עובדי טבע יפוטרו המניה תזנק ומה אריה כספי ז"ל היה אומר?


אני מניח שרבים קראו את הכותרות. מאות עובדי טבע בישראל צפויים לפיטורים בעקבות "מהלך התייעלות אגרסיבי" שוק ההון הגיב בהתלהבות רבה ערך המניה זינק ואנליסטים מלומדים הסבירו לנו מדוע טבע עושה מה שהיא חייבת לעשות ואיך הפעולות מחזקות את האמון בחברה ולמה אין לזה שום קשר להטבות המס, או לרווחים הכלואים, שטבע מבקשת לשחרר ללא תשלום מס המוטל על חלוקת דיבידנדים.

בכל פעם שידיעות כאלו מתפרסמות אני שואל את עצמי מה אריה כספי ז"ל [הפובליציסט הכלכלי –חברתי ש"הארץ" החזיק פעם מטעמי הפגנת רוחב לב ליברלי כלפי דעות סוטות ] היה כותב. ישנם כותבים בודדים בנוף העיתונאי שחסרים לי וכספי שנפטר מפני למעלה מ10 שנים הוא אחד מהם.

הבעיה האמתית היא שלשמאל החברתי בישראל אין מנהיגות אידאולוגית מקצועית. אין להדיוטות כמוני יכולת מקצועית להתמודד עם מערכת התעמולה המשומנת היטב שמצדיקה כל הטבה לחברות ענק בטענה שאם לא תינתן מחר היא לא תהיה כאן ומכשירה בשם השוק החופשי כל צעד אגרסיבי של אותה חברה כלפי עובדיה לרבות פיטורים. השמאל הציוני זקוק להנהגה אידאולוגית הנשענת על ידע מקצועי  ולעמדות בתקשורת, אבל העמדה האחרונה שהייתה לו בתקשורת נפטרה ממחלת הסרטן לפני למעלה מעשר שנים.

מתברר, למרבה ההפתעה, שאריה כספי חסר גם למו"ל "הארץ" עמוס שוקן . ברשימה מרגשת שהתפרסמה ב"העין השביעית" שכתב עורך הארץ לשעבר חנוך מרמרי הוא סוקר את דברי ההספד של עמוס שוקן על כספי[בטקס בו נקרא מתנ"ס על שמו] שבוודאי עמדותיו נגדו את הזרם המרכזי בעיתון.

במעין אולי חרטה מאוחרת ציין שוקן בהספדו כי "לזכותו של אריה כספי צריך לומר שהוא הבין שהכישלונות והעיוותים שמתגלים בשיטה הקפיטליסטית (ואולי גם בשיטות אחרות) אינם מקרים מבודדים, תפוחים רקובים שצריך לסלק, אלא שהם חלק אינהרנטי בשיטה"

חנוך מרמרי מתלהב- "זוהי בוודאי ההצהרה החשובה ביותר שנשמעה זה זמן רב בחברתנו המוטרפת. "הארץ", הצודק תמיד, לפעמים שוגה בגדול, והנה הוא חוזר בו במוצהר מן הניאו-ליברליזם. אמנם באיחור אופנתי של עשור או שניים – ובכל זאת. מול שיעור קומה שכזה יהיו כל "הצודקים תמיד" לאזובי הקיר."

לי עצמי ספקות כבדים. הקו הכלכלי השולט ב"הארץ" הוא עדיין הקו הנאו-ליברלי הסוגד לשוק החופשי ויוצא רק נגד עיוותים כלכליים הפועלים לטובת ההון [כמו הריכוזיות] המנוגדים לתיאוריות הליברליות הקלסיות. לא נראה לי שבחינה מחדש תתרחש ב"הארץ" בכל הנוגע ליחסו לסכסוך הישראלי ערבי ובנושאים נוספים. רק היום כתב גדעון לוי על רצח החוואי הלבן בלב האפרטהייד הישראלי  אין חדש תחת השמש.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Mosheshy  ביום 14 באוקטובר 2013 בשעה 2:36

  שמאל וציונות אינם יכולים לדור יחד.לכן מעולם לא היה השמאל בשלטון בישראל. יש שמאל בקצוות.שמאל של קבוצות הנמצאות שמאלה ממר"צ.
  ובאשר לשוקן ולדמעות התנין שלו, אז הנה. גם זה מתוך העין השביעית.
  "על הטענה שלפיה עיתון "הארץ" משנה את הקו האידיאולוגי שלו כתב שוקן: "אני מבין שיש קוראים שרוצים ש'הארץ' ייראה כמו ההפגנות נגד הכיבוש, למשל: אשכנזי, חילוני וצודק, וממוקד בכיבוש. אז תהיה לו ולכותביו תרומה סגולית בעיניך. אבל עיתון הוא לא הפגנה נגד הכיבוש. הוא עיתון. אגב, 'הארץ' היה נגד הכיבוש לפני עמירה הס ומירון, ויהיה גם אחריהם. ואל תבין אותי לא נכון: אני בהחלט בדעה שהכיבוש הוא הרעה החולה של ישראל, הוא הנזק הגדול ביותר, הוא מעמיד בסכנה את קיומה. אילו אפשר היה, הייתי מוכן להיות מו"ל של עיתון שרק נלחם בכיבוש עד למיגורו. הקושי הוא שחלק מן המפגינות נגד הכיבוש גם רוצות לדעת מה חדש בחנויות של 'קום איל פו'. חוששני שהן לא תעשינה מנוי על העיתון הזה שאני מוכן להיות המו"ל שלו".

  על האג'נדה הכלכלית של "הארץ" ו"דה-מרקר" כתב שוקן באריכות יתרה. בין השאר כתב: "לפני שהיו שטחים, לפני שהיה כיבוש, אף אחד לא אמר שאנחנו עיתון שמאלני, אלא אמרו שאנחנו עיתונה של הבורגנות הישראלית […] 'הארץ' […] תמך בעידוד היוזמה החופשית, בסילוק הממשלה ממעורבותה במשק ככל האפשר, בחשיפת תוצרת הארץ לתחרות ייבוא […] בהחלשת האיגוד המקצועי ובסילוקו מבעלות על אמצעי הייצור ועל קופת-חולים. מבחינה זאת 'דה-מרקר' לא מחדש ב'הארץ' כלום […] היינו העיתון היחיד בישראל שתמך, בכל הכוח, ברפורמות הקפיטליסטיות והגלובליות של בנימין נתניהו. אני חושב שהיום הוא (ואנחנו) יכולים לטפוח לעצמנו על השכם".

  http://www.the7eye.org.il/35603

 • גולדבלט משה  ביום 14 באוקטובר 2013 בשעה 3:29

  ראשית למען הדיוק הארץ היה פעם עיתון ניצי למדי ותמך תמיכה בלתי מסויגת במשה דיין לדוגמא-רק למען ההיסטוריה. לטעמי ציונות הולכת מצוין עם שמאל כי אני משוכנע שרק כחברה מגייסת נשרוד וחברה מגויסת משמעה סולידריות חברתית ומדינת רווחה וכל מה שכרוך והיה כרוך בכך. למדינה שכל פרט לגורלו והמנצח לוקח הכל אין זכות לדרוש מתושביה הקרבה כל כך גדולה כמו למשל שירות צבאי שחיילים פשוטים כמוני בילו בו למעלה מארבע שנים . הימין המחזיק בדעות נאו ליברליות של שוק חופשי הוא במהותו אנטי ציוני.

 • Mosheshy  ביום 14 באוקטובר 2013 בשעה 5:10

  ציונות ושמאל זה אוקסימורון. שמאל מכניס תחת כנפיו את כל בני האדם.הציונות עוסקת רק בפתרון הבעיה היהודית. מעולם הציונות והציונים לא היו אנשי שמאל המתעסקים בבעיות החברתיות -כלכליות של היהודים, ואף לא של שאר בני האדם. מה שתיארת בתגובתך זה את החברה המגוייסת שגובשה כדי להקים בית לאומי שיפתור את הבעיה היהודית. קרא בעיון.
  בין לאומיות סוציאליסטית ללאומיות קפיטליסטית.
  http://hagada.org.il/2003/08/07/%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A1%D7%95%D7%A6%D7%99%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%AA-%D7%9C%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A7%D7%A4%D7%99/

 • Mosheshy  ביום 14 באוקטובר 2013 בשעה 5:15

  אין "שמאל ציוני" או "שמאל רדיקלי" אלא, בפרפראזה על דבריו של זאב שטרנהל, יש רק שמאל הומניסטי. אם אתה חושב שהאדם חשוב יותר מן האדמה ומן ההון, אז אתה שמאלן. אם אתה חושב שיש דברים חשובים יותר מבני אדם, למשל, הבטחות אלוהיות, או אגו לאומי מזויף, אז אתה לא.

  • מתעב נודניקים כפייתיים  ביום 14 באוקטובר 2013 בשעה 10:17

   משאושה או איך קוראים לך – תנסה זולופט או משהו דומה. אולי זה יצליח סוף סוף להרגיע אותך.

 • אל רום  ביום 14 באוקטובר 2013 בשעה 12:40

  תודה על הפוסט עו"ד גולדנבלט …..

  מכונת תעמולה משומנת יש לכל ענקי ההון ………מענין , באשר הפוליטקלי קורקט הרוכב , המנצח , הוא זה בדיוק שהם מעין חלאות אדם ואויבי האומה .

  הנה , בהצבעה על מיסוי הגז בכנסת , אף לא ח"כ אחד הצביע לטובתם . שניים התנגדו מסיבות של יעוד הכסף . והרי היה זה מעשה נבלה . מעין חוקי תשריר , פתיחת הסכמים בדיעבד . מיסוי בדיעבד .

  עם כל הכבוד , לא מבין מאיפה אתה מניח שיש להם מכונת תעמולה משומנת , ואתה כולה איזה הדיוט שלא מבין בדבר חצי דבר . באשר התוצאות מעידות בעליל על היפוכו של דבר .

  מי הם גייסו לטובתם ? את רני רהב ? תטייל קצת ברשת , תראה מי הוא , ליצן הרשת , קורעים אותו לגזרים , ליצן החצר של הטייקונים ( מבלי להביע דיעה אישית עליו , באשר אני אישית מאוד מעריכו ) .

  זו מכונת תעמולה משומנת ? תחשוב שוב אדוני …….

  תודה ……..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s