אורי בלאו ועוזר הבית של היועץ המשפטי


השימוע של העיתונאי אורי בלאו התקיים לפני למעלה משנה לאחר שקודם לכן כבר נפלה החלטה עקרונית להעמידו לדין. היה מקום לתהות מדוע כה התמהמה היועץ המשפטי בהחלטתו? העיכוב הבלתי סביר בהחלטה אם להעמיד לדין את העיתונאי הביא אותי ברשימה קודמת להעריך כי:

"אפשר להבין את הפחד שנפל על היועץ המשפטי לממשלה ועל פרקליט המדינה. דבר אחד הוא להעמיד ראש ממשלה או ראש ממשלה לשעבר ואפילו נשיא לדין, שהרי החלטה כזו זוכה לגיבוי ציבורי רחב ולתמיכה צעקנית של אמצעי התקשורת. דבר אחר לגמרי הוא להעמיד לדין עיתונאי ובוודאי עיתון הנחשב יקירה מגינה ומבצרה של האליטה המשפטית ושל שלטון החוק. יכולים הגורמים הנכבדים הללו לטעון כי העמדה לדין של אורי בלאו משמעה הכרזת מלחמה על עיתון הארץ, ועבור האליטה המשפטית זו פעולה שאי-אפשר לשער בכלל את סיכוניה. הרבה יותר קל להחליט על תקיפה באירן."

בינתיים חל שינוי מהותי במצב. מערכת עיתון הארץ החליטה לתקוף חזיתית את תפקודו של היועץ המשפטי לממשלה. וינשטיין לא מתאים! פסקה מערכת "הארץ" ביום 11.5.2012 .

"כשנתיים לאחר שמונה לתפקיד, נראה שווינשטיין אינו מבין מה תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה, והמשך כהונתו הוא פגיעה קשה בתפקיד החשוב הזה."

נו אמרתי לעצמי כנראה שב"הארץ" כבר לא דואגים יותר לאורי בלאו והם מעריכים שניתן לתקוף ישירות את היועץ המשפטי, או שמא ב"הפוך על הפוך" רומזת מערכת "הארץ" לווינשטיין מהם יכולות העיתון. ביני לביני סברתי שעל כך היועץ המשפטי בוודאי לא יוכל לעבור בשתיקה.

כך או כך לפתע כשבועיים אחרת אותו מאמר מערכת נוקב נחתה סוף סוף החלטתו [המוצדקת לחלוטין כשלעצמה] של היועץ המשפטי להעמיד לדין את העיתונאי העבריין. כצפוי הזדעק "הארץ" וקבע  "זו החלטה מצערת ותקדימית בהשלכותיה על חופש העיתונות בישראל, ובעיקר על היכולת לסקר את מערכת הביטחון".

גם התגובות הזועמות הצפויות של השופטת בדימוס דורנר, זהבה גלאון ואגודת העיתונאים לא אחרו לבוא וכעת צפוי מערכת הסתה שכל תכליתו להשפיע על בית המשפט. העובדות לא מעניינות איש ואף אחד לא טורח להסביר איך החזקת אלפי מסמכים מסווגים שלא נדרשו בכלל לעבודה עיתונאית ולאחר התחייבות להחזיר את כל החומר המסווג היא בגדר השליחות העיתונאית – נקווה שמערכת המשפט תעמוד בלחצים ותמצה את הדין בחומרה עם אורי בלאו-העובדות הרי לא שנויות במחלוקת ולעיתונאים אין היתר להחזיק חומר בטחוני סודי אפילו אם רוני דניאל סבור שיש.

אז מה עושה כאן בכלל העוזר ההודי שעבד באופן בלתי חוקי בבית היועץ המשפטי?-אני מניח ש"הארץ" הפעם לא יגלה את החמלה המקובלת בעיתון כלפי עובדים זרים השוהים בארץ באופן בלתי חוקי, או מועסקים בניגוד לתנאי הרישיון-ללא ספק תטען מערכת העיתון [בצדק] יש מקום למצות את הדין בפרשה זו עם היועץ המשפטי ולא רק עם רעייתו- הכול אצלנו נובע מטעמים ענייניים בלבד ושמץ של שיקול זר אינו מתגנב למערכת אכיפת החוק.

ייתכן שפתרון משביע רצון לבעיה יהיה הטלת כמה שנות עבודות שירות על העיתונאי הסורר שאותן ירצה בבית היועץ המשפטי שנותר ללא עוזר- כך נהרוג שתי ציפורים במכה אחת. מאידך במחשבה נוספת-אורי בלאו צריך ללכת לכלא למספר שנים-כל ענישה אחרת אינה באה בחשבון.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  On 31 במאי 2012 at 11:45

    כשבועיים אחרת אותו מאמר+וכעת צפוי מערכת הסתה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s