סייגים לעתירה הציבורית?


הוצאות משפט שהוטלו על שלושה ארגוני זכויות בשל דחיית העתירה נגד הנהגת השר"פ בבית החולים החדש המוקם באשדוד הובילו לדאגה עמוקה וחרדה שמא עתיד בג"ץ להקשות הרבה יותר על דרכם של העותרים הציבוריים. התייחסה לכך ד"ר נעמה כרמי ואני מסכים עם רוב הערותיה. מאז ומתמיד ראיתי בהסתייגות את מוסד העתירה הציבורית וחשדות שהועלו  לניצול לרעה של מוסד זה [כוונתי במיוחד לרינונים, שלא בדקתי את מהימנותם, הנוגעים לקשר הלא רצוי שבין משרדו של עו"ד שרגא אליעד לעמותה "לאיכות השלטון" ] רק העמיקו את הסתייגותי. מוסד העתירה הציבורית הוא בעייתי מעצם מהותו, הוא מביא את בית המשפט לדון בנושאים גם כאשר אין סכסוך קונקרטי וגם כאשר קיימים צדדים בעלי אינטרס שיכלו לעתור לבג"ץ אך בחרו שלא לעשות זאת.

מוסד העתירה הציבורית הוא השער דרכו יכול בית משפט אקטיביסטי להתערב כהרף עין בכל פעולה שלטונית. בישראל בה הבג"ץ הוא הערכאה הראשונה בנושאים הנתונים לסמכותו הייחודית שהם נושאים חוקתיים ומנהליים כאחד, מוסד זה מביא את בית המשפט העליון לרמת השפעה שאין להבנתי לכל בית משפט עליון בעולם.

 לפני כשבע שנים פרסמתי שתי רשימות על זכות העמידה של העותר הציבורי ונראה לי שלא הייתי משנה כמעט דבר :

News1 | זכות העמידה של העותר הציבורי [א']

News1 | זכות העמידה של העותר הציבורי [ב']

 אגב לידיעת האגודה לזכויות האזרח – אדם פרטי המבקש לערער לבית המשפט העליון חייב להפקיד סכום של כ25,000 ₪ ערוכה להבטחת הוצאות הערעור – היה אם יפסיד. מי שמבקש הנחה מחמת חיסרון כיס צריך להזיע קשות על מנת שיפחיתו לו את הסכום.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

  • zvi_arzi@zahav.net.il  On 20 באוגוסט 2012 at 23:13

    הסוגיה מעניינת ומטרידה כאחת. כל פתרון שהוצע והופעל בעניין נגוע או חשוד כנגוע.
    האמת היא שלעניות דעתי האזרחית (אני עמך והדיוט משפטי) שופט נועד לשפוט בין הבאים לפניו. זה ששמו מתווכים, זאת אומרת עורכי דין, יצר כבר את ראשית הבעיה.
    לעתים די תכופות כאשר אני נתקל בסוגיה מורכבת אני הולך אצל המקורות. כאשר ראה יתרו את משה המליץ לפניו למנות לו מערכת שופטים שתפעל לצדו. יתרו לא הציע שהמתלוננים יתקבצו לקבוצות עניין אלא ההפך להגדיל את מספר השופטים אליהם יוכלו הניצים לפנות. מכאן אני מגיע למסקנה שיש להקים בתי משפט מיוחדים בהם ה"ניצים" יהיו אזרחי המדינה מצד אחד ומולם "המדינה". בעצם המשלים של המשפט הפלילי. במקום המדינה נגד פלוני אלמוני כנגד המדינה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s