן מצביעות למפלגת העבודה וזה לא בגלל יאיר גרבוז. המציאות הזאת אינה מחייבת חשבון נפש, אלא אולי, חשבון רווח והפסד די פשוט.

הישגו של הרצוג בבחירות היה מרשים ועולה בהרבה על הישגיה של שלי יחימוביץ'. מפלגת העבודה [עם תרומה לא גדולה של לבני] עלתה ב-9 מנדטים . גוש השמאל הכולל את מרצ עלה מ27 מנדטים ל29 מנדטים –בקיצור מפלגה, הדועכת בתהליך מודרג, בכל זאת שמרה על כוחה ואף הגדילה אותו.

בכל הנוגע לתמונת הגושים סקרי דעת הקהל לא הכזיבו ועד עצם היום אני לא מבין כיצד סבר מישהו שהרכבת הממשלה תוטל על הרצוג. גוש הימין- חרדים- דתיים לאומיים ירד מ61 ל57 מנדטים, אולם היה ברור מלכתחילה שכחלון שייך לגוש הימין ועובדה זו מכריעה את הכף והייתה ברורה עוד לפני הבחירות.

איני יודע אם נתניהו מתכוון להזמין את מפלגת העבודה לממשלה. אמנם הוא חזר והצהיר גם לאחר הבחירות שאין לו כוונה כזו, אבל זכור לי גם כיצד אהוד ברק נשבע לאחר תבוסתו ב2009 שפניו לאופוזיציה, מה שלא מנע ממנו ואפילו מהרצוג לזנק לזרועות ממשלת נתניהו. אם יחליט נתניהו להזמין ברצינות את מפלגת "המחנה הציוני " לממשלה לטעמי הוא יפעל בכך בחכמה וראוי שמפלגה זו תבחן את הצעה כזו, אם תועלה, בכובד ראש ובחיוב.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • 1. שלי יחימוביץ' התייחסה באותם ראיונות להישג של מפלגת העבודה. ובהתחשב בכך שישראל אחת ב-1999 הוציאה 26 מנדטים, 24 מנדטים הם בהחלט הישג מכובד מאוד.
  2. אני חולק על היחס שלך לאימפקט של ציפי לבני. היא העניקה ליצחק הרצוג חלק מהקסם שהיה ליצחק רבין ואהוד ברק: קסם המרכזיות. הודות לה, יצחק הרצוג לא נתפש כשמאלני. עם זאת, היא לא העניקה לו מההילה הבטחונית. מפלגת העבודה עדיין ממתינה למנהיג כזה – מרכזי ובטחוני. איתו היא תוכל לשוב לשלטון.
  3. היה כאן עוד אלמנט : לראשונה זה זמן רב מפלגת העבודה לא ישבה בממשלת אחדות במשך כנסת 'שלמה'. לשלי יחימוביץ' לא היה את זה, בגלל הדרך בה נהג אהוד ברק. בלי אלמנט האופוזיציה העקבית, קשה להגיד בבחירות במה אתה שונה מיריבך. אם מפלגת העבודה תזחל אל תוך ממשלת אחדות, היא תשלם על זה ביוקר בבחירות הבאות.
  4. באשר לשאלה מה זהותה של כולנו: איש אינו יודע לאיזה גוש כחלון שייך. מבחינה היסטורית הוא שייך לזרם מפלגות המרכז. וריאציה על הליברלים שהם בעצמם וריאציה של הציונים הכלליים. אם בוחנים את דעותיו – הוא בהחלט שמאלי לפחות כמו אהוד ברק.

 • גולדבלט משה  ביום 24 במרץ 2015 בשעה 3:04

  יש הבדל בין מה שפוליטיקאי אומר למה שהוא מתכוון. עצם הקריאה לחשבון נפש עמוק לאחר הישג מלמדת בעדה

  ביחס לציפי לבני אני יודע שהיא קוסמת עדיין לציבור מסוים אבל מעוררת אנטגוניזם ברובו של הציבור-בסופו של דבר נדבקה בה התדמית של מי שהייתה ולא השיגה דבר

  רבין ניצח בקושי תודות לעולים ולמעמדו ועברו לעומת שמיר -התוצאה לא חזרה גם בניצחון ברק שהושג רק תודות לשיטת הבחירה הישירה של ראש הממשלה-כשברק התפטר לאחר שהפסיד לשרון -שרון לא התקשה להקים קואליציה

  העיקר -אני סבור שללא משבר גדול אין סיכוי לעבודה או אפילו לגוש שמאל מרכז סיכוי לחזור לשלטון ולכן אני לא רואה תועלת באופוזיציה

 • מנחם רבוי  ביום 25 במרץ 2015 בשעה 14:27

  איך קבעת שהפוטנציאל האלקטורלי של מפלגת העבודה במאה ה 21 הוא 19 מנדטים בשיא?

 • גולדבלט משה  ביום 25 במרץ 2015 בשעה 14:37

  בחירות 2003 -19. בחירות 2006 -19 בחירות 2009- 13 בחירות 2013- 15 בחירות 2015 24-ציפי לבני [היו לה שישיה אז ניתן לה אותם=19]

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 30 במרץ 2015 בשעה 23:14

  שמעתי את יחימוביץ' ברדיו. היא הודתה בפירוש שהרצוג הצליח ממנה בבחירות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s