עסקת שליט –כעת תורו של נתניהו לספוג


חמש רשימות הקדשתי בשנתיים האחרונות שהתנגדו לעסקת שליט. לא שכנעתי כמובן וגם בעלי השפעה תקשורתית העולה בהרבה על שלי לא הצליחו לשכנע. הקמפיין לשחרורו בכל מחיר של שליט נהנה מתקציבים אדירים ומתמיכה תקשורתית מוחלטת של ידיעות אחרונות ומעריב. לא ניתן היה שלא לחשוד במניעים. משום מה קשה היה לי להשתכנע שהתמיכה המוחלטת הזאת בכל עסקת כניעה נובעת מדאגה כנה לחייל בודד אחד. ברשימתי  ידיעות ומעריב – סכנה ברורה ומידית הערכתי שהקמפיין למען שליט הוא למעשה קמפיין נגד נתניהו שנועד לתעל אותו לעסקה שתהווה תבוסה מוחצת וכתבתי:

"אני מעז לכתוב שתבוסה ישראלית נוספת היא בדיוק הדבר לו מייחלים ידיעות אחרונות ומעריב – לא מפני שהם מעוניינים בתבוסת ישראל, אלא מפני שהם מעוניינים מאוד בתבוסת נתניהו באופן אישי, זאת על-רקע מלחמתם בעיתון "ישראל היום", שנחשב כעיתונו של ראש הממשלה והמאיים על פרנסתם. גלעד שליט כנראה שאינו רלוונטי בכלל למאבק האמתי. מדובר במאבק כלכלי-תקשורתי, שבו כל האמצעים כשרים, לרבות הקרבת האינטרסים החיוניים ביותר לקיומה של מדינת ישראל."

מי שעיין בכותרת ידיעות אחרונות מ23.10.11 ראה שנתנה בו כותרת ראשית להאשמותיה של ציפי לבני כי עסקת שליט חיזקה את החמאס והאשימה את נתניהו בכך.  "בגלל נתניהו הוכפל כוחו של החמאס" זעקה כותרת ידיעות אחרונות . האשמה, אגב, נכונה בהחלט, אך העובדה שציפי לבני, לטענה התמוהה בגלל בקשת נועם שליט, בגדה בשליחותה הציבורית ולא התייצבה להביע את דעתה כשעוד ניתן היה אולי להשפיע, רק מלמדת על כך שהגברת הנכבדה אינה ראויה לשום תפקיד ציבורי.

נחזור לעיתונים – הבעיה שהמהפך המהיר בעמדותיהם מתמיכה מוחלטת בעסקה להתנגדות לה, לאחר ביצועה, היה צפוי לחלוטין ואף אני הקטן הזהרתי את נתניהו:

"מיד לאחר הכניעה לחמאס בנושא גלעד שליט ולאחר יום של דמעות אושר, עם שובו המיוחל, יסקרו ידיעות ומעריב וכן אמצעי תקשורת אחרים הפועלים בהנחיית היועצים האסטרטגיים של קדימה (אין ספק שיש כאן יד מכוונת – עד כדי כך אנחנו לא תמימים) את מסיבות הניצחון בגדה וברצועה. הם יצטטו בהרחבה כל גורם בינלאומי, במיוחד אמריקני, שיתפלץ לנוכח הכניעה הישראלית, שסייעה לטרור הבינלאומי וכל הכתבים המתנגדים שקולם "נדם" כעת יפרסמו רשימות ארסיות על תוצאות המפלה הנוספת שהנחיתה עלינו ממשלת נתניהו.

מדובר בשיטת פעולה פשוטה – סנוקרת שמאלית המטיפה לנסיגה, להתקפלות ולכניעה מיועדת להשיג בדיוק מטרה זאת, ומיד לאחר הנסיגה באה הסנוקרת הימנית שמטרתה לערער סופית את האמון בהנהגת הממשלה. בסופו של יום, כך מאמינים בידיעות ובמעריב, יעלה בידם להדיח את ראש הממשלה ולטפל כהלכה באיום האסטרטגי האמתי – העיתון המתחרה. אני מודע לכך שקשה לקורא להאמין שתיתכן בכלל ציניות כזו, אבל כל מי שמבין משהו בתחום התקשורת ויחסי ציבור, יודע שציניות והיעדר מעצורים מוסריים הם שם המשחק."

הרשימה פורסמה לפני כשנה ורבע-בינתיים התבצעה עסקת שליט במתווה הכניעה המוכר ובתמיכה מוחלטת של התקשורת. גלעד מסתגל לחופש ואנחנו חווים את המהפך הצפוי בעמדות העיתונים-לא ניחנתי בסגולות נבואה כלשהן- כל מי שעיניו בראשו יכול היה להבין מלכתחילה את המשחק הציני של ידיעות ומעריב ובאשר לנתניהו שבכל זאת נפל למלכודת-אין לי כל אהדה כלפיו-מגיע לו!.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עמית  ביום 23 באוקטובר 2011 בשעה 18:58

  אתה מצחיק.
  אני לא חושב שהיתה כאן איזו יד מכוונת, בטח לא נגד נתניהו. נראה לי שהתנהגות התקשורת במקרה שליט היא תולדה של המני-דפרסיה של הישראליות: לפני שקורה משהו מתלוננים על זה שלא נעשה מספיק, וכל פישר קטן בטוח שהוא יודע מה צריך לעשות (ועושה לכך קמפיין כמובן). מייד אחרי שנעשה מה שנעשה (לא משנה לאיזה כיוון), אנחנו מבקרים את מה שנעשה ואיך שנעשה (וכמובן את מי שעשה). זה נכון כמעט לכל דבר שנעשה במדינה, ומקרה גלעד שליט לא יוצא דופן.
  אגב, אם תאוריית הקונפירציה שלך נכונה, נתניהו יוצא אידיוט לא קטן ממנה. אם הוא באמת כל כך חלש ונופל לכל מלכודת תקשורתית שקופה כל כך, כפי שאתה מכנה אותה, אז צריך להחליף אותו במהירות, וכל אמצעי חוקי כשר לצורך העניין. אם אתה צודק בפרשנותך אזי נתניהו הוא סכנה אסטרטגית למדינת ישראל. (אני כמובן חושב שאתה מגזים בקביעותיך, ולמרות שאני חושב שנתניהו הוא לא מציאה גדולה בתור ראש ממשלה, אני לא חושב שהוא אידיוט)

  ולבסוף, בעניין גלעד שליט, אני הייתי בעד העסקה, וגם נוכח המחיר וגילויי השמחה של החמאס (שמת לב, אגב, שהיתה עסקה בין ישראל לחמאס, שבסיום ביצועה היתה שמחה גדולה בשני המחנות? גורם אולי לחשוב שיש מוצא של win win לסכסוך שלנו עם הפלשתינאים), אני עדיין חושב שהיא עסקה סבירה בה התועלת עולה על המחיר. אבל בוא נדבר על זה עוד שנה שנתיים, כדי שנוכל לראות עם הילוכי האימים על פיגועי טרור "ודאיים" והגברת החטיפות התממשו בסופו של דבר. זה ייתן קצת פרספקטיבה שהיום אין לנו.

 • גולדבלט משה  ביום 23 באוקטובר 2011 בשעה 19:41

  נתניהו באמת יוצא אידיוט לא קטן ולטעמי הוא איבד רבה מאמינותו ולא מדובר בתיאורית קונספירציה אלא במהלך ממש בסיסי אצל יועצים אסטרטגיים.
  מעבר לטרור ליבנ צודקת בכך שהחאמס יתחזק מאד ואם בכלל עלי לייחס לנתניהו חשיבה ייתכן שזו כוונתו-להחליש את אבו מאזן שתפס עצמאות ולהגביר את הפיצול במחנה הפלשתינאי-אבל כאן אולי באמת אני מייחס לו תחכום יתר

 • nachum  ביום 24 באוקטובר 2011 בשעה 7:00

  איבד רבה מאמינותו -what a joke, he had nothing. bibi just wait to end his job and to move to usa where he will speak for money. that all folk!

 • רני  ביום 24 באוקטובר 2011 בשעה 19:38

  נחום צודק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s