המשטרה אנוסה לטפל בתלונת האונס


פרשת השופטת העלומה שסירבה להתלונן על אונס אם כי סיפרה על כך לידיד במשטרה  [שהיה חייב מחמת תפקידו לדווח שמא יועמד לדין על אי דיווח] עוררה גל של תגובות. היו שגינו את השופטת בכל פה וטענו ששופטת שאינה רוחשת אמון במוסדות אכיפת החוק אינה ראויה לכהן. אחרים טענו שהשופטת שיגרה מסר מרתיע לכל נפגעות עבירות המין, שהרי אם שופטת נכבדה חוששת מהגשת תלונה בוודאי יש  סיבות מצוינות לכך ורצוי לקרבנות להימנע ככל האפשר מלערב את המשטרה.

אחרים גוננו בלהט על זכות השופטת לפרטיות והצביעו על כך שככול שקרבן עברית המין נמנה על מעמד רם יותר יש לו יותר מה להפסיד אם יגיש תלונה ובמיוחד נכונים הדברים ביחס לשופטות שחזקה שאין להן יצרי מין כלל וכלל ואם יש להן מוטב שהציבור לא ישמע על כך.

ובעוד הוויכוח מתלהט דומה שנשכחו כמה כללי יסוד. ראשית השופטת הנכבדה התלוננה – היא לא הגישה תלונה במשטרה אבל לא שמרה בלבה את הדברים והם נודעו ומכאן שהשאלה אם עליה להגיש תלונה רשמית היא שאלה ממש לא חשובה .

סעיף  59 לחוק סדר הדין הפלילי קובע "נודע למשטרה על ביצוע עבירה, אם על פי תלונה ואם בכל דרך אחרת, תפתח בחקירה" לכלל זה יש חריגים אולם הם אינם נוגעים לפרשה הנידונה כאן.

עבירה פלילית אינה נכס של קרבן העבירה ולמרות שיש קרבן ההשקפה המודרנית רואה במעשה עבירה פגיעה בשלום הציבור. הדברים היו אמורים להיות מובנים מאליהם. אם ידוע במקום עבודה שהמעביד נוהג לאלץ עובדת לקיים עמו יחסי מין והעובדת מחמת חשש למקום עבודתה או מסיבה אחרת מסרבת בכל תוקף להתלונן האם כל מי שיודע אמור לא לדווח כי מדובר בקדושת הפרטיות? האם משטרה יכולה שלא לחקור בטענה שלא הוגשה תלונה על אף שהמידע הרלוונטי נמסר?

התשובה היא בוודאי שלא! וכעת משהמשטרה יודעת על טענות השופטת עליה להתחיל בחקירה מלאה בין אם הוגשה תלונה ובין אם לאו. עליה לזמן את השופטת למסירת עדות ולאחר מכן את מי שעל פי החשד ביצע בה את העבירה ובהמשך יש לזמן כל מי שיודע משהו הרלוונטי לחקירה.

על מסירת עדות במשטרה חלה  הוראה מיוחדת הקובעת

(1)קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה, או כל קצין אחר או סוג אחר של קצינים המורשים בכתב, בדרך כלל או במיוחד, על ידי שר המשפטים, לערוך חקירות על ביצוע עבירות, רשאי לחקור בעל-פה כל אדם המכיר, לפי הסברה, את עובדותיה ונסיבותיה של כל עבירה, שעליה חוקר אותו קצין משטרה או אותו קצין מורשה אחר כנ"ל ורשאי הוא לרשום בכתב כל הודעה, שמוסרה אדם הנחקר כך.

(2)אדם, הנחקר כך, יהיה חייב להשיב נכונה על כל השאלות, שיציג לו בשעת החקירה אותו קצין משטרה, או קצין מורשה אחר כנ"ל, חוץ משאלות שהתשובות עליהן יהיה בהן כדי להעמידו בסכנת אשמה פלילית.

בקיצור אם השופטת הנכבדה תזומן לחקירה עליה יהיה למסור הודעה מפורטת מה באמת אירע ועליה יהיה להשיב על השאלות מלבד אלו שיכולות להפליל אותה [זכות השתיקה]. שאלות זכותה לפרטיות, הנזק שייגרם לה, או למאבק בעבירות המין, וכל הג'אז הזה, פשוט אינן רלוונטיות. כעת יש לבחון אם המשטרה אכן מבצעת את חובתה. אם לא תשמעו על חקירה תוכלו להבין כי בשל זהות המעורבים בפרשה המשטרה אינה ממלאת את חובתה על פי חוק וזו שערורייה בפני עצמה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אל רום  ביום 25 בנובמבר 2014 בשעה 15:30

  תודה על הפוסט עו"ד גולדנבלט . אני מסכים בכללי עם הכתוב . אלא שיש בעיה מסויימת עם הסעיפים שציטטת ( פקודת הפרוצדורה הפלילית ( עדות ) ) , מה הבעיה …. :

  אם כך , עסקינן בעדים או בחשודים , או בעדים שמועברים לסטטוס של חשוד . ואילו כאן , הנחקר לדעתך , צריך להיות קורבן העבירה . אז מה הבעיה ? הרי לשון החוק ברורה : " כל אדם ….. " אלא ש :

  אדם כזה צריך להיות מוזהר ( בין אם הוא חשוד , בין אם הוא עד ) ולקחת קורבן של עבירת מין כדרך משל , לחקור אותו באינוס קונסטרוקטיבי , במקום שהוא נושא עדות כבושה מחמת מצב נפשי קשה ( זה בדרך כלל מצב מצוי ) זה לא מחשבה כל כך הגיונית !! אתה אמנם מצוי יותר בדיני הנזיקין , אבל בפלילים זהו מצב ידוע וטריוויאלי למרבה הצער .

  אם המחוקק , מתיר את זכות השתיקה לחשוד מחמת סיבות הומניות ( בין היתר , שלא יהא אדם יורה לעצמו ברגל ) או מתיר לנאשם לא להעיד נגד עצמו ( שוב מחמת סיבות הומניות , בין היתר ) אזי :

  מה לי ולקורבן עבירת מין יטען הטוען …….תודה

 • גולדבלט משה  ביום 25 בנובמבר 2014 בשעה 17:23

  הנחקר צריך להיות קרבן העבירה,החשוד וכל מי שיודע משהו בקשר לנסיבות

  • אל רום  ביום 25 בנובמבר 2014 בשעה 17:38

   טוב עו"ד גולדבלט , אתה טוען דברים בעלמא . אני יכול להבטיחך נאמנה , שעורך דין שקדן ונחרץ , יכול למנוע חקירה של קורבן אונס כדרך משל , שהוא במצב נפשי קשה או בכלל כובש גרסה . למנוע לא כל שכן , בהתבסס על פקודת הפרוצדורה הפלילית ( עדות ) , להבדיל מסתם חקירה כללית בלי אזהרה . תודה

  • אל רום  ביום 25 בנובמבר 2014 בשעה 18:10

   קרא להלן עו"ד גולדבלט , על קורבנות אונס , גרסאות כבושות או מודחקות , קרא על מעמד קורבנות דנן בפסיקה , ותבין שעורך דין , שעותר לבג"ץ , עם חוות דעת של מומחה , מיד מיירט חקירה של קורבן דנן , להלן אותו פסק דין מפורסם על זיכרון מודחק ( הרשעה בגין חלום , ושאר סיפורי בדים שהסתובבו ברשת ) ותבין הרבה יותר טוב בדבר :

   http://www.haaretz.co.il/st/inter/Hheb/images/halom.pdf

   תודה

 • יאיר דקל  ביום 25 בנובמבר 2014 בשעה 21:42

  קראתי את הסיפורים שמופצים ברשת והמסקנה שלי: אסור לה להתלונן בשום אופן. לא משום שאינה אומרת אמת!!
  ראו איזה מסע הכפשה יש נגדה! מנפחים כל סיפור עליה בלי סוף. עשתה שגיאה בעניין צו חיפוש. שופטים עושים שגיאות כאלה בלי סוף. אצלה זה הפך למפלצת, וזה סיפור קטן, חסר משמעות.
  מה יהיה אם היא תתלונן במשטרה? חייה לא יהיו חיים בצורה מפלצתית.
  אינני משפטן ואינני יודע אם השופטת או כל קרבן עבירה חייב להתלונן או ברשותו להחליט אם להתלונן במשטרה אם לאו. נראה לי שרבים מאד מאד מקורבנות עבירה – לאו דווקא אונס – נמנעים מתלונות במשטרה. אלה אינם רואים עצמם חייבים, על פי חוק, להתלונן.

  • גולדבלט משה  ביום 26 בנובמבר 2014 בשעה 2:02

   ייתכן בהחלט שהיא צודקת מבחינתה אולם אירוע עבירה פלילית אינו עניינו של הקרבן בלבד אלא של הציבור ואם נודע על ביצוע עבירה חמורה יש לחקור גם אם הקרבן אינו מעוניין בכך.

 • אהרון חבר  ביום 27 בנובמבר 2014 בשעה 2:26

  הסיפור הזה מזכיר לי בדיחה ישנה… לתחנת המשטרה נכנסה אישה זקנה ואמרה ליומנאי כי היא רוצה להגיש תלונה. פתח היומנאי את היומן וחיכה להמשך דבריה של המבקשת להתלונן. "אני רוצה להגיש תלונה על אונס". הביט בה היומנאי במבט של אי-אמון, אבל ,תפקידו הוא חובתו.: " מתי קרה האונס"? שקעה האישה בהירהורים, "לפני כשישים שנים". בלע היומנאי חיוך ועוד חיוך " ולמה באת רק עכשיו להתלונן"? . "נעים להזכר" ענתה הזקנה.
  יסלחו לי הקוראים על הנימה השוביניסטית. אחרי הכל זו רק בדיחה, אפילו אם היא חסרת טעם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s