האם יוגש כתב אישום נגד שלי יחימוביץ?


לשלי יחימוביץ הגיע בטעות לפני כחודשיים מייל שלא נועד לה. המייל נכתב על פי הפרסום על ידי יועץ ראש הממשלה נתן אשל  שהורשע בעבירה משמעתית הקשורה בהטרדה [מינית?]. כלשונה של שלי יחימוביץ "מטריד, מרשיע, אבל גם משעשע: הנה המייל שנתן אשל שלח בטעות אליי. זה מייל שיועד ליועצת המשפטית שלו, ובו הוא מספר שנתניהו ביקש ממנו לנהל את המו"מ הקואליציוני, ומבקש את חוות דעתה"

למעשה מדובר במייל תמים לחלוטין- נתן אשל ביקש לקבל ייעוץ משפטי אם הרשעתו בדין המשמעתי פוסלת אותו חוקית לנהל מו"מ קואליציוני. איני יודע מה התשובה שקיבל, אבל עצם ההתייעצות הפרטית המשפטית אינה פסולה ומבחינת מהותה היא גם אמורה להיות חסויה.

הנושא עלה בתוכנית של לונדון קירשנבאום בערוץ 10. מיד הזדעק בצדק ירון לונדון ושאל האם לא חל כאן  חרם דרבנו גרשום האוסר על  איסור על קריאת דברים השייכים לאחר ללא רשות. אין צל של ספק שליחימוביץ לא היה ספק שהמייל נועד לאחרת ולא לה.

גם לי הציקה השאלה של הפגיעה בפרטיות –האם המעשה של יחימוביץ מותר על פי החוק. חוק הגנת הפרטיות קובע שפגיעה בפרטיות משמעה גם "העתקת תוכן של מכתב או כתב אחר שלא נועד לפרסום, או שימוש בתכנו, בלי רשות מאת הנמען או הכותב…" וכן  " שימוש בידיעה על עניניו הפרטיים של אדם או מסירתה לאחר, שלא למטרה שלשמה נמסרה"

פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית שאם בוצעה במזיד [הכוונה תוך מודעות לטיב המעשה] שהעונש עליה הוא חמש שנות מאסר והמעשה מהווה גם עוולה אזרחית!

אין להבנתי שום הגנה או צידוק בחוק למעשה שעשתה יחימוביץ, כי התייעצות משפטית פרטית היא מותרת לכל אדם וזכותו שהעובדה שהוא מתייעץ תישמר בסוד וכן כל מכתב או פניה בקשר להתייעצות זו. כמובן אם נתן אשל מנוע משפטית לנהל מו"מ קואליציוני ובוחר לעשות כן אזי ניתן לפעול נגד כוונה כזו, אולם אסור וגם אין צורך לעשות זאת תוך פגיעה בפרטיותו.

לו הייתי נתן אשל הייתי מגיש תלונה למשטרה ואף אולי מגיש תביעה אזרחית, ספק רב אם היועץ המשפטי לממשלה הרופס שלנו יורה על הגשת כתב אישום- הוא הרי רכש ניסיון בהתעלמות מעבירות פליליות גם כשאלו מתבצעות בתוך ביתו הפרטי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 29 בינואר 2013 בשעה 9:49

  אלא שיחימוביץ היא הנמענת של האימייל, אולי אשל לא התכוון לכך, אך כך הוא עשה…

 • מחאה ,צדק חברתי  ביום 29 בינואר 2013 בשעה 10:36

  משה אני מסכים איתך . שזה מעשה לא חכם . אני מתפלא על יחימוביץ היא עוד מעט תהיה ראש האופוזיציה . יש דברים יותר חשובים לעסוק בהם.מאשר טעות בכתובת דואר
  אם נתן אשל לא ראוי לנהל את המשא ומתן הקואליציוני בגלל התנהגותו המינית בעברו . זה בית משפט יחליט . אנו כאזרחים חשוב לנו יותר להאבק נגד יוקר המחיה. זה נושא חשוב . זה מה שמשפיע על הכיס של כולנו
  ודרך אגב למי שמעוניין יש תנועה חדשה חוץ – פרלמנטרית שמציעה חלופות ופתרונות ליוקר המחיה . אני ממליץ לבקר . הקישור הוא
  http://mcm.org.il/

 • דרור BDS  ביום 29 בינואר 2013 בשעה 11:27

  התיעוב שלך את יחימוביץ העביר אותך על דעתך.
  כמוני כמוך, גם לי אין הערכה רבה למפלגת העבודה בכלל וליחימוביץ בפרט, אלא שבמקרה זה גובר לדעתי שיקול זכות הציבור לדעת על כל שיקול אחר.
  יחימוביץ, כמוך, ממעיטה בערך ההטרדה המינית – וזו הטרדה מינית גם אם מי משופטי ארצנו התרשל בתפקידו ו\או התעצל להגיש כתב אישום הולם – ועוסקת בזוטות. אתה הגדלת לעשות ועסקת בזוטות שבזוטות, פגיעה בפרטיותו של מי שהטריד מינית.

  נתן אשל, לפחות רשמית, אינו עובד בלשכת ראש הממשלה. מדוע הוא מבזבז כספי ציבור וזמן של יועצת משפטית האמורה לשרת את הציבור ומטריח אותה בענייניו הפרטיים? האם היועצת המשפטית הזו לא עברה בעצמה על החוק כשהקדישה מזמנה לענייניו הפרטיים של אזרח מהשורה?

  אלה זוטות. העניין בו ראוי לעסוק הוא שילובו של אדם מסוגו של אשל בתפקיד ציבורי. בנוסף לשאר פשעיו, הוא גם שיקר. את השקר הזה חשפה יחימוביץ. על כך מגיעות לה ברכות גם ממי שלא כל כך אוהב אותה. יש הרבה מאד אנשים בכנסת הנוכחית אותם ראוי לתבוע בבית המשפט לפני שתובעים את יחימוביץ. מבחינה אתית ראוי להטריד אותך הרבה יותר הפגיעה בפרטיותה של העובדת ע"י נתן אשל מאשר הפגיעה בפרטיותו של אשל עצמו. מבחינה משפטית טהורה נראה לי כי מה שכתבת הוא עורבא פרח. אין שום עילה לתביעה.

 • משה גולדבלט  ביום 29 בינואר 2013 בשעה 12:32

  יחימוביץ לא חשבה לרגע שהיא הנמענת ולכ ההגנה לא עומדת לה. לא הבעתי כל דעה ביחס לנתן אשל וזכותו לנהל מו"מ קואליציוני והמאבק לגופו של עניין הוא בהחלט ראוי בעיניי ובכלל לא צריך את המייל התועה על מנת לנהלו

  • דרור BDS  ביום 29 בינואר 2013 בשעה 20:52

   זוהי הערה חשובה שראוי היה (לדעתי לפחות) לשבץ אותה כבר בפתיחתו של הטקסט שלך.
   גם לדעתי המאבק של רויטל מדר הוא ראוי, והמאבק הראוי הזה שולל את השאלה הלא ראוייה: "נתן אשל שהורשע בעבירה משמעתית הקשורה בהטרדה [מינית?]". המאבק הזה, בעקיפין אמנם, הוא גם נגד הפרקליטות ובתי המשפט.

   המייל התועה הזה אכן מסיח את הדעת ממטרתו המקורית של המאבק, וברור שגם יחימוביץ, כמו גם עיתון הארץ למשל, מנסה להפיק רווחים פוליטיים צרים על חשבונו. אלא שגם אתה נוהג באופן דומה: התייחסות צרה רק למושא שנאתך – יחימוביץ – מבלי להתייחס כלל לשאר הגורמים הרלוונטים בפרשה, לא עולה בקנה אחד עם הצהרתך כי המאבק בהחלט ראוי בעיניך.

   הנה עוד אחד השופך שמן על המדורה: "היענותה של ברנע-פרגו לפניית אשל החזירה אותו בדלת האחורית למקום שממנו סולק בדין המשמעתי. בכך הכשילה היועצת את אכיפת הדין המשמעתי, במקום שנדרשת ההקפדה הברורה ביותר עליו, לשכת ראש הממשלה".
   מתוך: "פרשת נתן אשל: כישלונה המשולש של שומרת הסף במשרד ראש הממשלה" ,הארץ.

   מה נשאר מהמאבק המקורי של רויטל מדר? לא הרבה. בתור משפטן, בתור אזרח אחראי, טוב תעשה אם תצרף קולך למאבק המקורי, זה הדורש שעברייני מין מורשעים או לא, אלה שזכו לעיסקות טיעון מפוקפקות שדעתך עליהן ידועה, לא יהוו בשום צורה או דרך חלק מהשירות הציבורי.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s