למה השמאל מתנגד למדינת הלאום היהודי?


בשבועות האחרונים במיוחד ניתן לשמוע שוב את מקהלת דוברי השמאל מזדעקת נגד הדרישה המחוצפת והמכשילה לפיה יכירו הפלסטינים במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי וזו מצידה תכיר במדינה הפלסטינית כמדינת הלאום הפלסטיני. ממתי כוללת ההכרה במדינה גם הכרה באופייה של המדינה? נזעקים מנהיגי השמאל. האם אנחנו זקוקים להכרה פלסטינית ביהדותה של ישראל? הם צריכים לתת לנו לגיטימציה? אנחנו יכולים להגדיר בעצמנו את היותה של ישראל מדינה יהודית ואין להציב זאת כדרישה במו"מ!

כל מטרתה של הדרישה, הצהירו שוחרי השלום, היא להכשיל את המו"מ ללא כל תכלית ולכך נתנגד בתוקף. אין כל סיכוי שגורם כלשהו יאמץ את הדרישה האבסורדית הזאת שרק נועדה לתקוע מקלות בגלגלי ההסדר.

באופן מפתיע מתברר שהדרישה המחוצפת הזאת לא מהווה כלל בעיה עבור שר החוץ קרי העמל ללא הרף על הסדר וגם מדינות רבות באירופה מאמצות אותה שלא לדבר על קנדה הציונית תועבת נפשו של השמאל. האזנתי היטב גם לדברי הדוברים הפלשתינאים ומתברר שדרישה זו אינה מכשול גדול. הם אינם מסכימים לה ובצדק מבחינתם שכן אם היא כל כך חשובה לישראל ממילא צריך להעניק אותה בדקה התשעים ובתמורה הולמת. מכל מקום מבחינת המו"מ הדרישה הספציפית הזאת לא מפריעה לכלום.

רמז לכך מצאתי בדברי השרה לבני שצוטטו במעריב וכך נכתב " השרה לבני הפתיעה את השרים במהלך דיון על הצעת חוק הקובעת כי יש לחנך לכך שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי. בתשובה לטענתו של השר אורבך כי הפלסטינים לא יכירו לעולם בישראל כמדינת העם היהודי, ענתה: ״חכה, עוד יהיו לך הפתעות"

מקולות המחאה של השמאל ניתן היה לרגע לחשוב שכלפי פנים ולא כדרישה במו"מ נכון השמאל להגדרת ישראל כמדינת הלאום הישראלי. טוב זה ממש לא כך. כזכור לכל הונחה הצעת חוק יסוד שתכליתה לעגן בחוקה המתרקמת את העיקרון שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי ומיד קמה זעקה גדולה שמדובר בחוק אנטי דמוקרטי ומסוכן מאין כמוהו. בכלל קביעת זהות לאומית ותרבותית של מדינה אינה צריכה להיזכר בספר חוקים מתוקן.

אני לא מתכוון לעסוק בשאלה אם אימוץ הגדרתה של ישראל כמדינת לאום של העם היהודי נחוצה  ואם ראוי לעגנה בהסכם בינלאומי או בחקיקה בפנימית ומה בכלל התוכן שיינתן להגדרה זו. כל אלו שאלות חשובות מאד החורגות מגדר דיון מצומצם זה.

מה שברצוני לטעון הוא שהדרישה להכרה בישראל כמדינה יהודית, או כמדינתה הלאום היהודי, מקובלת על גורמים רבים בעולם החותרים להסדר. דרישה זו אינה יוצרת קושי במו"מ  ודי ברור שאם יהיה הסדר הכרה כזו תינתן במסגרתו.

מכאן שהטעם היחיד להתנגדות השמאל הוא שהסכמה בינלאומית על אופייה היהודי של ישראל תשמוט את הקרקע מתחת להתנגדות להגדרת המדינה כיהודית במשפט הפנימי על כל המשתמע מכך. אין לשמאל בעיה שפלסטין תוגדר כפלסטינית אבל ישראל חייבת להיות מדינת כל אזרחיה. ראוי שלפחות אמת בסיסית זו תעמוד לנגד עינינו ושלא נטעה בכוונות השמאל הפוסט ציוני במדינת ישראל.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Simha Nir  ביום 11 בפברואר 2014 בשעה 18:19

  העובדה שהדרישה להכרה בישראל כמדינה יהודית, או כמדינתה הלאום היהודי, מקובלת על גורמים רבים בעולם החותרים להסדר אינה הופכת אותה לחכמה, הגם שהיא מוצדקת.

  אנחנו עדיין לא יודעים אם דרישה זו אינה יוצרת קושי במו"מ, וממש לא ברור שאם יהיה הסדר הכרה כזו תינתן במסגרתו.

  מה שברור הוא שהיא נותנת לפלשתינים תירוץ לפרוש מהמו"מ, ואם ביבי התכוון לתמרן אותם להיות "סרבני השלום" (כאשר ממילא אין סיכוי לשום הסדר בדורות הקרובים) – זה הישג אדיר, מבחינתו.

  כעת בואו נניח שאנחנו מגיעים עם הפ' להסדר (גיאוגרפי ודמוגרפי) אשר מניח את דעתם של כל הישראלים – כולל משה פייגלין – למעט עניין ההכרה-מהמקפצה בישראל כמדינתו של העם היהודי, אותו הפ' מציעים להשאיר בתחום ההבנות הבלתי-כתובות…

  צריך להיות אידיוט מושלם, או שונא-שלום כפייתי, כדי לעמוד על הדרישה הזאת, אבל למי שהעלה אותה יהיה קשה לרדת מהעץ.

  והמסקנה – כשמנהלים מו"מים כאלה צריך לקשקש כמה שפחות, ולהביא בחשבון את "מגבלות האפשרי".

  לדעתי הענייה, אותה הסברתי לא פעם, שני הצדדים יודעים שאין סיכוי להסדר, והמטרה של כל צד היא לתמרקן את השני לפוצץ את השיחות, ולהראות לכל העולם שהוא-הוא שוחר השלום, ואילו הצד-שכנגד הוא הילד הרע.

  בעניין הזה ביבי כנראה עומד לנצח.

 • גולדבלט משה  ביום 11 בפברואר 2014 בשעה 18:45

  לא חושב ייתכן שדווקא היענות פלסטינית לדרישה תעמיד את ישראל במצב אידיוטי. הנה הם היו מוכנים לאמץ אפילו דרישה כל כך קשהוישראל הכשילה.
  מבחינת המו"מ הדרישה לא חשובה ואנחנו האדרנו ללא הצדקה את ההתנגדות הפלסטינית לה. הם יוכלו למשל לומר הנה הכרנו במדינה יהודית תכירו בזכות השיבה
  אבל בכלל לא רציתי להתייחס לטקטיקת המו"מ אלא לשאלה למה השמאלך מתנגד לדרישה

  • Simha Nir  ביום 11 בפברואר 2014 בשעה 23:37

   מבלי להיכנס למחלוקות הפוליטיות, נתתי הסבר מדוע במקרה הזה השמאל צודק.
   אם אתה אומר שגם הסכמה של הפלשתינאים יכולה הייתה להיות לרעתנו, סימן שהדרישה הזאת הייתה מטופשת מכל בחינה אפשרית, ומכל נקודת-ראות, ימנית או שמאלית כאחת.

  • israebest  ביום 2 במרץ 2014 בשעה 23:07

   הדרישה גם צודקת וגם חכמה. צודקת – כי מוצדק שישראל תהיה מדינת לאום של היהודים שיש להם רק מדינה אחת בעולם שגם נמצאת בארץ ישראל בה חיו יהודים במשך 3800 השנים האחרונות כיהודים! (ואני לא סופר את עמי כנען שחלקם התמזגו אל תוך בני ישראל).

   חכמה – כי הכרה פלסטינים בישראל כמדינת העם היהודי תפסיק את המלחמה ותנטרל את הדרישה להעברת צאצאי פליטי 48 לתוך שטח ישראל.הדרישה צודקת משום שאנחנו והם נאבקים על אותה ארץ. אנחנו מסכימים לחלקה והם רוצים את כולה. הם אומרים 'כולה שלי' ואנחנו אומרים 'חציה שלי'. קבלת ישראל כיהודית תבטל מצידם את "הכולה שלי ואז 'ויחלוקו' יתקיים. בינתיים זה לא קורה, ולהערכתי זה גם לא יקרה בעתיד הניראה לעין.

   לכן הפלסטינים, בעוד שהם רוצים שמדינת פלסטין תהיה מדינת יודנריין, הם רוצים שישראל תהיה 'מדינת כל אזרחיה', במשמעות שהרוב יקבע את אופייה. לכן הם באים עם 'זכות השיבה" כדי להבטיח את הרוב הזה בעתיד הכמה שיותר קצר.

   האופציה שאתה מנסה לתאר לא מציאותית – "נניח שאנחנו מגיעים עם הפ' להסדר (גיאוגרפי ודמוגרפי) אשר מניח את דעתם של כל הישראלים – כולל משה פייגלין" – אופציה כזאת בלתי אפשרית בעליל, שהרי פייגלין מדבר על סיפוח כל הישובים היהודיים עכשיו לישראל בקו גבול פתלתל. אתה רואה פלסטיני אחד שמסכים לזה? הפלסטינים עומדים, בניגוד להחלטת או"ם 242, על נסיגה ישראלית מלאה לגבולות מאי 67'. 'תיקונים הדדיים' יועלו על השולחן רק לאחר השלמת הנסיגה ובתנאי שהפלסטינים יוכלו גם לסרב להצעות שיועלו.

   ישנה רק אפשרות אחת שאני הייתי מסכים לוותר לפלסטינים על הכרה בישראל כמדינת היהודים והוא שהם יסכימו להקים את מדינתם הלאומית בעבר הירדן וישראל תתקיים בין הירדן לים. למה? כי המצה הזה הוא בדיוק המצב שבין ישראל לירדן ולמצרים, שלא נדרשו להכיר בישראל כיהודית משום שלא היתה מחלוקת בעניין הקרקע שלגביה יש תביעה משותפת.

 • zviarzi  ביום 11 בפברואר 2014 בשעה 20:45

  איני יודע להגדיר עצמי כשמאל. עד כמה שאני מצליח לעקוב אחרי המציגים עצמם ככאלה אזי אני ודאי לא שייך למחנה שלהם.
  במגילת העצמאות, מוגדרת ישראל בפועל, כמדינת אזרחיה. כולם בעלי זכויות שוות.
  אני רוצה שצביון המדינה יקבע על ידי רוב תושביה. כל עוד יהיה רוב זה מזהה עצמו כיהודי תהיה המדינה מדינה יהודית. אם חס וחלילה רוב זה יצטמצם ויהיה למיעוט ממילא לא תהיה בהכרה הפלסטינית תרופה יעילה.
  משה גולדבלט אני מקוה שצמצמתי כראוי את תגובתי לשאלתך

 • israebest  ביום 2 במרץ 2014 בשעה 22:52

  יש לך טעות בסיסית – הפלסטינים מתנגדים בתוקף להכיר בישראל כמדינת הלאום הידהודי, ואת זה חוזרים מנהיגי הפלסטינים ואומרים בשנים האחרונות ובעיקר לאחרונה. משמעות ההכרה הזאת היא שבכך הם שמים סוף פסוק לתביעתם ל'זכות השיבה' שהוא הכלי העיקרי עליו הם בונים כדי להשמיד את ישראל מבפנים מבחינה דמוגרפית. שום פלסטיני לא יוותר על 'זכות השיבה' של 5 מיליוני "הפליטים" (רק אצל הפלסטינים הפליטים מתרבים, כשבכל מקום אחר בעולם הם מתמעטים והולכים עם השנים). שינוי יבוא רק אם הפלסטינים יקבלו את ישראל כמדינה יהודית במזרח תיכון אסלאמי. וזה יהיה אולי כשיבוא המשיח או כשהם יפרידו את הדת מהמדינה, שזה דבר קשה מאוד למוסלמים, קשה יותר מאשר ליהודים. המודל הזה עובד יפה במזרח התיכון במאה השנים האחרונות – האם מישהו ראה מיעוטים לא אסלאמיים או לא ערביים מצליחם להיחלץ ולהקים מדינה לא אסלאמית או לא ערבית? האשורים, הארמים, הנוצרים, הדרוזים, העלאווים ועוד ניסו ולא הצליחו בשל מהלכי המוסלמים. רק היהודים הצליחו בארץ ישראל, וזה מה שחורה להם.

  מעבר לכך, אבו מאזן מייצג רק את עצמו ועוד קליקה קטנה של מקורבים.והוא נחשב לכאורה למתון מכולם. זה שהוא מוכן אישית לא לחזור לצפת, אנחנו כבר יודעים. הוא כבר זקן ולא נותר לו זמן לחלומות, אבל אין זה אומר שכל פלסטיני אחר, גם כזה שלא נולד ב"ישראל הקטנה" לא ירצה להגר לישראל ולהתאזרח בה. מרוב שהם שונאים את ישראל הם מתים להגיע לכאן ולממש את חזון 'תורת השלבים' שכתבו אבו מאזן המשכיל וערפאת העממי ב-1974.

  • גולדבלט משה  ביום 6 במרץ 2014 בשעה 11:08

   אין בעיני הפלשתינאים קשר בין זכות השיבה להכרה בישראל כמדינת הלאום היהודי-הזכות מבחינתם שריריה וקיימת ועליה הם באמת לא יוותרו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s