לאחר ניצחון/תבוסת החמאס.


 לפי הסקרים רובו של הציבור סבור שהחמאס  ניצח בעימות האחרון ואין זה משנה בכלל מהן המכות שספג. במלחמה סופגים מכות ומכיוון שיש לנו חיל אוויר חזק ולחמאס בכלל לא – החמאס לא יכול לנהל עימות מבלי לספוג מכות חזקות מאד.

 ישנם רבים שסבורים שהחמאס השיג ניצחון בטרם נורתה הירייה הראשונה. עצם העובדה שצה"ל יצא למבצע שמטרותיו המוגדרות היו כל כך מצומצמות מבטאת את ניצחונו. ישראל לא העיזה להציב לצבאה משימה פשוטה – אבל קשה לביצוע ונושאת תג מחיר יקר – למוטט את שלטון החמאס כפי שהבטיח ה"חזק מול החמאס" ראש ממשלת ישראל.

אני באמת לא רוצה לייסר יותר את נתניהו ולחזור על מה שרבים כל כך אומרים וכותבים. אני צופה בחדשות ובפרשנויות מקשיב היטב להרבה דוברי ימין ואנשי ליכוד בתוכם והדברים הקשים שאני שומע גורמים לי לחוש אפילו מעט חמלה כלפי ראש הממשלה. שנים של התלהמות בלתי מבוקרת במיוחד בספסלים האחוריים של הליכוד [דנון, אקוניס, רגב, לוין ושות'] יצרו ציפיות לא ריאליות וההתפכחות קשה.

 מסתבר שקשייו של נתניהו במחנהו הם הרבה יותר גדולים מאשר קשייו עם האופוזיציה. שמעתי ראיון של רזי ברקאי עם שלי יחימוביץ שבו הצדיקה את היציאה למבצע וכן את ההחלטה על הפסקת אש והביעה תמיכה גמורה בממשלה. יחימוביץ עם זאת לא יכלה שלא לציין בצדק שלמרות תמיכתה היא לא משוכנעת עדיין שהמטרות הושגו והעתיד יוכיח – ממש מופת של אופוזיציה תומכת ואחראית.

מיד נזעק דובר הליכוד [מי זה?] וריסס לכל הכיוונים. שלי יחימוביץ כך טען הצביעה בעברה פעם  לחד"ש [נכון אבל מה זה שייך?] וחוץ מזה מפלגתה תמכה בתוכנית ההתנתקות. גם טענה זו היא כנראה נכונה. ראוי רק  להזכיר למי ששכח שעל תכנית ההתנתקות החליטה ממשלה בראשו הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו תמך בתכנית המשוקצת הזאת– לידיעת דובר הליכוד. אם תכנית ההתנתקות אחראית להשתלטות החמאס על עזה נא להפנות את כל התלונות לליכוד.

אני רוצה לומר כמה דברים להגנתו של ראש הממשלה. מבצע עמוד ענן היה לא יותר מאשר פעולת תגמול נרחבת. ממשלת ישראל לא רוצה למוטט את שלטון החמאס, לאו דווקא בגלל המחיר הלא פשוט של השתלטות מחודשת על הרצועה ושהות ממושכת בה, אלא בשל העובדה שישראל מעדיפה להנציח את הפיצול במחנה הפלסטיני. משמעות הפיצול היא לדאוג שעזה תהיה תחת שלטון החמאס ואילו בגדה יפעל שלטון אוטונומי מוחלש מאד של הרשות הפלסטינית. לבסוף, כך מקווה הממשלה, תיווצר מציאות של מדינה דו לאומית. בכך תושג במידה המרבית המטרה של שלטון בארץ ישראל השלמה.

זו גם הסיבה לכך שישראל פועלת בכל דרך לבזות את אבו מאזן ולרומם את החמאס. חלק מההנהגה הישראלית אולי היה מעדיף השתלטות של החמאס על הגדה על מנת לסכל אפשרות של הקמת מדינה פלשתינאית. אין לאיש ספק שעם החמאס לא ניתן לדבר על פתרון מדיני ועל כן מי שמחזק אותו מעוניין שלא יהיה פתרון כזה. הפוליטיקה באמת מסוגלת לזווג זיווגים משונים ואין זו הפעם הראשונה שקיים בפועל אינטרס משותף לחמאס ולליכוד.

לפני שדובר הליכוד יסתער גם עלי אבהיר שאיני בא לחוות דעה על מדיניות הממשלה ועל האידיאולוגיה המנחה אותה. כל כוונתי היא להבהיר שמה שקרה במבצע עמוד ענן לא קרה במקרה ומדובר במדיניות מכוונת. מאידך לתושבי הדרום מגיע הסבר מקיף ואמתי יותר על מדיניות הממשלה ויעדיה. הם אלו שנדרשים לשלם כיום את המחיר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • צביקה  ביום 25 בנובמבר 2012 בשעה 7:56

    לא ניתן לצאת להגנת ראש ממשלה שמדבר עצמו לדעת.
    תוצאות סקרי עמוד ענן מבטאות את השבר שבין ההצהרות ערב ה….(השלם כרצונך את החסר) לבין המציאות ביום שאחרי. ההצהרות.
    הציבור מביע אי נחת מהתוצאות ומביע כעס על מה שיכלו ולא השיגו.
    לצערי השבר הנורא הבא יבוא אחרי שתכונן המדינה של אבו מאזן. שוב נעמוד מול שוקת שבורה ונקונן על ההזדמנות שהוחמצה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s