ברכה השמנה ודורית היפה בסניף המפלגה


" אחת מתמונות ילדותי, הצפה מפעם לפעם לנגד עיניי, היא תמונתה של ברכה השמנה ביום ביקור של מישהו מ"המפלגה" בסניף המקומי. ברכה הייתה מופקדת על הטמנת הקשים בבקבוקי האורנג'אדה והטמפו. היא יצאה מביתה שעות לפני האירוע, לבושה בשמלתה הטובה. חיוך של אושר הבהיק את שיני הזהב שלה." כך כותבת תמר בן יוסף. המתארת תמונת ילדות של מי שגדלה בקרביים של מפא"י "אני גדלתי בקרביים של תנועת העבודה. כל השכנים מסביב היו חברי מפא"י או מפ"ם. החברים, שהתנדנדו אתי על ענפי הגויאבה השכונתית, היו בנוער העובד או בשומר הצעיר. טיולי התנועה היו מרכז הווייתנו "

התיאור של תמר התקשר אצלי לתיאור ילדות אחר של נערה יפה יותר מברכה השמנה ואשר הגיעה רחוק הרבה יותר, כוונתי לדורית היפה אחת משתי בנותיו של ורבה עסקן מפא"י ולימים נשיאת בית המשפט העליון.

"בני-הזוג ורבה ושתי בנותיהם התגוררו בתל-אביב, ברחוב חובבי ציון, אזור שנחשב אז צפון תל-אביב. מדי שבת בבוקר, הבנות לבושות בגדי חג, היו יוצאים מביתם וצועדים יחדיו לטיול של שבת אל סניף המפלגה, ששכן סמוך לכיכר דיזנגוף, היכן שלימים הוקם תיאטרון האוהל. היה זה סניף ג', החזק והחשוב בתל-אביב, והדמויות המרכזיות שהנהיגו אותו היו זלמן ארן, גולדה מאיר ומרדכי נמיר. המפלגה הייתה מרכז הווייתה של המשפחה"

מספר שנים מאוחר יותר ביליתי אני את ילדותי בקרביה של תנועת העבודה כילד במושב כפר חיים שעלה על הקרקע לפני כ80 שנה מעט לאחר שנרצח [על ידי מי?] חיים ארלוזורוב. כמעט כל מי שהכרתי הצביע מפא"י מלבד אלו שהצביעו לרפ"י בבחירות הראשונות שהייתי מודע לקיומן -הבחירות של 1965. המושב, כמו המושבים סמוכים, וכמו קיבוץ משמר השרון הסמוך היה בשר מבשרה של תנועת העבודה ושל מפא"י. ולידנו התקיימו גם שני קיבוצים של השומר הצעיר מעברות והעוגן אבל אתם הקשר היה רופף ביותר.

אין לי תמונת זיכרון של סניף המפלגה מכיוון שלא היה סניף כזה וכנראה שגם לא היה בו צורך. מדי פעם לפני הבחירות הגיע חבר כנסת זה או אחר לדבר עם התושבים  ומשום מה הביקור הראשון הזכור לי הוא של שולמית אלוני שב-1965 רצה ברשימת מפא"י. ראיתם איזו שמלה היא לובשת הפטיר אחד מזקני הכפר בשמץ של ביקורת. היא לא הייתה היחידה שבאה והגיעו גם חברי כנסת ממפלגות אחרות – לא מחרות כמובן ולא ממק"י – יש גבול.

תיאור של ילדות ב"קרביה של תנועת העבודה" מצאתי בספרו של שר הביטחון יעלון "דרך ארוכה קצרה". בוגי יליד קריית חיים אף הוא כמעט ולא הכיר מישהו שהצביע לחרות למרות שהכיר קומוניסט אחד,[ בעצם גם אני אולי הכרתי- הספר שעבר בבתי המושב ריננו עליו שהוא קומוניסט וזו נשמעה לי סטייה רצינית, אם כי לא הבנתי בכלל מה משמעותה] יעלון כלל לא מזכיר את סניף המפלגה ובקרית חיים פעלו סניפים – גרתי שם כ10 שנים].  אמו של בוגי הייתה עקרת בית צנועה פליטת שואה ואביו פועל במפעל שמן- פעילות מפלגתית ממש אינה חלק מזיכרונות ילדותו, אבל פעילות בתנועת הנוער העובד בקן המפורסם של קריית חיים הייתה גם הייתה.

סניפי המפלגה שתמר מגלה יותר משמץ נוסטלגיה כלפיהם, היו בעיקר מועדונים שבהם פעילי המפלגה –האליטה של פעם יכלה להיפגש [ראוי לזכור שלרבים לא היו טלפונים] לרקום עסקאות פוליטיות ואחרות וגם לדאוג לצרכים אישיים וההבדל לא היה אז הבדל מובהק. נזכור כי חברות במפלגה הייתה לרבים עוגן כלכלי חשוב ואמצעי לפתור הרבה בעיות. למי שלא היה פנקס חבר היו חיים קשים יותר-הרבה יותר לפעמים.

  כשהתברגנו הפעילים נזנחו האידיאלים של המפלגה ושל תנועת העבודה והם מצאו להם מועדונים אחרים יוקרתיים יותר ואפילו סלקטיביים יותר. המפלגות התרוקנו מנכסיהן ככול שישראל הפריטה עצמה לדעת ולבסוף נמכרו גם סניפי המפלגה השוממים ליזמי נדל"ן [לרבות סניף קריית חיים] על מנת לכסות את החובות.

למרות שגדלתי "בקרביה של תנועת העבודה" ובוודאי עדיין מוטמעים פה ושם ערכים שספגתי, אין לי שמץ של געגוע לסניפי המפלגה שלא הכרתי ואיני סבור שאלו המבקשים היום לחזור לערכי תנועת העבודה מתגעגעים לביקור שבת בסניף המפלגה או לשובם של ימי "הפחד והחשבון"

"יכול להיות שזה נגמר" שר אריק איינשטיין שהלך לפתע לעולמו, אף הוא בגדר מי שגדל לחיקה של תנועת העבודה ללא זיקה לפעילות מפלגתית בסניף. שאלה נוקבת יותר וחשובה הרבה יותר היא האם התהליכים החברתיים שגרמו לכך שערכי תנועת העבודה נעלמו מחיינו הם הפיכים, או שבאמת "יכול להיות שזה נגמר"- תחושתי האישית היא שזה נגמר.

לאחר כישלונה של שלי יחימוביץ התקשר אלי חבר [עו"ד] ואמר לי שהסוציאל- דמוקרטיה נגמרה במדינת ישראל, אמנם באופן אישי לא סבלתי אותה ,ציין, אבל היא בכל זאת ייצגה משהו ולבוז'י הרצוג ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן, המקושר למיליונון העליון  בוודאי שאין שום קשר לאידיאולוגיה. אין צורך לצבוע הכול בשחור ניחמתי את עצמי עכשיו עו"ד רם כספי יוכל לחזור בגאון למפלגת העבודה שמהקשרים אתה הקים אביו את המשרד המשגשג. כספי יוכל גם להסביר שהפערים החברתיים ממש מסוכנים אבל שלא נעלה על הדעת להטיל מס עיזבון על מנת לצמצמם.

איני מתגעגע לסניפי המפלגה ואפילו לא לחדרי האוכל השוממים ברוב הקיבוצים שבחלקם הפכו לסרח עודף של שכונות ההרחבה שקמו בצמוד להם. אני מעדיף לא לבחון את תקופת הזוהר שלהם יותר מדי מקרוב שמא אגלה עוד שלדים בארון. איני סבור שניתן או צריך להשיב את הגלגל לאחור. מהפכת ההפרטה ניצחה בגדול בשלב זה ומי שלא נהנה ממנה מוטב שיכשכש בנימוס בזנב ויתחנן שיזרקו לו עצם פה ושם. כל עוד רובו המכריע של הציבור מתמכר לסדרות ריאליטי ולתוכניות כוכב נולד ותוכניות ספורט ובידור, לא צפוי שיתחולל שינוי אמתי בכיוון של מדינת רווחה שוויונית יותר. כנראה שזה נגמר וזו גם הסיבה שבבחירות האחרונות החלטתי לא להשתתף.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • תמר בן יוסף  ביום 1 בדצמבר 2013 בשעה 7:00

  משה,

  תודה על האזכור של המאמר שלי. נהניתי לקרוא את המאמר היפה שלך.

  ובמעין תשובה קצרה, יש גם שמץ של אירוניה במה שכתבתי. אני בהחלט מודעת לעובדה שלא הכל היה ורוד שם, אני חושבת שהייתי מודעת לזה כבר בילדותי. הוריי היו, בהזדהותם, אנשי תנועת העבודה, ופחות מזה מפא"יניקים מושבעים.

  הדבר שאליו כיוונתי במאמר אינו מושלמות לכאורה של מפא"י ההיסטורית, אלא דרך ארגון נכונה של מפלגה שנמצאת בשטח ומדברת עם האנשים.

 • משה גולדבלט  ביום 2 בדצמבר 2013 בשעה 4:52

  את הצורך לדעת מה רוצה הבוחר יכול כל פוליטיקאי חפץ חיים ללמוד בהרבה אופנים ואין צורך בסניף מפלגה בשל כך מה גם שדעות חברי מפלגה אינם בהכרח חופפות את דעות מצביעיה. חברות בסניף היא השתייכות למועדון ובמידה רבה גם התפקדות לדגל.בשפה פוליטית הם דווקא האנשים שפחות חשוב להקשיב לדעתם כי המפלגה ממלאת עבורם צורך חברתי והם קהל שבוי. אזרחים יכולים לייסד בחינם קבוצות בפייסבוק ובהמשך גם באירוח סניפים שלהם לא של המפלגה ומי שירצה בתמיכתם שישכנע אותם. פוליטיקאים מקשיבים יותר למי שאינו בכיס שלהם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s