התחזית הפוליטית המוטעית שלי ולקחיה


לאחר מערכת בחירות אני נוהג לעבור על רשימות שכתבתי לפניהן על מנת לבחון אילו הערכות הוכחו כמוצדקות ואילו תחזיות הופרכו. איני מתכוון לתחזית בנוסח כמה מנדטים תקבל כל מפלגה מאחר וזו להבנתי בעיקר ספקולציה, או הימור. כוונתי להערכה בסיסית יותר כמו  איזה גוש מוביל ואילו צירופים פוליטיים סביר שיתרחשו.

לפני הבחירות הקודמות הייתה לי טעות מסוימת בנושא הגושים. סברתי שישמר רוב של 64-65 מנדטים לגוש הליכוד- דתיים ובפועל עמד גוש זה על 61 מנדטים. צדקתי בכך שלא חלה באותן בחירות תזוזה ממשית בין הגושים אולם לגוש הימין אבדו לפחות שלושה מנדטים בגלל רשימות שלא עברו את אחוז החסימה. כך או כך טעות זו לא הייתה צריכה לשנות הרבה.

הטעות המהותית שלי הייתה אחרת. הערכתי, מסיבות היסטוריות ופוליטיות, שהברית בין הליכוד למחנה הדתי היא טבעית ומ1977 גם ברית היסטורית שאין צידוק פוליטי להפר אותה, אלא בנסיבות של הכרח גמור. כל שהיה על נתניהו לעשות לאחר הבחירות הוא להקים קואליציה של 61 חברי כנסת  והערכתי שלבני מופז ולפיד היו כבר מצטרפים בהמשך.

כזכור זה מה שבגין עשה בבחירות המהפך ב1977. הוא הקים קואליציה של 61 חברי כנסת וד"ש, לאחר מספר חודשים, הבינה שעליה להצטרף וזאת מבלי שקיבלה ולו משרד בכיר אחד. המשרד הבכיר שבגין ויתר עליו היה משרד החוץ וזאת לא למפלגה, אלא למשה דיין באופן אישי.

לא הייתה מניעה שנתניהו ינהג בדרך דומה למעט איבתו האמתית ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. התנהלותו בעת הרכבת הממשלה שהובילה לברית בנט-לפיד ולהדרת החרדים הייתה אווילות פוליטית ממדרגה הראשונה וממנה הפקתי לקח אישי וכללי – לעולם אסור לזלזל במניעים אישיים! חשיבותם של מניעים האישיים, לא רציונאליים, אינה פחותה לעתים מהמניעים התועלתניים.

דומה שמערכת הבחירות התמוהה שנגזרה עלינו היא תוצאה ישירה של הקואליציה המוטעית שהורכבה לאחר הבחירות הקודמות. מעבר לכך איני רואה בסקרים שינוי בסיסי במפת הגושים. אני לא מזהה עדיין מעבר של מצביעים מהימין לגוש השמאל מרכז – מה שהתרחש כמאורע חד פעמי לאחר הקמת קדימה ב2006. אני מניח כמובן שכחלון היה ונותר חלק מגוש הימין ורואה עצמו כמייצג הליכוד המסורתי.

התוצאה היא שאין זה משנה כלל מהם הצירופים שייווצרו בקרב "השבטים הלבנים", קשה לראות כיצד הם מקימים  צירוף מנצח למרות דברי הרהב.  סיכוי כלשהו לשינוי יכול להיווצר על ידי ברית עם "השבט הרוסי" [על כך כבר כתבתי]  אבל קשה לראות את זהבה גלאון ואביגדור ליברמן משתפים פעולה. סיכוי זה מותנה גם בהצטרפות של הגוש החרדי. האם יש בסיס לתקווה שהחרדים יעדיפו את השותפות עם יאיר לפיד על פני שותפות עם הליכוד?

מכאן לשאלה החשובה יותר-למה גוש השמאל – מרכז צריך לשאוף? אם לא יחול שינוי דרמטי בתמונת המפה הפוליטית, המפתח לשאלה איזו קואליציה תקום הוא בידי נתניהו. ברצונו יקים קואליציה ימנית – דתית-חרדית  וברצונו יוכל להקים קואליציה עם מפלגות מרכז ו/או עם מפלגת העבודה  שתקל עליו בזירה הבינלאומית והפנימית. לקואליציה כזו נדרשת הסכמת מפלגת העבודה ושל ציפי לבני אולם "מיס קלין" תסכים לכל סידור עבודה, ממילא הכול כבר מפקפקים בישרה הפוליטית שלה.

לדעתי על מפלגת העבודה לקבל החלטה ברורה, לחדול מלשגות באשליות על חזרה  לשלטון ולחתור להשפעה במסגרת קואליציה עם הליכוד. אני מציע למי שסבור שמדובר ביעד צנוע מדי להתבונן היטב לא בסקרים אלא בתוצאות הבחירות הקודמות. מפלגת העבודה לא ירדה ממעמדה עקב השתתפות בממשלה ולא שגשגה בסקרים כשישבה באופוזיציה וכשהחליפה בפעם המי יודע כמה את היו"ר שלה. גודלה כיום הוא בערך שיעור מעמדה בציבור וחלה בו שחיקה עם השנים-זו עובדה.

אמנם תמיד יכול להתרחש מאורע שיטרוף את הקלפים. תמיד יכול לפרוץ  משבר כלכלי או בטחוני חמור. ייתכן שבשל איבות אישיות ופוליטיות מפלגות שאמורות להשתתף בקואליציה עם הימין  יעקרו לגוש הנגדי וימנעו אפשרות הקמת ממשלת ימין. בפוליטיקה הרבה דברים יכולים לקרות, אפילו ניסים פה ושם, אבל לא הייתי מבזבז אנרגיה על תסריטים שהסתברות התממשותם נמוכה .

בעבר סברתי שמפלגת העבודה חייבת להתאושש מאחר והציבור ימאס בסופו של דבר במפלגות אווירה כמו שינוי של לפיד האב, קדימה, מפלגת המרכז, יש עתיד וכיו"ב המתמקמות "במרכז".  גם בהערכה זו טעיתי – ככול הנראה הנכונות של הציבור לבלוע לוקשים נושנים באריזה חדשה מבית מדרשם של האדלרים היא כמעט אינסופית.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Simha Nir  ביום 14 בדצמבר 2014 בשעה 16:09

  הכי בטוח זה לתת תחזית של תוצאות הבחירות לכנסת היוצאת, או לחלק מקודמותיה.

 • zviarzi  ביום 14 בדצמבר 2014 בשעה 17:24

  כבר עכשיו סימנת מספר עובדות בבחינת משאלת לב. רוצה לומר כבר שתלת את הזרע לפוסט נוסף שכותרתו זהה במהות לזו שכאן למעלה.
  חלקים הולכים וגדלים בציבור מתחילים להפנים את לקחי מבצע צוק איתן במלואם. במידה רבה כפי ש"אז" התחילו להפנים את "המחדל".
  אני רוצה לקוות (תקווה ולא עובדה) שביבי יזכה לטפל בדליקות שהצית. לאורן יראה עמישראל את התמונה האמתית ולא זו שביבי "צייר". רק לאחר מכן יהיה סיכוי למהפך אמת…..

 • גולדבלט משה  ביום 14 בדצמבר 2014 בשעה 18:23

  רבים מאד מאלו הרואים בצוק איתן כישלון צבאי נמנים על הימין ואני לא רואה איך הם יעבירו את קולם להרצוג. אם במקרה בנט יהיה למפלגה הגדולה וירכיב ממשלה זה לא משנה את העובדה שגוש הימין ניצח.

  נדרש משהו שמשכנע אנשים לנטוש דפוסי הצבעה ולעבור גוש. ב2006 זה קרה כי קדימה הוקמה בעיקר על ידי אנשי ליכוד בראשות אריק שרון שהיה ראש ממשלה. זהו צירוף נסיבות נדיר. משבר כלכלי חמור או בטחוני יכול לחולל תמורה כזו אם כי עדיין זוכר איך הליכוד לא הפסיד ב1984 לאחר הכישלון הצורב בלבנון ואינפלציה דו ספרתית מטורפת אלמלא עריקות של מנדטים מהימין פרס לא היה מקים את ממשלת האחדות עם רוטציה .

  • zviarzi  ביום 14 בדצמבר 2014 בשעה 18:46

   אני לא שכחתי את המהפך. בפיגור של מערכת בחירות אחת עבר עם ישראל מתמיכה עוורת בגולדה מאיר לסיכוי עם מנחם בגין.
   לא ניתן לרמות את כולם כל הזמן

 • גולדבלט משה  ביום 14 בדצמבר 2014 בשעה 18:24

  בהמשך-אני תמיד משאיר מקום לכך שיתברר שטעיתי בגדול ואם זה מה שיקרה אכתוב עוד רשימה ואנתח מדוע

  • zviarzi  ביום 14 בדצמבר 2014 בשעה 18:48

   הגעה את המטרה היא מקצוע. פעם כאשר מכשירי הנווט לא היו מדויקים היו עושים טעות גדולה מכוונת ובכך קבעו מראש את כוון התיקון. רוצה לומר שאינך מחדש דבר.
   רק מי שלא עושה גם לא טועה

 • רוני ה.  ביום 17 בדצמבר 2014 בשעה 10:35

  אני חושב שהניתוח שלך מוטעה. להזכירך – נתניהו כבר יזם בחירות פעמיים: גם הבחירות האלה וגם הקודמות הוקדמו ביוזמתו; ובשתי הפעמים התוצאה היתה שהוא נחלש בקלפי. אני חושב שהמגמה הזאת בלתי הפיכה, ומה שלא יהיו תוצאות הבחירות נתניהו אישית כבר לא יהיה ראש ממשלה.
  אני חולק עליך גם בכינוי "גוש מרכז-שמאל". אני חושב שמרצ לא תהיה חלק משום ממשלה בישראל עד לבוא הסדר מדיני (אם יבוא). יכול להיות שגם החלק השמאלי של העבודה לא יהיה חלק מקואליציה עתידית כלשהי. זה נובע מכך שכדי לשכנע את העם בהסדר צריך מאסה מן המרכז וזה לא יכול לבוא ממשלת שמאל. מכאן נובע, שלדעתי אם מוציאים מן הקואליציה את נתניהו ואת הימין שמעבר לו מצד ימין, ואת מרצ ואולי חלק מהעבודה מצד שמאל – מה שנשאר הוא הממשלה שלדעתי תהיה כאן – חלוקת הקולות בתוכה ומי יעמוד בראשה עוד יתבררו בהמשך.

 • גולדבלט משה  ביום 17 בדצמבר 2014 בשעה 14:53

  נתניהו אינו הנושא-איזה גוש יוביל זו הנקודה המכרעת. לא הבנתי את הרכב הממשלה שאתה חוזה -מי המפלגות שירכיבו אותה?

  • רוני ה.  ביום 17 בדצמבר 2014 בשעה 16:02

   נתניהו אינו הנושא הישיר, אבל לדעתי הוא המפתח להבנת הממשלה הצפויה. אם מניחים שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה, כפי שאני מהמר, זה משליך על הממשלה האפשרית, כי לימין אין מלבדו אדם אחר שיוכל להיות ראש ממשלה: בליכוד יש ואקום לאחר הבריחה של כחלון וסער, ובנט לא יכול להיות ראש ממשלה משום שהוא דתי. לכן גם אם תהיה אפשרות תיאורטית לגוש ימין להרכיב ממשלה, האפשרות הזאת לא תצא לפועל, משום שמי שנמצא באמצע ומתלבט (למשל ליברמן) לא יחבור לגוש ימין.
   הרכב הממשלה הסביר לדעתי יתבסס על העבודה, יש עתיד, ליברמן וכחלון, ויקבל תמיכה מבחוץ. אם מי שירכיב את הממשלה הזאת יהיה חכם, הוא יצרף אליה גם את החרדים – כולם או חלקם.
   סביר להניח לדעתי שממשלה כזאת לא תאריך ימים, משום שאין בה מנהיג ברור – אלא אם כן אחד ממנהיגי ארבע המפלגות הנ"ל יקבל יתרון בולט בקלפי או יתעלה על עצמו מבחינה פוליטית.

   • zviarzi  ביום 18 בדצמבר 2014 בשעה 12:18

    בבחירות הקרובות מפלה של נתניהו תהיה אסון לזוכים ותקומה לשיטותיו הנלוזות.
    נתניהו כבר טיפס למעלה על גלי החום שהפיקו הלהבות שהוא עצמו הבעיר.
    לא מדובר באיזה הוא הגוש שיזכה. מדובר בסיכוי היחיד של ישראל לצאת מהמצב האסוני אליו הוביל נתניהו את מדינת ישראל.
    לזכות בבחירות באמצעות זריעת תקוות שווא היא האמנות של נתניהו. הוא הבטיח להיות נחוש אל מול הטרור והכזיב. הוא הבטיח ביטחון עם הרתעה והשיג במבצע צוק איתן בדיוק את ההיפך. הישרדות שלטונית באמצעות זריעת פחד היא אמנותו. העם המבוהל עוד עלול לשכוח מי מקור האסון ולבחור שוב במושיע שאכזב.
    רוב תומכיו לא שוקלים דברים אלא עם הלב.
    סיסמת הבחירות השכיחה "רק לא נתניהו" עלולה לחזק בלבבות תומכיו את אמונת השווא שמפלתו היא תוצאה של סכין בגבו וכי הוא התגבר וישוב.
    הפעם רק ביבי יכול להראות לכולם מה הוא באמת יכול ולאן הוא הוביל

    חג אורים שמח

    "כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן סורה חושך מפני האור"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s