לא אזיל דמעה על מות ערוץ 10


 קשה לקרוא שמפטרים אנשים, לשמוע שרק החודש 16,000 ישראלים הצטרפו למעגל האבטלה והם חרדים עם חבריהם המובטלים לעתידם והחרדה מוצדקת. המיתון ככול הנראה מתקרב, רשת הביטחון החברתי נעלמת מישראל של המאה ה21 והישרדות אינה רק התוכנית הפופולרית ביותר, היא מבטאת סולם ערכים לפיו כל איש לעצמו ולגורלו.

אפשר לקטר על קפיטליזם חזירי  ואטימות חברתית אבל בפועל אימצנו מזמן ערכים אלו. והתקשורת היא אחד האחראיים העיקריים לכך. ערוץ 10 השתלב היטב במגמה זו הגם שתוכנית הדגל "הישרדות" מאיימת לעבור לערוץ מצליח יותר או בעל יכולת שרידה מוכחת.

לא הרבה נכתב על אלפי המובטלים שנוספו. את התקשורת מעסיקים רק 150 מובטלים בפוטנציה שכבר הושהו פיטוריהם-אלו הם עובדי ערוץ 10 הצפויים אולי להצטרף למעגל האבטלה. ללא הבדל דת חברתית, צבע פוליטי ומגדר מתגייסת התקשורת לתמוך במאבקם ומהם כמה עשרות מיליוני שקלים מהקופה הציבורית הנדרשים כרגע ביני וביניכם?

עיתון הארץ לדוגמא דוגל מאז ומעולם בשוק חופשי ובפיטורי יעילות במשק- וגם אצלו כמובן. מר שוקן לא היסס לפטר עובדים רבים וביניהם עיתונאים בעלי זכויות למען הישרדותו הכלכלית של העיתון וזו כמובן זכותו החוקית. הדבר לא מונע מיוסי ורטר לכתוב ערוץ 10 והתליינים של נתניהו בסגנון שמעולם לא נעשה בו שימוש ביחס לאף מפעל שפיטר עובדים .

"באיחור אופייני של כארבעים דקות, נכנסו אתמול בנימין נתניהו וחבר יועציו לחדר סיעת הליכוד, חיוכי ניצחון רחבים על פניהם. נתניהו חילק למלחכי הפנכה הקבועים מסטיקים אורגניים. העוזרים חילקו צ'פחות. באחד החדרים הסמוכים, חדר ועדת הכלכלה, נחה גופתו המטפורית של ערוץ 10. שעה קלה קודם לכן, הנחיתו חברי הקואליציה את הגרזן על ראש הערוץ, ושלחו מאות משפחות ללשכת האבטלה בגלל עניין טכני וזניח, של דחיית חובות בסך כ-60 מיליון שקלים "

לא ידעתי שלדחות פירעון חוב של 60 מיליון ₪ זה "עניין טכני זניח" אבל כנראה שכך הדבר כשרוצים לעזור לחברים.אתם בוודאי לא תקראו מאמר כזה בהארץ על סגירת "פרי גליל" או "עוף העמק.  באופן אישי לו הייתי צריך לייחד את אותם 60 מיליון שקלים למטרה מועילה הייתי מוצא כמה מטרות חשובות יותר מאשר לממן את "הישרדות" "מעושרות" ו"לרדת בגדול". בינינו אני יכול להסתדר לא רע גם בלי רביב דרוקר.

לא אכפת לי מערוץ 10 לא רק מאחר שפועלי מפעל פניציה חשובים לי יותר אלא מאחר שערוץ 10 הוא כשלעצמו תורם מובהק לעולם הערכים המאפשר פיטורים חסרי כל רגישות של עובדים, כאילו היו משתתפים בתוכנית מציאות התובעת בכל שבוע מודחים טריים. ניתן לומר בהגינות שערוץ 10 בנה לעצמו את הגרדום ומסר את הגרזן לחברי הקואליציה שבוודאי לא הצטערו להנחיתו בשל "חוב זניח".

איני בא ללמד זכות על מניעי הפוליטיקאים והייתי חרד  לעתיד התקשורת בארץ לו הייתי סבור שיש לה ערך כלשהו. לא הייתי רוצה לחיות במדינה שבה "ישראל היום" הוא כלי התקשורת היחידי אבל התקשרות עצמה הידרדרה במידה כזו שאין צורך להזיל דמעה על אלו מחבריה שימצאו עצמם בלשכת העבודה.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • צביקה  On 23 באוגוסט 2012 at 19:30

  מה חבל שבעטיה של קטטה פוליטית מאבדים כל טיפת חמלה על מי שמאבד את מטה לחמו.

  ערוץ 10 נדרש להיות כלכלי. לשאת עצמו. בלשון מכובסת "ערוץ מסחרי". קשה לעמוד במשימה מבלי להקשיב לכל ההמון. על מנת שלא ניזון רק מכלי תקשורת מסוגו של "ישראל היום" מחובתנו לדרוש שכספי האגרה ילכו למימון תכניות ולא להשלמת תקציב המדינה. איך עושים זאת זו שאלה טובה אבל קודם יש להסכים על העקרון….

 • גולדבלט משה  On 24 באוגוסט 2012 at 3:52

  אני חושב שצריכים להיות ערוצים ציבוריים שישדרו תכניות איכות וגם תכניות איכות מקוריות.איני יכול להתנגד לערוצים מסחריים שישדרו זבל אבל אני חושב שצריך להפריד בין השניים. אם הישרדות ומעושרות נחשבים יצירה מקורית -אני מוותר .

 • צביקה  On 24 באוגוסט 2012 at 20:02

  אפשר לשלב. זאת אומרת שהרשות הציבורית יכולה לקנות זמן שידור מהערוצים המסחריים לטובת תכנים איכותיים. בכלל אני חושב שהציבור לא צמא רק לג'אנק ויצפה בשילוב בהנאה.
  מעושרות היא תכנית שלא אהבתי לעומת תכנית כמו השרדות נותנת זויות הסתכלות מעניינות על חיים קהילתיים תחת לחץ.
  במצב הנוכחי וויתור הוא כניעה. כל אחד מחוייב להאבק על דעתו למען עתיד שפוי יותר….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s