יש מספיק אוויר למדינה או שתיים


נפתלי בנט על  פי כל הדיווחים [שהם תמיד בבחינת "נכון לעכשיו"] מחזק את בריתו עם יאיר לפיד למורת רוחם של שרה ובנימין נתניהו. למעשה מציב בנט לנתניהו שתי אפשרויות שנואות – בחר בנו, או בחר בחרדים – אנחנו בהחלט מוכנים להיות שותפים שלך אבל בתנאים שלנו.

אם יבחר נתניהו בחרדים ואין לו את מפלגת העבודה, או לפחות חמישה עריקים ממנה, אין לו ממשלה! בפוליטיקה חייבים לעתים להמר ונראה שלפיד ובנט מהמרים על כך ששלי יחימוביץ בניגוד לציפי לבני ובניגוד מוחלט לפטרונה הפוליטי בעבר עמיר פרץ [איך ניתן לרחוש לאיש הזה שמץ של אמון וכבוד?] מתכוונת למה שהיא אומרת ובאמת אינה מתעתדת להצטרף לממשלה-אישית לא הייתי מהמר על כך בוודאות, לאור ניסיון העבר.

כנראה שלפיד ובנט מהמרים שממשלה סוציאליסטית והרבה יותר שמאלנית גם מבחינה מדינית אינה מה שנתניהו משתוקק לו, למרות הברית שלו עם החרדים. אם בנט ולפיד קוראים נכון את התמונה, או מהמרים נכון, קיימת הזדמנות היסטורית להוציא את החרדים מהקואליציה. עבור לפיד זו שאלה של הצלחה ודימוי וזה חשוב- עבור בנט והבית היהודי זהו עניין קיומי ממש. בכך יושג שינוי היסטורי ותינתן הזדמנות לתקן טעות היסטורית.

מהי הטעות ההיסטורית?-ב1977 החליטה המפד"ל להפר את בריתה ההיסטורית עם מפלגת העבודה ולכך תרמו בעיקר תהליכים של הקצנה ימנית, עליית כוחו של גוש אמונים, וגם טעות פוליטית[ "התרגיל המבריק"] של יצחק רבין ז"ל. החלטה זו של המפד"ל היא שאפשרה את המהפך ההיסטורי.

 רבים אינם זוכרים אבל על פי תוצאות הבחירות ב1977 היו לגוש השמאל מרכז הכולל את ד"ש 57 מנדטים. לו הייתה המפד"ל מצטרפת לפרס ניתן היה להקים בקלות ממשלת חלופית בראשות פרס. מי שקבעה את עובדת המהפך הייתה המפד"ל  ובכך חרצה את גורלה הפוליטי לשנים רבות.

הידרדרותה של המפד"ל שהיגעה לשפל של 3 חברי כנסת בכנסת היוצאת הייתה פרי של תהליך שבו  משמר הערכים הדתיים הופקד בידי החרדים שנחשבים כמקפידים יותר בענייני הלכה ואילו את התפיסה של שלמות הארץ והתנחלות בכל חלקיה הצליחו לנכס לעצמם הליכוד מחד וקבוצות ימניות יותר בציבור הדתי לאומי מנגד. כך הידרדרה פוליטית תנועה אמיתית שחינכה דורות ואשר ציבור גדול הדוגל בערכיה.

התנועה הדתית לאומית היא תנועה אמיתית המייצגת ציבור גדול-לא ציבור תומכים חסר לה – חסרה הייתה המפלגה שתנהיג אותו. למרות כל תחלואיה ולמרות שהפוליטיקה שלה צינית, אכזרית ומלוכלכת לא פחות מאשר הפוליטיקה החילונית, המפד"ל קשורה לציבור היהודי הציוני הדתי-מסורתי. המפד"ל הרחיקה מעליה ציבור תומכים בשל התנהלותה הפוליטית הכושלת- השאלה אם תצליח להשיב עטרה לישנה.

העלייה לרגל של רבני המפד"ל לרבנים החרדים שנחרדו מאפשרות הגיוס ואובדן נחלות נוספות הבהירה עד כמה קשה לשרש את ההתבטלות של רבני המפד"ל ביחס לרבנים החרדים ואת התבטלות הכיפות הסרוגות בפני חובשי השטריימלים. זו הבעיה האמתית של נפתלי בנט ושל הבית היהודי. עליהם להיאבק על זהותם הדתית ציונית ולצאת למלחמת חורמה בחרדים, כי בלעדי מלחמה זו לא יהיה למפלגתם קיום פוליטי לטווח הארוך. לשם השגת מטרה זו מותר ואולי גם רצוי להיות באופוזיציה.

אל לו לבנט לשמוע בשום אופן לעצות  אחיתופל של עסקני הליכוד אשר מ1977 עשו הממש כל על מנת לקבור את המפד"ל ולגמד אותה. מאז ומעולם מטרת הליכוד הייתה להעביר אליו את הציבור הדתי לאומי המהווה גם כיום מרכיב מרכזי בו-מבחינה פוליטית הליכוד היה ונותר אויב פוליטי ומוטב שבנט לא יתבלבל בנקודה זו.

אחזור ל1977- מה הייתה המפד"ל צריכה לעשות? אפילו אניח שהמפד"ל רצתה מאד במנחם בגין כראש ממשלה היא הייתה חייבת לומר לו שעליו להכניס את ד"ש לממשלה ולא את אגודת ישראל כפי שעשה בפועל והיה עליה להבהיר שעם אגודת ישראל היא אינה יושבת בקואליציה. לו הייתה המפד"ל מניחה תכתיב כזה על השולחן היא הייתה חוסכת לעצמה הרבה צרות ומפלות בהמשך הדרך.

מבחינה פוליטית האויב המר ביותר של מפלגה ,היא מפלגה קרובה לה הנאבקת עמה על אותם קולות בוחרים. השילוב של חרדים ומפד"ל בממשלה אחת הוא רע למפד"ל מכל בחינה ועל כן צודק נפתלי בנט מבחינתו ומבחינת מפלגתו  בברית שלו עם יאיר לפיד וכל המעוניין במפלגה דתית לאומית ציונית חזקה צריך לחזק את ידיו, אפילו במחיר של ישיבה באופוזיציה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שמחה ניר, עו"ד  ביום 24 בפברואר 2013 בשעה 6:28

  להערכתי גם יאיר בנט וגם נפתלי לפיד (ואולי לא רק הם) יוצאים מתוך הנחת-עבודה (נכונה, לטעמי) שהבחירות הבאות כבר בשער, בין אם משום שביבי לא יצליח להקים ממשלה (סבירות גבוהה יותר) ובין אם הוא יצליח, אבל ממשלתו לא תאריך ימים (סבירות נמוכה יותר).

  מתוך הנחת-העבודה הזאת הם חייבים לשפר פוזיציות לבחירות הממשמשות ובאות, ומהבחינה הזאת עדיף להם להתייצב לפני הבוחר במעמד של מי שנאבקים על עקרונות, ולא על כסאות, ואם הם יבואו כחברים בממשלה שנכשלה – זה רק יזיק לכם.

  לשבת בממשלה כמה חודשים – זה לא נותן כלום, זה לא מאפשר לממש כלום, וזה מבטיח מאבק מתמשך על דברים שבקואליציה אין להם רוב (ע"ע גיוס החרדים) ויש צורך בתמיכה מספסלי האופוזיציה, ורשות מהנהלת הקואליציה.

  לא שווה, ממש לא שווה, וטוב עושים בנט ולפיד בדרך בה הם מתנהלים.

  לא מן הנמנע שהם מחבלים בכוונת-מכוון בנסיונותיו של ביבי להקים קואליציה, כי הם ששים ללכת לבחירות חוזרות.

  כדי לצאת מהמבוי הסתום יש צורך בנדידה ברורה ימינה או שמאלה.

  להערכתי בנט יכול להרוויח קצת מהבחירות החוזרות, יאיר כנראה הגיע מעבר למקסימום האלקטוראלי שלו, והוא יפסיד קצת לעבודה, ואולי גם למרצ, שכוחה רב לה בתל-אביב ובנותיה.

  ציפי עשוייה להפסיד גם את המלוכה וגם את האתונות, משום שאם לא תקום ממשלה היא לא תקבל לא את משרד המשפטים ולא את המו"מ עם הפלשתינים, וייצא לה שם של מי שמוכנה לזחול על ארבע אל שולחן הממשלה.

  עמרם מצנע ידרוש פריימריז בהתנועה, אם היא לא תתפצל עד אז, ותלך בעקבות שינוי המפוצלת.

  עמיר פרץ יצטייר כהאביר בן דמות היגון, אחרי שהוא עזב את העבודה בגלל ששלי לא הייתה מוכנה להתחייב שלט להיכנס לממשלת ביבי, ובסוף שלי מקיימת את מה שאפילו לא הבטיחה, ואילו הוא מצא את עצמו זוחל לממשלה תמורת מיניסטריון הדואר הנכנס (מיניסטריון הדואר היוצא יישמר לאביגדור ליברמן, יחד עם תיק החוץ).

  חבל שאנסטסיה היפה לא משתתפת בחגיגה הזאת, אבל גם בלעדיה יהיה שמח.

  ותזכרו שאמרתי לכם.

  ואגב אורחא: האתר של קימקא (www.quimka.net) חזר לאוויר, אחרי נפילה קשה. כנסו-כנסו – ותיהנו, כמו בראשונה.

 • בר ברע  ביום 24 בפברואר 2013 בשעה 12:37

  עצם העובדה שממשלה וראש ממשלה נבחרים על פי הגיגי / מצב רוחם / לחצים / /אינטרסים / ..של קומץ חברי כנסת ובנוסף, התרחיש הזה חוזר על עצמו שוב ושוב, מצביעה על כך ששיטת הבחירות הקיימת – כשלה.

 • רני  ביום 24 בפברואר 2013 בשעה 20:23

  תהיה ממשלה עם החרדים ובנט ולפיד. חבל על הזמן. או כן ותהיה איניפדה ויהיה חרם וסנקציות על ישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s