על נציגי הלשכה בוועדה לבחירת שופטים ועוד


ב22/11  צפויה המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין לבחור בשני נציגיה בוועדה לבחירת שופטים. לבחירה זו חשיבות רבה שכן משקלם של עורכיה דין בוועדה, הנו, ככול הנראה, רב ממשקלם המספרי בוועדה, עקב מגעם עם המתרחש בתחום המקצועי, הכרותם את המועמדים ועקב מעורבותם בוועדות המשנה.

היה זה חתן פרס נובל פרופ' ישראל אומן שקבע כי  "זו שערורייה שעורכי דין מיוצגים בוועדה, ויש להם עניינים בפני השופטים. זו שחיתות ממוסדת" יו"ר הלשכה דאז [ומי שהיה נציג הלשכה שנים רבות בוועדה ] עו"ד יורי גיא רון הגדיר את הטענה כטענת הבל, אבל כלל לא טרח להשיב עליה לגופה. לטעמי הטיעון שהעלה פרופ' אומן ראוי היה למענה רציני יותר אשר יבהיר לציבור כי נתנו ערובות  נאותות לכך שהשפעת עורכי הדין במינוי השופטים אינה מנוצלת לרעה.

  קיימת גם בעייתיות  רבה בהשתתפות עורכי דין בוועדה לבחירת שופטים כאשר עורכי הדין המכהנים בוועדה הם דמויות פוליטיות בלשכה. לעסקנים פוליטיים יש "נטייה מוזרה" לעשות עסקאות פוליטיות ועל כן ראוי היה למנוע על ידי תקופת צינון מתאימה את האפשרות כי חברות בוועדה לבחירת שופטים תנוצל במסגרת ההליכים והמאבקים הפוליטיים המתקיימים בלשכת עורכי הדין. עד עצם היום לא נתן איש דעתו לסוגיה ולא הותקנו כללים מחייבים כלשהם כך שהכל פרוץ והכל מותר. מצב זה מזכיר את נושא מימון הבחירות בלשכה שבמסגרתן "תרומות" בשיעור מאות אלפי שקלים, כמו אלו שקיבל עו"ד גיא רון, נחשבות כלגיטימיות בתכלית.

בעייתיות קיימת גם בכך שהגוף הבוחר-המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין-אינו באמת גוף מייצג. מתוך 48 חברים רק 28 נבחרים בבחירות כלליות. לכל מחוז יש שלוש נציגים במועצה וכך למחוז תל אביב הכולל כשני שליש מעורכי הדין יש שלושה נציגים והוא הדין עם מחוז נצרת שספק אם חברים בו 5% מעורכי הדין. כך נוצר מצב לפיו המועצה משקפת אך במעט את דעתם של עורכי הדין וממילא בחירת נציגי הלשכה על ידה בוועדה לבחירת שופטים וועדות מינוי אחרות הינה פועל יוצא של עסקאות פוליטיות ותו לא.

הגיע העת להסדרה כוללת של נושא ייצוגם של עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים ולטעמי ראוי כי הדבר ייעשה על ידי וועדה ציבורית רחבה- לא פוליטית – שתבטיח כי רק נציגים ראויים של הלשכה יכהנו בוועדה ושלנציגים אלו לא יהיו אינטרסים נוגדים. לא החלוקה בין אופוזיציה לקואליציה היא הרלוונטית בעיניי, אלא שיש להוציא לחלוטין את בחירת נציגי הלשכה בוועדה מידי הפוליטיקאים.

ולבסוף, במסגרת מסע התעמולה השקרי שלו נגד מינויו האפשרי של השופט נועם סולברג לבית המשפט העליון נטען ב"הארץ" כי "אם יעבור, אמור החוק לחייב את לשכת עורכי הדין לאייש את שני המושבים שהוקצו לה בוועדה בנציג אחד מהקואליציה בלשכה, לצד נציג אחד מהאופוזיציה. בכך יחוזק לכאורה כוחו של שר המשפטים, יעקב נאמן, ותקוצר דרכו של סולברג לעליון."

זהו שקר גס, מחוצף ומטופש. אין קשר הכרחי בין זהות נציגי הלשכה בוועדה למינוי השופט סולברג. אם שופטי בית המשפט העליון לבדם יחליטו שהמינוי אינו ראוי הוא לא יכול להתבצע מבחינה חוקית, אפילו שאר חברי הוועדה יתמכו בו בכל לב. כאשר נדרש רוב של שבעה חברים למינוי שופט לעליון אין מנוס מהסכמות בין חברי הוועדה וזהותו של חבר אחד מתוך התשעה אינה מכריעה לעניין זה.

 במידה רבה מדובר במשחק הידוע "איקס מיקס דריקס" – כשמשחקים נכון המשחק נגמר בתיקו. אין כל דרך חוקית לעקוף את הצורך בהסכמה רחבה במינוי שופטים לעליון ומצב זה מחייב מטבעו "דילים". כך היה וכך צפוי להיות בעתיד, אלא אם השיטה תשתנה מיסודה.

הדבר הטוב שניתן לומר על הצעת "חוק השימוע" המעוררת סערה הוא שהיא ללא ספק עדיפה על חיסול ציבורי של מועמד שנעשה ללא זכות שימוע, כפי שנעשה לשופט סולברג מטעמים פוליטיים מובהקים. אני מעריך שגם בנושא זה לא יהיה שינוי וכבר שמענו את תרנגולות שלטון החוק מקרקרות ברעש מחריש אזנים – אגב אני לא תומך בחוק אבל הנושא ממש לא שווה את כל הרעש.  חוץ מזה מה שמותר לשמאל בשם עקרונות שלטון החוק והדמוקרטיה וההגנה על מערכת המשפט אסור בתכלית על הימין- אין חדש תחת השמש.

בטרם יפליגו הקוראים למחוזות הוויכוח על שלטון החוק ודמוקרטיה וליברמניזם וכל שאר ההבלים שמלעיטים בהם את הקורא האומלל אציע לכולם לקחת אוויר לנשום עמוק, לשתות קצת מים ולהבין שיש כאן פשוט מאבק פוליטי ממוקד מאד עם מטרות הרבה פחות מרחיקות לכת מכפי שחושבים.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

  • דורון רז  On 14 בנובמבר 2011 at 20:00

    מתרשם לטובה מפרסומיך, שוב ושוב.

    דורון רז

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  On 15 בנובמבר 2011 at 17:27

    משה, בבקשה הסבר טוב יותר את שיטת הבחירה למועצה הארצית של הלשכה בבקשה. לא הצלחתי להבין עד תום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s