יש מספיק אוויר למדינה או שתיים


מוצאי הפוליטי הוא השמאל הציוני האקטיביסטי. זהו השמאל שהאמין שאין לקדש את רעיון ארץ ישראל השלמה אלא את עיקרון המדינה היהודית ואשר קבע שעדיפה מדינה יהודית מובהקת בחלק מארץ ישראל על מדינה דו לאומית. עמדה זו לא הייתה מקובלת על חלקים בשמאל בעבר [מפ"ם –אחדות העבודה] ולא על רובו המכריע של הימין ששלל את פתרון שתי המדינות אך לא הציג עמדה מחייבת באשר לגורל הפלשתינאים במדינה האחת.

מדינה יהודית- לא מפני שהיא פתרון אידיאלי ולא מפני שעלינו להקים כאן חברת מופת ואור לגויים, אלא משום שניסיון הדורות האחרונים ובמקרה הפרטי שלי ניסיון הורי שנמלטו בנס מאירופה, לימדו אותנו שמדינה יהודית, עד כה, הוכיחה עצמה כפתרון סביר. מדינה היא עובדה פוליטית וככל עובדה פוליטית היא עלולה להשתנות או לחדול מלהתקיים-אין ערבות לכלום.

   קראתי את אורי אליצור במעריב המסביר מדוע יכולה ישראל לקלוט עוד מיליון וחצי אזרחים פלשתינאים. הנחות היסוד שלו אינן נכונות ואפילו אם נתייחס רק ליהודה ושומרון המספר הזה הוא על הצד הנמוך  גם לפי גרסת הימין כי אינו כולל את ערביי מזרח ירושלים ובוודאי שעל פי מומחי דמוגרפיה כמו פרופ' סופר. על פי הנתונים הדמוגרפיים הנוחים ביותר המוצגים על ידי הימין סיפוח יהודה ושומרון משמעו שמדינת ישראל תמנה לפחות 35% ערבים פלשתינאים [כולל ערביי ישראל] ויותר מכך.

לא על הנתונים הדמוגרפים באתי לכתוב אלא ברצוני להפנות את הזרקור לנקודה חשובה. ראוי לשים לב למהפך החל בעמדות הימין – קיימת הכרה כי סיפוח יהודה שומרון משמעו מתן אזרחות שווה לתושבים הערבים הפלשתינאים תוך קבלת המשמעויות הפוליטיות של צעד זה. משמעות השקפה זו היא שאין הימין מאמין יותר באפשרות הנצחת מצב הכיבוש הקיים-זו התפתחות חשובה ביותר שיש לשים אליה לב.

להערכתי לו השמאל הישראלי היה מאמץ עמדה זו ותובע את הגשמתה המלאה הוא היה חוזה בגידול מפליג  בכוחו של מחנה שתי המדינות. רוב הציבור מעוניין,להערכתי, בהפרדה ורואה בחלחלה אפשרות כי בכנסת ישראל יכהנו כ40 חברי כנסת פלשתינאים מתוך 120.

השמאל, באיוולת האופיינית לו, טרח תקופה אורכה וגם כיום לפמפם  לציבור בכל הזדמנות שהמועד האחרון לפתרון שתי המדינות הגיע וההזדמנות האחרונה עומדת לעבור מהעולם יחד עם הסתלקותו הצפויה של אבו מאזן- הפרטנר האחרון. אפשר לתמוה כמה פתרון התלוי באדם או בממשל מסוים [חסר סמכות]  יכול לזכות בכלל ליחס רציני.

לעומת זאת הימין חגג לא מעט את מותה הממשמש ובא של אופציית שתי המדינות וכמה מדובריו הצהירו בצהלה  כי פתרון שתי המדינות אינו גוסס אלא כבר מת והגיע העת לתפילות אשכבה.

 בשלב זה נזעקו שמאלנים לא מעטים שהזהירו שפתרון שתי המדינות גוסס [אורי אבנרי הוא אחד הבולטים בהם] והצהירו נרגשות כי פתרון שתי המדינות לא מת ולא ימות ולעולם חסדו כי הוא הפתרון היחיד האפשרי. נרגעתי – שום חלון הזדמנויות לא ייסגר בשבועיים הקרובים ואפשר להפסיק לאיים.

מדינה אחת? שתי מדינות? ואולי יש מספיק אוויר גם למדינה שלישית? שחקו שחקו השמאלנים, אני לא נואשתי מהסדר אולם ברור לי שהסדר יהיה חייב לפרוץ את תבניות החשיבה הנושנות. הכל מגנים את ההתנחלויות כמכשול לשלום ממש כפי שזכות השיבה היא בעיני רבים מהשמאל מכשול ממשי לשלום. בעיניי ייתכן מאד שהפשרה בעתיד תכלול מרכיב של הכרה בזכות השיבה, אגב יישום מוגבל שלה, תמורת הכרה בזכות יהודים להתיישב בכל מקום בארץ ישראל, אגב הגבלת המימוש.

ישנה נוסחה התוחמת את הוויכוח בקרב רובו המוחלט של הציבור. על פי גישה אחת הפתרון הוא מדינה דו לאומית עם רוב יהודי ופתרון זה מחייב התנחלות רבתי בכל שטחי ארץ ישראל. על פי הגרסה הנוגדת הפתרון  היחיד הוא שתי מדינות לשני עמים ומכאן שכל התנחלות מעבר לקו הירוק היא פסולה בתכלית כמו גם רעיון זכות השיבה.

לי למשל ברור שהתנחלות בכל רחבי ארץ ישראל תסכל את רעיון המדינה הדו לאומית כי הסיכוי היחיד לתוכנית זו היא הפרדה בשטח בין אוכלוסיות הנבדלות בלאום, תרבות ,דת שפה ושיש ביניהן פערים כלכליים עצומים.

באופן פרדוקסלי מפעל ההתנחלות ימנע פתרון של מדינה דו לאומית ויקדם פתרון שתי מדינות שבכל אחת מהן חיה אוכלוסיית אזרחים של המדינה השכנה. ההתנחלויות ברובן יישארו אולם עבורן אנו עלולים לשלם לא רק בחילופי שטחים אלא בהסכמה לעיקרון זכות השיבה עם הגבלת מספר השבים. בגדול האפשרות הזו לא כל כך מפחידה אותי.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • Simha Nyr  On 4 ביולי 2013 at 23:36

  כנראה ששני אגפיה של המפה הפוליטית לא מעוניינים, מטעמים אלקטוראליים, לחדד עמדות.
  הם יודעים שאין שום פתרון לבעייה הישראלית-פלשתינית, וכל מה שניתן לעשות הוא להפיק מהזמן הנמשך ונמרח את התועלת המירבית.

 • Antwan V. Moran  On 5 ביולי 2013 at 9:05

  בעבר הרחוק, עד שנות הארבעים של המאה העשרים, דגלו ציונים רבים ברעיון המדינה הדו-לאומית. בוועידת בילטמור ב-1942, אימץ הרוב בהשפעת בן גוריון את תכנית המדינה היהודית. רק השומר הצעיר וברית שלום המשיכו להחזיק בעמדה זו עד מלחמת 1948. כיום אפשר למצוא את גרסת המדינה הדו-לאומית גם אצל החסידים העקשים, כביכול, של פתרון שתי המדינות: קבוצת תראבוט המהווה חלק מחד"ש ותנועת בל"ד. כאמור, הראשון שהעלה מחדש במדינת ישראל את הרעיון לחלוקה מסוימת של השלטון בין הרוב למיעוט היה עזמי בשארה. ב-1991 נשא עזמי הרצאה שיצאה גם כחוברת בשם "אוטונומיה לאזרחים הפלסטינים של ישראל". את הכשלים של הרעיון הזה חשפה ההתנגדות החריפה שנוסחה על ידי הארגון הפמיניסטי הפלסטיני אל פאנר. חברות האירגון זיהו ברעיון תהליך שיחזק מוסדות מסורתיים ופטריארכלים, ויפגע קשות בקידומן של נשים.

 • רני  On 7 ביולי 2013 at 19:49

  אדבר עבור עצמי. אם לחיות במדינה שאינה יהודית מובהקת אז יש לי מועמדים טובים יותר מערבים
  ומוסלמים. ראה העולם סביבך. הרבה "אשכנזים" שכנראה יודעים מה הם עושים כבר רכשו
  דרכון זר. לי אין, לדאבוני. סבי ואבי קבורים כאן. אבל חלק נכבד מצאצאי כבר מצוי מחוץ למזה"ת.
  לשאלה מה יאמר בני לנכדי בעוד 40 שנה כשיחייה במדינה יהודית מטורפת, ערבית מטורפת או מעורבת מטורפת אין לי תשובה. לדעתי, כדעת מירון בנבנישתי, הסיפור הולך ונגמר בימים אלו, אם כבר לא הסתיים. יש לחזור מהר ובכל תנאי למדינה בה יש רק 20% – 25% לא יהודים ולנסות לדחוק את הקץ. היום בו יתחילו נושאי הדרכונים הזרים להמלט מכאן יכול לבוא פתאום בכל רגע, יותר סביר מביאת המשיח בכל מקרה.

 • Cory Harrison  On 8 ביולי 2013 at 13:57

  קלינטון התייחס למצב באזור ואמר, כי "כולם עושים פה טעויות. ישראל צריכה לדמיין איפה היא רוצה להיות. אני לא רואה פתרון אחר מלבד פתרון שתי המדינות. לא משנה כמה מתנחלים תשימו בגדה המערבית, לפלשתינים נולדים יותר תינוקות, אז אני עדיין חושב שיש לכם שאלה מהותית לענות עליה. ישראל לא רוצה להיות מדינה שלא מאפשרת לחלק מאוכלוסייתה להצביע ולהיות מדינה לא דמוקרטית ומצד שני היא לא רוצה לאפשר להם להצביע ולאבד את הרעיון של המדינה היהודית". בעניין הסורי אמר כי "מה שקורה בסוריה הוא מסובך אולם זו יכולה להיות גם הזדמנות".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s