פורנוגרפיה היא עניין של גאוגרפיה משפט זה הונחל לעולם במחזה בית התה של ירח אוגוסט. מסתבר שגם חשיפת גוף, היכולה להתפרש כהטרדה מינית, היא בהחלט נושא התלוי בשאלה מי החושף מה הנסיבות ובמיוחד מהו מינו [סליחה – המגדר שלו].

שלא בטובתי צורפתי לאחת מרשימות הדיוור של המרצים באוניברסיטת באר שבע שעם אף אחד מהם מעולם לא התכתבתי אישית. המכתבים שנועדו לתפוצת נאט"ו בקמפוס עסקו בפרשת המרצה והרוכסן הפתוח. בפרשה זו למדתי שכניסה לחדר של עובדת כאשר הרוכסן שלך פתוח אינה אולי הטרדה מינית אבל משהו מאד קרוב לזה ובהחלט מצדיק תלונה וברור. עיינתי קצת בתוכנם של המיילים ולמדתי משהו על היחסים הנפלאים בין המרצים באקדמיה אבל אין בכוונתי לעסוק בטפלות הזאת.

משום מה הפרשה המגוחכת הזאת טורדת במקצת את מנוחתי. כמו כל גבר פה ושם העירו לי ש"החנות שלך פתוחה" ועד היום לא עשיתי דבר מלבד רכיסת ברוכסן ואמירת תודה על ההערה הקונסטרוקטיבית. פרשת המרצה הביאה אותי להעלות בפני עצמי מספר שאלות.

השאלה הראשונה היא כמובן מדוע אי רכיסת רוכסן של גברים נתפסת כאקט של הזמנה מינית מפורשת האם אומרים לאישה תראי "החנות שלך פתוחה" – אני לא נתקלתי בכך, הערה זו שמורה לנו הגברים.

בעיקרון גם גבר שאירעה לו תקלה ורוכסן מכנסיו נפתח עדיין בדרך כלל לא חושף כלום ולכל היותר יראו הבריות את צבע תחתוניו וגם זאת רק במקרים חריגים. נשים חושפות הרבה יותר ולבושן, במיוחד בקיץ, מסעיר הרבה יותר מבחינה מינית. אף על פי כן כל הערה בנידון מזמינה תגובות זעם מצד אלו שיהיו הראשונות להתלונן על רוכסן פתוח. רוכסן מכנסיים פתוח נחשב כהזמנה מינית מפורשת ממש. לטעמי רק סוטי מין ממש יציעו הצעות מיניות לאישה בדרך זו. אצל רובם המוחלט של הגברים רוכסן פתוח הוא פשוט תקלה.

יש משהו תמוה בעמדה הנשית החילונית ביחס לצניעות הלבוש. אין אישה שאינה מודעת  לחלוטין לכך שחשיפת חלק מהשדיים היא יצירת גירוי מיני מובהק וסביר להניח שחלק ניכר מהנשים הנוהגות לחשוף מודעות לכך ואני מוכן להסתכן בנפשי ולהניח שלעתים זו גם כוונתן. הראו לי גבר חילוני שיעז להעיר לאישה לכסות יותר את פלג הגוף העליון, או שתקפיד לסגור כפתור נוסף, או לדאוג לכך שחולצתה תכסה גם את הטבור.

 אף על פי כן איש מלבד אנשי דת אפלים מכל הדתות לא יעלה בדעתו לאסור על לבוש בלתי צנוע. מדינה שמחייבת אישה בגזרת חג'אב היא בדרך כלל מדינה מוסלמית מפגרת וחשוכה שבה השלטון החברתי נתון בידי אנשי הדת .

לפעמים נדמה שהנשים חילוניות מודרניות אינן מוכנות לשום הגבלה על אופן לבושן הן יתנגדו נחרצות לחג'אב אבל במקביל חלקן דורשות מהגברים שיתייחסו אליהן כאילו לבשו בורקה. כמובן שיש לטפל בחומרה בגברים הרואים במחשוף נשי הזמנה מפורשת למגע מיני ואף על פי כן האם לא ראוי להנהיג גם בחברה חילונית מודרנית פתוחה ומשוחררת קוד לבוש נשי צנוע יותר?- הנה אמרתי את זה!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דורון רז  ביום 14 ביוני 2013 בשעה 16:36

  את זה "יש משהו תמוה בעמדה הנשית החילונית ביחס לצניעות הלבוש. אין אישה שאינה מודעת לחלוטין לכך שחשיפת חלק מהשדיים היא יצירת גירוי מיני מובהק וסביר להניח שחלק ניכר מהנשים הנוהגות לחשוף מודעות לכך ואני מוכן להסתכן בנפשי ולהניח שלעתים זו גם כוונתן . הראו לי גבר חילוני שיעז להעיר לאישה לכסות יותר את פלג הגוף העליון, או שתקפיד לסגור כפתור נוסף, או לדאוג לכך שחולצתה תכסה גם את הטבור." – ניתן עוד הרבה יותר להקצין!! מדוע נשים הולכות – כדבר שבשיגרה – עם חזיות push up – אם לא על מנת לגרום לגירוי מיני????!!

  • zviarzi  ביום 14 ביוני 2013 בשעה 17:36

   אכן מדובר בגירוי מיני. האם זה מתיר את חשיפת האבר?
   הבעיה אינה בקוד הלבוש אלא בקוד ההתנהגות.
   חברה כמו החברה היהודית/ישראלית רואה בגבר יצור עליון ("ברוך שלא עשני אישה") שאל לה לאישה הנחותה להטרידו ("קול באישה ערווה").
   מי שעוברת על איסורי הלבוש שנקבעו על ידי הגברים ממילא חשודה בניסיון להדיח את הגבר, ומכאן שאם תקף עליו יצרו, הרי היא האשמה והוא רק לא יכול היה לשלוט ביצרו.
   נובמת?!
   הגברים שנהרגים באוהלה של תורה יכולים להימנע יממה מעינוגים ומפיתויים אבל רק יום אחד בשנה. ביום בו הם מבקשים מחילה על כל הפעמים שלא עמדו בפיתויים והרשו לעצמם מיני עינוגים אסורים.

 • פוקסי  ביום 14 ביוני 2013 בשעה 16:48

  תודה על הפוסט עו"ד גולדבלט ……

  רציתי רק להעיר תשומת ליבך , לפרט עובדתי מסויים , שלא ציינת אותו . וכך :

  על פי אותה פרופ' כרמי , אשר קיבלה עמדת נציבת הקבילות , הרי שאותו מרצה , נכנס עם חנות פתוחה , ובסוגרו הרוכסן , כהאי לישנא לנוכחת / עובדת בחדר :

  " כמה את יפה היום ……" האימרה הזו , ביחד עם הרוכסן הפתוח , היא זו הקונפיגורציה הנדונה , ולא רק הרוכסן כשלעצמו , זה הפתוח .

  עכשיו , תוכל להביע דיעה ……..

  תוכל לקרוא על כך בלינק הבא :

  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-330859-00.html

  תודה ………

 • Jerrod N. Pratt  ביום 26 ביוני 2013 בשעה 10:32

  בעיקרון גם גבר שאירעה לו תקלה ורוכסן מכנסיו נפתח עדיין בדרך כלל לא חושף כלום ולכל היותר יראו הבריות את צבע תחתוניו וגם זאת רק במקרים חריגים. נשים חושפות הרבה יותר ולבושן, במיוחד בקיץ, מסעיר הרבה יותר מבחינה מינית. אף על פי כן כל הערה בנידון מזמינה תגובות זעם מצד אלו שיהיו הראשונות להתלונן על רוכסן פתוח. רוכסן מכנסיים פתוח נחשב כהזמנה מינית מפורשת ממש. לטעמי רק סוטי מין ממש יציעו הצעות מיניות לאישה בדרך זו. אצל רובם המוחלט של הגברים רוכסן פתוח הוא פשוט תקלה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s