חזקת החפות האמתית – משהו לזכרו של עו"ד אדם פיש ז"ל


ביום שישי האחרון נפטר ידידי למעלה מ30 שנה עו"ד אדם פיש. אופייני לו, כמי שהיה פעיל כמעט בכל שעות היממה, שמותו המפתיע ובטרם עת אירע באמצע טיול אופניים מפרך בנגב. היה זה אדם שקיבל אותי בחיפה [יחד עם שותפי בני שטרס ז"ל] שבה לא הכרתי כמעט איש והכיר לי רבים מחבריו והקל עלי מאד את הקליטה בעיר.

אדם מתחילת דרכו רגיש ביותר לנושאי זכויות אדם והוא שהקים את סניף האגודה לזכויות האזרח בחיפה ושכנע אותי להצטרף לפעילות בו, על אף השוני בדעותינו הפוליטיות. בהלווייתו פגשתי לאחר שנים רבות את מחמד אבו-אלהיג'א, ממנהיגי הכפר עין חוד, שנאבק שנים רבות להכרה רשמית בכפר-הכרה שהושגה רק ב2005. היה זה אדם שדאג למתן חסות האגודה על תושבי כפרים בלתי מוכרים ואני הייתי בין המסייעים.

לפני כשבועיים נפגשנו לאחרונה, כשסיפרתי לו שבכוונתי להתחיל ללמוד כשומע חפשי באוניברסיטה מיד המליץ לי על הקורס שהוא מעביר, "הרשעת חפים מפשע". אופייני לאדם שיילחם על חפותם של אלו ששום חזקת חפות כבר לא עומדת להם מאחר והורשעו בדין. אני מקדיש רשימה זו לזכרו הגם שאין לי מושג אם היה מסכים לתוכנה.

חזקת החפות חזרה לככב בכותרות ולא רק בגלל החקירות נגד פעילי ישראל ביתנו. לאחרונה הוטל עליה תפקיד נוסף והוא להגן על מתן פרס כלשהו לסופר/משורר/חשוד יצחק לאור מפני אלו הסבורים כי מדובר באנס/מטרידן/עבריין מין שגם אם חמק ממשפט ואפילו מחקירה עדיין אין סיבה להעניק לו פרסים.

כנגדם נטען על ידי מערכת עיתון "הארץ" בכבודה ובעצמה וכמה כותבים בכירים בעיתון שמדובר מסע רדיפה, במשפט בכיכר העיר, ומעל לכל,לגרסת מערכת "הארץ", פגיעה בעיקרון המקודש מכל – חזקת החפות.

התגובה השוצפת לא אירחה לבוא. חזקת החפות – כך נטען – אינה נוגעת אלא למשפט הפלילי ותמציתה שאדם הנאשם בעבירה פלילית ייחשב כזכאי כל עוד לא הוכחה אשמתו. חזקה זו אינה רלוונטית לשאר תחומי החיים ואינה אוסרת מחאה ציבורית, או דיון ציבורי, בו יידונו חטאיו הלא מוכחים של החשוד באין מפריע.

איני גורס שיש לעשות שימוש בחזקת החפות בכל נושא ועניין מאידך ראוי בעיניי להדגיש כי לטעמי חזקת חפות היא לא רק כלל משפטי אלא גם "הנחת עבודה" אנושית ומוסרית. חזקת החפות חייבת להתקיים בכל מצב בו קיימת כוונה לפגוע בזכויות אדם בסיסיות [לרבות זכותו לכבוד ולשם טוב וזכותו למקום עבודתו] בטענה שאותו אדם עבר עבירות פליליות חמורות. משמעה של חזקת החפות במובן הרחב היא שאין לפגוע בכל סוג של הליך בזכות לחירות, חיים, קניין וכבוד בטענה שנעברו עבירות פליליות, ללא ראיות ממשיות לאשמתו של אדם, ראיות שניתן לבחון אותן בהליך שיפוטי או מעין שיפוטי וניתנת לחשוד האפשרות להתגונן נגדן ולהפריכן.

ברור ששאלת היקף הראיות הנדרשות ומשקלן משתנה לפי הנסיבות אופי ההליך [פלילי, משמעתי, אזרחי ,מנהלי] ולפי השאלה מהי הפגיעה בזכות, מה חומרתה, ומהו הנזק העלול להיגרם על ידי האדם הנחשד. יש לבצע שקלול של כל הגורמים והאינטרסים הללו ולאזן ביניהם ואיזון היא לא אחת משימה קשה אבל הכרחית. מכל מקום בכל מצב או הליך בו מועלית הטענה שאדם עבירה פלילית חמורה יש לדרוש מהטוען ראיות משכנעות לכך,ראיות שאמנם אינן בהכרח ברמת הוכחה של מעבר לספק סביר אבל הן בוודאי אמורות להיות ברמת שכנוע ממשית.

עוצמת הראיות הנדרשת על מנת לשלול זכויות מאדם משתנה לאור חומרת העבירה המיוחסת, הרלוונטיות של העבירה לזכות הנשללת, מידת החשש לשלום הציבור ועוד. הדוגמאות הרלוונטיות רבות מספור – העיקרון אחד ויש לשמור עליו. בטרם נפגע פגיעה ממשית בזכויות אדם יש לדרוש תשתית ראיות משכנעת לאשמתו. 

תמיד נמצאת הצדקה לפגיעה בזכויות אדם. יש מי שחשד בטחוני מצדיק בעיניהם כל פגיעה ויש הסבורים כי די בצל חשד בנושאי טוהר מידות על מנת לפגוע בזכויות ויש המשוכנעים שעבירות  מין הן הראויות להתייחסות מיוחדת ודי בעצם העלאת תלונה לחלל האוויר על מנת לקבוע את מהימנותה ללא כל ברור נוסף.

מאז ומעולם סברתי ששיח זכויות האדם אינו שיח ממצה ואינו יכול להוות תחליף לשיח פוליטי וחברתי בשאלות שבעיקרן הן פוליטיות וחברתיות, אולם כאשר אנו עוסקים בסוגיה של פגיעה בזכות יסוד של האדם כפרט אזי זכות הבכורה לשיח הזכויות ושיח זה חייב לצאת מנקודת המוצא של חזקת החפות, לא רק כחזקה משפטית שיישומה במשפט הפלילי, אלא כחזקה החלה על כל תחומי החיים .

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • zviarzi  ביום 30 בדצמבר 2014 בשעה 10:30

  חזקת החפות הוא סלע יסוד של חיים בחברה. אשמתו של נאשם חייבת קודם לכל הוכחה, לפני כל סנקציה הננקטת נגדו
  מצד שני אין לשלול מאדם הכרה וגם הוקרה באיזו מתכונותיו או באיזה ממעשיו. אין אדם שלא מעד אם בשוגג או במתכוון.
  משורר לא חייב להיות צדיק הדור. דבריהם של גדולי הכותבים השפיעו על רבים מבלי שידעו אלה על חייהם של מושאי הערצתם.
  פוליטיקאי לא יכול לפלס דרכו לצמרת מבלי לפגוע בדבר מה. מצפים מפוליטיקאי שהגיע לצמרת שינהל את ענייני הציבור ביעילות ומתוך כוונה להיטיב עמו. פוליטיקאי שעושה כל אלה חייב לסיים את כהונתו. היה ונתגלה כי בחייו הפרטיים נפל פגם ראוי וטוב שיבוא עמו החוק חשבון אחרי סיום תפקידו.
  לסיכום אומר שלדעתי אין לערב בין הוקרה לפועלו של אדם לבין התנהלותו. הסייג היחיד לדעתי צריך להיות שאין בהתנהלותו כדי לפגוע בעצם פועלו בכלל ובזה שמיועד הוא להוקרה בפרט. סופר שנתגלה כי גנב קטע ספרותי מיוצר אחר לא ראוי להוקרה על ספר שפרסם.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 30 בדצמבר 2014 בשעה 12:28

  זכייה בפרס מפעל הפיס אינה אחת מזכויות האדם. אפשר וראוי למנוע מאדם כיבודים חברתיים גם על בסיס חשד מבוסס.

  • גולדבלט משה  ביום 30 בדצמבר 2014 בשעה 14:27

   זכייה בפיס אינה אות הוקרה ולא זכות אדם אלא ביטוי לחוזה הגרלה אזרחי תקף. גם אנס מורשע אם ירכוש כרטיס פיס ויעלה בגורל זכאי לפרס

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 30 בדצמבר 2014 בשעה 15:46

    לא בהגרלת הפיס. בפרס מטעם – אותו פרס שהענקתו בוטלה ללאור. זו לא פגיעה בזכויותיו כאדם, ואם יש פה פגיעה כל שהיא, הרי שהיא קטנה מאוד. במקרה הזה (חשדות רבים, פגיעה קטנה מאוד (אם בכלל) באדם, מראית עין ציבורית), לא נראה לי ש"חזקת החפות" רלוונטית לדיון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s