תקוותו הפוליטית האחרונה של השבט הלבן


"השבט הלבן" הוא ביטוי די קולע למרות שנכון יותר לדבר על קואליציית השבטים "הלבנים" ועל קואליציית השבטים "השחורים". ההתפלגות הפוליטית בישראל הייתה ונותרה שבטית בעקרה ולא עניין לפער בהשקפות עולם. אין פירושו של דבר שבשבט הלבן אין קבוצות ואנשים שמקורם בשבט השחור ולהיפך. עקב נסיבות היסטוריות שלא כאן המקום לפרטן גם השבט השחור נשלט למעשה על ידי נסיכים לבנים בעיקר שמקורם בקבוצות שהודרו מהנהגת השבט הלבן לפני שנים, בגלל עימות היסטורי שעבר זמנו.

השבט הלבן משמעו בישראל בני היישוב הוותיק, המבוסס מבחינה כלכלית וחברתית, המקושר לעילית החברתית ואשר תרבותו היא תרבות ישראלית- חילונית ללא זיקה עמוקה למסורת או לערכי הדת היהודית. על בסיס הגדרה זו אכן יוצאי ארצות המזרח שהתערו לחלוטין בתרבות זו יכולים להימנות על השבט הלבן ולעומתם בני אשכנז הנמנים על המחנה הדתי לאומי לא יימנו על השבט הלבן בהגדרתו האמורה עקב זיקתם לדת ולמסורת היהודית –אם כי גם בקרב הציבור הדתי לאומי החלוקה התרבותית עדתית חיה ובועטת

משהו השתנה בפוליטיקה הישראלית בעשורים האחרונים ושינוי זה נובע מהעלייה ההמונית ממדינות ברית המועצות שהתרחשה לפני עשרים שנה. לציבור היהודי בישראל הצטרף ציבור גדול, ברובו יהודי, בעל השכלה מערבית בעקרה הרואה עצמו חלק מתרבות המערב, אבל גם מאמץ ערכים לאומיים או לאומנים [תלוי את מי ששואלים] שאינם ה"בון טון" במדינת תל אביב .

 למרות קרבה תרבותית יחסית ציבור זה נדחה על ידי השבט הלבן שאליו טבעי היה שיסתפח. מדוע לא קלט השבט הלבן את העלייה הרוסית? אין אני חש מוסמך לתת תשובות. הזרות המידית קשיי השפה, המבטא והבדלי התרבות  בוודאי השפיעו לכיוון של ניכור. זכור לי שגם העלייה הרוסית האידיאליסטית של שנות השבעים לא התקבלה בשמחה [וילה- וולבו]. השבט הלבן לא אוהב זרים וזרים שאינם חשים רגשי נחיתות תרבותית על אחת כמה וכמה.

הניצחון האחרון של השבט הלבן בבחירות 1992 הושג במידה רבה בשל תמיכת עולי ברית המועצות מאז לא חזר הנס על עצמו והוא אינו צפוי לחזור. השבט הרוסי, תוך שמירה על ייחודו, הצטרף פוליטית לשבטים השחורים. בדומה לשבט המסורתי – מזרחי הוא גיבש מפלגות עצמאיות שהחזקה בהן – "ישראל ביתנו" בראשות אביגדור ליברמן מגלה יציבות מפתיעה במפה הפוליטית.

לפני הבחירות הקודמות הערכתי שהסיכוי היחיד של גוש השמאל- מרכז לחזור לשלטון הוא בחבירה אסטרטגית אל השבט הרוסי ומשמעו של דבר חבירה לליברמן כל עוד הוא בהנהגת השבט הרוסי.  טיעון זה נדחה על הסף בזעם. הבדל של 2 מנדטים מנע את האפשרות להעמיד את השבט הלבן במבחן אמתי. תארו לכם שלקדימה או לעבודה היו עוד 2 מנדטים בלבד והצירוף קדימה-העבודה-ישראל ביתנו -מרצ יכול היה להקים ממשלה – האם השבט הלבן היה מנצל הזדמנות זו מחבק את ליברמן ומונע הקמת ממשלת ימין-ספק רב!

 השנאה הרווחת בשבט הלבן [ולא רק בו] למי שנתפס זר ושונה ואפילו מאיים מבחינה חברתית ותרבותית תסכל כל מהלך של התקרבות בין השבט הלבן לשבט הרוסי. השמאל, כזכור לקשישים יותר, היה מוכן להתבזות כדבעי בפני החרדים [ימי התרגיל המסריח  למי ששכח] מפני שהוא ראה בהם יצורים כל כך שונים וזרים שאינם מסוגלים להוות איום תרבותי או חברתי כל עוד הם מסוגרים בגטאות שלהם. השבט הלבן אינו צריך לדחות את החרדים כי ממילא הם אינם צפויים להצטרף לשורותיו- אין איום מצד מי שאינו מבקש להצטרף למועדון, האיום הוא רק מצד זרים המאמינים שיש להם זכות כניסה ואלו הצפויים להיתקל בסלקטורים.

בוודאי שמתם לב לכך שאיני מקדיש כל תשומת לב למחלוקות אידיאולוגיות שכן חשיבותן כקליפת השום. מרצ. הייתה מוכנה לשבת בקואליציה עם ש"ס ואגודת ישראל ואל תגידו לי שהמרחק האידיאולוגי בינה לישראל ביתנו גדול יותר.

בשלב זה אין כל אפשרות לחלום על קואליציה חילופית שתערער על הקואליציה הימנית דתית ומכאן שכל הדיבורים על גיוס חרדים לצבא ערכם כקליפת השום. הבסיס הפוליטי של נתניהו נראה מוצק וכל שהוא ייזקק לו במו"מ הקואליציוני הוא סדרן טוב שישגיח שלא כל מי שלהוט להיכנס לממשלתו יתפרץ לחדר באותו זמן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • nachum  ביום 2 במאי 2012 בשעה 7:01

  ציבור גדול, ברובו יהודי, בעל השכלה מערבית בעקרה the russian speakimg jews in israel have some western education but it is not importent part in their education world.

 • דרול  ביום 2 במאי 2012 בשעה 13:40

  לא הבנתי ,אם כך, מהי תקוותו האחרונה של השבט הלבן.
  אתה חושב שהם (אנחנו ???) צריכים לשתף פעולה עם ליברמן?

 • גולדבלט משה  ביום 2 במאי 2012 בשעה 16:31

  לא מייעץ כלום. ואין לי העדפות. אם אתם רוצים קואליציה שמאלית יותר חייבים את השבט הרוסי. החרדים לעולם יעדיפו קואליציה ימנית ויצטרפו למפלגות שמאל רק אם אין אלטרנטיבה אחרת. במצב הקיים כל מפלגות שמאל מרכז-למעט מרצ המאד לא חשובה יפתחו במירוץ מי מצטרף ראשון לקואליציית הימין

 • עידו לם  ביום 2 במאי 2012 בשעה 17:22

  השבט הלבן גם מתחנף למזרחים אבל זה לא ממש עוזר להם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s