הגזענות הליברלית


המונח גזענות מזמן אינו בא לבטא רק התייחסות למוצא ביולוגי של בני אדם ולהתייחסות מפלה כלפי קבוצה על רקע מוצא ביולוגי. כיום המונח משמש לכל התייחסות המבטאת דעות קדומות שליליות כלפי קבוצות שונות, על רקע, מגדר, נטייה מינית וכן גם דת ומוצא לאומי ועוד. כיום אין קשר מתחייב בין גזענות לגזע במובן הביולוגי של המושג .

 בדיכוטומיה המקובלת בשיח הציבורי והתקשורתי הגזען הוא בור, חשוך, מלא בדעות קדומות, רדוף פחדים וחרדות מפני השונה, לא סובלני, אטום, שונא זרים, פרימיטיבי ותסלחו לי אם שכחתי בדרך כמה תכונות חביבות. אלו המתנגדים בתוקף לכל גילויי הגזענות שייכים לצד המואר של האנושות, ליברלים, סובלניים, שופעי אהבת אדם ואחווה אנושית, רגישים, הומניים וכן הלאה וכן הלאה – להוסיף הרי אוכלה – כמאמר הפזמון.

דבריה האוויליים למדי [ יש להודות ] של ח"כ אנסטסיה מיכאלי על "ההומואים המסכנים שמתאבדים בגיל 40" עוררו תגובות כל כך נזעמות שאפשרו לנו ללמוד שגם בצד המואר של האנושות קיימות אי אלו פינות אפלות. כך למשל למדתי לראשונה שמיכאלי[תחזרי לרוסיה!!] היא בכלל גיורת ["שיקסע" היה ביטוי שימושי בהקשר זה]  – עובדה שנזכרה משום מה לגנאי כאילו כל היהודים מלידה אינם נגועים בדעות קדומות. הגינוי  ההלכתי של הלבנת פנים והאיסור להזכיר לגר את מוצאו מחייבים כידוע רק יהודים חשוכים ולא ליברלים מדופלמים.

גם ממד ביולוגי לא חסר היה בהתייחסות המגזר הנאור למיכאלי. הח"כ היפיפייה היא גם בלונדינית ובלונדיניות כידוע הן לא רק בלונדיניות. צבע שערן הוא מאפיין מובהק של רמת המשכל שלהן ועל רמת המשכל של ח"כ מיכאלי נכתבו כמה וכמה הערות מרושעות למדי. הערות מרושעות לא חסרו גם ביחס לעובדה שהשיקסע היא גם אם וולדנית ומעיזה להיראות נפלא לאחר שמונה לידות – זה באמת חטא בל יכופר במיוחד אצל כמה שנראות קצת פחות טוב.

תגובות הארס היו פשוט מדהימות – נאמרו על הקהילה ההומו-לסבית דברים הרבה יותר קשים בעבר משום שעדיין לחלק ניכר מהאוכלוסייה קשה לקבל את העדפתם המינית כלגיטימית. בוודאי שהשיח הזה רווי בדעות קדומות, חרדות  ומסורת הלכתית שאינה מתיישבת עם ההשקפות המודרניות. לא זכורה לי התבטאות אחת שזכתה לביקורות כה ארסיות כזו שכוונה לח"כ אנסטסיה מיכאלי.

התגובות הגזעניות [כן –זה המינוח הנכון] כלפי ח"כ מיכאלי גילו שגם מחאה נגד גזענות יכולה להיות גזענית וחשוכה בה במידה. תגובות אלו היו חמורות בהרבה מהתבטאותה והרבה יותר ארסיות מאשר התגובות כלפי אנשי ציבור אחרים שחטאו בהתבטאויות קשות הרבה יותר. ההיסטריה הוכיחה שוב את מה שידענו תמיד – העובדה שאדם מתיימר להחזיק בהשקפות נאורות אינה הופכת אותו לנאור. איך כתב ש"י עגנון ב"הרופא וגרושתו"- " "אנשים משכילים אנו, בני אדם מודרניים, מבקשי חופש, לנו ולכל באי עולם, ולמעשה גרועים אנו מכל מחזיקי נושנות".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s