אנשי המערות


דבר אחד אני חייב להגיד לזכותו של עידן לנדו המתייחס ברשימתו האחרונה לפרשת "תושבי" מערות הר חברון. הוא הפנה לתשובת המדינה לעתירות. מדובר בתשובה ארוכה ומפורטת שתבהיר לכל בר דעת עם טיפה יושר אינטלקטואלי שיטרח לקרוא אותה שהטיעון [שהושם לקלס ] ואשר לפיו פינוי שוכני המערות מטרתו לחסוך זמן לכוחות צה"ל המתאמנים בשטח האש מהווה סילוף ועיוות מכוון וזדוני של עמדת המדינה בבג"ץ.

בבסיסה עמדת המדינה היא שאין מדובר כלל בתושבי קבע אלא בתושבים שרובם משתמשים במערות כדירי עיזים וחלק שוהה בהם שהות עונתית ויש לו מגורי קבע בכפר יטה בעיקר. השטח משמש כשטח אש לטענת המדינה מ1980 בעת שאיש מהעותרים לא טען שהוא מתגורר במערות דרך קבע.

ב1976 כחייל בגדוד 50,עוד בטרם היה האזור שטח אש, הזדמן לי להשתתף בפעילות בשטח המערות המתואר, במטרה לחפש אמל"ח איני זוכר כלל שהמערות שמשו כמשהו היכול להיחשב מגורי קבע ובדרך כלל מדובר היה במחסנים ודירי עיזים ששמשו גם לאחסון חומרים נוספים פה ושם. מחוסר ידיעה אני לא שולל את הטענה שמאז תושבים רבים יותר אכן עושים שימוש בחלק מהזמן במערות אלו למגורים, אבל הקביעה אם מדובר במגורי קבע תצטרך להיבחן בבית המשפט.

אני לא אפול מהכיסא אם בג"ץ יחליט שטענות העותרים, הנתמכות שנים רבות על ידי ארגון בצלם, יידחו על ידי בית המשפט העליון ואז כמובן תהיה לכל המעורבים הזדמנות לשפוך אש וגופרית על בית המשפט של שלטון הכיבוש. מעניין מה יטען אז עיתון הארץ שכתב על תשובת המדינה:

"תגובת המדינה לעתירות הנידונות בבג"ץ נמסרה השבוע, לאחר כמה דחיות. עמירה הס דיווחה אתמול ב"הארץ", שעמדת המדינה בבג”ץ מתבססת על החיסכון בזמן ובכסף שנובע מקרבתו של השטח המיועד לפינוי, שטח אש 918, לבסיס האימונים של חטיבת הנח"ל. "קרבת שטח האש לבסיס האימונים מאפשרת חיסכון במשאב היקר ביותר בתחום האימונים בצה"ל – משאב הזמן… ככל שגדל המרחק בין בסיס האימונים לשטח האש, כן נפגע זמן האימונים של החיילים וכתוצאה מכך נפגעת כשירותם", נאמר בתשובתה החצופה של המדינה."

קוראים יקרים עיינו נא בתשובת המדינה המפורטת ותאמרו לי אתם אם מאמר המערכת של הארץ [ כך כתבו עוד כמה עיתונאים ובלוגרים, לרבות באתר רשימות] אכן מתמצת אותה נכונה – איני מבקש שתכריעו לטובת המדינה או העותרים, כל אחד רשאי לגבש דעה לעצמו, אבל בכל זאת אסור לתת לדמגוגים  הללו לסלף כאוות נפשם את התוכן האמתי  של הוויכוח.

משום מה הוויכוח על מערות הר חברון החזיר אותי לוויכוח שהתעורר בשנות השישים סביב ההחלטה להפקיע חלק משטח אש 9 לצורך הקמת העיר כרמיאל. אז נימוקים ביטחוניים ואחרים שמשו כסות להגשמת תכנית אחרת [תכנית סו"ס] לייהוד הגליל וזו לא הייתה הפעם היחידה שנעשה שימוש בנימוקים ביטחוניים לצרכים אחרים. אני מאד שמח על קיומה של כרמיאל ועל ביצוע התוכנית ואני לא חש שום צורך להתנצל.

אגב היום ואתמול נטבחו במצרים ובסוריה כ1000 איש ועוד היד נטויה- האם זה מעניין מישהו?

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • דרור BDS  On 16 באוגוסט 2013 at 18:11

  מדוע רק דבר אחד יש לך לומר לזכותו של עידן לנדו? הנה עוד כמה דברים: לא רק שהוא הפנה לתשובת המדינה לעתירות, הוא גם קרא אותה. אין ספק כי לנדו הוא בר דעת עם יותר מטיפה של יושר אינטלקטואלי ולכן הוא מפרט באריכות מדוע מה שמכונה תשובת המדינה ראויה, כחובה מוסרית ואזרחית, להיות מושמת לקלס.
  טוב תעשה אם תתייחס לטיעוניו ולא לעיתון הארץ שאינו ממלא את חובתו העיתונאית והאזרחית.

 • גולדבלט משה  On 16 באוגוסט 2013 at 18:27

  אתה צודק שלא התייחסתי לטיעוניו של לנדו לגופם לא מהסכמה חלילה אלא מפני שא. חסרים לי נתונים עובדתיים על מנת לבחון את הטיעונים לגופם. ב. עמדת המוצא שלנו שונה אני מודע לכך שלעתים נעשה שימוש כוזב בנימוקים ביטחוניים ובסופו של יום איננו עוסקים במשפט ובשי ח זכויות אלא במלחמה שפנים רבות לה

  • zviarzi  On 17 באוגוסט 2013 at 7:49

   אם חסרים נתונים צריך לחנטרש?
   המלחמה פנים רבות לה? אוי לאותה הבושה. מלחמה כזו היא שעושה עוול לחיילי המדינה ומכתימה, בעיני אומות עולם, את טוהר הנשק שלהם – והיא שגורמת אחר כך לכל החנטרשנים ליילל "כולם אנטישמים שונאי ישראל"
   חכמים היזהרו בדבריכם אם כבר נכשלתם במעשיכם

 • ציוני  On 17 באוגוסט 2013 at 6:44

  משה, חבל בכלל להתייחס לאחד כמו עידן לנדו. יש בארץ קומץ שמאלנים הזויים ואוטו-אנטישמים שאמנם עושים המון רעש, אבל משקלם האלקטורלי הוא בערך כמה בלוקים בשכונה בנתניה.

  לגבי בטאון החמאס בשפה העברית 'הארץ' התמונה מעט שונה. למרות מספר מצוצמם של קוראים שהולך ופוחת (וטוב שכך), האתר שלו באנגלית משמש אנטישמים ושונאי ישראל בחו"ל כמקור כביכול "אובייקטיבי" לחומרים נגד המדינה. לא נותר אלא לקוות שהזיבלון המאוס הזה ייסגר במהרה, ושגדעון ועמירה יחתמו אבטלה בלשכה..

  • zviarzi  On 17 באוגוסט 2013 at 7:44

   אם אתה ציוני אני מתחיל להבין למה החליטו אומות עולם שהציונות היא גזענית
   עשה טובה דבר בשם עצמך

   • זווילי  On 17 באוגוסט 2013 at 12:50

    זווירזי או איך קוראים לך – עושה רושם שמי שמדבר בשם עצמו זה אתה. כמה מנדטים בדיוק קיבלו המפלגות שקוראי הארץ הצביעו להם? אז זה מה שאתם שווים, חבורת נודניקים קולניים שיודעים רק לנבוח בטוקבקים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s