האם "הארץ" ימומן על ידי האיחוד האירופי?


 

ידיעה בעין השביעית לכדה את תשומת לבי בימים האחרונים. אורן פרסיקו מבשר כי "עיתון "הארץ" יערוך בקרוב "כנס שלום" שנועד לקדם את פתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הכנס אמור להתקיים בתל-אביב בתוך כמה שבועות, לאחר שמזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי יגיש את הצעתו לפתרון הסכסוך ולפני שישראל תמסור את תשובתה, וזאת במטרה לדון בהצעה האמריקאית ולהשפיע על הממשלה. כותרת הכנס המתוכננת היא "בחר בשלום. העם מאחוריך", ובמהלכו אמורים מומחים ומדינאים בכירים לדון בחשיבות פתרון הסכסוך ובמחיר שמשלמת ישראל על העדרו."

אפשר כמובן לתמוה מדוע הארץ מארגן כנס תמיכה בהצעה שטרם הונחה על השולחן וטרם הוברר אם תשמש בסיס אפשרי להסדר. התמיהה מיותרת! בתקופה האחרונה מתנהל בתקשורת מסע הפחדה חסר תקדים, חלקו העיקרי בהנהגת עיתון הארץ, אך גם בהשתתפות פעילה של אחרים [מאה הבכירים במשק, שר האוצר] שתכליתו להבהיר לציבור הישראלי את המחיר הכלכלי הכבד שישלם עקב חרם אירופי בעיקר על הכלכלה והאקדמיה שיפגע בכל אחד מאתנו.

סביר מאד שיש יד מכוונת מאחורי מסע ההפחדה התקשורתי היוצא מנקודת הנחה אנטישמית שאת היהודים/הישראלים אפשר להניע לפעולה רק על ידי איום בפגיעה בכיסם. איש אינו מנסה לשכנע אותנו כי הסכם שלום שייחתם על בסיס הצעות קרי אפשרי או שיהיה שווה את הנייר עליו ייכתב ושלא יהיו כרוכים בו סיכונים ביטחוניים משמעותיים מאד. מארגני המסע הנוכחי כבר למדו שאין טעם למחזר את כזבי העבר ואין טעם להבטיח הבטחות שלא יקוימו, אלא יש לעבור לאיומים ישירים כלפי הציבור.

 על כן מגויסת למאבק כל בדל ידיעה על הרהור לב ביחס לחרם הממשמש ובא ולכך מצטרפות אזהרות חמורות שאם לא נגיע להסכם מרה תהיה אחריתנו מבחינה כלכלית. כך ניתן להציג את המאבק לטובת יזמת קרי כמאבק הישרדות כלכלי . העובדות לא ממש חשובות שכן באמצעות מסע יחסי ציבור ממומן ומאורגן היטב אפשר לשכנע את הציבור בכל דבר.

בכל זאת ניתן לתמוה מדוע עיתון הארץ טורח לארגן כנס תמיכה בהצעות קרי עוד בטרם הונחה על השולחן. האם קיים כאן מניע נוסף? האם לעובדה שהארץ הפסיד תמיכה כלכלית אדירה שנבעה מהדפסת  "ישראל היום" בדפוס הארץ יש קשר ליזמה הזאת?

עיתון אינו מארגן בדרך כלל פעילות פוליטית ואת השפעתו הפוליטית הוא בוחר לממש בעיקר בדרך הפרסום הכתוב, בחירת המאמרים והחדשות, עמדת המערכת וכיו"ב. פניה לפעילות בקרב הקהל הרחב משמעה השקעות גדולות בארגון והקצאת כוח אדם ואיכשהו לא נראה לי שהארץ משופע כל כך באמצעים עד שיוכל להרשות לעמו את התענוג הזה.

פתרון לתעלומה מצוי בידיעה עצמה. מספר לנו פרסיקו ש" כדי להצליח בכל זאת להפיק כנס בקנה-מידה בינלאומי, פנה "הארץ" בשבועות האחרונים לכמה גורמים בחיפוש אחר תרומות. נכון לעכשיו הסכים מרכז תמי שטינמץ למחקרי שלום שבאוניברסיטת תל-אביב להשתתף במימון האירוע. העיתון מנהל משא-ומתן עם גורמים נוספים, ובהם מכוני מחקר אמריקאיים. בפניותיו לתורמים ושותפים פוטנציאליים מצהיר "הארץ" כי יעמיד לרשותם את מחלקות המודעות של העיתון והאתר, בעברית ובאנגלית."

הכיוון ברור! עיתון שמתקשה מאד להחזיק מעמד כגוף עסקי רגיל מתעתד לשמור על קיומו באמצעות השכרת שירותיו לגופים עתירי ממון בעלי מטרות פוליטיות. בשלב הבא בוודאי כבר נשמע על כך שחלק ניכר מתקציב עיתון הארץ ממומן על ידי האחוד האירופי. מדוע באמת שהאיחוד יממן ביד נדיבה שורה של ארגונים ללא מטרות רווח כמו "שלום עכשיו"  ויתעלם מתרומתו האפשרית הייחודית של הארץ- האם העובדה שהארץ מתיימר להיות גוף עסקי ובלתי תלוי מצדיקה הפלייה כזו?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Mosheshy  ביום 25 בינואר 2014 בשעה 6:40

  מי מממן את "ישראל היום" ,ומדוע הוא מחולק חינם ? מה מטרתו של הגוף המממן את ישראל היום?

  • מתעב דרקעס  ביום 25 בינואר 2014 בשעה 8:54

   משהשי, בא לי להקיא גם מישראל היום, גם מהארץ וגם ממך.

 • zviarzi  ביום 25 בינואר 2014 בשעה 7:20

  שורה אחת אומרת את הכל "סביר מאד שיש יד מכוונת מאחורי מסע ההפחדה התקשורתי היוצא מנקודת הנחה אנטישמית שאת היהודים/הישראלים אפשר להניע לפעולה רק על ידי איום בפגיעה בכיסם."
  פרדיגמה ודוגמה הן מקור לקבעון מחשבתי. אלה אינן מצע פורה לדיון אמיתי.
  כדאי לבסס דברים על עובדות ולא על "הפחדות" – האם הדרום אפריקאים היו שמים כאשר הוטלו על דרום אפריקה הסנקציות שהביאו לנפילת חומות האפרטהייד? האם גם האיראנים הם שמים כאשר ראש הממשלה הישראלי ממריץ את כולם להטיל עליהם סנקציות?

 • גולדבלט משה  ביום 25 בינואר 2014 בשעה 10:18

  לא ראיתי שום ניתוח עובדתי כלכלי אמתי של האיום בחרם. אני כן רואה מסע הפחדות מתוזמר היטב.

  מכ מקום הרשימה אינה עוסקת בחרם בפני עצמו אלא בהתגייסותו של הארץ לפעילות פוליטית בשטח שזה קו שדומני לא נחצה אפילו על ידי עיתונות מפלגתית שהתקיימה בעבר. הרי קיימים די ארגונים ומפלגות להילחם ברחוב למען או נגד יזמת קרי-מדוע עיתון צריך לארגן כנסים?
  החשד שלי הוא שהמניע אחר לגמרי-כספי. אין לי הוכחות אבל אמשיך לעקוב אחר התנהלות הארץ.

  • אל רום  ביום 25 בינואר 2014 בשעה 11:50

   עו"ד גולדבלט , תודה על הפוסט . באופן כללי , ישנם טיעונים לכאן ולשם . מה שחשוב להבין , זה שהסכנה הכלכלית יכולה להיות אמיתית ומהותית משמעותית בסוף , גם אם לא לגמרי כרגע כך הדבר . אפילו הימין מודה שיש מקום לחשש ( בנט עצמו ) , ולכן , מוטב לפנות למזרח ( הודו , סין וכו…) שם אין מסורת אנטישמית . הדינמיקה יכולה להיות הרסנית , יש להתמודד מראש עם מצב מסוכן אפשרי . תוכל לקרוא סקירה לא רעה כלל על ההיבטים הכלכליים , במאמר ( קצת מוטה ) בלינק הבא :

   http://www.blacklabor.org/?p=53750&utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+blacklabor+%28Blacklabor%29

   תודה

   • israebest  ביום 2 במרץ 2014 בשעה 22:38

    המאמר מוטה מאוד. כיצד אירופה תחרים את ישראל כאשר ישראל היא הקליינט השני בגודלו אחרי סעודיה במזרח התיכון? רק בגרמניה יש 6000 מפעלים/בתי עסק הקשורים לישראל בין אם ברכישת מינרלים, מוצרי חקלאות, אלקטרוניקה, מחשבים, חומרים כימיים ועוד והם גם מייצאים לישראלים מוצרים מוגמרים כמו מכוניות, מוצרי חשמל ועוד. אירופה במצב כלכלי לא טוב, עדיין, וכל פגיעה בקשרים עם ישראל תהיה פגיעה, אומנם קטנה בהיקפה, אבל בהחלט זה יכול להיות כמו האבן שפגעה והרגה את גוליית הפלישתי. לעומת זאת, היצוא הישראלי לדרום מזרח אסיה בעליה מתמדת ועכשיו ישראל עושה מהלכים להרחיבו, בלי קשר להיקפי היצוא לאירופה. אינני רואה את ארה"ב משתתפת בחרם על ישראל משיקולים פוליטיים פנימיים שם (עלייה בתמיכת אזרחים בישראל למרות הכל, בחירות בעוד שנה, ובעצם כל שנתיים לבתי הקונגרס, והתמודדות על הנשיאות בעוד 3 שנים). מנגד יחסזי הודו – ישראל מתחזקים בעיקר בגלל חששה של הודו מסין. זה לא מבטל את הפעילות הישראלית מול סין, שגם היא מצידה הגדילה את רכישותיה וקשריה עם ישראל (מפעלי ים המלח, רכבת לאילת).

    אירופה תלויה בישראל, בינתיים, בכל מיני פיתוחי מחשב ולוחמת הסייבר. בישראל ישנם 140 חברות סייבר וישראל היא המובילה בעולם בעניין זה. ציוד ישראלי נמצא בכל מדינה אירופאית, בארה"ב, קנדה, אוסטרליה, וכמובן בדרום מזרח אסיה ואפיול ברוסיה. חברה ישראלית מנמל תל אביב היא זאת שמכרה לסוכנות לביטחון לאומי האמריקאי NSA את המערכת שיכולה לבדוק ולאתר מיליארדי הודעות במחשבי העולם לפי מילות מפתח שקובע הצרכן ומעדכנו לפי הצורך ולשים עליהן את היד.אפלקציות של המערכת הזאת נמכרו כמעט לכל מדינות אירופה, קנדה, אוסטרליה, יפן ועוד. למעשה ישראל יכולה אם תרצה להפיל אלפי מערכות מחשבים מדינתיים אם רק תרצה בכך. אני מתכוון להפיל לא במובן של קבוצת האקרים שמפילה מערכת לכמה שעות, אלא במובן של תולעת משוכללת שממחזרת ומולידה את עצמה כל הזמן מחדש. משהוא שנעשה כבר מול מחשבי האיראנים.

    לכן לדעתי הסבירות לחרם מאורגן נמוכה. יחד עם זאת תהיינה ממשלות שיאפשרו לחברות עסקיות להחרים את ישראל על בסיס אישי-יחידני ולא לכאורה בקואליציות גדולות. התירוץ – חופש מסחרי. לשם כך ישראל צריכה להצארגן ולהעניש את אותן חברות, בין אם בחרם נגדי של אוהדי ישראל באירופה ובאמריקה ובין אם בפעולה כלכלית אגרסיבית נוספת נגדם, כמו תביעות משפטיות על מוצריהם ושירותיהם, תמיכה במתחריהם וכו'.מספיק לראות מה קרה לאיגוד מרצים אמריקאי קטן ושולי שהחליט שהוא לא יקיים קשרים עם מרצים בישראל [שלא היו קיימים בלאו הכי מלכתחילה] וקרוב לשלות רבי מהמרצים שלו הודיעו שהם מתנגדים להחלטת המליאה שלהם וכשליש מהם עזבו את הארגון.

 • zviarzi  ביום 25 בינואר 2014 בשעה 17:43

  כסף הוא המניע החזק. לצערי עובדה ידועה
  העתונות בארצנו כבר מזמן אינה כלב השמירה של הדמוקרטיה. היא כבר ממזמן שבויה בידי בעליה.
  לכן איני מוצא כל פסול באמצעים שנוקטים גם בעיתון הארץ על מנת לשרוד, במיוחד כאשר אין הדברים נעשים בהסתר.
  מאחר ונטען שהתגייסות הארץ היא שורש העניין לא המשיך אלא אציין רק כי לצערי בעניין השלום , כאשר לכל צד יש את תירוציו להתרחק ממנו {"בכל זאת ניתן לתמוה מדוע עיתון הארץ טורח לארגן כנס תמיכה בהצעות קרי עוד בטרם הונחה על השולחן. "‎, זה רעיון לא רע לדון גם בביצה שעוד לא נולדה.
  "עם הטעימה יבוא התיאבון" אישאללה

 • גולדבלט משה  ביום 26 בינואר 2014 בשעה 4:48

  אפשר לתמוך בהצעות זמן קצר לאחר הנחתן. ממילא כבר מזהירים אותנו מה יאונה לנו אם לא נתמוך. לארגן כנסים זה דורש יותר מגוף שלא אמון על המלאכה הזאת.

 • zviarzi  ביום 26 בינואר 2014 בשעה 8:09

  הכשרת הלבבות היא שעמדה בראש מעייני ראשוני הציונות המעשית
  מה רע בהכשרת הלבבות לקראת הנחת ההצעות? למה להכין מראש דעת קהל שלילית?
  מה אכפת לי מי מארגן או לא כנסים. אכפת לי מי אומר נגד דבר אחד ובעצם מתנגד לדבר אחר.
  העובדות ההיסטוריות מצביעות על כך שמי שהתעלם מאיומי סנקציות ונאחז בקש סופו שאיבד את כל עולמו.

 • רני  ביום 26 בינואר 2014 בשעה 18:38

  יש כבר חרם וישראל ניזוקת ממנו מאוד. כל מי שמיצא יודע. המובאה שהביא אל רום חלקית.
  אני אישית נפגעתי. זה ילך ויגבר. החרם נובע גם ובייחוד מהתנהגות ודיבורים שנראים כהתגרות והתחצפות לשם התגרות והתחצפות. גם אני לא מבין איך תקום כאן מדינה יהודית כאשר כבר בסימון גבולותיה לפי מפת ביבי בין 30 ל 40 אחוז מתושביה יהיו לא יהודים. אני לא יכול להסביר זאת למי שמודה בפה מלא שהוא מחרים את ישראל כי היא מדינה מטורפת שמסכנת את שלום העולם בטירופה. בעולם של טילים הסיפור על הירדן אינו משכנע איש זר שאומר תיסוגו ותייצרו קצת יותר פצצות אטומיות.

  • אל רום  ביום 27 בינואר 2014 בשעה 3:38

   רני , תודה על התגובה . המובאה שהבאתי הייתה רק תמצית למעשה , של המובאה הראשונית , שם יש סקירה יותר מקיפה , אני לא נכנסתי אישית עדיין לעובי הקורה , אין לי משאבים לדבר . בלינק הבא ( אם לא שתת ליבך לכך ) תמצא (או הבלוגר ומי מבין המגיבים ) הסקירה המקורית יותר והמקיפה של – " מולד המרכז להתחדשות הדמוקרטיה " , הנה :

   http://www.molad.org/images/upload/researches/Brit-BeMashber.pdf

   ובכל מקרה , מדבריך עולה , שיש עוד ווקטורים מהותיים בהחרמה שלא צויינו , ושאתה אישית חווית , ושאני מן הסתם לא שמעתי שמץ דבר עליהם . אני תמה , תוכל ככה בקטנה לציין סעיף שניים ( מהותיים שלא אוזכרו במובאה , זו המשנית שאליה הפניתי ) .

   תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s