הוא בסך הכל משורר יצחק לאור


כבר זמן מה שהרשת רוחשת בוחשת סביב הכוונה להעמיק למשורר יצחק לאור פרס כלשהו. לא איכות שירתו של לאור היא העומדת במרכז הדיון, אלא השאלה האם ראוי להעניק למי שהוחשד [בשלב זה ללא ראיות ממשיות] להיותו עבריין מין סדרתי, פרס וכיבודים אחרים. לדיון זה אין לי מה לתרום. בבלוג "ארץ האמורי" הקדישו רשימה מעמיקה לנושא ואחרים הסתפקו בפחות.

מה שמטריד אותי הוא החשד שדיון כזה לא היה נערך לו הנחשד הסדרתי היה מועמד כמדען לפרס מדעי, או  אפילו כעיתונאי לקבלת פרס סוקולוב.  משום מה ישנם עיסוקים שמחייבים את העוסק בהם גם להיות דוגמה ומופת בחייו ואם הוא אינו מהווה מופת כזה אות ומופת שגם במקצועו אינו ראוי לכיבודים ותארים. סופרים ואנשי רוח נמנים על המקצועות המחייבים הללו, אך במידה רבה גם רופאים, מורים ועוד.

אין חולק שטולסטוי היה סופר גדול ומכל מה שקראתי על חייו והתנהגותו לא הצלחתי להבין כיצד הפך לדמות מופת מוסרית וכמקור חיקוי והוא הדין עם כמה וכמה דמויות ידועות בעולם הספרות. מדוע היכולת לכתוב היטב חייבת להיות כרוכה בתכונות מלבבות נוספות? האם אלתרמן היה דמות שיש להעריצה בחיים האישיים? גם נתן זך מתגלה לעתים ממש כמפגע – אז מה?

מה שמובן לי עוד פחות הוא הערך המוסף שאנו מעניקים לסופרים ואנשי רוח בנושאים שכלל אינם רלוונטיים לעיסוקיהם. מדוע יש ערך מוסף לדעותיו הפוליטיות של עמוס עוז או של אורי צבי גרינברג או של א.ב. יהושוע. מה בהכשרתם וניסיונם מציב אותם בעמדת עדיפות ביחס לשאלת פתרון הבעיה הפלשתינאית ושאלות פוליטיות דוחקות אחרות?

העניקו ללאור איזה פרס שתרצו –אין לו חשיבות מעבר לעולם השירה והספרות. אמנם גם הוא מכביר עלינו מאמרים פוליטיים אבל, עם כל הכבוד הראוי, הם נקראים על ידי [במידה שנקראים] כמו כל מאמר של כל כותב אחר שאין לו סמכות מיוחדת בנושא. איני מזלזל כלל בחשיבות הנכתב, אני רק מסרב לייחס לו ערך מוסף בשל עיסוקיו האחרים של הכותב

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 6 בדצמבר 2014 בשעה 18:31

  תודה על הפוסט . אתה הרי עורך דין . וכעורך דין , אתה אמור להבין שאין קשר בין מוסר וצדק לבין אינטואיציה או תחושת צדק טבעי , או לאיו דווקא יש , כלל וכלל לאיו דווקא !!

  לכן , מי שעיסוקו בעיניני רוח , מי שמתמיד בדבר , מי שיוצר בדבר , יש לו מטענים , יכולות , אינסטינקטים , לפחות פוטנציאלית , יותר מפותחים . למשל , כשם , שבניתוח מוסרי של תופעה קונקרטית , ולא משפטית אפילו , יכולות להיות לך כעורך דין , יתרונות העולים בהרבה , על אילו של אדם מן היישוב .

  מעבר לכך , זוהי תופעה אוניברסלית , מי שמומחה בתחום אחד , שמעו יצא למרחוק בתחום מסוים , אזי ישליך הדבר על פועלו בתחום אחר . כך תדמיתית נתפס הדבר , ואגב , יש לזה גם ביסוס מדעי מסויים מאוד , ולא כאן המקום להיכנס לסיבוך באמת מדהים .

  כל זה , תוך הפרדה גמורה , בין יכולות פרקטיות , לבין יכולות עיוניות , כי אין בהכרח זיקה אפקטיבית בין יכולת פרקטית , לבין עיונית .

  תודה

 • רוני ה.  ביום 8 בדצמבר 2014 בשעה 10:49

  אני חושב שצריך להפריד בין שני העניינים. גם לדעתי אין לסופרים ערך מוסף פוליטי. אבל ככל שנוגע לעבירות המיוחסות ללאור, נדמה לי שהטענה המובלעת היא שהתנהגותו בתחום המין היתה ניצול של ההילה הספרותית שלו, ושכמשורר – המתמחה בכתיבה על תחום הרגש – הקהל שלו הוא בעיקר נשים ואולי נשים בגיל מסוים. כלומר שהעבירות המיוחסות לו הן חלק בלתי נפרד ממהותו כאמן ואולי גם שאמנותו מעבירה ומקדמת (באופן מודע יותר או פחות) גם את הגישה שלו לחיים, שהטוענות יוצאות נגדה.

 • liebermanorna  ביום 11 בדצמבר 2014 בשעה 8:54

  כדי להעשיר את השיח, אני מביאה את הקישורית הבאה:

  http://www.haokets.org/2010/02/03/%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%A1/

 • liebermanorna  ביום 11 בדצמבר 2014 בשעה 16:37

  אתה צודק. מאז הכוכב הישן הזה יש כבר כמה כוכבים חדשים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s