בחלם ובצלם-הערות קצרות


השתדלתי למעט בכתיבה על מבצע "צוק איתן" וזאת בראש ובראשונה מהטעם שתחושתי שכבר אמרתי את עיקרי הדברים בעבר, במבצעי "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן". יש לי בעיה – אני משוכנע שצריך היה בעבר ונדרש גם כיום מבחינה מדינית וביטחונית לכבוש את עזה ולהכריע צבאית את ארגון החמאס על מנת לתת סיכוי להסדר כלשהו ולמנוע סיכונים בטחונים חמורים.

אף על פי כן כשברור שהצבא מאד לא מעוניין בכך וחושש ממבצע כזה אני מניח שהם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים, או שהצבא אינו מסוגל לבצע כהלכה את המשימה ובמחיר סביר. כך או כך, די שאחת האפשרויות נכונה על מנת לחייב כותב לזהירות ולא להשיא עצות צבאיות

איני לא יכול שלא להיזכר במשטמה בארגון בצלם ובמלחמתו למען החקלאים המעבדים את אדמתם בסמוך לגדר ברצועה ועל מאבקו בצה"ל המונע זאת מהם. מלכתחילה. עמדת בצלם התמצתה בקביעה הבאה:

"בצלם שב ומזכיר כי על הצבא לאפשר לחקלאים לעבד את אדמותיהם וכי במידה ויש צורך באזור ביטחון אסור בכניסה על ישראל לקבוע אותו בתוך שטחה שלה. כל זמן שאינה עושה כן, על ישראל להבהיר היטב מה הם האזורים שהיא אוסרת את הכניסה אליהם, ועליה להימנע לחלוטין משימוש בירי חי כאמצעי להרחקת אזרחים משטחים אלה"

לכל בר דעת היה ברור שאם לא יורחקו החקלאים ניתן יהיה לנצל את הקרבה לגדר להנחת מטענים רבי עצמה [כפי שאכן נעשה] וכן שבמקרה כזה ניתן יהיה לחפור בנקל מנהרות קצרות מאד לתוך שטח ישראל ולא המנהרות הארוכות שיוצאות מהשטח הבנוי  ושחפירתן נמשכת זמן רב.

אני מניח שבצלם ישבחו כעת את החמאס על כך שלמרות שחפר מנהרות עד לתוך שטחי ישראל ליד יישובים במטרה לבצע פיגועים המוניים ביישובי הגבול הרי שעשה זאת מתחת לקרקע ומבלי להפריע לחקלאי ישראל לעבד בשלווה את אדמותיהם הסמוכות לגדר הגבול.

אגב ביחס ל"בצלם" "שוברים שתיקה" ושאר ארגוני הזכויות. מלווה אותי חשד קבוע שמדובר בעיקרו של דבר בארגונים הממומנים על ידי ממשלות זרות ופועלים ממניעים עוינים לקיומה של המדינה ובטחונה. מטעמי דמוקרטיים לא הייתי אוסר על פעילתם, כל עוד היא במסגרת החוק, אבל במסגרת החוק מותר גם להביע בקול עוינות וסלידה מוחלטת מארגונים אלו ומהפועלים בהם.

עוד טעות-הערכתי שכאשר יעופו טילים על נתב"ג ידרוש אפילו השמאל הישראלי הכרעה צבאית ואפילו כמה האקדמאים המשתייכים לשמאל הרדיקלי או סתם שונאי ישראל להכעיס. שיתוק אפשרי של נמל התעופה הבינלאומי של ישראל ומניעת יציאה לכנסים אקדמיים הוא באמת מחיר בלתי נסבל גם לשוחרי פיוס. מתברר שטעיתי ואין שום בעיה לשמאל לדרוש הפסקת אש מידית, תוך מתן אפשרות מלאה לחמאס להתחמש מחדש ובפעם הבאה באמת לשתק את נתב"ג.

שיתוק נתב"ג ובעצם שיתוק ישראל כולה אפשרי בהחלט עם רקטות מונחות ומטחים מרוכזים ומדויקים מלבנון ומעזה ועם סתם רקטות פרימיטיביות מיהודה ושומרון. יש מי שעדיין לא מבין שאיומים אסטרטגיים ניתן להשיג גם באמצעים  דלים יחסית ובתנאי שהאויב פגיע- אנחנו מדינה פגיעה מאד.

כדאי לומר זאת שוב בלשון ברורה אין תחליף לכיבוש הביטחוני ביהודה ושומרון ואולי בעתיד גם בעזה. אנחנו יכולים לאפשר אוטונומיה רבה ורחבה באופן משמעותי ממה שיש להם כיום, ניתן לאפשר יותר חופש תנועה ובאופן פרדוקסלי ניתן לאפשר יותר חופש תנועה ככול שהשליטה הביטחונית הדוקה יותר. יש לפעול גם לשגשוג כלכלי, אולם  פתרון שתי המדינות, או שלוש המדינות [מדינה נוספת בעזה] הוא פתרון הזוי מבחינה ביטחונית ועלינו להבטיח שליטה ביטחונית בכל השטח עוד שנים רבות.

תפיסה זו אינה הופכת אותי ל"ימני" בהשקפותיי –להיפך. אני משוכנע שהמשך מפעל ההתנחלויות כפי שנעשה היום  יגרום להגברת הלחצים לאימוץ פתרון שתי המדינות המסוכן ביותר, כי לא ניתן יהיה לקיים אוטונומיה פלשתינאית אמתית אגב התנחלות על כל גבעה. מי שרוצה להימנע מהסדר שתי המדינות [או שלוש המדינות] בשנים הקרובות חייב להימנע מהתנחלויות והייתי מפנה למענה מטרה זו כמה וכמה התנחלויות מיותרות.

 

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • zviarzi  On 25 ביולי 2014 at 7:03

  הקביעה שאין תחליף לכיבוש הבטחוני של…..מזכירה לי קביעה נחרצת של מר בטחון אחר שאמר שעדיפה שרם על שלום מאשר שלום בלי שרם
  הוא כבר איננו על מנת לראות שבלי חצי האי חסכנו חיי אלפי חיילים
  אני עוד כאן בתקווה שהלקח יובן ויופנם
  צה"ל כבר יודע והפנים

  • גולדבלט משה  On 25 ביולי 2014 at 8:16

   גם כאן ההנחה שלך בעייתית-אתה מניח שלפני יום כיפור ניתן היה להגיע להסדר שלום כפי שהגענו אחרי המלחמה ואני כופר בהנחה הזו. את מלחמת יום כיפור ניתן היה למנוע להבנתי באמצעות נסיגה חלקית ופתיחת התעלה מה שהיה הופך עבור המצרים פתיחת מלחמה לאקט לא כדאי-לדעתי לאחר הסכם הביניים עם מצרים האופציה המלחמתית לשה לא הייתה קיימת ולכן הסכם השלום מבחינה ביטחונית היה לא הכרחי אם כי יש לשמור עליו מכל משמר לאחר שנכרת.

   אנחנו ראינו מה קרה בעזה לאחר שנסוגנו משם וסמכנו על הרשותה פלשתינית שכוחותיה נמסו כשלג ביום שרב למול החמאס. הפלשתינים ייזקקו לשנים רבות על מנת להרגיע אותנו ביחס למסירת שטחי איו"ש לשליטה ביטחונית מלאה שלהם. בטווח הנראה לעין מעשה כזה הוא הפקרות הגובלת בהפקרה מודעת של בטחון ישראל ואזרחה

 • zviarzi  On 25 ביולי 2014 at 9:59

  אני מעדיף לבסס דברי על עובדות משקפות מציאות
  לגבי מצרים אזי מלחמת יום כיפור לא שינתה דבר בתפיסת הביטחון המצרית סאדאת היה מצרים לפני המלחמה וגם לאחריה.
  לגבי ישראל מלחמת יום כיפור שינתה הכל ובגדול. היה המהפך ודיין מר הביטחון הפך למיסטר דיין שר החוץ.
  כמה חבל שאלפי חללים השאירו אלפי משפחות שכולות לראות שבדמם לא מנעו יקיריהן את נסיגת צה"ל – לא מחלק אלא – מכל סיני ועד הגרגר האחרון.

  ההתנהלות מול הרשות שונה מההתנהלות מול עזה. מבלי להיכנס כרגע לפרטים קל לבדוק ולאמת שמספר הפיגועים מהגדה ירד פלאים ואילו מעזה הרקיע לשחקים תרתי משמע.

 • גולדבלט משה  On 25 ביולי 2014 at 10:18

  נכון-בגדה היה מבצע חומת מגן ויש לשיטה ביטחונית הדוקה של ישראל ומ ספר הפיגועים ירד. לכך צריך להגיע בעזה אגב תשלום מחיר כבד. לעמדה זו שותפים אנשים רציניים מאד ומתונים מאד למשל יובל דיסקין למשל פרופ' בני מוריס ועוד. העניין הוא בנפשנו ממש וצריך היה להיות מובן מאליו

 • zviarzi  On 25 ביולי 2014 at 10:54

  מבצע חומת מגן היה אבל מה שעשה את השינוי זה הכוח האמיתי שניתן בידי הרשות. "הרצון" להראות לרעים בעזה עזר לישראל להחליט על הקלות בגדה.
  לצערנו כי רב חטיפת שלושת הילדים – עוד בטרם נודע כי נרצחו – המחישה את מידת שיתוף הפעולה האמתי. על שיתוף פעולה זה לא מרבים לספר משיקולים לא ענייניים.
  השליטה הביטחונית אותה אתה מזכיר הייתה גובה חיי חיילים רבים לולא אותו שיתוף הפעולה.
  ראוי לשקול היטב את תוצאות שיתוף הפעולה הזה גם בהקשר העזתי

  תמיד כדאי לזכור את המציאות המדומה שקדמה לשלום עם מצרים ולהסיק ממנה את הלקחים הנכונים.

 • גולדבלט משה  On 25 ביולי 2014 at 12:19

  יופי-נכבוש את עזה נטהר אותה מהחמאס נעביר אותה לרשות ואז נשתף אתה פעולה מבחינה ביטחונית. כעומק הביטחון שנקבל כך עומק העצמאות הפלשתינית וכך בתהליך מדורג נגיע למנוחה והנחלה. לא הייתי מהמר על אוסלו ב וג אלא צועד עקב בצד אגודל אל המטרה

 • zviarzi  On 25 ביולי 2014 at 12:33

  למה לי להקריב עוד קורבנות?
  מה שאנחנו לא מצליחים לעשות עם הרבה כוח ונשק מתוחכם יעשו אנשיו של אבו מאזן בקלות.
  כל שצריך לעשות זה לתת לאבו מאזן לממש את מעמדו כנשיא – בהתאם להסכם הטרי עם החמאס – ולאפשר לו להגיע אלל נאמניו שברצועה. היו לו לא רבים אבל עכשיו אני מניח שהם יתרבו.
  אין צורך במשחק המטופש של "יתנו יקבלו" בצורה המכובסת של עומק הבטחון עומק העצמאות.
  ככל שיקבלו יותר עצמאות כן יגבר רצונם לשמר אותה. בלי העצמאות הם חסרי אונים
  כאשר גלחו את שערו של שמשון הצליחו להכריעו. כאשר צמח שערו הצליח להחזיר לפלישתים כגמולם.

 • ד.ג.  On 29 ביולי 2014 at 9:23

  הפילוג בין הפתח לחמס היה למראית עין בפועל הייתה חלוקת עבודה: האחד הוצג בעולם גילד הרע, והשני כילד הטוב, ככל שהילד הרע היה רע יותר, הילד הטוב קיבל יותר מתנות ומחמאות. וכך הפלסתינים היכו בישראל ובו בזמן זרם לכיסם עוד ועוד, כסף שבחלקו הופנה למימון הטרור (רשת ביטחון לעוסקים בטרור ולבני משפחותיהם) ה"איחוד מחדש" הגיע בגלל שנראה היה שהתהליך המדיני מתחמם ועבאס לא היה יכול לחתום בשם עצמו על כלום, הרי הקדנציה שלו כבר תמה.
  יש לציין שכל אותה עת עבאס נפגש עם הניא או משעל לרוב בקהיר למו סיפרו כדי לדון באיחוד מחדש, ללא ספק כדי לתאם את המהלכים הבאים נגד ישראל.

  • zviarzi  On 29 ביולי 2014 at 9:42

   ד.ג מסתתר בצדק מאחורי ראשי התיבות
   הרצח של פעילי הפתח בעזה – על ידי תומכיו של מנהיג החמס הניה – נועד להשגת הדם הדרוש לכתיבת סיפור הזוי שכזה.

   רק מי שלא נותן שיבלבלו אותו עם העובדות יכול להתעלם מהמלחמה הפנימית המתעצמת בתוך האיסלאם.
   רק מי שכל שיש לו הן ראשי תיבות לא יכול להבחין בהקצנה בתוך שני המחנות האיסלאמיים. הוא עד כדי כך עוור לראות איך לוחמי איסלאם קיצונים רוצחים את כל השאר.
   הוא לא מסוגל לראות איך העולם הערבי מבוהל ומחפש בריתות למאבק נגד הקיצונים.
   הוא עד כדי כך בטוח בעצמו שלו רק יקשיבו לו נחמיץ עוד פעם הזדמנות לברית המתונים נגד הקיצונים.

   סליחה על דברי הבוטים אבל די לי בעלילות דם ובתוצאות שלהן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s