ח"כ יפה וחכמה ממפלגת ישראל ביתנו


בעוד שהארץ רוגשת על דבריה של ח"כ אנסטסיה מיכאלי בכל הנוגע להומואים [ לא דברי חכמה אבל  קצת פחות גרוע ממה שאמרו לכם – סתם בורות] הזדמן לי לקרוא את פרוטוקול של הכנסת מישיבת 6.6.2012 שבה התקיים הדיון בהצעת חוק פיצוי לילדים פגועים מלידה אותה מקדם ח"כ מאיר שטרית. לא אתעכב כעת לדיון מפורט על הצעת החוק. כמות דברי ההבל וההטעיות ואפילו השקרים שהרעיף ח"כ שטרית על מליאת הכנסת היא רבה מאד. בכלל מסכת ההטעיות בתחום זה היא באמת משהו שנדרשת לו רשימה מיוחדת ואולי אתפנה לכך בהמשך.

בתמצית הצעת החוק שמקדם שטרית, אשר ללא ספק עומד מאחוריה הממסד הרפואי [ואני חושד שגם המבטחים] מבקשת לשלול למעשה כל פיצוי נזיקין מהורים אשר הביאו לעולם ילד פגוע בניגוד לרצונם ואשר לידתו נגרמה עקב התרשלות בביצוע בדיקות היריון. זכותם של הורים שאינם מעוניינים לגדל ילד נכה [ואשר עשו מבחינתם הכול על מנת שילד כזה לא ייוולד] לפיצוי הוכרה לאחרונה שוב על ידי בית המשפט העליון, אשר למרות שביטל את עילת החיים בעוולה הרחיב את עילת ההולדה בעוולה ואת זכות ההורים לפיצוי.

תמיד בסופו של יום הוויכוח מגיע לשאלה המוסרית וכאן קראתי בעיון רב את דברי ח"כ אורלי לוי–אבקסיס בדיון שנקטעו מפעם לפעם. בשפה פשוטה וברורה מסבירה ח"כ הכנסת לוי אבקסיס

"הצעת החוק הנ"ל מבקשת בעצם לקבוע פיצוי אוטומטי כמעט כמו במערכת הביטוח הלאומי שכאשר ילד נולד עם מום בואו נתמחר לו את המום אבל לא יהיה אפשר בעצם לתבוע את אותם האחראיים גם כאשר מדובר ברשלנות רפואית פושעת, גם כאשר אותו פציינט-אותה אישה, עושה את כל הבדיקות הרלוונטיות, ואפילו מעבר לכך ונאמר לה לאורך כל הדרך שהבדיקות בסדר שההיריון בסדר ומסתבר שאותו רופא עשה טעות שהיא בגדר רשלנות פושעת. הוא יהיה מכוסה מבחינת תביעה אזרחית אבל לא רק הוא יהיה מכוסה מתביעה אזרחית גם אותו ארגון ומנגנון יהיה מכוסה מפני תביעה אזרחית ואנחנו האזרחים לא נוכל להגן על עצמנו"

ח"כ לוי-אבקסיס הבינה בפשטות את מה שכל אדם סביר חייב להבין. העובדה שקיים חיוב פיצוי בגין רשלנות מהווה תמריץ לכל מערכת להשתפר ולבדוק והעובדה שקיים תמריץ כזה גורמת למי שעלול להיות חייב בפיצוי לנקוט צעדי מנע. כאשר מפעל נוקט באמצעים יקרים על מנת למנוע פגיעות, או כשיצרן רכב נדרש להנחיות בטיחות המייקרות מאד את מחיר הרכב- אף אחד לא מדבר בישראל על "תעשייה מתגוננת" . כאשר הרופאים נדרשים לערוך בדיקות  כדי למנוע טעויות מיד נזעקים השקרנים כדוגמת ח"כ שטרית ומדברים על עלויות ועל "רפואה מתגוננת" [הגם שרופאים כידוע מרווחים הון מבדיקות ההיריון –בתוך עמנו אנו יושבים]. מאידך הם שוכחים לספר לנו על נזקם האמתי של הנפגעים ועל החיסכון העצום שנגרם לחברה עקב הקפדה טובה יותר בביצוע בדיקות היריון.

הרמאים מספרים לנו מה עלות התביעות אבל שוכחים לספר כמה ילדים מוגבלים – נכים קשים לא באו לעולם בשל הקפדת היתר בבדיקות. מהי העלות שנחסכה מהחברה? ומהו הרווח במחיר חיי משפחות שלא נהרסו מבחינה אישית וכלכלית עקב מניעת לידת ילד נכה?- את הנתון הזה משום מה לא סופרים. אנחנו יודעים כמה נהרגו בתאונות דרכים, אבל לא כמה נצלו עקב מערכות בטיחות חדישות שלא היו בנמצא לפני עשרים שנה.

ואצטט את שאלתה של ח"כ לוי אבקסיס בדיון:

" האם ישנה אסכולה אחרת שזוכה להגנה כזו על ידי החוק. האם יכן שבאסון המכביה או באסון "ורסאי" או באסונות אחרים לא יוכלו לתבוע הנפגעים תביעה אזרחית לפיצוי על מה שהם עוברים? איך נדאג להבא שזה לא יקרה? "

כאשר ניתן פטור מאחריות נזיקית ניתן היתר לאי נקיטת אמצעי זהירות זו המשוואה. כאשר אתה משלם ארבעים מיליון עבור בדיקות היריון "מיותרות" אך אלו חוסכות לך תשלום פיצויי נזק שהתרחש בסך מאה מיליון  החברה הרוויחה שישים מיליון, אם כי נכון שהרופאים היו מעדיפים לא לשלם דבר.

בטיחות עולה כסף וכאשר עוסקים במניעת נזקים משקיעים הרבה כסף "מיותר". כל אגורה שמשקיעים במבנה נגד רעידת אדמה היא מיותרת אם לא מתרחש אסון כזה, אבל שם לפחות לא קם עדיין ח"כ  כדוגמת שטרית לתמוך בהצעת חוק מופקרת שתכליתה לבטל את התקינה המחמירה העולה לנו בכל כך הרבה הוצאות "מיותרות".

גילוי נאות – אני עוסק רבות בתביעות רשלנות רפואית ובתוכן גם תביעות בגין "הולדה בעוולה". אפשר לדבר הרבה על אינטרסים בכלל [גם של עו"ד]ועל אינטרסים של משפחות פגועות אבל על מנת להבין באמת במה מדובר נסו להכיר משפחה שנולד לה ילד פגוע קשה ואשר כל חייה נהרסו עקב הצורך לטפל בו ולדאוג לעתידו. נסו לברר האם תשלומי הביטוח הלאומי מספיקים והאם הם יכולים לפצות במשהו על הפגיעה.

ישנם אסונות שלא ניתן למנוע אבל את אלו שניתן חייבים למנוע. נכון- מניעתם כרוכה בהוצאות לרבות פיצוי במקרים המתאימים בהם ניתן היה למנוע את התרחשותם והם לא נמנעו עקב התרשלות. כך זה בתחום הרפואי וכך צריך להיות בכל תחום אזרחי אחר. אני מצדיע לח"כ אורלי לוי-אבקסיס על חכמתה ואומץ ליבה.

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • הרצל  On 21 ביוני 2012 at 13:05

  אתה מניח שהנזק היחידי מבדיקות יתר הוא כספי. אני מציע לך לקרא את הספר:

  Overdiagnosed: Making People Sick in the Pursuit of Health

  (אבחון יתר: עשיית אנשים חולים במרדף אחר הבריאות)

  http://www.amazon.com/Overdiagnosed-Making-People-Pursuit-Health/dp/0807021997/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1340282825&sr=1-1&keywords=over+diagnosed

  ואחת הסיבות לאבחון יתר הוא הרצון של רופאים לכסות את עצמם למקרה של תביעה.
  השיקול של רופא (או כל בעל מקצוע אחר) אם לבצע בדיקה או תהליך זה או אחר צריך להיות עניני וללא שיקולים זרים של כסת"ח. מדע הרפואה אינו מושלם וכך גם אבחונים רפואיים. תביעות צריכות להישמר רק למקרים שבאמת הייתה בהם רשלנות פושעת.
  גם אותם כספים שמבוזבזים על בדיקות "מיותרות" לא באים מתוך מאגר כספי אינסופי אלא באים על חשבון דברים אחרים שאולי התועלת שלהם יותר גדולה.

 • גולדבלט משה  On 22 ביוני 2012 at 5:20

  הפתחה ספרות ענפה בנושא אבל עד היום לא ראיתי שום מחקר מבוסס המשווה עלות לעומת תועלת. אני יכול להדגים את הבעיה במספר דוגמאות פשוטות שבן נתקלתי בעבודתי. לדוגמא אי ביצוע בדיקת העמסת סוכר 100 שהיא בדיקה אבחנתית לנשים בהריון שיש להם רקע משפחתי של סוכרת. בדיקה כזו עולה כ250 ש"ח והיא יכולה בהמשך למנוע בטיפול נכון נזקים כבדים מאד מהיילוד.

 • יוסף  On 22 ביוני 2012 at 8:51

  מה פירוש "הביאו לעולם ילד פגוע בניגוד לרצונם"? הכוונה למקרים שהילד נפגע במהלך הלידה, או לא אובחן כפגוע במהלך ההריון, או שוועדת ההפלות סירבה להפלה?

 • גולדבלט משה  On 22 ביוני 2012 at 12:40

  םגיעה במהלך הלידה אינה רלוונטית-אי אפשר לעצור לידה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s