"מחנה ביניש"


נציגי מחנה ביניש נבחרו לוועדה למינוי שופטים כך הכריזה בצהלה כותרת ב"הארץ" – "לשכת עו"ד בחרה היום (שלישי) את עו"ד רחל בן ארי ועו"ד חאלד חוסני זועבי כנציגיה לוועדה לבחירת שופטים. התוצאה מהווה הישג למחנהו של ראש הלשכה לשעבר, עו"ד יורי גיא-רון, המזוהה עם נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, שכן שני הנציגים מזוהים עמו."

חיכיתי עד בוש להודעה כלשהי מטעם נשיאת בית המשפט העליון או דוברת בתי המשפט שתוקיע את הידיעה ב"הארץ" ותבהיר כי נשיאת בית המשפט העליון אינה תומכת במאבקי צד כלשהו בגוף הפוליטי עד מאד הקרוי לשכת עורכי הדין וכל ניסיון לשרבב את שמה למאבקים אלו אינו ראוי. הודעה כזו לא פורסמה.

שוחחתי עם כמה מחברי הפעילים פוליטית בלשכה בשני המחנות הניצים והם אפילו לא הבינו על מה אני תמה. ברור, אמר לי אחד מהם, שנשיאת העליון תומכת במחנה גיא רון. הדברים כל כך ידועים שאין טעם להתעכב עליהם. רק לפני כחודש טרחה הנשיאה לבוא לכנס מיוחד בחיפה שהיה בעצם כנס פוליטי של מחנה גיא רון. מזמן הפסקנו להתרגש אמר לי אחד הפעילים במחנה הנגדי גם לנו קוראים מחנה שר המשפטים.

לא סברתי שהאנלוגיה מתאימה. בניגוד לשופט שר המשפטים הנו בכל זאת דמות פוליטית ומותר לו לקדם אג'נדה פוליטית ולהשיג תמיכה מכל מקור פוליטי ולרבות בלשכת עורכי הדין שהנה כיום גוף פוליטי מובהק. שופטים לעומת זאת אינם דמויות פוליטיות, במשמעות הרחבה של מונח זה, ואסור להם על פי כללי האתיקה המיוחדים להם להיות מעורבים במאבקים בגופים פוליטיים, אפילו מאבקים אלו נוגעים למעמדה של הרשות השופטת.

 הנורמות החלות על שר ועל שופט הן שונות ומחמירות בהרבה ובצדק עם הרשות השופטת. כאשר שופט מעורב עם גוף פוליטי ממילא הוא חושף עצמו למעורבות בכל הסחר מכר הפוליטי הנוהג בו ולאחר מכן אינו יכול לנקות עצמו מהאחריות לכך.

אם נזקקתי לראיה בדבר הנזק שמחוללת תמיכת נשיאת העליון באחד מן המחנות הניצים בלשכה בא מאמרו של בן דרור ימיני במעריב והבהיר להיכן הדברים הגיעו. בן דרור ימיני קובע כי בחירתם של נציגי מחנה ביניש לוועדה לבחירת שופטים באה בתמורה לוויתור מאד משמעותי שעשה מחנה גיא רון –ביניש לחרדים בכל הנוגע לוועדה למינוי דיינים – ויתור שהפך את שליטת החרדים בוועדה זו למוחלטת.

"אותו עו"ד יורי גיא-רון, ששולט במועצה, בהצבעה, וגם בעסקה האפלה, שייך לאסכולה של ברק-ביניש ושל עיתון "הארץ", והוא גם אדם שהומלץ להגיש נגדו כתב אישום. העסקה האפלה התממשה. גיא-רון גרם לבחירת שני נציגים שיתגברו את מחנה ביניש בוועדה למינוי שופטים, אחד מהם זכה לתמיכת בל"ד, וגם שניים שיתגברו את המחנה החרדי בוועדה למינוי דיינים. אישה לא נבחרה. בדיוק כשם שנוצרה מסורת שלפיה תמונה אישה לוועדה למינוי דיינים, הייתה מסורת של מינוי שני נציגים, אחד של האופוזיציה, אחד של הקואליציה, לוועדה למינוי שופטים. מדובר בניצחון של איש מאסכולת "הארץ" ומחנה ביניש"

הבאתי רק שני מקורות תקשורתיים אבל בצורה זו או דומה היו פרסומים רבים נוספים. סיכום הדברים כפי שמשתקף בתקשורת הוא כדלקמן – "מחנה ביניש" בלשכת עורכי הדין הצליח לשבור את המסורת לפיה נבחר לוועדה לבחירת שופטים נציג מהאופוזיציה ונציג מהקואליציה ועשה זאת על מנת ששני נציגי המחנה ייבחרו לוועדה לבחירת שופטים, תוך ויתורים מופלגים לחרדים בוועדה למינוי דיינים. העסקה הפוליטית "השנויה במחלוקת" נכרכת בעיתונות בגלוי עם פעילותה של נשיאת העליון למען המחנה שלה בלשכת עורכי הדין.

אם הדברים נכונים, אזי רק מפאת כבודו של מוסד בית המשפט מהעליון היקר לי וחייב להיות יקר לכולנו, מעבר למחלוקות זמניות כאלו ואחרות, לא ארחיב מעבר לכך. גם כך קשה יהיה לתקן את הנזק הכול כך מיותר שנגרם למוסד וליוקרתו בשל ההתנהלות הנוגעת למינוי שופטים ולמינוי חברים בוועדה לבחירת שופטים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s