בחזרה לברל [כצנלסון] –אחרי שלושים שנה.


ברל כצנלסון נפטר באוגוסט 1944 בעיצומה של מלחמת העולם השנייה ובעיצומו של משבר הפילוג במפא"י, משבר שבו הוא, יחד עם בן גוריון, הנהיגו את הרוב במפלגה ובעקבותיו מצא עצמו ברל כצנלסון נפרד מחברים וותיקים לדרך. סביר שלא הייתי מתוודע אליו, מעבר להכרות שטחית, אלמלא קראתי את הביוגרפיה המצוינת של  פרופ' אניטה שפירא שפורסמה לראשונה ב1980. אני, למיטב זכרוני, קראתי אותה כשנתיים לאחר פרסומה ובשבוע האחרון שבתי לעיין בה – במהדורה החדשה.

לא יכולתי להימנע מלחשוב על כך שגילי הוא כמעט כגילו של ברל בימיו האחרונים. הקורא בביוגרפיה אינו יכול להימלט מההרגשה שבניגוד לחברו להנהגה וחברו האישי [שילוב בהחלט חריג] דוד בן גוריון, נפשו של ברל כצנלסון נעכרה ונחלשה על ידי הספקות והמבוכה שדיבר שנים מעטות קודם לכן בשבחה. בקריאה חוזרת לאחר 30 שנה נמשכתי יותר לפסימיזם שליווה אותו בימיו האחרונים, זהו אינו פסימיזם משתק המוביל לדיכאון ולחידלון, אלא הכרה מפוכחת של מגבלות האדם ומגבלותיך כאדם לנוכח המציאות ההיסורית והחברתית.

"כשלעצמי אני נוטה לחשוב כי הגורם האמיתי או הגורמים האמיתיים הם מחוץ לראייתנו". "אינני סבור כי בשטח ההיסטורי רואים בני האדם את הוולדות שהם מקימים ואינני סבור כי הנימוקים בשמם מדברים בני אדם[כשהם מאמינים בהם]הם-הם המכוונים את פעולותיהם" "ייתכן שלא אנחנו בוחרים ב"עמדות" אלא הן בוחרות בנו וכופות עצמן עלינו"[עמ' 701]

האם בשטח הפרטי [להבדיל מההיסטורי] שלנו אנו רואים את הוולדות שאנו מקימים? האם אנו מאמינים בנימוקים שאנו מעלים? או שמא גם פעולותינו במישור הפרטי אין להן כל קשר להנמקות עצמן וההנמקות עצמן אינן באמת פרי מחשבתנו אלא הן כפו עצמן עלינו מתוך דחפים פנימיים, מתוך רצון להתייחס לקבוצה זו או אחרת או מתוך לחץ וכפייה חברתיים. אני נוטה להחיל את מסקנותיו העגומות של ברל כצנלסון גם על המישור הפרטי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s