מה חדש בעניין אורי בלאו?


אין חדש בעניין אורי בלאו! לפני שנה הודיעה פרקליטות המדינה כי העיתונאי אורי בלאו יועמד לדין בכפוף לשימוע. החלטה זו התקבלה למרות מחאות עזות של מועצת העיתונות ועיתונאים אחרים שחששו מתקדים לפיו ייאכף על עיתונאים האיסור הקבוע בחוק על כל אדם ביחס להחזקת מידע סודי.

גם העיתונים לא לחצו בנושא ועיתון הארץ בו מועסק אורי בלאו ואשר ראוי לראותו שותף לאותה החזקה אסורה של חומר סודי התגייס לקמפיין עבור עובדו וכמובן שעבור עצמו. בלאו, יש לזכור, פעל בשליחות עיתון הארץ ומטעמו. העיתון העניק לו גיבוי וייצוג משפטי ותמך בו לאורך כל הדרך. לאור זאת יש לראות בבלאו שליח של עיתון הארץ ועל כן לא ניתן להבנתי להפריד בין אחריות העיתון לאחריות העיתונאי.

השימוע של אורי בלאו התקיים בסוף מאי 2011 ומאז שקט ודממה. על ענת קם שותפתו של בלאו לעבירה נגזר עונש מאסר בסוף אוקטובר 2010 והיא מרצה אותו כעת. אורי בלאו ממשיך לכתוב כרגיל ושערה משערות ראשו לא נגרעה. בתחילה עוד ספרו לנו שמחכים לגזירת עונשה של קם אך מיד לאחר שנגזר העונש הכל הבינו שהכרעה בעניין העמדתו של בלאו לדין תיפול בקרוב. החקירה הושלמה מזמן, העובדות ידועות והחלטה עקרונית להעמיד לדין נפלה. למרות זאת חלפו עוד ששה חודשים ודומה שלאיש אחד לא בוער והכל משתפים פעולה להעלים את הפרשה כאילו לא התקיימה מעולם.

אפשר להבין את הפחד שנפל על היועץ המשפטי לממשלה ועל פרקליט המדינה. דבר אחד הוא להעמיד ראש ממשלה או ראש ממשלה לשעבר ואפילו נשיא לדין, שהרי החלטה כזו זוכה לגיבוי ציבורי רחב ולתמיכה צעקנית של אמצעי התקשורת. דבר אחר לגמרי הוא להעמיד לדין עיתונאי ובוודאי עיתון הנחשב יקירה מגינה ומבצרה של האליטה המשפטית ושל שלטון החוק. יכולים הגורמים הנכבדים הללו לטעון כי העמדה לדין של אורי בלאו משמעה הכרזת מלחמה על עיתון הארץ, ועבור האליטה המשפטית זו פעולה שאי-אפשר לשער בכלל את סיכוניה. הרבה יותר קל להחליט על תקיפה באירן.

מ י שלעומת זאת, סבור שיש למצות את הדין עם אורי בלאו עליו להשמיע את קולו- כמובן קצת קשה להשמיע קול בתקשורת שלא תאפשר לך לעשות זאת ואף על-פי כן חייבת להימצא הדרך. אם לא יועמדו אורי בלאו ועיתון הארץ לדין ורק ענת קם היא זו שתישא בעונש יאבד הציבור ובצדק את שארית אמונו במערכת אכיפת החוק.

——————————————————————————–

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נועם לסטר  ביום 26 במרץ 2012 בשעה 12:40

  למה שלא תנסח טיוטה לכתב תביעה – כפי שעשית בעניין ידידך עידן לנדו, שקרא (בצדק רב) להחרים את מוצרי ההתנחלויות. אני מאחל לך הצלחה דומה עם הטיוטה החדשה.

 • גולדבלט משה  ביום 26 במרץ 2012 בשעה 19:09

  א. כאן מדובר בכתב אישום והוא כבר מנוסח -צריך רק להגיש אותו
  ב. אין לי סמכות של תובע
  ג. גם בתור פוסט מבדר זה לא יצליח כי אני חשוף לקוראים חסרי הומור כמו המגיב לעיל

 • irity  ביום 28 במרץ 2012 בשעה 18:13

  דוקא שאלה טובה ולא מבדרת, לאור העובדה שענת קם "יושבת", והבלאו מבלה.

  עיתון הארץ התפרנס ממכירת שטחי מודעות לסוחרי נשים, זו מסורת רבת שנים בעיתון הזה לעודד ניצול נשים ולתגמל את מי שמסרסר. מצד שני, המדינה עושה אותו דבר, אז למה להיטפל דוקא להארץ ? מצד שלישי, זו "אליטה" אז בהחלט יש עניין ציבורי לשנות נורמות מלמעלה ולא דרך השין גימלית ענת קם המסונג'רת התורנית. זה מקרה קלאסי, נוסף של I DO THE CRIME YOU DO THE TIME.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s